Прескочи до съдържание

Общественото здравеопазване у нас и в чужбина


stanimir

Препоръчани мнения

Ще ми е интересно да науча за  държава в която местните хора са доволни от общественото здравеопазване.

Ако знаете моля споделете. 

 

 

 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, stanimir каза:

Ще ми е интересно да науча за  държава в която местните хора са доволни от общественото здравеопазване.

Ако знаете моля споделете. 

 

 

 

Аз не се броя много за местен, ама от немското здравеопазване съм много доволен. Стига да си запознат със системата им (ама както всичко в Германия и тя е подробно описана), няма никакви проблеми. Обикновено българите, които идват в Германия са недоволни и мрънкат, че не им изписват веднага антибиотик или че трябва да чакат доста за час за определени специалисти и изследвания. Ама първото е напълно разбираемо, а второто не е вярно - има си специален номер, на който при нужда ти дават час при всякакъв специалист в рамките на 4 седмици. Та аз съм доволен - пък не е като да не съм я ползвал. И в момента и с вируса се справя добре (до момента де), като се карат и от други държави пациенти.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Имам предвид наистина от местни, които разбира се не пишат тук, но има достатъчно материали в пресата.

Специално за Германия веднага се сещам за източването на милиони от здравни каси и скандали с надписване на излишни или чисто фиктивни скъпоструващи манипулации,  отразени в медиите.

Не правя сравнение с България, където това често остава и безнаказано. 

Търся място, където хората да казват "Доволни сме от нашата здравна система, вярваме в нея и т. н. " 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@stanimir

между недоволство  от здравна система и практически лишаване от здравеопазване в критични ситуации, разликата е чувствителна,  поне според мен

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 36 минути , stanimir каза:

Имам предвид наистина от местни, които разбира се не пишат тук, но има достатъчно материали в пресата.

Специално за Германия веднага се сещам за източването на милиони от здравни каси и скандали с надписване на излишни или чисто фиктивни скъпоструващи манипулации,  отразени в медиите.

Не правя сравнение с България, където това често остава и безнаказано. 

Търся място, където хората да казват "Доволни сме от нашата здравна система, вярваме в нея и т. н. " 

Така формулирано няма да намериш, същото е и за заплатите на местните, без значение в коя държава.

На мен лично, един швейцарец с над средна за страната заплата  ми се оплакваше, че взимал малко, имали огромни такси и пр, направо беше за оплакване човека, а всеки знае, че заплатите там са номер 1 в света..стана ми смешно, ама какво да кажа..

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
42 minutes ago, Alexander said:

Така формулирано няма да намериш, същото е и за заплатите на местните, без значение в коя държава.

На мен лично, един швейцарец с над средна за страната заплата  ми се оплакваше, че взимал малко, имали огромни такси и пр, направо беше за оплакване човека, а всеки знае, че заплатите там са номер 1 в света..стана ми смешно, ама какво да кажа..

 

Честно казано, ако този швейцарец живее в Цюрих, Женева или Базел и взима заплата малко на средната наистина си е за оплакване. Със средната заплата за Швейцария и да живееш в някой от по големите градове си е направо мизерстване.

Връзка към мнение
преди 5 минути , Velyana каза:

Честно казано, ако този швейцарец живее в Цюрих, Женева или Базел и взима заплата малко на средната наистина си е за оплакване. Със средната заплата за Швейцария и да живееш в някой от по големите градове си е направо мизерстване.

Ами не, сетих се, че някой ще помисли така. Живее в малко градче 10-20к души, има над 20 год стаж във  фирмата и т.н.

Връзка към мнение

И аз мисля като Александър, че всеки гледа от своята камбанария и мнението дали е доволен от заплата и здравеопазване е доста субективно, базиращо се на личен опит, променящи се нужди (колкото повече пари получуваме, повече и харчим и по-големи нужди имаме). Иначе и аз съм много доволна от немското здравеопазване в града, в който живея. Имам опит с раждания, престой с болно бебе в болница, търсене на спещна помощ заради децата. Винаги сме получавали бързо, адекватно и безплатно лечение. Но в друг район на страната картината може да е различна. 

