Прескочи до съдържание

Хубавите ни села с още по-хубави имена


Elena

Препоръчани мнения

Аз съм онзи с билетчетата на синята зона на селото. :)

Майтап, майтап, обаче преди 2-3 месеца видях в едно друго село - Боженци, как имаше синя зона. Направо паднаха тасовете на колата от изумление, като видях това урбанистично решение в Балкана.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

...Боженци, как имаше синя зона. Направо паднаха тасовете на колата от изумление, като видях това урбанистично решение в Балкана.

Боженци май от някакво време не е това, което беше.

Идилията и романтиката малко по малко взеха да отстъпват и там пред търговията и урбанизацията, за съжаление.  :huh:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Каква ти баница. Попаднах в селото на Коледа 2012. В селото имаше повече котки отколкото хора. Само 3 механи работеха. Другите или бяха "частни партита" или бяха спуснали кепенците. Улиците празни, туристи йок, синята зона безплатна. Само аз и моите хора...

Обаче каква красота. Навалял сняг, тук таме дими някое коминче. Сгушени къщурки. Тишина. Снегът хрупа под краката ни. Два часа се разхождахме из сокаците. Въобще противоположното на това което, видях от Мелник през лятото. Не че пак не опънахме една бутилка червено винце след разходката в едната механа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не е за вярване, колко се е обезлюдила България. А баница ядохме 2004 около Великден и беше фрашкано с народ и работещи кафененца, дюкянчета и кръчми - да се чудиш къде да седнеш.

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

До Бургас има едно село Ясна Поляна - така и не се намери някой да обясни какво е това да е ясна поляната  :)

Други интересни имена на села м/у Сливен и Бургас са Чокоба, Бинкос, Глуфишево, Голямо и малко Чочовени... какво им означават имената - нямам представа.

Връзка към коментар

с. Томпсън до Своге (като кажеш, че си бил там, те питат как е у америката)

Още интересни села в близост до Своге: Курило (хъ хъ), Оплетня, Левище, Зверино (с ударение на О), Лютиброд, Ребърково, Горна Крета

Връзка към коментар

с. Томпсън до Своге (като кажеш, че си бил там, те питат как е у америката)

 

Напомня ми за с.Кондорфей (кръстено на някакъв благородник). Вчера четох, че и Бов било кръстено на рицар-кръстоносец.

 

А, току-що в уики видях, че Томпсън е наречено на британски офицер разстрелян наблизо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Все пак добре, че не сме в Уелс

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch

 

Табелата с името на селото на местната гара.

 

longest-village-name-300x218.jpg

 

и крайпътна табела с името

longest_town_names.jpg

 

(това не е най-дългото име на географски обект в света, най-дългото е в Тайланд или в Нова Зеландия - на маорски)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Все пак добре, че не сме в Уелс

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch

 

Табелата с името на селото на местната гара.

 

longest-village-name-300x218.jpg

 

и крайпътна табела с името

longest_town_names.jpg

 

(това не е най-дългото име на географски обект в света, най-дългото е в Тайланд или в Нова Зеландия - на маорски)

Все едно котка е минала през клавиатурата няколко пъти.  :D  :D  :D   

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Все едно котка е минала през клавиатурата няколко пъти.   :D   :D   :D   

хаха да, голям смях му дръпнах като си представих как някой котарак мърка доволно и важно се разхожда по клавиатурата, а след това един сериозен чичко слага полученото за име на селото  :D

 

 

 

То добре, че на срички са го написали на първата табела  :D

 

Тук може да чуеш как се произнася. Аз лично не чувам много общо с написаното и изговора, но това са си фонетични особености на уелския език. Краят е особено впечатляващ :)

 

http://llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch.info/scripts/sound.php

 
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Днес се върнах от обиколка в Родопите из няколко китни мохамедански селца. Пашови, Рохлева, Бутрева, Горна Дъбева, Враненци и Биркова. Голяма красота е там, селцата са по-скоро махали и следват през километър, два. Иначе баща ми е роден в с. Партизани.

 

 

Името на това село е изумително, предлагам за следващата среща на форума допуска до масата да е след правилното му произнасяне. Дотогава тренирайте.  :D

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Името на това село е изумително, предлагам за следващата среща на форума допуска до масата да е след правилното му произнасяне. Дотогава тренирайте.  :D

След името на исландския вулкан вече нищо не може да ни уплаши :D

Връзка към коментар

След името на исландския вулкан вече нищо не може да ни уплаши :D

В името на исландския вулкан няма нищо кой знае колко трудно, просто го разделяш на правилните три части и готово :)

Ейяф-ятла-йокутл.  За няма 5 минути работа си готов. Същото е и с имената на двата унгарски града с дългите имена. По география в 8-ми клас едно време с един френд си намерихме система за научаване на всякакви извъртяни дълги имена на градове. От тогава малко са тези, които са ме затруднявали сериозно. 

 

Но с уелското се озорихме още тогава, та и до днес.  :rolleyes:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.