Прескочи до съдържание

Румъния 2021


Моника

Препоръчани мнения

Здравейте! За много години!

 

Оптимистично започвам новата година с плануване на пътуване в Румъния. 

Програмата не е съвсем финализирана и е доста разхвърляна, затова ще се радвам на всякакви съвети или препоръки какво да разгледаме.

 

Идеята е да видим скултурата на Децебал, Тимишоара, Клуж-Напока, Турда - мината, Алба Юлия (миналата година не ѝ отделихме достатъчно време).  След това тръгваме към Сибиу (и него ще го повторим от 2020) като преди това ще разгледаме укрепената църква в Câlnic, a след Сибиу ще видим и църквата в Cârța. И тук свършва програмата на този етап. Като цяло ми се иска да я оптимизираме и да не повтаряме места (макар, че май ще е неизбежно), на които сме били, затова и след Cârța се чудим на къде да продължим. Може би ще тръгнем към Брашов и ще пообиколим около него каквото не видяхме миналата година, но ако имате по-добри предложения ще ги обмислим и тях. Ето маршрутът ни от 2020:  Salina Slănic - Brașov - Râșnov - Rupea - Viscri - Criț - Saschiz - Sighişoara - Biertan - Valea Viilor - Alba Iulia - Hunedoara - Sarmizegetusa Regia - Sibiu - Transfăgărășan - Curtea de Argeș - Târgoviște.

 

Въпроси:

1. От къде да минем за скулптурата на Децебал, през София - Калафат или Плевен - Оряхово?

2. Скулптурата на Децебал вижда ли се от пътя някъде или с лодка се тръгва от някое градче? Колко време би ни отнело разглеждането там? Видях, че има и манастир, какво друго да не пропуснем?

3. В района ли да нощуваме или да продължим към Тимишоара?

4. От Тимишоара към Арад и Орадя ли да тръгнем и след това Клуж-Напока или да ги пропуснем тях и директно към Клуж-Напока?

5. Между Тимишоара и Клуж-Напока какво да видим?

6. Хубава ли са пътищата в този район?

 

За сега това са въпросите, които ми изникват. Ще имаме 5-6 дни на разположение.

 

 

 

 

 

Връзка към мнение

Отговарям на 2 и 3 - вижда се от пътя. Имаше много каяци, хората си ги караха, не видях под наем или организирани. Колко време.... Зависи от вас. Повече от 10-тина минути не бих се задържала. На мен районът от границата до Хунедоара ми беше доста неприятен, нощувахме в Хунедоара. За 1 ми е трудно да отговоря в сегашните условия, но ние минахме през Сърбия-Железни врата. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, Моника каза:

Въпроси:

1. От къде да минем за скулптурата на Децебал, през София - Калафат или Плевен - Оряхово?

2. Скулптурата на Децебал вижда ли се от пътя някъде или с лодка се тръгва от някое градче? Колко време би ни отнело разглеждането там? Видях, че има и манастир, какво друго да не пропуснем?

3. В района ли да нощуваме или да продължим към Тимишоара?

4. От Тимишоара към Арад и Орадя ли да тръгнем и след това Клуж-Напока или да ги пропуснем тях и директно към Клуж-Напока?

5. Между Тимишоара и Клуж-Напока какво да видим?

6. Хубава ли са пътищата в този район?

1и 2. Оряхово сега мисля, че е само за тирове. Ние минхме от там 2018 и спахме в Крайова и на следващия ден ходихме до скулптурата и от там към Тимошоара през Решица за да видим музея на локомотивите. Нo Теди беше миналата година и мисля проучи, може да каже по скорошна информация за ферибота. 

3. Ходихме в Арад и на мен ми хареса, е не е уау все пак. Спахме първо в Турда заради солницата и после Клуж.

6. През цялия ни маршрут пътищата бяха добри. Имахме само един преход с лош път, не не е по твоя маршрут.

 

Прикачам файла с маршрута и местата, където бяхме. 

 

Romania1.docx

Karta.jpg

Romania.docx

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Много ви благодаря!

