Прескочи до съдържание

Covid лято в Румъния


Препоръчани мнения

Здравейте!

В петък се решихме и ето ни вече на румънска земя. Снощи

пристигнахме в Сибиу след почти 10-часово пътуване от българо-румънската граница на Дуранкулак-Вама Веке. Трафикът беше ужасен. От границата до магистралата край Констанца се пътуваше бавно и дори имаше задръствания. Движението на самата магистрала беше доста интензивно. Сякаш досега не бях виждал толкова МПС на магистрала. При Букурещ решихме да се пробваме по Чентурата. Голяма грешка. Пътува се със скоростта на куца костенурка. Затова набързо променихме маршрута и минахме през града. Получи се сравнително бързо. Големият ад започна след края на магистралата при Питещи. Множество камиони бяха причината за дразнещото пъплене и често предизвикваха спирания за по няколко минути. И така над 80 км. После беше добре. Като цяло - голяма мъка.

Вечерта излязохме да се поразходим. Първите впечатления са повече от отлични. Днес ще разгледаме по светло. Много хора носеха маски на открито. Честно казано това ме стресира много силно. Здравият сън след изморителното пътуване отиде на кино. После разбрахме, че носенето на маски е задължително на оживени открити пространства, както и навсякъде на закрито. Иначе в Сибиу положението с китайския вирус не е много тревожно според официалната статистика. Не е по-зле от България.

Някой с актуална информация как се пътува от Сибиу до Сигишоара?

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Stefan каза:

как се пътува от

Пътуването от точка А до точка Б в Румъния е част от цялостното преживяване Румъния. Пъпленето помага да видиш всичко извън пътя и накрая да имаш много точни отговори на всички въпроси, които си си задавал преди това . Вярвай абсолютно на часовете, които дават за път гугъл мапс или мапс ми.

Другото много важно е да се подготвите с храна в колата, защото не може да се разчита на крайпътни заведения. Явно румънците обичат да пийват кафенце по път , но не и да се хранят. Купувайки си вода, винаги наблягайте на това да не е сода. 

От тук насетне едва ли ще намерите нещо, което да ви напрегне.

Сибиу и на мен ми хареса много. Историята е част и от съвременния живот на града и, според мен, това го прави особено очарователен.

Желая ви прекрасни емоции 😀

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, patilana каза:

Вярвай абсолютно на часовете, които дават за път гугъл мапс или мапс ми.

Не, пътува се още по-бавно :crazy:

 

А Сибиу е невероятен град.

 

За Брашов препоръчвам горещо една кръчма - La Ceaun.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 11 минути , Stefan каза:

Този коментар свързан ли е и с моето питане за пътуването от Сибиу до Сигишоара?

Възможно е и да е. В интерес на истината, между Сибиу и Сигишоара ние пътувахме без задръстване и спиране по пътя, но като цяло смятай средна скорост 45-50 км/ч, ако няма тапи.

Връзка към мнение

В Сибиу е хубаво. Препоръчвам заведение Атриум, беше вкусна храната и много приятна обстановката.

Това за масово носене на маски на открито не ми е направило впечатление, на закрито се носят, но на открито не съм видяла чак пък толкова много хора с маски освен по пазари и опашки за забележителности.

Преди 1 час, Stefan каза:

Този коментар свързан ли е и с моето питане за пътуването от Сибиу до Сигишоара?

Ние пътувахме от Сигишоара към Алба Юлия, като това е и пътят за Сибиу до едно време (ако искате да отбиете за укрепената църква в Биертан например, ще ви изкара по тази отсечка), та не е лош пътят. Този участък, който съм оградила е общият, за който говоря. Не беше в отлично състояние, но не сме карали с 40.

А вече от Сигишоара към Брашов пътят е перфектен. Добре се пътува, много приятно. 

