Прескочи до съдържание

Визи за българи и можем ли нещо да направим


Препоръчани мнения

Като оставим настрана САЩ, Канада и т.н. има много държави с визи за българи, в които никой никога няма и през ума да му мине да емигрира. Част от тях си държат визите само за да събират по някой $ и както българите, така и други европейци се налага да си плащат. До тук ОК.

 

Обаче има държави, които например нямат визи за румънци или руснаци и си мисля, че имат за българи само защото никой не се е сетил да се задейстава, за да се премахнат, например нашето Министерство на външните работи. Което е горе-долу рабираемо, като се има предвид колко малко 'гласоподаватели' се вълнуват от темата.

 

И си мисля, в ерата на интернет, социални мрежи и т.н. няма ли как да подемем нещо по въпроса, било то като петиция или друго към например МВнР или някоя подходяща европейска институция.

Може пък някой министър да поиска да се потупа по гърдите, как е махнал визите със Замбия например или Свазиленд(ужким са махнати, само че е полуофициално) или Колумбия, просто да не се е сетил, защото не му е приоритет.

Да не говорим за поляци и чехи, които си влизат поне в 20-30 държави повече от нас безвизиво. Виза на пристигане също не е лош вариант и там отново се възползват другите европейци, а ние винаги сме в трета категория.

Това дали не противоречи на някой европейски принцип, знам ли, нещо за което може да се хване човек, въпреки че всички държави в Европейския съюз са си суверенни(не съм сигурен) и сами се оправят по тази линия, но все пак, откакто има 'Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност' може пък и да има някаква разлика.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Абсолютно подкрепям. Свазиленд, Лесото, Зимбабве и т. н. просто не са ги питали дали може да махнат тея малоумни визи. Интересно дали МВнР проверяват тея неща от дъжд на вятър да видят не може ли да ни улеснят...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Моята теория по въпроса е, че освен пасивното отношение и незаинтересованост на МВнР има и значение броя не евентуални посетители от определени държави. Примерно руснаци някъде може да получават виза при пристигане просто защото е преценено, че много по-голям брой от тях пътуват (поради числеността на нацията), но като цяло Oshko е прав, че може да се заформи някаква инициатива и подписка към МВнР (примерно невъзможността да се вземе виза на границата със Зимбабве не обслужва ничий интерес, включително и на Зимбабве - това е държава, която "ми е дошла до главата" в момента, но има много други). Трябва просто да се направи един списък на държави с безпричинни визови ограничения (където никой или почти никой българин не бил емигрирал).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Абсолютно подкрепям. Толкова много може да се направи. Последния , за който се сещам , че направи нещо , бе Соломон Паси. От тогава, всичко е на самотек.

И другото - много е удобно визите на летището. Нека ги има, да си ги плащаме, ама да не обикаляме Европа да си ги вадим, след като тука няма посолства - сещам се за Колумбия, Бирма, Етиопия...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз съм убеден, че за редица държави, за които българите не представляват пряка заплаха за емиграция, или ползване на социални облаги, е въпрос на формално подписване на няколко документа, предшествани от няколко разговора между външните министри. Тук основната пречка и трудност е да се инициира активен диалог от страна на нашето Външно - дали ще му се върши на някой тази работа, и дали този някой ще може да я свърши кадърно.

И аз не съм запознат обаче как стои въпросът с принципа за реципрочност, ако съответните държави поискат същия режим за влизане в България за техните жители. Дали нямаме някакви обвързващи клаузи като член на ЕС, но допускам, че това е валидно по-скоро за членовете на Шенгенското споразумение, което е с общи външни граници.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Със сигурност има някакви дипломатически неща, които са невидими на външен вид за непрофесионалисти (например реципрочността). Но съм и убеден, че точно с държави като Зимбабве проблема едва ли е повече от технически, особено ако за други държави от Централна и Източна Европа проблеми няма. 

 

Дано се намери някой експерт да разясни как стоят нещата.

 

Най-малкото, което може да направим е ако съберем достатъчно мнения в тази тема да я изпратим на имейл адрес на външно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То не е въпрос само дали българите са потенциални емигранти в страната Х, но и дали от страната Х са потенциални емигранти в Европейския съюз. Т.е. ако ние им изискваме визи и те също изискват за нас. Но в някои случаи предполагам е въпрос на липса на ресурси или липса на желание за работа. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Интересен списък, като гледам тренда, все ние, Румъния, Кипър и Хърватска сме с визи. Поне за тези страни, за които имаме само ние и споменатите държави визи, може да се опитаме да направим нещо с МВНР. http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_requirements_for_the_European_Union_citizens

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То не е въпрос само дали българите са потенциални емигранти в страната Х, но и дали от страната Х са потенциални емигранти в Европейския съюз. Т.е. ако ние им изискваме визи и те също изискват за нас. Но в някои случаи предполагам е въпрос на липса на ресурси или липса на желание за работа. 