 

@MayaS, мерси за споделените файлове, много са полезни и определено ще ми свършат работа при доизпипване на крайния маршрут! 

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Ще открадна темата (чудех се тази или другата за ковид лятото 😄) и ще си задам въпроса тук - някой знае ли лифта до Бъля дали работи в почивните дни?

Тук пише от понеделник до петък https://balealac.ro/en/balea-lake-balea-waterfall-cablecar/ и се чудя вярно ли е? Всъщност сега докато пиша минах през румънската версия на сайта и гугъл транслейт и там май пише понеделник - неделя, 😂

И може ли някой да ми потвърди, че горното е лифтът, който тръгва оттук: https://goo.gl/maps/rKcYU7AnNK97o1eJ9?

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
На 9.06.2021 г. в 18:12, Victoria каза:

Ще открадна темата (чудех се тази или другата за ковид лятото 😄) и ще си задам въпроса тук - някой знае ли лифта до Бъля дали работи в почивните дни?

Тук пише от понеделник до петък https://balealac.ro/en/balea-lake-balea-waterfall-cablecar/ и се чудя вярно ли е? Всъщност сега докато пиша минах през румънската версия на сайта и гугъл транслейт и там май пише понеделник - неделя, 😂

И може ли някой да ми потвърди, че горното е лифтът, който тръгва оттук: https://goo.gl/maps/rKcYU7AnNK97o1eJ9?

На румънската версия наистина пише Понеделник - Неделя, не знам защо на английската пише до петък 😄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Оформихме си програмата за тазгодишната разходка до Румъния, ще се радвам да споделите някои интересни места, които могат да се видят, например кои са вашите  топ места, които  да не се пропускат? Ние сме минавали по част от маршрута, а за някои от точките все още не сме оформили подробностите като конкретни забележителности:

 

1 ден

София - Оршова - Тимишоара

Планът за деня  е да се посети статуята на Дечебал и да се стигне Тимишоара и там разходка. Мислех да пътуваме през Сърбия, но май ще останем на варианта през Видин.

Нощувка

 

2 ден (по тази отсечка не сме минавали, затова ако се сещате нещо, което допълнително да видим ще е супер 😄)

Тимишоара - Арад - Ордея - Клуж-Напока

Разходка в Арад, Ордея и разглеждане на Клуж.

Нощувка

 

3 ден

Клуж-Напока - Турда - Медиаш - Биертан - Алба Юлия

В този ден доразглеждаме Клуж и мината в Турда, ако укрепената църква в Биертан работи я посещаваме, защото миналата година я изпуснахме и беше затворена, а искаме да я разгледаме. Сигурно ще разгледаме и Медиаш. Насочваме се към Алба Юлия и там нощуваме. 

 

4 ден

Алба Юлия - Кърца - Трансфъгъраш - Брашов

Отиваме да видим укрепената църква в Кърца, която е близо до отбивката за Трансфъгъраш и след това се качваме на Трансфъгъраш като ще стигнем езерото Бъля, този път ще се возим на лифта, ще слезем при водопада и ще се върнем наобратно. Миналата година минахме целия път и спахме в Куртя де Арджеш, но тази година планът е да стигнем Брашов и там да нощуваме.

 

5 ден

Брашов - Плевен или директно София, още не сме решили

За този ден не сме предвидили нищо за разглеждане все още, защото няколко пъти сме минавали по този маршрут и основните неща сме разгледали, ако имате някакви предложения ще е супер.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен планът Ви е добър, не съм посещавал Трансилвания, но от много време планирам и доста изчетох за региона. Между Турда и Клуж Напока се намира село Риметеа, което е населено с етнически унгарци и е с традиционни бели къщи. На мен ми хареса като място 🙂, мисля, че може да се вмъкне като отбивка между Турда и Медиаш (пътят Ви се увеличава с 50км). За последния ден не знам дали ще имате време, но около Брашов има много красиви селца в планината - Magura, Holbav, Peştera и Sirnea, преценете дали може да ги посетите 🙂

Връзка към мнение
На 7.07.2021 г. в 9:56, Моника каза:

3 ден

Клуж-Напока - Турда - Медиаш - Биертан - Алба Юлия

В този ден доразглеждаме Клуж и мината в Турда, ако укрепената църква в Биертан работи я посещаваме, защото миналата година я изпуснахме и беше затворена, а искаме да я разгледаме. Сигурно ще разгледаме и Медиаш. Насочваме се към Алба Юлия и там нощуваме. 