IMG_20200804_143807.jpg.d9696f152e71c1b38a687664ea6d2d15.jpg

 

В Сигишоара има паркинг до крепостните стени, където може да се остави колата, плаща се като може да платите само за там или да си купите дневен билет, с който спирате навсякъде в града. Аз не бих го избрала за нощувка, за полудневна разходка бива. Лично за мен този град беше лекото разочарование в нашата програма. Не, че е лош, просто имах други очаквания, тоест въпрос на гледна точка.

 

Нашето пътуване скоро приключва, сега сме в Търговище, кулата е затворена за реставрация, но комплексът е хубав, разгледахме го, благодаря за препоръките.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 55 минути , Моника каза:

Това за масово носене на маски на открито не ми е направило впечатление, на закрито се носят, но на открито не съм видяла чак пък толкова много хора с маски освен по пазари и опашки за забележителности.

 

За задължителното носене на маски на открито в половината области в Румъния, в т.ч. и Сибиу, прочетох в българската преса. Днес попитахме една жена и тя ни обясни, че не е задължително и хората, които ги носят, правят това по собствено решение и за лична безопасност. Разминахме се с полицаи, които не ни направиха забележка. Така или иначе много хора (по моя преценка) носят маски на открито, което ми създава усещане за несигурност. Разбира се, последното е резултат от личното ми усещане и преживяване на нещата. Сякаш нямам търпение да дойде утре и да отидем към езерото Бъля, където се надявам, че няма да има много хора. Уж не съм от най-панираните от вируса, но тук в Румънско се стреснах. След провалената почивка на Бали и кратка обиколка на Лондон, сега и това... Абе, много куца година от гледна точка на пътувания.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По въпроса за паркирането, вкарахме се в смешна ситуация в Алба Юлия. Паркирахме се на централния паркинг пред цитаделата. Следвахме инструкциите за плащане с SMS, но не се получи. Нито с приложение. Разни други туристи не можаха да ни обяснят. Врътнахме към 600 м от другата страна. И там имаше платен паркинг със същата схема, но попитахме едни хора дали може да паркираме пред тях. Те се съгласиха, но казаха, че и на другия паркинг било безплатно. Тръгнахме проучвателно. В този момент ни звънят @patilana и @Mistress of Germs, които останаха пред цитаделата. Те намерили информирани местни. Паркирането в целия град било безплатно заради епидемията 😷😁. Та да спестя на някой магеланец нашия загубен половин час... 😄

 

П.П. в центъра на Сибиу през уикенда паркирането, дори на платен паркинг, е загубена кауза. На останалите места от маршрута ни не е имало никакви проблеми с намирането на безплатно паркиране. При Солната мина Турда е 4 леи на час, но спокойно може да спрете колата на безплатен паркинг малко преди нея.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Носенето на маски е задължително на открито от няколко дни. Линк към новината  Явно румънците все пак не са толкова недисциплинирани и го спазват.

Малко ме е яд... Преди месец-два почти нямаха болни, тъкмо решихме да ходим там и заболеваемостта рязко скочи. Егати кривата година. 😆

Така или иначе свикнахме с маските вече... Няма да ми е чак такъв проблем. Стискайте палци и нашето пътуване да се състои, че за две седмици и половина всичко става.

И за да не е спам мнението ми, имам въпрос: навсякъде съм харесал хотели с паркинги, само в Сибиу се намира баш на големия площад в стария град и съответно няма как да се паркира там. Разходих се малко с Гугъл мапс наоколо и видях доста места за паркиране точно до началото на стария град и се чудя дали са платени? Въобще как стои въпросът с паркирането в Сибиу? 