Малко се съмнявам за тази реципрочност, това е някакъв предлог. Например да не би да няма опасност от Зимбабве да емигрират в Канада, но визите на канадци си ги дават на всеки граничен пункт в Зимбабве, докато обратното изобщо не е така. С почти всички държави от ЕС е същото, да не би УК да не искат визи за зимбабвийци... Просто са някакви договорености, а и България както споменах по-горе не е държава, която може да предостави стабилен туристически поток по тези места. Намибия също иска предварително извадени визи за българи, а пък няма консулство в България.

 

Въпреки всичко, предполагам, че не е като МВнР да не може да направи нещо по въпроса, просто не е приоритет, а и няма достатъчно заинтересовани избиратели.

Връзка към мнение

Да, за реципрочността не бях се сетил, особено бразилците много държат на нея и за това американците много плачат по форумите като ходят до Игуасу(инфо от преди 2-3 години, ма търпеше някаква промяна положението).

То е ясно, че няма как зимбабвийци да влизат в ЕУ без визи, но ако са си махнали визите за Полша например(говоря наизуст), значи не държат на реципрочността. По-скоро такава равнопоставеност искат големи държави със самочувствие, като споменатата Бразилия.

 

Скоро някой ни беше въвел визи, ама как забравих и четох, че е точно защото ние сме им въвели преди това.

 

П.С. А, да, китайците, ако не бъркам.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, за реципрочността не бях се сетил, особено бразилците много държат на нея и за това американците много плачат по форумите като ходят до Игуасу(инфо от преди 2-3 години, ма търпеше някаква промяна положението).

Те бразилците имат такси за американци и канадци, но те точно така и си се наричат - реципрочни такси, даже не и визи и се плащат при влизане на летище (за Игуасу не знам как е като се преминава по суша границата). Чили и Аржентина имат същите такси, които макар и високи се плащат пак на място, никой не си играе да си вади виза предварително, което не важи за чилийци, аржентинци и бразилци ако примерно искат да ходят в Канада.

 

Цялата работа е до договорености, не вярвам държави от типа на Зимбабве да откажат да вземат на българи парите, просто трябва да са се разбрали.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Реципрочност има, сигурен съм, не казвам че със Зимбабве е такъв случая, говоря по принцип.

Специално за Бразилия е така. Аржентина имат само такси на летищата за американци, но Бразилия изисква визи. И държи отношението да е същото, както към бразилски граждани в съответната страна, преди време имаше специални гишета за американци на паспортния контрол с интервю и взимане на отпечатъци

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, за реципрочността не бях се сетил, особено бразилците много държат на нея и за това американците много плачат по форумите като ходят до Игуасу(инфо от преди 2-3 години, ма търпеше някаква промяна положението).

То е ясно, че няма как зимбабвийци да влизат в ЕУ без визи, но ако са си махнали визите за Полша например(говоря наизуст), значи не държат на реципрочността. По-скоро такава равнопоставеност искат големи държави със самочувствие, като споменатата Бразилия.

 

Скоро някой ни беше въвел визи, ама как забравих и четох, че е точно защото ние сме им въвели преди това.

 

П.С. А, да, китайците, ако не бъркам.

Визи си имаше и преди това, но нашите решиха, че могат да вземат повече пари за виза от китайците и те съответно разбира се, вдигнаха цената и към нас. 

 

По темата - ако можем да постигнем договореностите поне на страни от ЕС от нашата черга, които вече са премахнали визите с някои от страните, с които ние все още имаме такива, ще си е постижение.

Редактирано от Petkan
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всъщност китайците затегнаха режима за абсолютно всички, не само за нас.

 

Някой има ли представа кои са тия държави, които са със свободен достъп за доста страни от ЕС, но не и за нас? Искате ли да се разделим на континенти/региони в зависимост от бройката желаещи, да проверим в детайли и да съставим списък от държави, които "би трябвало" да са лесни?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм 'за'

За основа върши работа картата пусната от djgeorgie, предполагам, че всички светло зелени и светло жълти са потенциалната цел, но си трябва проверка.

Връзка към мнение

Реципрочността не е проблем: отдавна например визи за български граждани не се изискват от Турция, а обратното: да. Има списък на държавите, за които се изисква виза при преминаване на външните граници на ЕС (Регламент 539/2001).

 

Според мен е добра идея да пишем на МВнР.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Същото е и с Украйна - за тях ние и ЕС искаме визи , но пътуваме безвизово.

Визи за Китай има , но по едно време бяха безплатни за българи.

