Прескочи до съдържание

До село по Предбалкана и Подбалкана с велосипед


Tonyco

Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци,

След Австрия Ултра реших да пробвам да си осъществя една мечта, а именно да отида с колело до село и обратно. Тази мечта я имам от 14 годишна възраст, когато за първи път ми купиха байк със скорости. Сега на 41 години успях да я сбъдна. Маршрута го подбирам от няколко месеца , като мислих различни варианти и накрая за отиване скалъпих красив трак през Предбалкана. Качих се по стария път през Витиня, после Тетевен и Рибарица, Троян, Севлиево, Дряново, Дебелец и Златарица. Първия ден се събраха 313 км с обща набрана денивелация от 3632 м, взех разстоянието за 21 ч. и 09 мин. Тръгнах в 4 ч. сутринта от София. Маршрута наистина е прекрасен и ми минава през китни места. Около 19 ч. преди Севлиево се изсипа летен порой и ме направи мокър до кости. Тъкмо реших, че съм изсъхнал и малко преди Дряново вече в пълен мрак започна пак, та се наложи да карам по главния път Габрово - Търново до Дебелец в абсолютна тъмница и жесток порой. След Дебелец спря и до Златарица не валя повече. На Село Боби дойде да ме посрещне малко преди това. Оставих си няколко часа, тоест Неделята през деня на село да възстановя малко в басейна с децата. Тръгването първия ден беше събота в 4 ч. сутринта. В понеделник потеглих към 3:30 ч. през прохода Твърдица - Елена. За 3:50 ч. успях от Златарица да се кача до билото на Стара планина, тоест около 40 км право нагоре. Слязох на Твърдица и при Гурково се качих на подбалканския път, голяма грешка. Много натоварен, ужасни шофьори с умишлени действия с цел да ме притиснат максимално настрани, при условие, че карам почти на банкета. Един изпреварващ срещу мен ме принуди да скоча на банкета, за да не ме удари челно. Беше невероятна жега, доста по-труден ден от предходния, макар и да нямаше порой. Някъде след Карлово, ме пресрещна един познат колоездач, имахме уговорка да покараме заедно за подкрепа, което ми дойде много добре. Донесе ми храна, и хидранти и т.н. та с компания е друго, вече бях почнал сам да си говоря. Баирите с компания по не се усещат. Връщането беше по-бавно и очаквано, макар, че са по-малко километри с по-малко денивелация. Реално на отиване се спусках постоянно, докато на връщане се изкачвах постоянно. Златарица е на около 100 м н.в., докато София е на около 600 м н.в. Връщането го направих 303 км с обща набрана денивелация от 3396 м. Минах през центъра на София, и беше сравнително празен. Взех го за 21 ч. и 56 мин. Прилагам галерия със снимки от микро-приключението както и видео филмче с новата камера, доста говори, но вече поне има хубав и чист звук.

 

http://www.tonyco.net/Pictures/Zlataritsa_600_01_08_2020/

 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 8
Връзка към коментар

Много яко! Видеото е супер.

Аз планирам нещо подобно този или следващия месец до моето село, което се намира между Мездра и Червен Бряг. Чудя се обаче от къде да прекося Стара Планина когато тръгвам от София защото в момента целия трафик е през Искърското дефиле...

Случайно да имаш информация дали Златишкия проход става за преминаване с колело?

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , dimitrov6 каза:

Това си е направо коло бревет.Има федерация по колотуризъм и там организират такива състезания по 600 км

http://www.bftourism.net/forum/viewforum.php?f=14

Бреветите ги знам, но те са за шосейки. Аз приключенската го давам и по тези пътища дето минавам не става с шосейка. На места има и черно и разбит асфалт, абсурд. 😁

преди 2 минути , П.Кръстев каза:

Много яко! Видеото е супер.

Аз планирам нещо подобно този или следващия месец до моето село, което се намира между Мездра и Червен Бряг. Чудя се обаче от къде да прекося Стара Планина когато тръгвам от София защото в момента целия трафик е през Искърското дефиле...

Случайно да имаш информация дали Златишкия проход става за преминаване с колело?

 

 

Златишкия ако си с байк, с шосейка не става. Дефилето и Петрохан до края на ремонта ги забрави. Вчера една приятелка се беше наиграла там с шосейката и едвам е отцеляла. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, домосед каза:

От Златарица ли си?

А прадядо ми защо, мислиш, се е казвал Златарски 😉

От София съм , но родата ми е от Златарица. Второ поколение Софиянец съм.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 7.08.2020 г. в 13:59, Tonyco каза:

От София съм , но родата ми е от Златарица. Второ поколение Софиянец съм.

Е, наш'те Златарски са се прехвърлили във Велико Търново още в средата на XIX век и в София веднага след Освобождението, но фамилията се е запазила сред братовчедите ми.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да ти кажа в Златарица основните фамилии от по-малко известните са Конакчиеви, Чаневи, Бахареви и другите по-странни не се сещам в момента. 🙂 Дядо ми е от Балкана, махала Виданово над Стеврек, даже тези дни с Боби ще се опитаме да пролазим с колелата из между храстите до там. Успях да намеря една карта на която е обозначена и мисля да се пробваме. Трябва да минем и през един стар римски мост над Стара река, ще си е пак приключение и дирене на изоставени махали. Вече намерихме няколко около Златарица и съм ги картографирал с колелото. Делова махала и Неновата шир минахме, без да има обозначен път до там. Много интересно е на такива места и Боби само си представя как са живели хора там. Сега има само останки от полуразрушени къщи или само каменни основи от къщи, а тези махали са намират на уникални закътани места. 😊🚵‍♀️

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.