Връзка към мнение

Паркирането в Сибиу струва 10 леи на ден. Плаща се на автомати на самите паркинги или през мобилно приложение. Ако се плаща на място талонът трябва да се остави на видно място на таблото. Платено е от 8 до 22 ч. През останалото време е безплатно. Места има достатъчно. Нашият хотел беше в непосредствена близост до централния площад.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, Stefan каза:

За задължителното носене на маски на открито в половината области в Румъния, в т.ч. и Сибиу, прочетох в българската преса. Днес попитахме една жена и тя ни обясни, че не е задължително и хората, които ги носят, правят това по собствено решение и за лична безопасност. Разминахме се с полицаи, които не ни направиха забележка. Така или иначе много хора (по моя преценка) носят маски на открито, което ми създава усещане за несигурност. Разбира се, последното е резултат от личното ми усещане и преживяване на нещата. Сякаш нямам търпение да дойде утре и да отидем към езерото Бъля, където се надявам, че няма да има много хора. Уж не съм от най-панираните от вируса, но тук в Румънско се стреснах. След провалената почивка на Бали и кратка обиколка на Лондон, сега и това... Абе, много куца година от гледна точка на пътувания.

Ами не искам да ти попарвам надеждите, но на езерото Бъля най-вероятно ще има доста хора 😁. Ние бяхме вчера и си беше пълно с народ, може би друг път е по-пълно, не знам, но и сега си имаше хора. Но вие там се разхождате, катерите се, никой не ви задължава да се бутате в местата за хранене или където има навалица. Просто се наслаждавайте и се дезинфекцирайте, носете си маската постоянно, щом така ви е по-спокойно и всичко ще е наред.

Преди 1 час, Suunto каза:

Носенето на маски е задължително на открито от няколко дни. Линк към новината  Явно румънците все пак не са толкова недисциплинирани и го спазват.

Малко ме е яд... Преди месец-два почти нямаха болни, тъкмо решихме да ходим там и заболеваемостта рязко скочи. Егати кривата година. 😆

Така или иначе свикнахме с маските вече... Няма да ми е чак такъв проблем. Стискайте палци и нашето пътуване да се състои, че за две седмици и половина всичко става.

И за да не е спам мнението ми, имам въпрос: навсякъде съм харесал хотели с паркинги, само в Сибиу се намира баш на големия площад в стария град и съответно няма как да се паркира там. Разходих се малко с Гугъл мапс наоколо и видях доста места за паркиране точно до началото на стария град и се чудя дали са платени? Въобще как стои въпросът с паркирането в Сибиу? 

Задължително е на пазари, тържища, туристически забележителности, при голямо струпване на хора, пише си го и в статията. Не трябва да се разхождаш с маска на открито нон стоп. Моите наблюдения от тези дни от разходките из градовете са, че да, има хора с маски, но не е масово, освен в заведенията и тур.обекти, където персоналът носи, но днес в Търговище на крепостта служителката, която ни продаде билетите беше без маска, дали защото беше отвън на пейка, а не вътре зад касата, не знам. От свободно разхождащите се граждани малък процент са с маски по мое мнение, просто прави впечатление явно, защото в България никой не се разхожда примерно по Витошка с маска. В неделя имаше фестивал в Сибиу за фолклорни песни (имаше и българско участие), отвъд оградата с платени места, се бяха струпали хора да слушат, предимно без маски...

Иначе навсякъде има рекламни пана, които подканват гражданите да носят маски, по радиото също вървят съобщения, че е хубаво да се носи маска. Така че да, трябва да се следи информацията и да се спазват ограниченията.

Попринцип чета новините на румънски, когато ме интересува нещо за Румъния, защото нашите медии малко се губят в превода. Ако видя нещо относно съвсем задължително носене, например из града като се разхождаш по някакви улички, ще споделя.

 

Около Сибиу правилно си видял местата при стария град. Още навлизане в града има табела, че неправилното паркиране се наказва с вдигане от паяк и глоба. Платени са местата, имаше табела, но не обърнах внимание колко струва.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От Сибиу до Сигишоара, а май и в цяла Румъния пътувахме със средна скорост около 50 км/ч. Много села по пътя и бавно става придвижването. В Сигишоара ми хареса повече от Сибиу. Ние паркирахме пред къщата, където ни беше апартамента и до стария град ходихме пеша за около 10 - 15 мин. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Stefan каза:

Ето кой ще ми каже как беше времето на Бъля и ще даде съвет как да се обличаме? 😀 

