Прескочи до съдържание

Нашите приятни открития в България


Lindt

Препоръчани мнения

преди 10 часа, Jenbel каза:

село Арда, което доколкото виждам е съседно на село Горна Арда. 

Село Арда се намира на пътя Смолян- Девин, от там се отделя път към Горна Арда. Да кажем, че Горма Арда е малко по-диво място 🙂

 

Ако изберете този район - не пропускайте пещерата Ухловица, много е красива. Имайте предвид, че се влиза на кръгъл час, последно в 16 ч., като от паркинга, който е до пътя, до пещерата има изкачване, в последната част със стълби. За около 30 мин.се взима. Входът е 6 лв., но при по-малко от 6 човека се плащат 30 лв. 

Водната пещера Голубовица също е в района. Не успях да я посетя, т.к. се иска предварително записаване два дни по-рано, а аз не знаех и не го бях предвидила.

 

Други настанявания в района не мога да препоръчам.

 

Сещам се за едно село, което съм посещавала преди години и много ми хареса - Върбово. Беше някъде около Широка Лъка, но пътят до него беше много лош. Селото е със стари къщи, за съжаление - необитаеми. Много е красиво, сгушено в планината. 

 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Svetulche каза:

Село Арда се намира на пътя Смолян- Девин

 

Извинявам се, че се намесвам, ама гледам картата и не е така, освен ако нямаш предвид "за Смолян и Девин" (идвайки от Горна Арда). Вероятно това си имала предвид? Казвам го само като уточнение и ни най-малко не се заяждам (надявам се е ясно).

 

image.png.d3c08bf0d932f2f9983d0e7e1ef5fe78.png

 

Иначе аз миналата година успях да посетя Голубовица и мога да кажа, че си заслужаваше много. Много е различно от всичко, което бях правила някога, много интересно място. Доколкото помня периодът за посещение варира според дъждовете, но е да кажем юли-август-септември.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Трите последни дни бяхме в Мезек. Принципно в този район сме обиколили всичко, но за мен беше приятна изненада посещението на Глухите камъни. Кръстили ги така заради липсата на ехо. Има множество скални ниши от трапецовидните, гробници, щерни и петроглиф /изобразяващ слънчевата ладия според историците/. Много ми хареса мястото, от онези, дето внасят някакво странно спокойствие.

 

 

241447708_10222833683623804_5765471249361531328_n.jpg

 

241495549_10222833683183793_3507287160166942420_n.jpg

 

241556470_10222833684623829_8761164309349097619_n.jpg

 

241572998_10222833685303846_755862792922646973_n.jpg

 

Преди се бяхме качвали до вр.Шейновец с кола, сега го качихме пешком /2 часа и нещо от селото отиване/. Особености кой знае какви няма, обаче имаше доста респектиращо присъствие на гранична полиция, жандармерия, полиция и всякакви подобни, които буквално изскачаха тежко въоръжени из храстите. Местните казаха, че няма проблеми, но не можех да спра да се оглеждам за шумкари, което леко повишаваше адреналина на мероприятието.

 

  • Харесвам 17
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Екопътека "Пътят през вековете" и мегалитът над Бузовград.

Екопътеката започва от село Бузовград, което се намира в непосредствена близост до град Казанлък. В рамките на 2 до 3 часа съвсем умерен ход се редуват невероятни гледки + поредица от природни, исторически и археологочески забележителности. 

Най-важната забележителност е "Мегалитът". Гледката от върха му е просто зашеметяваща.

Изграден е по начин, при който слънцето попада в "прозореца" му точно по залез.

Основателят на българската тракология, Александър Фол пожелава след смъртта му, прахът му да бъде разпръснат именно тук.

IMG_9822.JPG.2836426410c82a37491dc067429c1dd2.JPG

Мъжкият камък:

IMG_9808.JPG.5779ddaeadfce2c27db3034fe1f26709.JPG

 

IMG_0507.JPG.6ec1046197a3e96a52d466c314cc619d.JPG

Не сме на границата.

Това са оградите на едно от поделенията на военния завод "Арсенал":

IMG_0510.JPG.f86329e8a72b1179a9374c9b62748fa0.JPG

Останките на крепостта "Бузово кале":

IMG_9841.JPG.0ff6cedb273c3b3c9486d443a5d72c33.JPG

Не ви ли прилича малко на "Перперикон"?

