Прескочи до съдържание

Що е то Централен Балкан


Tonyco

Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци,

бих искал да споделя отново една от най-красивите части на Централен Балкан. Като приключенец и в същото време работник и баща се налага да балансирам между всичко, а и понеже съм ненаситен на приключения се опитвам да видя максимално неща, за минимално време. През изминалия уикенд реших да направя Русалийския проход, Кадемлийското пръскало и връх Голям Кадемлия 2275 м, 3-тия по височина връх в Стара Планина с колелото. Всичко се случи в рамките на един ден, ако бях пеша, щеше да отнеме минимум 3 дни. В петък след работа се изнесох с кемпъра и колелото от София и се настаних на една полянка до Острешка река над Априлци за вечерта. Събота сутринта поех към х. Тъжа през Русалийския проход от север. Пътя е само камъни и то големи, та се върти доста трудно нагоре. Качих се до в. Голям Кадемлия от който се открива невероятна гледка. След това се спуснах обратно до Кадемлийското пръскало, което е от Южната страна на Русалийския проход. Имаше вода, но не както трябва. Райското и Видимското пръскало са пресъхнали. Спуснах се още малко почти до село Тъжа, в близост до х. Русалка обърнах обратно и се отправих към х. Тъжа за нощувка. 67 км с 2500 м набрана положителна денивелация за деня, и само камъни, тегава настилка и нагоре и надолу. В неделята на развиделяване се спуснах от х. Тъжа обратно до Острец и се натоварих на колата. Изнесох се 50 км на запад и я оставих на х. Хайдушка песен. От там хванах пеша пътеката към х. Ехо, където щях да пресрещна едни приятели и да се спуснем заедно надолу. Получи се страхотна разходка с добра компания 16 км с 940 м набрана положителна денивелация, пътеката е доста стръмна на места. За финал се нацопахме в минерален басейн в Чифлик. Снимките може да видите тук: http://www.tonyco.net/Pictures/Golyam_Kademlia_03_10_2020/

 

И две видеа от Събота и Неделя, приятно гледане:

 

 

 

  • Харесвам 5
  • Браво 5
Връзка към коментар

Минах пред Голям Кадемлия в началото на август. Вода наистина няма, чешмичката на северния му склон покрай военния път, по който си минал, не беше пресъхнала, но тръбата й е спукана и водата се изливаше сред кравешки л...а. На върха има малко изворче на западния склон под бившата застава (но и то е със спукана тръба). Изобщо сложно откъм вода...

Качването от Априлци си е стръмно, но това е Балканът!

Връзка към коментар

Ние правихме преход х. Партизанска песен - х. Мазалат- Пеещи скали - Карабурун- (това е част от Ком-Емине) после през  Голям Кадемлия - Малък Кадемлия - вр. Мазалат през резервата Соколна до х. Соколна. Там не е за колело, но е адски красиво! За съжаление вода няма никъде по пътя след чешмата по средата на пътя между П. песен и Мазалат. Имаше малко бедстване... но гледката е невероятна.

Връзка към коментар

Да, познат ми е част от прехода. По-късно ще пусна тазгодишния ни преход в тази част с Боби. 😀 С пеша е много бавно и можеш да видиш много малко неща, с колелото става по-бързо, но пък както каза не на всякъде става, не че не съм носил хиляди пъти, ама е според зависи. Където си е за пеша, си е за пеша. 

Връзка към коментар
преди 12 минути , pr284 каза:

Ние правихме преход х. Партизанска песен - х. Мазалат- Пеещи скали - Карабурун- (това е част от Ком-Емине) после през  Голям Кадемлия - Малък Кадемлия - вр. Мазалат през резервата Соколна до х. Соколна. Там не е за колело, но е адски красиво! За съжаление вода няма никъде по пътя след чешмата по средата на пътя между П. песен и Мазалат. Имаше малко бедстване... но гледката е невероятна.

Как беше заслончето на Г. Кадемлия? Че ми се върти една муха в главата да прекоча из района.

 Вода има около Пиргос, но е малко встрани,  ако много е закъсал човек става. А по-нататък след Киминчето и варианта край Кюй дере. Също едно изворче църцори над кошарите преди гората. 

Връзка към коментар
1 minute ago, Светославов said:

Как беше заслончето на Г. Кадемлия? Че ми се върти една муха в главата да прекоча из района.

 Вода има около Пиргос, но е малко встрани,  ако много е закъсал човек става. А по-нататък след Киминчето и варианта край Кюй дере. Също едно изворче църцори над кошарите преди гората. 

Ами как да е, като винаги. Пълно с боклуци. Преди 3 години ги събрахме и свалихме, но сега... При Пиргос не намерихме водата, а и бързахме защото излязхоха дъждовни облаци. Там нмаше крави, след Киминчето обаче крава до крава. Всички мънички поточета около Киминчето бяха в кравешки л...а и водата не ставаше за пиене...

Връзка към коментар
преди 12 минути , pr284 каза:

Всички мънички поточета около Киминчето бяха в кравешки л...а и водата не ставаше за пиене...

Преди време скитаме със сина из Доломитите по панорамната alta via 1. На едно много приятно място край планински поток и под дебела сянка сядаме да отморим и да хапнем за обяд, естествено добре си пийнахме бистра планинска водица.  След това пътеката леко възземаше нагоре и  видяхме някъде на около 500м над/около потока се ширнала една голяма поляна с десетки пасящи, пиещи и т.н. крави. Но слава Богу, нямахме никакви проблеми. 

 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Светославов каза:

Как беше заслончето на Г. Кадемлия? Че ми се върти една муха в главата да прекоча из района.

 Вода има около Пиргос, но е малко встрани,  ако много е закъсал човек става. А по-нататък след Киминчето и варианта край Кюй дере. Също едно изворче църцори над кошарите преди гората. 

Заслончето беше супер чисто и много приятно сега като бях. С 4 кревата за спане, перфектно. Ето:

 

 

GOPR1014_1601739818792.JPG

1040991.jpg

  • Браво 1
Връзка към коментар

С колелото от Острец до Кадемлията се качих за точно 5 ч. и ми отчете точно 30 км. От х. Тъжа до върха 2,5 ч. на обратно 30 мин. 😂🤣 Горе на върха имаше пред заслона местна Старозагорска група орнитолози, приказвахме си доста с тях. Сега не знам как стои въпроса с този заслон, заключва ли се какво е, но аз като бях свободно се влизаше, и една група влязоха да ядат вътре.

  • Браво 1
Връзка към коментар

Не, заслонът не се заключва. Иначе се поддържа от старозагорско тур. дружество мисля. Значи са го изчистили след като сме били.

Иначе интересното в района е, че има доста диви кози - преди 3 години слизахме от върха към х. Триглав надолу по ръба и на едно място седнахме на почивка. След малко се появиха 2-3 кози изневиделица и побягнаха от нас. През август видяхме няколко и в района на Пиргос.

 

Иначе за пиене на замърсена вода. Изкарвал съм брутално разстройство точно на Централен Балкан и затова много внимавам.

  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.