Беше  ясно и слънчево, като по едно време се заоблачи като тръгнахме да се спускаме от езерото Бъля към язовира, после пак се изясни. При езерото вятърът беше много студен и силен. Аз бях с тънко горнище и върху него ветроустойчиво яке. На моменти ми ставаше топло като се катерехме насам-натам, на моменти съжалявах, че нямам по-дебело яке. Ако тръгнете да се катерите още по-нависоко към някой от върховете със сигурност по-дебели дрехи, според мен, ще ви трябват, иначе яке с качулка би било добре да имате под ръка, за да ви пази ако има вятър, а предполагам там често духа.

 

Относно скоростта, както е казала @Tedy по пътя има много села и трябва да караш бавно, колкото и да е хубав пътят, но извън тях спокойно може да си караш в ограничението, което е различно в дадени участъци. Наистина се взимат по-бавно разстоянията въпреки кратките километри.

 

Ето още няколко снимки от мен:

 

Замъкът в Хунедоара

 

IMG_8481.thumb.JPG.8eef406bfb023887b945ff4836faaf06.JPG

 

Сърничка, която ми позираше докато покрай нас не профуча един автомобил и я стресна 😄 

 

IMG_8549.thumb.JPG.b3a33ccedce4bfdff96f4396266693ad.JPG

 

Укрепената църква във Вискри

 

IMG_8377.thumb.JPG.6132987f891edca4031de4f6b992367d.JPG

 

Много бяха впечатляващи селцата по пътя Брашов - Сигишоара - Алба Юлия, ето едно от любимите ми, гледка от кулата на укрепената църква във Valea Viilor

IMG_8454.thumb.JPG.c2eeb9e906259a8f02e394a0d27356c8.JPG

 

Трансфъгъраш

 

IMG_8627.thumb.JPG.b223fe76dd7ac09222bb5c699a0eea82.JPG

 

IMG_8713.thumb.JPG.4a786e2286e0d6c6ae6bfe696115ec16.JPG

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 13 часа, Stefan каза:

Ето кой ще ми каже как беше времето на Бъля и ще даде съвет как да се обличаме? 😀 

Аз като бях си беше студено 10С и валеше. Плътна мъгла и никаква видимост. Бях подготвена с топли дрехи, изчаках да спре дъжда и да се проясни. Времето там е динамично и планинско. Провери прогнозата в нета. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нашата румънска седмица приключи. Напълно удовлетворен съм. Сибиу наистина е невероятен град с уникална атмосфера. Вече ми липсват вечерните разходки из центъра на града. Ходихме до езерото Бъля. Имаше много хора, но не на самото езеро, а на скарата и сергиите до него. Така и не разбрах защо много румънци се бяха паркирали на пътя преди паркинга при положение, че цената беше 5 леи/час. Меко казано впечатлен съм от гледката, която се открива отгоре към виещото се шосе.  Заради очаквания силен трафик до Сигишоара пропуснахме тази дестинация и ходихме до Алба Юлия, за което изобщо не съжалявам. Потвърждавам че паркирането в района на цитаделата в Алба Юлия е безплатно. Връщането ни към България беше доста изнервящо. Поне за мен. От Сибиу до магистралата при Питещи пътувахме почти три часа.  

 

6DB3D363-155B-4EB7-9FFD-B9BEC70FFE55.jpeg

51DC436A-175C-4E36-8E37-9E887227CF99.jpeg
Изглед към Трансфъгърашкото шосе и панорамна снимка на Големия площад (Piata Mare) в Сибиу

  • Харесвам 11
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 18 минути , Stefan каза:

Сибиу наистина е невероятен град с уникална атмосфера.

Сибиу е първият град от Източна Европа, избран за Европейска столица на културата. Тогавашният кмет прави много за развитието на града. Интересна подробност е, че е етнически германец, от онези, които Чаушеску е прогонил. Още по-интересна подробност е, че румънците са оценили качествата  му, толкова, че избират кмета на Сибиу, етническия германец Клаус Йоханис, за ... президент.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 7 часа, Suunto каза:

Някой знае ли какви възможности за паркиране има около парка Херастрау?