IMG_9843.JPG.db65ebd61f5e4cc2defea7897ddf3318.JPG

Могилата:

IMG_0576.JPG.377d2f8d3ad92b7c7fede8794b542683.JPG

Пейзажите:

IMG_9827.JPG.fb792e80d9cb4a64b580435b5a8051f7.JPG

 

IMG_9828.JPG.0d09e7a856ce130e4828c0f02a2c1e1d.JPG

 

IMG_0486.JPG.c16db194321dc57095c688372cdcd72f.JPG

Освен всичко това, тук се намират и консервирани останки от древна църква, изсечен  жертвен камък тип олтар и множество следи от други по-малки мегалити, разхвърляни наоколо.

 

 

  • Харесвам 29
  • Благодаря 4
  • Браво 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

В село Гургулят се намира Пантеон Майка България, а в близост има едно хубаво място за излет и пикник близо до София. Гледката е уникална и има скали на които може да се практикува скално катерене. 

viber_изображение_2021-09-27_19-26-06-643.jpg

дфтгхнйрстйретй.jpg

  • Харесвам 12
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Опитвам се да организирам едно лежерно пътуване покрай Дунава - от Дуранкулак до Видин. 

Имам нужда от подсказки за интересни места за посещения и нощувки, даже хапване и пийване, винарни.

Нямаме стройна програма, време за пътуване има, 5-6 дни може би. Не сме сложили друг фокус освен пътуването да е в Севера. Може и зиг-заг отклонения.

Почти нищо на Север не ми е познато, сега ще го откриваме. 

От крадунавските градове съм била само в Русе и околностите, харесвам града и не бих го прескочила, ако съм пропуснала нещо.

@bibiтагвам те, че беше препоръчала някакво хотелче във Видин мисля и тогава толкова ми хареса, но сега не го откривам.

Благодаря предварително!

 

Връзка към коментар

https://oldtownvidin.com/  хотел Старият град 

Препоръчвам рсторант Корабчето във Видин и Ресторанта на х-л Анна Кристина.

Винарни- Боровица, Магура ; Мандра - Боровица.

Пещери - Магура, Венеца

Белоградчишки скали

Хан Мадона за хапване около Белоградчик.

Чипровци. Има и бая манастири в региона.

Аз бих минала и през Вършец.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Препоръчвам горещо Силистра и околностите - това лято ги посетих и ме очароваха. Ще ти напиша по-подробно описание в най-скоро време 🙂. Силистра е много хубав град и има голям крайдунавски парк, където може да хапнете прясна дунавска риба (препоръчвам ресторант Дръстър, много вкусна кухня), още може да се видят църквата ,, Свети Петър и Павел", централният площад с красивите сгради и крепостта Меджиди Табия, която е била строена от турците с цел укрепление. В района има и много скални манастири, които са интересни - най-известните са ,,Баждалията" до село Стрелково и този в село Оногур. Може да се видят напът от Дуранкулак до Силистра. Резерватът Сребърна също много си заслужава. В Тутракан има музей на рибарските лодки и самият град е интересен.  Русе си го споменала, той е прекрасен и до него има много интересни места - крепостта Червен, пещера ,,Орлова чука", Ивановските скални църкви и Бесарбовският манастир. Друг хубав град е Свищов, който има хубава архитектура и е приятен за разходки. Никопол също е интересен с това, че може да се направи разходка с лодка по поречието на река Дунав. В града също има и запазена църква, както и скален манастир. Между Никопол и Оряхово се намира античният град Улпия Ескус в село Гиген, както и село Байкал с разноцветните си лодки. В Оряхово се намира крепостта Кайлъка, като там е и най-високият бряг на дунавското крайбрежие. Козлодуй с кораба Радецки също си заслужава, а в Лом има стари сгради, ако харесваш такива 🙂. Между Лом и Видин се намира село Арчар с крепостта Рациария. Видин също си заслужава, а около него има много интересни места, които са споменати по-горе. 

Бих подредил маршрута така: 

1. Пътуване до Дуранкулак и разглеждане на езерото и античния град. В зависимост откъде се тръгва, може и да се включи още нещо от Северното Черноморие като Яйлата, нос Калиакра или Ботаническата градина в Балчик. Нощувка в района. 