 

И сега по време на пандемията ми е спокойно да сме тук, но се притеснявам много за роднините ми в провинцията в България, където местната болница е запълнена още от месеци. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Малко се отклони темата, но като сме тръгнали в тази посока, да попитам колко време се чака за преглед при специалист  в България. Не се заяждам, моля. По-скоро любопитствам, защото не ми се е налагало скоро да търся специализирана помощ. А за Германия по-горе беше споменато, че достъпът е в рамките на 4 седмици. Та се чудя.... И търся база за сравнение. 

Докато бяхме в Белгия на мъжа ми се наложи да търси специфична стоматологична услуга: заради гранулом му дадоха час след 4 седмици също. Предполагам, че поне една част от пишещите тук знаят как /колко може да боли един зъб. 😉 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 3 часа, ivailo_radev каза:

Аз не се броя много за местен, ама от немското здравеопазване съм много доволен. Стига да си запознат със системата им (ама както всичко в Германия и тя е подробно описана), няма никакви проблеми. Обикновено българите, които идват в Германия са недоволни и мрънкат, че не им изписват веднага антибиотик или че трябва да чакат доста за час за определени специалисти и изследвания. Ама първото е напълно разбираемо, а второто не е вярно - има си специален номер, на който при нужда ти дават час при всякакъв специалист в рамките на 4 седмици. Та аз съм доволен - пък не е като да не съм я ползвал. И в момента и с вируса се справя добре (до момента де), като се карат и от други държави пациенти.

4 седмици чакане срещу 15% от доходите ти не ми се струва добро постижение. То за това си има и частно застраховане за държавните служители и за тези със заплати над 60к на година.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

По здравна каса може да чакаш и повече от месец. С платен прием става значително по-бързо(няколко дни, до седмица). Зависи и от специалиста и каква точно медицинска помощ ти трябва. Конкретно в стоматологията за час при доценти и професори едва ли не ти трябва "свой" човек, който да ходатайства за тебе 🙂 За гранулом, ако си пациент на даден стоматолог едва ли би те оставил да чакаш.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

От личен опит мога да кажа, че в Германия може да се наложи и 6 месеца да се чака за специалист.

Аз лично работя като лекар в Германия и точно поради тази причина родих в Швейцария 😂 
Със сигурност в някой аспекти системата доста по добре уредена от колкото в България, но и в Германия има доста пропуски, има корупция и т.н. 
Но всеки има различна гледна точка и преживявания.

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lyubina каза:

Малко се отклони темата, но като сме тръгнали в тази посока, да попитам колко време се чака за преглед при специалист  в България. Не се заяждам, моля. По-скоро любопитствам, защото не ми се е налагало скоро да търся специализирана помощ. А за Германия по-горе беше споменато, че достъпът е в рамките на 4 седмици. Та се чудя.... И търся база за сравнение. 

Докато бяхме в Белгия на мъжа ми се наложи да търси специфична стоматологична услуга: заради гранулом му дадоха час след 4 седмици също. Предполагам, че поне една част от пишещите тук знаят как /колко може да боли един зъб. 😉 

...и като ми се обади мой пациент с болка, го смествам , веднага, в същия ден.

Ама и при какъвто и да е специалист, дори, при най- известните, не се чака по 4 седмици.

А пък, на платен прием, е съвсем лесно. 

Между другото, като ми трябва лекар, ползвам приложението  https://superdoc.bg/

Избираш си лекар, записваш си час, платен, безплатен - бързо и лесно.

Абе, при нас, доболничната  помощ ,  си работеше добре, сега се обърка и претовари от всичкия този хаос.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Алекс, той и нашият зъболекар тук винаги намира начин да ни вмести при необходимост. 

А там му казаха "А, това не е за мен. Трябва ти специалист."  Пий парацетамол. 🙄 И така един месец. Лечението, ако не се покрива от здравната каса, на която си член, си е платено. 

В последствие си говорехме, че щеше да е по мъдро да се качи на самолета, да си дойде до България и да се лекува тук, отколкото да чака 1 месец за високоспециализирана помощ. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз си мисля че в България доболничната помощ е толкова добра, ... защото системата е толкова зле ( както и да ви прозвучи това)

 

Наистина тук имаме достъп до специалисти в рамките на няколко дни. Дори и по здравна каса да трябва да чакаш, винаги може да си запишеш платен ( при това не скъп) преглед при който и специалист да пожелаеш.