 

 

Тука малко ми се струва неизпипана програмата... Предлагам Ви след Клуж - Напока, посещението на солната мина в Турда, да минете през Алба Юлия /и да, Риметея е прекрасно селце, населено с етнически унгарци/ и тогава да се насочите към Медиаш и Биертан, като нощувката може да е някъде наблизо, например в Сигишоара. Просто църквата в Кърца /респективно Трансфагарашан/ е по - близо от Биертан /Медиаш, Сигишоара/, отколкото да се връщате в Алба Юлия... 

   P.S. Тимишоара е толкова красива, отделете и поне половин ден! 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, hodjev каза:

Тука малко ми се струва неизпипана програмата... Предлагам Ви след Клуж - Напока, посещението на солната мина в Турда, да минете през Алба Юлия /и да, Риметея е прекрасно селце, населено с етнически унгарци/ и тогава да се насочите към Медиаш и Биертан, като нощувката може да е някъде наблизо, например в Сигишоара. Просто църквата в Кърца /респективно Трансфагарашан/ е по - близо от Биертан /Медиаш, Сигишоара/, отколкото да се връщате в Алба Юлия... 

   P.S. Тимишоара е толкова красива, отделете и поне половин ден! 🙂

 

Да, този ден най-много го мислим как да го завъртим, защото реално сме били в Алба Юлия, но много ни хареса и като цяло ни се искаше пак да го посетим.  Гледахме сега отново по картата маршрута, мислим след Турда ако има време да посетим Биертан и след това да отидем в Алба Юлия (от Биертан до Кърца е час и половина, а от Алба Юлия до Кърца е час и 50, тоест няма да спечелим много време ако спим около Биертан). Ако решим, че няма време, ще отидем в църквата в Câlnic и в Алба Юлия, а на другия ден ще посетим Биертан - Кърца - Transfăgărășan  и ще спим във Фъгараш вместо в Брашов, защото  и в Брашов сме били няколко пъти, пък Фъгъраш не сме го разглеждали. Доста път се връзва и с времето не знаем как ще сме, възможно е в движение да правим промени. 😄

 

 

В Тимишоара се надявам да пристигнем ранния следобед и да имаме достатъчно време за разходка, ако не стигне ще използваме и сутринта на другия ден. 

 

Риметея го включвам задължително в програмата.

 

Много благодаря!

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как седи въпросът с паркирането в Клуж-Напока? Намерих инфо, че е по зони и се плаща в зависимост от зоните, както и времето за престой е различно, но не намирам събота и неделя платено ли е. 

Някое място за настаняване може ли да ми препоръчате като е желателно да има паркомясто и да е близо до центъра/основните забележителности. 😄

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Днес е предпоследният ден от пътуването ни и утре тръгваме към България. Ще споделя накратко до тук по програмата какво изпълнихме и някои впечатления, снимки ще кача по-натам като ги прехвърля от апарата.

 

Ден 1

Влязохме през Видин, 50 минути чакахме на границата, самата проверка беше бърза, караха всички да отварят багажниците, но като цяло дойде ли ти редът бързо минаваш.

 

Статуя на Дечебал на Дунав - хареса ми много, да, вижда се от пътя, но си струва човек да слезе и да се вози на лодка и то на тези моторните (а не онези по-бавните). Ние се возихме на моторна лодка, беше много забавно, водиха ни до две пещери, усетихме от близо реката заради пръските при бързата скорост 😁, готино изживяване. 

 

Тимишоара - приятен град, но повечето сгради в момента са в реставрация и това малко или много допринесе за не чак толкова хубавата атмосфера. Има много паркове за разходка, хареса ми. Беше почивен ден и нямаше такса за паркиране.