2. Пътуване до Силистра, като избери пътя през Балчик, защото не мисля, че този през Генерал Тошево, е в добро състояние 🙂. Разглеждане на един от скалните манастири, града и нощувка. 

3. Посещение на крепостта ,, Меджиди Табия", резервата Сребърна, разглеждане на Тутракан и разходка в Русе. 

4. Разглеждане на забележителностите около Русе, нощувка в Свищов/Никопол

5. Разглеждане на Свищов/Никопол, разходка с лодка по Дунав, посещение на Улпия Ескус и село Байкал, нощувка в Оряхово. 

6. Оряхово - Козлодуй - (Лом) - Арчар - Видин. 

Мисля, че с този маршрут ще видиш най-доброто от Дунавския бряг. Ще напиша по-подробно за Силистра и региона 😊

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар

 @Kalina Ivanova, никак не ви е много времето. Хубавото е, че в този сезон няма нужда от предварителна резервация и може да решавате на момента. Почнете или от запад на изток - докъдето стигнете, или обратно. 

Около Русе за мен е задължителен Русенски лом, Ивановската скална църква, Бесарбовски манастир. В с. Мечка и с. Кошов има къщи за гости /доста луксозни/ на пивоварна 7 поколения. 

Ако пък тръгнете от другия край - за Видин имаш списък. Магурата за съжаление не пускат при рисунките. Белоградчик е задължителен. 

Сребърна не мисля, че ще е интересно в този сезон. Повечето птици са отлетели, пеликанчетата се люпят февруари - март. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , bibi каза:

https://oldtownvidin.com/  хотел Старият град 

Точно този.Благодаря! ...и за всички останали подсказки 

 

@Kristian Desev Крис, направо ме отвя...Черноморието пропускаме, но всичко останало ще проуча. Заинтригува ме с тези цветни лодки в село Байкал. 

 

@jul пътуваме от изток на запад, защото изходната ни точка е морето.

Времето може да го разтеглим, пък и както предполагах, ще отделим май повечко време на севорозапада.

 

Благодаря!

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@Kalina Ivanova в добавка на вече написаното: аз бях много приятно изненадана от Тутракан - експозицията на музея Дунавски риболов и лодкостроене е много богата; в рибарската махала има етнографска възстановка на рибарски дом и беседата беше изключително интересна и изчерпателна относно бита на хората в този дунавски град. Близо до Тутракан се намира и най-голямото военно гробище в България - Мемориален комплекс Военна гробница 1916 г.

Крепостта Червен край Русе също си заслужава посещението.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

https://sevengenerationscomplex.com/ - това е винарната, за която писах. Ракията им също е прекрасна 😊 Удобно е настаняването за извънградските обиколки около Русе.

В такъв случай ти предлагам първа спирка Силистра, втора около Русе и от там - накъдето ви видят очите и докъдето ви стигне времето 🙂 

Може да кривнете около Плиска-Преслав- Мадара. За там обсъждахме сравнително скоро с @ДиянаВ, пък ѝ е район, та може да изскочи с някой скрит диамант 😀

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Вижте скалните манастири около Русе: Ивановските и Басарбовския (ако имате време и интерес). 

На мен лично Басарбовския повече ми хареса. 

Отклонението не е голямо. 

 

Допълнително, навремето бях много впечатлена от ресторант "Левента" в Русе. Сега чета, че бил превърнат в някакъв комплекс, но не знам дали е отворен за посещения:

комплекс "Левента"

Може би живеещите в Русе ще знаят повече. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 10 часа, Svetulche каза:

@Kalina Ivanova в добавка на вече написаното: аз бях много приятно изненадана от Тутракан - експозицията на музея Дунавски риболов и лодкостроене е много богата; в рибарската махала има етнографска възстановка на рибарски дом и беседата беше изключително интересна и изчерпателна относно бита на хората в този дунавски град. Близо до Тутракан се намира и най-голямото военно гробище в България - Мемориален комплекс Военна гробница 1916 г.

Крепостта Червен край Русе също си заслужава посещението.

Точно щях да пиша и аз за Тутракан, така, че още един глас.

