Прескочи до съдържание

Впечатления за България след пътуване по други държави


Препоръчани мнения

wilks , a защо тогава правилата се спазват в сегашната държава на тия племена , а в свободна вече 140 години България оттогава не се спазват ?

В свободната вече 140 години България елитът е бил унищожен и прокуден след 09.09.1944. Неговото място е било заето от псевдоелит, от хора, които не са притежавали нито умения, нито знания, за да управляват държавата.

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Тази тема чак сега я чета...или поне се опитах да я прочета....не мисля, че е имало досега по-разводнена тема и почти нищо по същество ;) Дори от време на време поглеждах заглавието, да не би аз да се бъркам нещо. Та да се изкажа и аз като човек, който не пътува често :) Преди няколко дни се завърнах от Холандия и сигурно още дълго ще ми седи усмивката на лицето като се сетя за нея. Но понеже си обичам града, искрено му се зарадвах като се прибрах :) Разбира се, че дупките по улиците, намръщените лица и мърсотията ми правят още повече впечатление, но пък това си е моята страна и винаги ще се радвам когато се завърна в нея :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 В някои държави са им сложили чатала на врата и законите се спазват, при нас не е така.

Спазването на законите обаче не се налага от някакви извънземни ;) , просто обществото в една държава се споразумява да спазва някакви правила, и ако достатъчно много хора разбират смисъла от това да се се спазват правила - те се спазват в по-голяма степен.  И обратно - ако в едно общество повечето хора смятат, че правилата им пречат да си въртят игрите - правилата се спазват в по-малка степен.

В този смисъл също някой може да възприема правилата като условие за по-добро развитие, а някой друг - като "чатал на врата".

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тази тема чак сега я чета...или поне се опитах да я прочета....не мисля, че е имало досега по-разводнена тема и почти нищо по същество ;) Дори от време на време поглеждах заглавието, да не би аз да се бъркам нещо. Та да се изкажа и аз като човек, който не пътува често :) Преди няколко дни се завърнах от Холандия и сигурно още дълго ще ми седи усмивката на лицето като се сетя за нея. Но понеже си обичам града, искрено му се зарадвах като се прибрах :) Разбира се, че дупките по улиците, намръщените лица и мърсотията ми правят още повече впечатление, но пък това си е моята страна и винаги ще се радвам когато се завърна в нея :)

Имам приятел, който от 20 години живее във Виена, иначе е от Варна. Има възможност и поне 2 уикенда всеки месец си е в къщи, лети с австрийците директно Варна-Виена. За 2 часа си е вкъщи, и винаги ми казва: когато се прибирам, винаги ми е кеф, но след 2 дена искам да си ходя. Идеалният вариант е навън с възможност за чести посещения в Бг.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Имам приятел, който от 20 години живее във Виена, иначе е от Варна. Има възможност и поне 2 уикенда всеки месец си е в къщи, лети с австрийците директно Варна-Виена. За 2 часа си е вкъщи, и винаги ми казва: когато се прибирам, винаги ми е кеф, но след 2 дена искам да си ходя. Идеалният вариант е навън с възможност за чести посещения в Бг.

Тоя пич ще се изхаби от пронени на настроения, бре :O

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Провокативно, но няма да доведе до очаквания резултат. Но нейм, просветли ни ...

Няма нищо провокативно, нито съм искала да прозвуча саркастично.

 

Ако синът ми се прибере вкъщи с играчка от 5 лева, ще го попитам откъде я е взел. Aко ми каже, че си я е купил, ще го попитам с какви пари. Aко ми каже взех назаем, следващият спонтанен въпрос е: "от кого" и чак тогава следва: "кога и как ще ги върнеш".  

 

Ти знаеш ли от кого България е взела заеми и при какви условия, за какво ги е взела и как в действителност са похарчени тези пари, и как се обслужва този дълг в годините, и колко ни струва?

Аз не знам.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В свободната вече 140 години България елитът е бил унищожен и прокуден след 09.09.1944. 

Очевидно имаш предвид само политическия елит (който в своята същност е изкуствен и формален, без значение дали е бил болшевишки ориентиран след 44-та, или профашистки преди 39-та) Защото благороден сме нямали много много преди това от времето на Шишман. Освен вносния от едно малко градче в Средна Германия, и фамилията със същото име, която между другото се е постарала да си пръсне гена в половин Европа, и да привнесе "елит" на "нуждаещите" се като нас народи.

Мисля, че stenk обаче, имаше предвид роден, местен елит, такъв като в Англия и Испания. Въпреки, че и там са се мешали доста гени и кръв, но поне винаги е оставала и национална частица.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Очевидно имаш предвид само политическия елит (който в своята същност е изкуствен и формален, без значение дали е бил болшевишки ориентиран след 44-та, или профашистки преди 39-та) Защото благороден сме нямали много много преди това от времето на Шишман. Освен вносния от едно малко градче в Средна Германия, и фамилията със същото име, която между другото се е постарала да си пръсне гена в половин Европа, и да привнесе "елит" на "нуждаещите" се като нас народи.

Мисля, че stenk обаче, имаше предвид роден, местен елит, такъв като в Англия и Испания. Въпреки, че и там са се мешали доста гени и кръв, но поне винаги е оставала и национална частица.

Напротив, даже изобщо не съм имал предвид политическия елит, а лекари, адвокати, предприемачи, учители, интелектуалци и т.н.

Връзка към коментар
 

може би има предвид и предприемаческия и интелектуалния също

Напротив, даже изобщо не съм имал предвид политическия елит, а лекари, адвокати, предприемачи, учители, интелектуалци и т.н.

аха, и колко от тях са били политици, които да създадат, наложат и направят така, че правилата в държавата да се спазват от всички? Имало е и няколко такива, които са се опитали и тук след Освобождението до 44та, но "на Запад" не този елит е наложил първоначално със сила, а след това и с други видове принуда, спазването на правила, а този, на който е била подчинена военната сила, т.е. монарсите и техните представители. ;)
Малко се опитвате да размените местата на причината и следствието. Ако ги е нямало правилата, наложени от оня, другия елит, който "нямате предвид" (монархическия), не е било възможно да има и елитни лекари, предприемачи, адвокати....

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Очевидно имаш предвид само политическия елит (който в своята същност е изкуствен и формален, без значение дали е бил болшевишки ориентиран след 44-та, или профашистки преди 39-та)

 

Според мен Хаяско е имал предвид нещо друго, но деликатно не го е назовал с истинското му наименование. Аз не съм деликатен като него и не ми пука, ако ще Жоро да заключи пет такива теми. Затова аз ще го кажа ясно, на глас и дори ще го напиша с големи, много големи букви:

 

ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ СЕДЕМДЕСЕТ ГОДИНИ, БЪЛГАРИЯ СЕ УПРАВЛЯВА ОТ РАБОТНИЧЕСКО-СЕЛСКАТА ВЛАСТ

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Струва ми се, че това е една от най-негативните теми във форума, а като чели в нея се влага най-голяма енергия да се обяснява колко са зле нещата и защо са толкова зле. Хора, дайте го по-оптимистично и гледайте на нещата от позиция на това, че чашата е наполовина пълна. Не се концентрирайте върху това, че чашата е празна.

Спомнете си, че робът се бори за свобода, а свободният за съвършенство. Колкото и да не ни се вярва ще постигаме доста неща, но никога няма да бъдем доволни, тъй като ще продължаваме да се сравняваме с тези, който са по-напред от нас.

Както се казва и да се гордеем и да не се гордеем, че сме българи все ще сме си такива, така че е по-добре да се гордеем.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.