Прескочи до съдържание

Пътеводител на стопаджията до в. Ком


Tonyco

Препоръчани мнения

Здравейте отново приятели и любители на приключенията. 

Днес ще ви разкажа за нещо различно в моята приключенска история. Петък 20.11.2020 г. реших да потичам до в. Ком, но не по стандартните маршрути. Изпратих Боби на училище сутринта и към 7:30 ч. запалих колата за Петрохан. Оставих я там и застанах да махам на автостоп. Целта ми беше някой да ме спусне до Бързия. Застанах на пътя, опънах бегаческо краче 😂🤣 с дълъг клин и зачаках. Мина първо един бус с две момчета и ми направиха знак, че са двама и няма място. След тях минаха няколко коли, хората ме гледаха доста странно, но и аз бях с бегаческата екипировка и изглеждах странно. Не чаках повече от 5 мин и един възрастен човек спря с една баничарка и ме качи. Поприказвахме си много добре, разказахме си различни истории и така. Остави ме на разклона за Клисурския манастир след Бързия. От там дотичах до Берковица, отбих се да видя Гоши, че къщата му е попътно. Черпи ме един сок от бъз като за последно място, където има вода. Бях заредилл 2 шишета с 4 хидратина общо 1л вода в бегаческата раница. Преди да тръгна изпих още 2 хидратина, по цялото трасе няма никъде чешми, а километрите и изкачването са много. Хванах по Пиротския път към полуразрушената х. Здравченица. След нея пътя стана доста стръмен, в един момент достигнах задънена улица, бяха паднали много гъсти дървета на пътя.Реших, че ще ги прескачам, което нямаше да е лесна задача, но за щастие в този момент си погледнах трака на навигацията и се оказа, че съм изпуснал отбивката за една пряка пътека. Върнах се, но не видях началото на пътеката, там където трябваше да бъде, а и си беше мъгливо. В крайна сметка следвайки точно трака в навигацията, прегазвайки едни клекове, и заабутвайки се през гората успях да хвана пътеката. След като достигнах 1700 м н.в. излязох от мъглата и се октриха невероятни гледки пред мен. Цяла България беше потънала в мъгла, а аз бях над нея и се наслаждавах на невероятната природа. Продължих по билото към в. Ком, невероятно е. Имаше много замръзнали тревици в причудливи форми, чуваше се вятъра как вие в улея под среден и малък Ком. Изкачих се до върха и се метнах отгоре на пирамидата. Невероятно усещане, а и си припомних как от там с Младен и Мартин през 2019 г. потеглихме на приключението Ком-Емине. Не се задържах дълго, защото подухваше, а температурите бяха под нулата и въпреки слънцето се усещаше студ. Малко под върха намерих и геокеша на Ком, та се записах. Надолу до Петрохан оставаха 10 км и ги тичах през цялото време. Заспочнах да слизам в ниското и навлязох в мъглата, определено се усещаше студ. Загубих се замалко, но бързо с навигацията се върнах в правилния трак. Хидратина ми свърши, а усещах жажда вече. Слязох до Петрохан, къде мъглата беше толкова гъста, че не се виждаше заведението, което беше на 20 м от мен. Невероятно изживяване със страхотни гледки. 37 км с 1889 м D+ ги взех за под 7 ч., което пък ме изненада приятно, явно съм си в топ форма. Също така нямах нито пришки по краката, нито някакви други болки, което пък беше още по-приятна изненада за мен самия. До скоро приятели.

Снимките от преживяното може да намерите тук: http://www.tonyco.net/pictures/Hitchhiking_Kom_20_11_2020/

 

И едно много красиво видео от преживяното:

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 10
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
Професия пътешественик

Здравей,

 

Много хубав разказ и снимки! Преди една година и аз успях да го изкача, само че лятото и бе много приятно :)

Ако на някой му е интерсно може да разгледа част от снимките ми и да прочете разказа ми тук :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
4 hours ago, Capitan Morgan said:

@Tonyco каква планинска навигация ползваш за преходите ? Знам че беше писал някъде по темите , но не мога да го открия 🙄

Не съм @Tonyco, но бих искала да препоръчам https://www.komoot.com/. "Хваща" всякакви знайни и незнайни пътечки по Витоша. Засега само тук съм я пробвала, но определено съм много доволна 🙂 Ето пример за маршрут, дава време, разстояние, денивелация https://www.komoot.com/tour/290139846 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 часа, Capitan Morgan каза:

@Tonyco каква планинска навигация ползваш за преходите ? Знам че беше писал някъде по темите , но не мога да го открия 🙄

OSMAND и се инсталира BG montains карта. Има особености ако имаш нужда ми пиши на лично. Само с това се навигирам из планините и в БГ и Турция и Исландия и къде ли не. 😀 Австрия и Ком - Емине също с нея правих.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 28.12.2020 г. в 16:20, Capitan Morgan каза:

Днес се пробвахме за Ком, но горе беше страшен ветрилник и ни отместваше и с щеките. Стигнагме до Малък Ком и обратно. 

 

IMG_20201228_111949.thumb.jpg.2fcc2b5e5987fd75fa607c09ed67a1f1.jpg

 

IMG_20201228_113029.thumb.jpg.6247b68ee22265bcc302ead6594413af.jpg

 

IMG_20201228_113025.thumb.jpg.ffc23707e5c61cfee194967a825cca99.jpg

Случва се там да, не знам гледал ли си ми видеото миналата година как се мъчихме с малкия и още двама приятели в една жестока мъгла, качихме се и слязохме, но ако не беше OSMAND-а, щяхме да се затрием. Даже другите двама са местни и го познават много добре маршрута и за малко да стъпи единия на една снежна дъска и да хване бързия влак надолу 🤣😂 Балкана си е Балкан и не е за подценяване. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 28.12.2020 г. в 16:20, Capitan Morgan каза:

Днес се пробвахме за Ком, но горе беше страшен ветрилник и ни отместваше и с щеките. Стигнагме до Малък Ком и обратно. 

 

IMG_20201228_111949.thumb.jpg.2fcc2b5e5987fd75fa607c09ed67a1f1.jpg

 

IMG_20201228_113029.thumb.jpg.6247b68ee22265bcc302ead6594413af.jpg

 

IMG_20201228_113025.thumb.jpg.ffc23707e5c61cfee194967a825cca99.jpg

 

Ето го видеото. Забравихме си щеките и гетите и беше веселба 😂🤣 Към Среден Ком едно изкачване Боби боксува няма качване, аз отдолу с глава го бутам по дупето и така, 300 м около 1:30 ч. 😁😂🤣 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Tonyco каза:

 

Ето го видеото. Забравихме си щеките и гетите и беше веселба 😂🤣 Към Среден Ком едно изкачване Боби боксува няма качване, аз отдолу с глава го бутам по дупето и така, 300 м около 1:30 ч. 😁😂🤣 

При нас вятъра беше брутален. Реално можеше да минем още 3-4 км до Ком ,но се губи вече кефа от прехода, а и не беше на всяка цена. Лятото ще го пробвам маршрута с колелото. Връх Ком - гара Лакатник и оттам до София с влака.  Иначе Петрохан- до х. Тръстеная съм го првил и е много приятено за каране.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.