 

В Лом има хубав крайдунавски парк.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , jul каза:

 

Може да кривнете около Плиска-Преслав- Мадара. За там обсъждахме сравнително скоро с @ДиянаВ, пък ѝ е район, та може да изскочи с някой скрит диамант 😀

Доколкото съм чела тук, районът Преслав Мадара е много по-познат и посещаван за @Kalina Ivanova, отколкото за мен 🙂

 

Калина, ако пътьом се случите гладни в Тутракан, може да хапнете вкусна рибена чорба в ресторант Лодката на брега на Дунава в рибарската махала или патешка супа или друго нещо патешко в Хан Дълбока /в местност, извън Тутракан е/. Не разчитай на рибен ресторант в Русе:laugh:

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Левента почти съм сигурна, че не работи, защото една позната искаше лятото да си празнува рождения ден там, но не работеха и се наложи да сменя мястото. Евентуално, ако имат сватби или по-големи събирания да отварят. 

За хапване в града Русе, трудно ми е да препоръчам някой без резерви. Не знам дали вече няма да е студено за навън. може би ресторантите към хотелите Рига и Сплендит- на обедно меню имат издънки, но за вечерно е добре. Също много добър в кухнята е Ню Хаус на ул. Христо Г. Данов - менюто им е от типа писано на дъска, всеки ден различно и по-нетрадиционно, различно от масовото. С гледка към Дунава е ресторант Тераса, но е скъпичък и гурме, разбирай малък грамаж 

Връзка към коментар
преди 2 минути , jul каза:

https://sevengenerationscomplex.com/ - това е винарната, за която писах. Ракията им също е прекрасна 😊 Удобно е настаняването за извънградските обиколки около Русе.

В такъв случай ти предлагам първа спирка Силистра, втора около Русе и от там - накъдето ви видят очите и докъдето ви стигне времето 🙂 

Може да кривнете около Плиска-Преслав- Мадара. За там обсъждахме сравнително скоро с @ДиянаВ, пък ѝ е район, та може да изскочи с някой скрит диамант 😀

Да, точно там съм предвидила първа нощувка.

Явно имаме еднакви вкусове:give_rose:

Шуменското плато и региона сме пребродили и защото преди повече от 6г, може и да повторим, ама ще е отделно пътуване. 

преди 3 минути , ДиянаВ каза:

Доколкото съм чела тук, районът Преслав Мадара е много по-познат и посещаван за @Kalina Ivanova, отколкото за мен 🙂

 

:yes: 

Винаги има нещо за преоткриване.

Хана ще пробваме.Благодаря!

В Русе, покрай една Нова Година с много сняг при нас и хубаво време при вас пообиколихме района. Ходихме и в манастирите. Попаднахме на ресторантче, тип "зрял СОЦ" /бяхме без избор, нищо друго не работеше/, но останахме доволни от вкусната храна, пък и винцето ни  докара едни мили сантименти. Нещо си "Балкан", ако не се лъжа???... 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , Kalina Ivanova каза:

Да, точно там съм предвидила първа нощувка.

Явно имаме еднакви вкусове:give_rose:

Шуменското плато и региона сме пребродили и защото преди повече от 6г, може и да повторим, ама ще е отделно пътуване. 

:yes: 

Винаги има нещо за преоткриване.

Хана ще пробваме.Благодаря!

В Русе, покрай една Нова Година с много сняг при нас и хубаво време при вас пообиколихме района. Ходихме и в манастирите. Попаднахме на ресторантче, тип "зрял СОЦ" /бяхме без избор, нищо друго не работеше/, но останахме доволни от вкусната храна, пък и винцето ни  докара едни мили сантименти. Нещо си "Балкан", ако не се лъжа???... 

 

Балкан също не работи от няколко години🙂. Въобще СОЦ-а ни напуска😃. Може би донякъде Рига все още е, но само с обедното меню. На последния й етаж - ресторант Панорама е европейска работа😆 Последно обаче там ходих края на миналата есен. Заради ковид готвачът им избяга и сега май е затворено.

  • Смея се 2
Връзка към коментар

https://fest-bg.com/event/празник-на-домашните-сирена-с-черни-в/

 

https://www.google.com/search?q=черни+вит+сирене&rlz=1C1CHBD_bgBG917BG917&sxsrf=AOaemvJQmjdRSywxI5SFOsLI4SvGNlMjQw:1633437432457&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi25bHPpLPzAhXEhv0HHZzuC-4Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1536&bih=722&dpr=1.25#imgrc=3W8x0sjLxKvh3M

 

Докато си подреждах програмата и гледам извън царския път за нещо интересно и хоп...сиренца

Ако някой прояви интерес, няма да е лошо да провери в кметството дали все пак ще бъде организирано, от личен опит го казвам.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Чак откритие е твърде претенциозно, но предлагам на вниманието ви разходка в природен парк " Златни пясъци".

