Прескочи до съдържание

[домосед]Фиджи (Южнотихоокеански записки 2016, глава 3)


Препоръчани мнения

Rerevaka na Kalou ka doka na Tui !


Това беше кодирано съобщение до брат ми в социалните мрежи. Да разбере местоположението ми, без да съм се издал публично. Пише го на герба на Фиджи и го знаем наизуст от деца. Превода научих чак сега: Имай страх от Бога и почитай кралицата. По презумпция – Виктория, но става и за сурогатки. Иначе са република от 1987.


2016090332fijiSuva.JPG

2016090308fijiSuva.JPG

2016090309fijiSuva.JPG

2016090362fijiSuva.JPG

2016090310fijiSuva.JPG



Във Фиджи кацнах понеделник късно вечерта на Нанди, голямото летище на о-в Вити Леву, и излетях сряда рано сутринта пак оттам, а единственият ми останал цял ден – вторник – оползотворих със самолетна (!) екскурзия до метрополиса на Южния пасифик – столицата Сува. На същия остров с диаметър около 200 км. Не би ми и хрумнало, ако имам само един ден и избор между плаж и град да избера плажа. Пък бил той и идилично кокосово-коралов. Ако имах два дни, щях да избера още един град - Левука - старата стoлица, намираща се на о-в Овалау. Ама по стечения на обстоятелствата, бегло споменати в предишната глава, нямах.

2016090364fijiSuva.JPG

2016090400fijiSuva.JPG

2016090361fijiSuva.JPG

Това, на третата снимка, е Албърт Парк в центъра на Сува, където Чарлз Кингсфорд Смит е кацнал с Fokker F.VII при първото прелитане на Тихия океан със самолет, май 1928. Отсечката Хаваи-Фиджи е била най-дългата от трите по маршрута Оукланд (Калифорния) - Бризбейн (Куинсланд). ATR-четата на Fiji Airways в наши дни кацат на летище SUV, което е на около час с кола. А летище NAN, откъдето тръгнах, е на около четири часа с кола. Шофьорът индиец, който ме докара до центъра слушаше през цялото време някакъв евангелистки пастор да му се кара по радиото за греховете. Предполагам, че първият от тях е бил кражбата на самата кола, защото от огледалцето се клатеше медальонче с цитати от корана. Или от хороскоп на езика урду. Аз пък си съчиних южнотихоокеанско хайку (за баланс, както се би се изразил обиграният политик)

Джиджи Биджи
Фиджи Миджи
Ръгби

Превод от български на всички останали езици:

Jiji Biji
Fiji Miji
Rugby

Наблюдения: чисто; пъстро; уредено; пълно с енергия и предприемчивост; силно индийско присъствие (което вероятно е носител на енергията и предприемчивостта); тачена история, включително колониалният етап и предшествалия го етап „китоловна база“; гордост от дизайна на саловете, който са внедрили и в Полинезия; куриози в архитектурата (например англиканска катедрала във формата на кораб; джобен формат часовникова кула); наличие на редки посолства и върховни комисии за колекционерите (например на държавата Кирибати, чието им е креолизиранa транскрибция на острови Gilbert); самочувствие на регионален лидер!

По-малко думи, повече снимки

2016fiji001.jpg

2016fiji002.jpg

2016fiji003.jpg

2016fiji004.jpg

2016fiji005.jpg

2016fiji006.jpg

2016fiji007.jpg

Д.'16



Илюстраци:

Цялата статия

Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.