 

И тук идва парадокса - липса на лекари ( повечето предпочитат да работят в чужбина) а в същото време имаме достъп до специалисти в пъти по-бързо от развитите държави .

Абсолютно нелогично звучи ако не се замисли човек че това е така защото всеки лекар работи на поне 2 места . Ако тези лекари бяха добре платени и не им се налагаше да работят на 2 или 3 места то тогава те щяха да използват свободното си време за себе си-почивка, квалификации, новости в медицината...

И тогава нямаше и ние да имаме достъп до тях толкова лесно и бързо.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това със заплащането е така на теория, давам пример, майка ми преди 15-на години плати преглед при някакъв професор невролог във Варна  за точно 5 минутен преглед без използване на някаква техника или консумативи  и плати сума малко по-голяма от пенсията си, нещо което е няма как да се случи в нормалният свят.

В чужбина има частно здравеопазване, но със застраховка, това да тръгне някой да си плаща сам е абсурдно и супер рядко, просто е непосилно. Отделно, че за сериозните случай, всеки предпочита държавното, това поне за Испания, изключая най-скъпите клиники, където ходят крале, спортисти и пр. не простосмъртни.

 

Друг пример, въпреки, че се чака с месеци за някой специалист, ЯМР работи 24 часа, редовно съм чувал хора, на които им дават час за 2 през нощта. Аз  лично чаках два пъти по 1 месец за обновен ехограф, в различни области и за различни проблеми.

 

У нас някак си много по-малко хора ходят на лекар и като цяло в много краен случай, не случайно сме от последните в нормалните страни по продължителност на живот, първи  по детска смъртност, сърдечни и други проблеми.

 

Изобщо не съм на мнение, че нашите лекари получават малко, дори личните, които са най-ниското ниво не взимат малко. За по-сериозните да не говорим, вероятно не са всички, но голямата част взимат няколко пъти над средната заплата поне от тези които познавам.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 17 минути , Alexander каза:

Изобщо не съм на мнение, че нашите лекари получават малко, дори личните, които са най-ниското ниво не взимат малко. За по-сериозните да не говорим, вероятно не са всички, но голямата част взимат няколко пъти над средната заплата поне от тези които познавам.

Много зависи от гледната точка. За мен лично заплата на лекар под 5000 лв е малко. След като в този порядък е заплатата на добър софтуерист , маркетинг специалист , дизайнер... би следвало като минимум това да е заплатата на човек който очакваме да "изчисти главата си от ежедневието" и да ни оперира например гръбначния стълб, мозъка, сърцето и какво ли още не.

 

ПП. Не съм в тази професия, нито някой от семейството ми, нито пък ( слава богу) ми се налага често да ползвам услугите на лекари специалисти.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

В Германия доста се обсъжда, че много пенсионери ходят редовно на лекар просто за да си намират работа и причина да излязат, да поговорят с някого. И за това дори имаше преди години такса за посещение на лекар на тримесечие, така се надяваха да намалеят ходенията на лекар без причина. Естествено това бе положението преди Корона, сега предполагам възрастните само при нужда ходят на лекар. 

И да, кабинетите в Германия са перпълнени, но поне по мой опит лекарите имат запазени часове всеки ден за спешни случаи. И има добри и лоши лекари. С търсене се намират читави зъболекари, които нямат да те оставят месец с болки в зъба.

Като имах очен проблем и бях бременна веднага получих час за същия ден при очен лекар, а децата ми чакаха по четири месеца за очен преглед, който обаче не беше спешен. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
25 minutes ago, Alexander said:

Изобщо не съм на мнение, че нашите лекари получават малко, дори личните, които са най-ниското ниво не взимат малко. За по-сериозните да не говорим, вероятно не са всички, но голямата част взимат няколко пъти над средната заплата поне от тези които познавам.

За по сериозните е така, но за обикновените лекари и току що завършилите парите са смешни. Аз съм работила в България в областна болница, вярно преди 5 години и не съм имала специалност, но работих за колосалната сума от 450 лева 😂😂😂 

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , funny каза:

Много зависи от гледната точка. За мен лично заплата на лекар под 5000 лв е малко. След като в този порядък е заплатата на добър софтуерист , маркетинг специалист , дизайнер... би следвало като минимум това да е заплатата на човек който очакваме да "изчисти главата си от ежедневието" и да ни оперира например гръбначния стълб, мозъка, сърцето и какво ли още не.