В случай, че съжителството с целия румънски народ на Златни пясъци ви доскучее,  посветете му един ден и ще върнете доброто си настроение за дълго. 

От плажа тръгнете от лявата страна на хотел Мелия през паркинга и стълбите , и нагоре , нагоре, нагоре, докато улицата пресече пътя  над курорта. Отнема 5 минути. Пред вас има подлез. Използвате го и веднага след него следвате синята и жълта маркировка по дърветата. И двата маршрута ще ви заведат до Аладжа манастир. След паркинга , до който стигате пак за около 5 минути , маршрутите се разделят. Добра идея е да тръгнете по синия, защото изкачването е по широк, павиран път, който няма екстремен наклон. Ние вървяхме бавничко и стигнахме до чешмата преди последното изкачване към Аладжа манастир за доста повече време от описаното на табелите. Насладихме се на парка, разгледахме манастира и се върнахме по жълтия маршрут. Той е доста по - необлагороден и стръмен от синия. 

В случай, че не сте гости на този курорт, а на някой от другите наблизо или дори идвате от Варна , тогава слизате от автобус 109 на спирка Дирекцията , продължавате десетина метра напред и вече сте до подлеза. Автобус 409  трябва да напуснете на спирка Травъл , да се върнете назад , да преминете през светофара и продължавате напред по шосето, без да слизате надолу към комплекса, подминавате спирка Дирекцията на Авт . 109 и след десетина метра сте пред подлеза. 

В парка има още два маршрута, които са по - дълги, единият тръгва от кв. Виница , и могат да разнообразят почивката ви съчетавайки плаж и гора. На това табло той не е отбелязан.

IMG_20200907_091024.jpg.9d34873ba0bf0209a96a5e05600cd2fa.jpg

Нали така е й замислен курортен комплекс Златни пясъци 😉

IMG_20210825_133213.jpg.2eacb3220d9dcd494372047e5d5dec1b.jpg

IMG_20210825_133103.jpg.feea34a6b0af83020ff691f5275e7b9f.jpg

 

IMG_20210825_141514.jpg.280cfcbab7e5dcadd20b7e17bd892f70.jpg

 

IMG_20210825_133704.jpg.d9915d4ada5e417c87da891324c284d4.jpg

 

IMG_20200907_094946.jpg.8b829cc09d2cc5ec3cc4b1d2749b0326.jpg

 

IMG_20200907_094532.jpg.a50916dfdc98444616fa2ffae413d944.jpg

 

IMG_20200907_093939.jpg.7ba949531eae7f980dd71a4dd311085b.jpg

 

IMG_20200907_094019.jpg.e4e3c8b78df31dd3579dff34719dea31.jpg

 

IMG_20200907_100701.jpg.f681949927ff72c19159559c7372eee4.jpg

 

IMG_20200907_095051.jpg.de71bd552bf42ad2006500a03112f9bf.jpg

 

Съвсем неочаквано откритие:

IMG_20210825_150759.jpg.a17fdf6b883bf8cc2f0acc2f2c7accf8.jpg

  • Харесвам 22
  • Браво 1
Връзка към коментар

Ако не е късно за хапване в Русе, бих препоръчала ресторант Тераса. https://g.page/TerassaRestaurantRousse?share Пролетта в ковидно време на два пъти го ползвахме и останахме доволни. Неочаквано за нас. 

А, ако на някой му трябва едно малко хотелче Резидънс хаус е за мен безспорен фаворит за отсядане в града. 

Малко по в страни, но Червен беше едно от местата, които не съжалих, че посетихме тази пролет. 

 

Улпия Ескус до Гиген наистина е скрита забележителност на Северна България. Много малка част от града е разкрит, но се вижда огромната(за онова време) павирана римска улица и много сгради. Когато отидох, не можех да повярвам, че подобни останки тънат в забрава и не се популяризират изобщо. 

Изобщо България, доколкото знам, след Италия и Гърция в Европа е страната с най-много археологически обекти на територията си. Ако можехме и като тях да ги стопанисваме и популяризираме. 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.