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

А и принципа на келепира винаги работи. В частност колкото по-голяма корупция и бюрокрация в държавата - по-големи визи. За Индия и 6 часа само престой да имаш ще те обръснат с стотарка. Ако идеш в консулството им такава купчинка документи ти събират, такова досие, сакън да не артисаш. Тайланд например няма визи за англичани и германци за нас има. А защо, за да може оня Мазняр негово височество Виктор Меламед да се подписва срещу 25 евро. Същата тази виза ако я поискаш в малайзия или Сингапур е 0.

Така е в МВнр е най-големата тиня. Ръчкане им трябва. Давайте да подпишем нещо и да го използваме в Евро изборите поне докато обещават. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Същият мазняр се опита и на мен да ми вземе парите, но си бях направил домашното, че визите са без пари, някаква инициатива за стимулиране на туризма по това време 2010, но инфо имаше само на сайта на външното на Тайланд и като им занесох разпечатки или по мейл им ги пращах не помня и ми върнаха парите с извинение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_requirements_for_the_European_Union_citizens

 

Мисля че wikipedia са се постарали и тук може да се види какви за визовите изисквания за всичи държави членки на EU, незнам дали е 100 процента актуално. 

Връзка към мнение

Хмм за Индия доколкото помня попълних само формуляр , снимка паспортен формат и 100 лева.

Какви други документи искат сега ?

 

 

П.С.Сигурно ли е , че БГ гражданин получава тайландска виза безплатно ако подаде апликациия в Малайзия и Сингапур ?

Знам  , че имаме право на виза на летището ако престоя е в рамките на до 15 дни , но тя не е безплатна.

Връзка към мнение

Сега като се сетя Мишо Бирата беше почетен консул на Бразилия в България , а Слави Бинев и в момента представлява Малдивите у нас ... абе тва колкото по-екзотични толкова по-корумпирани тия местенца  :P

Връзка към мнение

Стига бе... ама почетния консул май не върши консулски услуги, а е само за парлама, ако не греша

Връзка към мнение

http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_requirements_for_the_European_Union_citizens

 

Мисля че wikipedia са се постарали и тук може да се види какви за визовите изисквания за всичи държави членки на EU, незнам дали е 100 процента актуално. 

А аз мисля, че не трябва да се доверяваме напълно на данните в горния линк (всъщност вече даден в темата от djgergie малко по-нагоре).

В "Passport rankings", гражданите на България са дадени на предпоследно място заедно с Румъния сред страните-членки на ЕС по безвизови режими с цели 141 visa free страни.

Преди 3 месеца в пресата излезе статия, която коментирахме във форума тук със същия брой. Тогава си направих труда да седна, и да преброя според списъка на МВнР колко са реално, и има ли разминаване. Резултатът се оказа доста различен с негативен знак - само 97. Като прибавим няколко (условно да ги сложим 10), в които можем да влезем с VOA, пак няма да излязат 141. Чудя се Wikipedia от къде ги извежда тези данни, че и ние да се позовем на същия документ, или там каквото е :)

 

Другото разминаване е в секцията "Fingerprints", където четем следното:

Several countries including ArgentinaCambodiaJapanMalaysiaSaudi ArabiaSouth Korea and the United States demand all passengers to be fingerprinted on arrival

Преди месец като обикалях, ми се наложи в разстояние на 2 седмици да вляза и изляза от територията на Малайзия точно 3 пъти. Само в единия случай ми взеха електронни отпечатъци на двата показалеца - на LCCT (летището в Куала Лумпур, където кацат нискотарифните авиокомпании). Нито на главния терминал при първоначалното влизане някой ми взе отпечатъци, нито като прекосявах сухоземната граница на влизане от Тайланд.

 

Някой или си съчинява, или не проверява, или в най-лекия случай не пише изчерпателно процедурите. Но пък и Wikipedia не е някакъв сайт с правна тежест, така че няма проблем. Просто не трябва да му се вярва безпрекословно. :)

 

П.П.

 

П.С.Сигурно ли е , че БГ гражданин получава тайландска виза безплатно ако подаде апликациия в Малайзия и Сингапур ?

Знам  , че имаме право на виза на летището ако престоя е в рамките на до 15 дни , но тя не е безплатна.

Чел съм в детайли няколко пъти информацията за тайландска виза, издадена в Малайзия.

- формуляр

- снимка

- валиден поне 6 месеца след края на престоя паспорт

- такса около 100 рингита.

 

Същите изисквания като горе са за Visa on Arrival, само че таксата е 1000 бата (около 47 лева)

в Почетното консулство на Кралство Тайланд в София, цитирания Виктор Меламед прибира 30 евро (с 10 лева повече от VOA), срещу които се издава квитанция с печат и подпис

Никъде не се споменава за безплатно издаване на виза!

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.