 

Ден 2 

Арад и Орадя (не знам защо горе съм писала "Ордея" и какво съм си мислела 😁, но не мога да го редактирам) - много ми харесаха, бих им отделила и повечко време за разходка, заслужават си.

 

Клуж-Напока - имаше филмов фестивал, също реставрации, но като цяло градът е хубав, поне колкото успяхме да разгледаме.

 

Ден 3

Мината в Турда - ами не ми хареса особено. Честно казано мина Слъник ми хареса в пъти повече. Самото преживяване в Слъник е по-интересно, слизате с бусче на много по-голяма дълбочина, мирише на сол, има влага, истинско усещане за мина. В Турда има виенско колело и лодки, ок, но има и безкрайни опашки за асансьори, доста по-туристическо е, ако трябва да препоръчам някоя определено бих избрала Слъник.

 

Биертан - този път стигнахме навреме и разгледахме църквата. На отиване спряхме пред една къща, буквално за една минута, да си сложим камерата на покрива на колата и изскочи един господин от къщата да ни иска пари да си купи цигари 😂.  Беше изключително любезен и пъргав.

 

Алба Юлия - много ми харесва градът, за втори път го посещаваме.

 

Ден 4

Кълник - пристигнахме по-рано от работното време на укрепената църква, затова само отвън я видяхме.

 

По път за Трансфъгъраш имаше ремонти, на едно място голямо задръстване, трябваше да изчакаме и от една кола слезе един човек и почна да продава дискове. 😂 Интересно беше.

 

Трансфъгъраш и водопад Бъля - този път планът беше да се возим на лифта и да идем до водопада. Качихме се на езерото, оттам с лифта слязохме до хижата и на табелата пишеше, че до водопада са 30 минути пеша. Тези 30 минути обаче са само изкачване по камъни, последният участък е най-труден, с две думи не е лежерна разходка, трябват си удобни обувки, срещнахме много хора с джапанки, които явно се бяха подлъгали, някои се отказваха и се връщаха.

Но усилията си струваха (отне ни 50 минути изкачване, даже час), водопадът е много красив. Ако не ви се катери от лифта се разкрива много хубава гледка към него и може да го видите отвисоко.

Голяма жега беше, миналата година по това време бях с три якета на езерото, днес по тениска.

 

Кърца - и селото и църквата са много хубави, струва си отбивката.

 

Фъгъраш - крепостта е в реставрация, видяхме я отвън, хареса ми и бих се върнала да я посетя.

 

Брашов - тук сме за пореден път, но все откриваме нещо ново. Един от любимите ми градове.

 

За утре не сме измислили програма.

 

Като цяло има доста хора по забележителностите и заведенията, много ремонти по пътищата и реставрации в градовете. 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Още не съм успяла да напиша за нашето ходене до водопада. Слизането ми беше 40 минути, на качване доста спирахме и не съм засичала. Най-скандалното беше, че от хижата ни казаха, че бил на 10-15 минути и било лесно (бяхме видяли и табелата половин час).

Но си струваше де.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
На 28.07.2021 г. в 0:45, Моника каза:

Днес е предпоследният ден от пътуването ни и утре тръгваме към България. Ще споделя накратко до тук по програмата какво изпълнихме и някои впечатления, снимки ще кача по-натам като ги прехвърля от апарата.

 

Ден 1

Влязохме през Видин, 50 минути чакахме на границата, самата проверка беше бърза, караха всички да отварят багажниците, но като цяло дойде ли ти редът бързо минаваш.

 

Статуя на Дечебал на Дунав - хареса ми много, да, вижда се от пътя, но си струва човек да слезе и да се вози на лодка и то на тези моторните (а не онези по-бавните). Ние се возихме на моторна лодка, беше много забавно, водиха ни до две пещери, усетихме от близо реката заради пръските при бързата скорост 😁, готино изживяване. 

 

Тимишоара - приятен град, но повечето сгради в момента са в реставрация и това малко или много допринесе за не чак толкова хубавата атмосфера. Има много паркове за разходка, хареса ми. Беше почивен ден и нямаше такса за паркиране.