 

ПП. Не съм в тази професия, нито някой от семейството ми, нито пък ( слава богу) ми се налага често да ползвам услугите на лекари специалисти.

Аз имам познати лекари специалисти от деца с в пъти по-високи доходи от цитираните 5к, та има разлика от доктор до доктор. Доколкото знам личните взимат по 2-3-4к. На единият му предлагаха да работи във Франция и не пожела.

Като цяло който не взима много и е добър се е махнал, остават тези, които взимат добре или не могат  повече и в чужбина.

 

Съгласен съм за лекарите, че трябва да получават много, но някак си не е съвсем обективна оценката, защото без модерна техника -примерно ЯМР или друго скъпо съоръжение един лекар не може да направи почти нищо в днешни дни, а модерната техника се прави от инженери и програмисти или защо те трябва да взимат по-малко от лекарите?

Не случайно в Европа са на близки доходи лекари, инженери, дори учители, всеки е важен по някакъв начин и без него не става.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 13 минути , bad kid каза:

В ДКЦ на заплата ли са или според брой прегледи? 

Различно е. Личните лекари получават вид заплата, на “ капитационен” принцип, според броя записани пациенти в практиката си. Обикновено имат, по 2000-2500 . Добавят  се: потребителска такса, профилактични прегледи, направления и пр. Заплатата може да варира между 2-10к.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 46 минути , Velyana каза:

За по сериозните е така, но за обикновените лекари и току що завършилите парите са смешни. Аз съм работила в България в областна болница, вярно преди 5 години и не съм имала специалност, но работих за колосалната сума от 450 лева 😂😂😂 

Да, не ти е било лесно, но за повечето работи у нас без стаж дават много малко пари. Да ти кажа ли, че преди 4 години и на мен ми предложиха във ВиК Варна работа в мобилната им лаборатория като инженер със стаж заплата от 700 лв брутно, като първите 6 месеца щях да взимам с 10% по-малко..

Това са абсурди, има ги за съжаление, но заради тях у нас е масова практика  получаване на рушвети.

Само един пример ще дам, всеки втори циганин у нас е с ТЕЛК, а кой подписва телковете, ами някои доктори..и това е 1% от всичко.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ако намесим и пари темата съвсем ще излезе от релси. 

 

Не съм много съгласен за сходното заплащане на педагогически и медицински специалности, хайде да кажем че инжинерните са по-съпоставими. 

 

Ето една статистика за САЩ, за Европа може да е по-различна, но едва ли чак толкова като общо съотношение. Разликите между отделни щати понякога са драстични, но средното ниво е това  :

 

https://www.bls.gov/oes/current/oes_nat.htm#29-0000

 

 

Това само за сравнение на различните браншове,  защото като абсолютен доход би трябвало да отчетем и различното ниво на облагане в различните държави и т. н. 

 

Покрай дискусията за минималната заплата в Женева срещнах информация, че средно около 550 франка месечно отиват за здравни вноски. Не знам дали информацията е коректна, ако греша моля да ме поправите.  Не може в България да очакваме денонощен лесен достъп до ЯМР,  защото никой не ни го подарява само затова че сме бедни,  а държавата ги купува, оттам откъдето ги купува и швейцарската клиника. Това е само пример, но важи за много други неща в диагностиката. 

И няма спор, че на фона на цялото нямане се допускат и много кражби, но да се търси единствено там проблема не е съвсем коректно. 

 

Разбира се някой хора не заслужават и стотинка,  а единствено затвор, но това е предмет на друг разговор и се отнася и за инженери, и за всички други с достъп до обществени фондове. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Поддържам мнението на Станимир.В този ред на мисли приятел имаше претенции,че държавата не помага на бизнеса заради коронакризата.Зададох му въпроса колко данъци е платил за миналата година (знам,че сумата е нула).Отговори ми,че и да е платил пак щели да ги откраднат.Може би да,но всички трябва да проумеят,че парите не падат от небето.В същия ред на мисли един лекар,та бил и най-калпавия,може да си намери работа в  Германия или друга западна държава за 7-8-10 000 евро.В Бг обаче как може да му се дадат такива пари,които не са съпоставими с които и да били заплати.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.