Ако не е късно вече за отговора: от Триумфалната арка в посока север по бул.Киселеф,подминавате Музея на селото ( препоръчвам да го посетите,ако имате време- уникален е) и преди Пиаца пресей свивате вдясно- това е централния вход на парка. Има голям паркинг. Алеята води към пристанището на корабчетата за разходка. Вдясно е  Хард РокКафе. Там някъде е голямата карта на парка с всички атракции.

Screenshot_20200816-234546_Earth.jpg

Screenshot_20200816-234624_Earth.jpg

Screenshot_20200816-234734_Earth.jpg

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Очаквано няма да мога да стигна до Естония другата седмица, не намирам по-евтини билети за за след няколко дни до където и да е, та за сега съм на вариант Румъния като най-постижимо. Имам шанс за Родос края на септември, и реших, че не ми се прави тест 2 пъти, другата опция беше Гърция евентуално. Приемам идеи за периода 01-10 септември за 7-8 дни за някое прекрасно място или коментари за потенциалната румънска програма, която базирах общо взето на вашите препоръки, но нямах време да доизпипам. Хотели си мисля да запазя само първите и след това на място за следващия ден, до там въобще не съм стигнала 😄 Като цяло не съм сигурна на кое място колко да отделя и дали времето е оптимално разпределено.

 

Ден 1 София - Букурещ - нощувка в Букурещ, Русе или директно Брашов? Букурещ няма да е фокус, били сме, не бих отказала една вечерна разходка по принцип, но нз кое от трите е по-удачно.

Ден 2 Синая - Бустени - Бран- Ръшнов - Брашов - нощувка в Брашов

Ден 3 Брашов - разглеждане на града и евентуално Prejmer

Ден 4 Брашов -Вискри - Биертан - Медиаш - Сигишоара - нощувка в Сигишоара, ок ли е за 1 ден или Сигишоара се разглежда много бързо, защото е малка?

Ден 5 Сигишоара- Турда- Клуж Напока - нощувка в Клуж Напока

Ден 6 Клуж Напока - Сибиу - нощувка в Сибиу, достатъчен ли един ден за Сибиу? В голямо колебание съм дали да не трябва да махна Клуж Напока за сметка на два дни в Сибиу, от друга страна и Турда ми се иска, а са твърде близо

Ден 7 Сибиу - Трансфагарашан - Куртя де Арджеш - нощувка тук или да стигнем до Букурещ или Русе като на следващия ден се прибираме

 

 

Връзка към мнение
преди 9 минути , CarpeDiem каза:

Очаквано няма да мога да стигна до Естония другата седмица, не намирам по-евтини билети за за след няколко дни до където и да е, та за сега съм на вариант Румъния като най-постижимо. Имам шанс за Родос края на септември, и реших, че не ми се прави тест 2 пъти, другата опция беше Гърция евентуално. Приемам идеи за периода 01-10 септември за 7-8 дни за някое прекрасно място или коментари за потенциалната румънска програма, която базирах общо взето на вашите препоръки, но нямах време да доизпипам. Хотели си мисля да запазя само първите и след това на място за следващия ден, до там въобще не съм стигнала 😄 Като цяло не съм сигурна на кое място колко да отделя и дали времето е оптимално разпределено.

 

Ден 1 София - Букурещ - нощувка в Букурещ, Русе или директно Брашов? Букурещ няма да е фокус, били сме, не бих отказала една вечерна разходка по принцип, но нз кое от трите е по-удачно.

Ден 2 Синая - Бустени - Бран- Ръшнов - Брашов - нощувка в Брашов

Ден 3 Брашов - разглеждане на града и евентуално Prejmer

Ден 4 Брашов -Вискри - Биертан - Медиаш - Сигишоара - нощувка в Сигишоара, ок ли е за 1 ден или Сигишоара се разглежда много бързо, защото е малка?