 

Ден 2 

Арад и Орадя (не знам защо горе съм писала "Ордея" и какво съм си мислела 😁, но не мога да го редактирам) - много ми харесаха, бих им отделила и повечко време за разходка, заслужават си.

 

Клуж-Напока - имаше филмов фестивал, също реставрации, но като цяло градът е хубав, поне колкото успяхме да разгледаме.

 

Ден 3

Мината в Турда - ами не ми хареса особено. Честно казано мина Слъник ми хареса в пъти повече. Самото преживяване в Слъник е по-интересно, слизате с бусче на много по-голяма дълбочина, мирише на сол, има влага, истинско усещане за мина. В Турда има виенско колело и лодки, ок, но има и безкрайни опашки за асансьори, доста по-туристическо е, ако трябва да препоръчам някоя определено бих избрала Слъник.

 

Биертан - този път стигнахме навреме и разгледахме църквата. На отиване спряхме пред една къща, буквално за една минута, да си сложим камерата на покрива на колата и изскочи един господин от къщата да ни иска пари да си купи цигари 😂.  Беше изключително любезен и пъргав.

 

Алба Юлия - много ми харесва градът, за втори път го посещаваме.

 

Ден 4

Кълник - пристигнахме по-рано от работното време на укрепената църква, затова само отвън я видяхме.

 

По път за Трансфъгъраш имаше ремонти, на едно място голямо задръстване, трябваше да изчакаме и от една кола слезе един човек и почна да продава дискове. 😂 Интересно беше.

 

Трансфъгъраш и водопад Бъля - този път планът беше да се возим на лифта и да идем до водопада. Качихме се на езерото, оттам с лифта слязохме до хижата и на табелата пишеше, че до водопада са 30 минути пеша. Тези 30 минути обаче са само изкачване по камъни, последният участък е най-труден, с две думи не е лежерна разходка, трябват си удобни обувки, срещнахме много хора с джапанки, които явно се бяха подлъгали, някои се отказваха и се връщаха.

Но усилията си струваха (отне ни 50 минути изкачване, даже час), водопадът е много красив. Ако не ви се катери от лифта се разкрива много хубава гледка към него и може да го видите отвисоко.

Голяма жега беше, миналата година по това време бях с три якета на езерото, днес по тениска.

 

Кърца - и селото и църквата са много хубави, струва си отбивката.

 

Фъгъраш - крепостта е в реставрация, видяхме я отвън, хареса ми и бих се върнала да я посетя.

 

Брашов - тук сме за пореден път, но все откриваме нещо ново. Един от любимите ми градове.

 

За утре не сме измислили програма.

 

Като цяло има доста хора по забележителностите и заведенията, много ремонти по пътищата и реставрации в градовете. 

Благодаря за споделената информация и впечатления! Много искам да открия красотите на Румъния - има нещо в тази страна, което ми харесва много 😊. Страшно много ме привлича! Ще се радвам, ако споделиш малко снимки от това пътуване, за да оплакна окото 😁. Също как би сравнила тази част на Румъния с района на Сибиу, Сигишоара и Брашов? Кой район би избрала за първи посещение? Аз съм много раздвоен и не мога да реша 🙂. Едната идея е Скалата на Децебал - Тимишоара - Орадя - Клуж Напока (евентуално област Марамуреш, но тя е по-далеч) - Търгу Муреш - Сигишоара - Сибиу - Трансфагарашан, а другата е Сибиу, Сигишоара, Хунедоара и Трансфагарашан. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, Kristian Desev каза:

Благодаря за споделената информация и впечатления! Много искам да открия красотите на Румъния - има нещо в тази страна, което ми харесва много 😊. Страшно много ме привлича! Ще се радвам, ако споделиш малко снимки от това пътуване, за да оплакна окото 😁. Също как би сравнила тази част на Румъния с района на Сибиу, Сигишоара и Брашов? Кой район би избрала за първи посещение? Аз съм много раздвоен и не мога да реша 🙂. Едната идея е Скалата на Децебал - Тимишоара - Орадя - Клуж Напока (евентуално област Марамуреш, но тя е по-далеч) - Търгу Муреш - Сигишоара - Сибиу - Трансфагарашан, а другата е Сибиу, Сигишоара, Хунедоара и Трансфагарашан. 

