Прескочи до съдържание

Хубавите ни села с още по-хубави имена


Elena

Препоръчани мнения

Георги даде чудна идея да отворим тема за прекрасните ни села (доста често наричани "там на вилата"). Ако имате желание споделете за готините места, които сте посетили, а ако те са с интересни имена още по-добре :) Дори предлагам да направим класация с най-култувите имена - първа награда: потупване по рамото ;)

Така се прави томбола Георги ;)

Връзка към коментар

ОК, потупване по рамото за добрата идея :)

 

До Пазарджик има едно село Злокучене, така и не съм спирал в него обаче, макар да съм го пресичал стотици пъти. Според една друга тема това май не ми се брои за посещение :)

 

Около Велинград иначе има доста българо-мохамедански села, сред планините, та чат-пат се чудя кой е ненормалния да диша прахоляците на градовете...

Връзка към коментар

ОК, потупване по рамото за добрата идея :)

 

Нямаш сърце, Георги :) поне една значка да и беше връчил, като няма магнитче.

 

В с. Мезек има интересна и запазена крепост, както и гробница. Да не отварям дума за избите....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нямаш сърце, Георги :) поне една значка да и беше връчил, като няма магнитче.

 

В с. Мезек има интересна и запазена крепост, както и гробница. Да не отварям дума за избите....

 

Е дадох първа награда!

 

За да не се отклонявам от темата: до Велинград едно село се казва Драгиново, а бившето му китно име е Курво.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нямаш сърце, Георги :) поне една значка да и беше връчил, като няма магнитче.

 

В с. Мезек има интересна и запазена крепост, както и гробница. Да не отварям дума за избите....

Първо беше колекцията от алкохол от разни пътувания, сега отвори дума да изби....от самото начало подозирах, че си прекрасен човек Мрън :)

Мене татко ми е казвал на хора, които не пият да не вярвам :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Е дадох първа награда!

 

За да не се отклонявам от темата: до Велинград едно село се казва Драгиново, а бившето му китно име е Курво.

:D Без цинизми Георги. За моето село Пелишат споменах, само ми е интересно дали има село, което да носи името на моята улица - Зли дол.

Връзка към коментар

Долно Уйно е моят фаворит! Посещение на това култово място и престижна снимка до табелата на селото може да се съчетае с една еднодневна екскурзия до Босилеград, както направих аз преди време :))) 

 

Шегата настрана - районът е прекрасен за една късна пролетна екскурзийка. Дет се вика - типикъл балкан върджън нейчъ! А като бонус може да си напазарувате черешки от местен производител. 

 

:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Долно Уйно е моят фаворит! Посещение на това култово място и престижна снимка до табелата на селото може да се съчетае с една еднодневна екскурзия до Босилеград, както направих аз преди време :))) 

 

Шегата настрана - районът е прекрасен за една късна пролетна екскурзийка. Дет се вика - типикъл балкан върджън нейчъ! А като бонус може да си напазарувате черешки от местен производител. 

 

:)

Е точно това ми беше идеята - да се споделят баш типикъл балкан върджин нейчъ, а не реднек простотийка, която я има навсякъде :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Повечето сигурно знаят кое е село Говедарци, но може би не всички знаят, чепреди се е казвало Мацакурово.

От там идва "Мацакурци" - книгата на прекрасния , но за съжаление позабравен български писател Асен Христофоров. Възпитаник на Робърт колеж, Кеймбридж и Оксфорд, преводач на Джек Лондон, Джером К. Джером и Джеймс Джойс.

http://www.zahorata.com/news/271/1199

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Долно Уйно, риболов на Драговищица.... Но млъкни, сърце...

 

А на близкото ГКПП Олтоманци 2 дирека, две граници, митничарите резнали на вестник доматки, сиренце и саламец.

 

Ами автобусчето Кюстендил - Долно Уйно....

 

Уйно, Уйно, и там те чака старшината Станчо, с хубавата си дъщеря Д...

 

Млъкни, сърце!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз мисля да спечеля конкурса, като кажа град Елена :)

 

Едно от любимите ми села е Краводер, община Криводол. Друго, което ще остане запечатано завинаги в паметта ми, е Токачка, един мой новобранец беше оттам, много свястно момче. Да не забравя култовото Недоклан, където явно нещата са загрубели :)

 

Гледам обаче, че Елена и Мрън са се разговорли за това-онова и ми се ще да им кажа, че аз не пия никакъв алкохол, нито бира, така че ще ида до Извор и ще наблегна на Триводици, ще хапна Оризаре, докато Царимир, после Избегли, че съм на Бачково, където ме чака Труд, та трябва да съм Желязно. А па вие двечките нахлузвате Чехларе и се разполагате на Голям чардак и на Малък чардак, вадите Виница с Ведраре, уиски Марково, също Бабек, Козаново, Кочево, абе каквото имате, наяждате се яко до Ситово и се напивате, почвате да се чувствате Първенец, Столетово и Храбрино, викате Певците и правите цяла нощ Песнопой, Стрелци, изобщо - държите се като Говедарци и се правите на Войводиново и не оставяте да спи нито Горна махала, нито Долна махала, така че в крайна сметка комшиите идват с Голямо Дряново в ръце и ви подкарват към Кадиево и към Царацово, което аз вече прекръстих на Цацарово. Георги забрани да се говори за политика, така че няма да споменавам Бойково ;)

 

Повечето от цитираните са от сравнително близката за мен околност, не ми се мисли какво може да се напише, ако обхвана цяла България :) За мен най-най-любимото село, което на хартия се води град, но си е село, е там, където прекарах голяма част от детството си - в Шипка.