Ден 5 Сигишоара- Турда- Клуж Напока - нощувка в Клуж Напока

Ден 6 Клуж Напока - Сибиу - нощувка в Сибиу, достатъчен ли един ден за Сибиу? В голямо колебание съм дали да не трябва да махна Клуж Напока за сметка на два дни в Сибиу, от друга страна и Турда ми се иска, а са твърде близо

Ден 7 Сибиу - Трансфагарашан - Куртя де Арджеш - нощувка тук или да стигнем до Букурещ или Русе като на следващия ден се прибираме

 

 

За Сибиу не ти трябва втори ден, старата част е доста компактна. Ние имахме една вечерна и една сутрешна разходка, но следобед в музея Астра ни отидоха едно три часа, хем накрая дъждът ни ускори към изхода.

Аз все пак бих махнал Клуж и Турда. Като тръгваш през Букурещ, би могла да замениш Турда със Сланик.

Според мене (без да съм бил) оставяш твърде малко време за Сигишоара. Почти всеки казва, че това е мястото, на което най си струва да се отдели време.

Ако минаваш през Бущень, според мене е задължително да се качите с лифта до хижа Бабеле и оттам са няколко минути разходка до скалния сфинкс. 

След като няма да разглеждате Букурещ, нощувка точно в столицата ми се струва безпредметна. Може да се придвижите до някое от местата по на север.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, CarpeDiem каза:

Приемам идеи за периода 01-10 септември за 7-8 дни за някое прекрасно място или коментари за потенциалната румънска програма

Преди 1 час, master_of_germs каза:

Ако минаваш през Бущень, според мене е задължително да се качите с лифта до хижа Бабеле и оттам са няколко минути разходка до скалния сфинкс

И аз препоръчвам Бущень- 3 дни уплътних там, без дори да успея да се кача до Кръста на героите, издигнат на 2291м в планината Бучеджь. Но отидох с въжената линия до Бабеле. Кралската църква "Рождество Богородично"  е по път в центъра на градчето и е с изумителните портрети на ктиторите си крал Карол Първи и кралица Елисабета. Манастирът Карайман е в много красива местност до града.Хареса ми и друга местност- Дихам, но тя е по-отдалечена (има влакче до там,като тези по курортите) и е повече за пикник и панаир. 🙂

IMG_4398.JPG

IMG_4408.JPG

IMG_4411.JPG

IMG_4417.JPG

IMG_4425.JPG

IMG_4486.JPG

IMG_4522.JPG

IMG_4540.JPG

IMG_4548.JPG

IMG_4570.JPG

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, CarpeDiem каза:

Очаквано няма да мога да стигна до Естония другата седмица, не намирам по-евтини билети за за след няколко дни до където и да е, та за сега съм на вариант Румъния като най-постижимо. Имам шанс за Родос края на септември, и реших, че не ми се прави тест 2 пъти, другата опция беше Гърция евентуално. Приемам идеи за периода 01-10 септември за 7-8 дни за някое прекрасно място или коментари за потенциалната румънска програма, която базирах общо взето на вашите препоръки, но нямах време да доизпипам. Хотели си мисля да запазя само първите и след това на място за следващия ден, до там въобще не съм стигнала 😄 Като цяло не съм сигурна на кое място колко да отделя и дали времето е оптимално разпределено.

 

Ден 1 София - Букурещ - нощувка в Букурещ, Русе или директно Брашов? Букурещ няма да е фокус, били сме, не бих отказала една вечерна разходка по принцип, но нз кое от трите е по-удачно.

Ден 2 Синая - Бустени - Бран- Ръшнов - Брашов - нощувка в Брашов

Ден 3 Брашов - разглеждане на града и евентуално Prejmer

Ден 4 Брашов -Вискри - Биертан - Медиаш - Сигишоара - нощувка в Сигишоара, ок ли е за 1 ден или Сигишоара се разглежда много бързо, защото е малка?