Мисля, че много ще ти хареса в Румъния 🙂, ще кача снимки довечера.

Лично на мен в Брашов, Сибиу, Сигишоара, Алба Юлия повече ми хареса от Тимишоара и Клуж-Напока. Статуята на Дечебал също много ми  хареса, както и Арад и Ордея, но като за първо посещение ти препоръчвам Брашов, Сигишоара, Алба Юлия, Трансфъгъраш, разбира се укрепените църкви в района (Биертан, Valea Viilor, Carta, др.), Хунедоара също, по препоръка на @master_of_germs миналата година посетих и Сърмизеджетуса Реджиа, провери го, много интересно място и по-малко популярно сред чужденците. Ако искаш да посещаваш солна мина, както си видял не препоръчвам тази в Турда,  а за автентично преживяване тази в Слъник е по-добрата (според мен).

 

Ако се сетиш нещо питай. В Брашов мога да ти препоръчам хотел Corona, съвсем в стария град до всички забележителности, мога да видя и за другите места ако те интересуват препоръки за нощувки.

 

А също може да видиш и темата от миналата година Covid лято в Румъния.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Моника каза:

Мисля, че много ще ти хареса в Румъния 🙂, ще кача снимки довечера.

Лично на мен в Брашов, Сибиу, Сигишоара, Алба Юлия повече ми хареса от Тимишоара и Клуж-Напока. Статуята на Дечебал също много ми  хареса, както и Арад и Ордея, но като за първо посещение ти препоръчвам Брашов, Сигишоара, Алба Юлия, Трансфъгъраш, разбира се укрепените църкви в района (Биертан, Valea Viilor, Carta, др.), Хунедоара също, по препоръка на @master_of_germs миналата година посетих и Сърмизеджетуса Реджиа, провери го, много интересно място и по-малко популярно сред чужденците. Ако искаш да посещаваш солна мина, както си видял не препоръчвам тази в Турда,  а за автентично преживяване тази в Слъник е по-добрата (според мен).

 

Ако се сетиш нещо питай. В Брашов мога да ти препоръчам хотел Corona, съвсем в стария град до всички забележителности, мога да видя и за другите места ако те интересуват препоръки за нощувки.

 

А също може да видиш и темата от миналата година Covid лято в Румъния.

Много благодаря 😊! Темата е изчетена от край до край. И аз мисля, че много ще ми хареса. Бил съм в Букурещ и макар градът да не дава реална представа за страната, ми хареса много. Имам доста набелязани места в страната, но не мога да си подредя приоритети, а времето никога не стига 😁. Засега най-интересни са ми Сибиу, Сигишоара, Трансфагарашан, Алба Юлия, Хунедоара, укрепените църкви и саксонските села, но ми се иска да видя някой типично румънски град, който да предава духа на страната извън унгарското и немското влияние 🙂. Много ми харесаха Търгу Муреш (той е най-постижим, защото е най-близо до Сигишоара и района), Бистрица и Бая Маре (особено с Марамуреш, където са дървените църкви и парното влакче 🤩), но в интернет има много малко информация за тях и накрая започнах да търся на румънски, където пък има много инфо 😃. Твоето мнение ми помогна да махна Клуж-Напока и Турда при евентуално първо посещение, благодаря! Ще питам, ако имам въпроси 🙂. Сетих се един - може ли да ми кажеш дали Трансфагарашан е тежък като път в сравнение с Шипка например и завоите много ли са коварни?

П.П: ако избереш отново дестинация Румъния за лято 2022, бих ти препоръчал област Марамуреш с дървените църкви, там има също и много запазени самобитните занаяти, Търгу Муреш и Бая Маре или пък регион Молдова с изрисуваните църкви, Сучава и Яш 🙂. Много има за гледане в тази Румъния, цял живот да я обикалям, няма да ѝ се наситя 🤩

Благодаря отново! 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Поздравления за избора ти! В този район селската архитектура е много интересна. Аз също дълго планирах, вкл. и със street view, кои отбивки си заслужават. На практика, след като попаднахме там, останахме с впечатлението, че в което и селце да спреш, винаги ще те очарова с нещо.