 

:)

 

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Страшни имена имало в БГ! :D

Аз такива не знам или поне не се сещам...

Да си кажа за мойто 'село'- Банско. От 1ви клас си прекарвах летата там и то тогава си беше баш село, за мое щастие...сега всеки път като отида и ми се реве. Такова хубаво градче беше, на какво чудо го направиха. :(

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз мисля да спечеля конкурса, като кажа град Елена :)

 

Едно от любимите ми села е Краводер, община Криводол. Друго, което ще остане запечатано завинаги в паметта ми, е Токачка, един мой новобранец беше оттам, много свястно момче. Да не забравя култовото Недоклан, където явно нещата са загрубели :)

 

Гледам обаче, че Елена и Мрън са се разговорли за това-онова и ми се ще да им кажа, че аз не пия никакъв алкохол, нито бира, така че ще ида до Извор и ще наблегна на Триводици, ще хапна Оризаре, докато Царимир, после Избегли, че съм на Бачково, където ме чака Труд, та трябва да съм Желязно. А па вие двечките нахлузвате Чехларе и се разполагате на Голям чардак и на Малък чардак, вадите Виница с Ведраре, уиски Марково, също Бабек, Козаново, Кочево, абе каквото имате, наяждате се яко до Ситово и се напивате, почвате да се чувствате Първенец, Столетово и Храбрино, викате Певците и правите цяла нощ Песнопой, Стрелци, изобщо - държите се като Говедарци и се правите на Войводиново и не оставяте да спи нито Горна махала, нито Долна махала, така че в крайна сметка комшиите идват с Голямо Дряново в ръце и ви подкарват към Кадиево и към Царацово, което аз вече прекръстих на Цацарово. Георги забрани да се говори за политика, така че няма да споменавам Бойково ;)

 

Повечето от цитираните са от сравнително близката за мен околност, не ми се мисли какво може да се напише, ако обхвана цяла България :) За мен най-най-любимото село, което на хартия се води град, но си е село, е там, където прекарах голяма част от детството си - в Шипка.

 

:)

:D ее направо ме разби с тези познания за селата - приемам на доверие, че ги има (зави ми се свят само докато ги чета, какво остава да ги проверявам). Късно видях тука коментара, така че оттеглям предложението към Мрън за твоята домошарка ;)

Ми печелиш капитане първата награда! Браво, имаш потупване по рамото. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Без претенции за награда, че конкуренцията голяма - от мен Зетьово, Старозагорско и Торбалъжи, край Габрово. При табелата на последното даже имам снимка. А и има чудесна гледка към Балкана..

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пак там ^ има село Кочан, село Вълкосел

Бараково, Благоевградско

село Селце, Старозагорско и Добричко

Сенокос до Балчик

Граничар, до границата с Румъния

селата Горен Близнак и Долен Близнак, сега вече обединени в село Близнаци, на юг от Варна

Горен Чифлик и Долни Чифлик (не са обединени), по поречието на Камчия, Варненско

село Слънчево, близо до Варна

село Въглен, Варненско

село Венец, Шуменско; особеност - местните си викат "венецианец" :)

село Мечка, Русенско и Плевенско

Макак, преди беше отделно село, сега май стана квартал на Шумен

село Згориград, Врачанско

село Боздуганово, Старозагорско

село Бинкос, Сливенско

село Плачидол, до Добрич; и Вълчи Дол, между Варна и Добрич

 

знаех и други интересни, но за момента тези се сетих, в половината от изброените съм ходил

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ето и едно легендарно село от Австрия:

 

 

250px-Fucking%2C_Austria%2C_street_sign_

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fucking,_Austria

Е то това сигурно е аналог на оново село дето Георги го спомена, а аз от благоприличие няма да цитирам :)

Връзка към коментар

Не. Огняново до Гоце Делчев, а не до Елин Пелин :)

аха :) аз не съм особено ориентирана, така че стават грешки. Пък и в България има по няколко села с еднакви имена :)

Връзка към коментар

Хайде, всички жени да заповядат в село Чурка, община Мадан, Област Смолян.  :D

И тези с меките китки са добре дошли. :P

е ти така топло ги покани, направо все едно стоиш на пътя пред табелата, и ги чакаш с вино и пържоли :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.