Ден 5 Сигишоара- Турда- Клуж Напока - нощувка в Клуж Напока

Ден 6 Клуж Напока - Сибиу - нощувка в Сибиу, достатъчен ли един ден за Сибиу? В голямо колебание съм дали да не трябва да махна Клуж Напока за сметка на два дни в Сибиу, от друга страна и Турда ми се иска, а са твърде близо

Ден 7 Сибиу - Трансфагарашан - Куртя де Арджеш - нощувка тук или да стигнем до Букурещ или Русе като на следващия ден се прибираме

 

 

А в Естония можем ли да влезем вече?

Връзка към мнение
преди 11 часа, CarpeDiem каза:

Очаквано няма да мога да стигна до Естония другата седмица, не намирам по-евтини билети за за след няколко дни до където и да е, та за сега съм на вариант Румъния като най-постижимо. Имам шанс за Родос края на септември, и реших, че не ми се прави тест 2 пъти, другата опция беше Гърция евентуално. Приемам идеи за периода 01-10 септември за 7-8 дни за някое прекрасно място или коментари за потенциалната румънска програма, която базирах общо взето на вашите препоръки, но нямах време да доизпипам. Хотели си мисля да запазя само първите и след това на място за следващия ден, до там въобще не съм стигнала 😄 Като цяло не съм сигурна на кое място колко да отделя и дали времето е оптимално разпределено.

 

Ден 1 София - Букурещ - нощувка в Букурещ, Русе или директно Брашов? Букурещ няма да е фокус, били сме, не бих отказала една вечерна разходка по принцип, но нз кое от трите е по-удачно.

Ден 2 Синая - Бустени - Бран- Ръшнов - Брашов - нощувка в Брашов

Ден 3 Брашов - разглеждане на града и евентуално Prejmer

Ден 4 Брашов -Вискри - Биертан - Медиаш - Сигишоара - нощувка в Сигишоара, ок ли е за 1 ден или Сигишоара се разглежда много бързо, защото е малка?

Ден 5 Сигишоара- Турда- Клуж Напока - нощувка в Клуж Напока

Ден 6 Клуж Напока - Сибиу - нощувка в Сибиу, достатъчен ли един ден за Сибиу? В голямо колебание съм дали да не трябва да махна Клуж Напока за сметка на два дни в Сибиу, от друга страна и Турда ми се иска, а са твърде близо

Ден 7 Сибиу - Трансфагарашан - Куртя де Арджеш - нощувка тук или да стигнем до Букурещ или Русе като на следващия ден се прибираме

 

 

Според мен може директно в Брашов, като ако замените Турда със Сланик пак ще имате време. Ние така направихме, първия ден посетихме Сланик и пристигнахме следобед в Брашов, имахме време за разходка. На другия ден може да си доразгледате и да посетите другите неща по програмата като напомням, че Ръшнов е затворен за реставрация в следващите 2 години така, че няма да ви отнеме много време.

 

Бущени е хубаво място, заслужава си вниманието. 

 

Мисля, че един ден е напълно достатъчен за Сигишоара, но аз все пак съм от тези, които не се захласват по този град и повече харесвам Брашов, Сибиу...

 

Турда бих я пропуснала особено ако я замените със Сланик. Имайте предвид, че се пътува бавно макар пътищата да са хубави. 

Ако пропуснете Турда и Клуж-Напока може от Сигишоара да отидете в Алба Юлия, лично на мен много ми хареса там и съжалявам, че не отделихме повече време на града, а отидохме без особена подготовка. Но ако си имате набелязани неща и в Клуж-Напока не си размествайте програмата, просто вижте как ще е най-оптимално и да не се убивате от път. 

 

Относно Ден 7 -  програмата ни беше същата за деня, ние спахме в Куртя де Арджеш, като не съжалявам за избора, защото така имахме време да се насладим на Тансфъгърашкото шосе, да не бързаме, на другия ден разгледахме манастира в Куртя де Арджеш и оттам към Търговище да разгледаме комплекса и след това към Русе.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.