Трансфагарашан не е лек проход, но не е и замислян като скоростен път. Във високата част, там където са най-острите завои и най-спиращите дъха гледки, се кара бавно в колона. Места за отбивки има много. Препоръчвам хапване в ниското, защото горе до тунела и езерото е блъсканица, трудно се паркира и е малко обърнато на селски панаир.

По пътя могат да се срещнат мечки. Колите си спират на пътя (не встрани), хората си снимат мечките и се образува колона. Всичко е културно, никой не се изнервя, не бибипка и не псува. Толкова е различно от родната реалност!

П.П. Някъде из темите се дискутираше в каква посока е добре да се минава прохода. Аз лично мисля, че е без значение.

Наистина много за гледане има в Румъния, пожелавам ти успех!

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Kristian Desev каза:

Сетих се един - може ли да ми кажеш дали Трансфагарашан е тежък като път в сравнение с Шипка например и завоите много ли са коварни?

П.П: ако избереш отново дестинация Румъния за лято 2022, бих ти препоръчал област Марамуреш с дървените църкви, там има също и много запазени самобитните занаяти, Търгу Муреш и Бая Маре или пък регион Молдова с изрисуваните църкви, Сучава и Яш 🙂. Много има за гледане в тази Румъния, цял живот да я обикалям, няма да ѝ се наситя 🤩

Благодаря отново! 

Трансфъгъраш не е тежък, кара се по-внимателно, много е приятно. Минавала съм два пъти и много ми харесва. Завоите чак коварни не бих ги нарекла, не се притеснявай много ще ти хареса. Горе при езерото има и платен паркинг, там може да оставите колата и да хванете лифта надолу, да се разходите до водопада, но се подготви за поход, не е просто разходка и внимавай с мечките. 

 

Благодаря ти и аз за препоръките, за следващото пътуване до Румъния това ще е посоката - Яш. И на мен Румъния ми е слабост, ходя да си упражнявам и езика, че се забравя като не го говоря с никой 😁.

 

Ето и обещаните снимки от последното пътуване, извинявай за качеството, но са от телефона, може да съм изпуснала някое място в снимките.

 

Водопад Бъля

FB_IMG_1632950358451.jpg.7f6ccc2f228cbcc01c6a368216608cf4.jpg

 

Биертан

FB_IMG_1632950348667.jpg.629397f6f6b6911ce8ff503354ad5079.jpg

 

Тимишоара

FB_IMG_1632950327833.jpg.c87fdfa8224eee19f6b49fd5dac08a62.jpg

 

Дечебал

FB_IMG_1632950317097.jpg.46bd63530f44057b49b5e40ac8ebf622.jpg

 

Орадя

FB_IMG_1632950308368.jpg.f6e6b0f1e4b045f3af9a239693100479.jpg

 

Турда

FB_IMG_1632950300840.jpg.f8e0d140a35c55dbd30c6d1313e3bd67.jpg

 

Кърца

FB_IMG_1632950292650.jpg.0165a2f246017a54129859d9e757c4b3.jpg

 

Биертан

FB_IMG_1632950273775.jpg.9f852e6b45b15e23a0fefce53610a2c4.jpg

 

С лифта и на заден план водопада Бъля

FB_IMG_1632950280292.jpg.ba94bf59bedf11d697547068ec9012d9.jpg

 

Биертан

FB_IMG_1632950266612.jpg.d6f907e7a0b3ed5397a9630bc2b36054.jpg

 

Трансфъгъраш

FB_IMG_1632950257380.jpg.b05b4d7e5b4c0560582c2bc69b9eb222.jpg

 

Фъгъраш

FB_IMG_1632950252494.jpg.b0e7f1dc23c8e0c686b668ec82c9f82e.jpg

 

Брашов

FB_IMG_1632950217276.jpg.81306d0ee175d991447ad418a3cb7032.jpg

 

Клуж-Напока

FB_IMG_1632950208136.jpg.c7d06e6cf27628160da5121567ab3b1b.jpg

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.