Прескочи до съдържание

Визи за българи и можем ли нещо да направим


Препоръчани мнения

Сигурен съм, че ако отпаднат визите за щатите или Канада примерно, там ще се напълни с нелегални работещи от България още от първият ден и Американците ще се хванат в чудо, как да се справят с проблема.

Живи да го ожалиш щатите и Канада, че те нелегални  емигранти не са виждали, та, ако плъзнат българите, може и да се затрият като държави.

Не, ти сериозно ли го мислиш това? Защото мойте познати по света са все супер образовани кадри, на които не им плащат като на местните резиденти. Демек, тия гадове са експлоататори от най-долно ниво!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Моля, фокусирайте се само върху техническите детайли около визите. Няколко теми бяха заключени вече, заради отклонения, при все че е ясно че доста хора си имат доста крайна гледна точка и едва ли други ще успеят да им я променят. 

Връзка към мнение

Или пък да речеш, че визите са непреодолима пречка, и от държави с визови режими няма НИТО един нелегален емигрант в щатите?! Няма нито руснаци, нито украинци и поляци, нито кубинци, нито африканци, китайци, или виетнамци, защото са ги спрели визи?

Смешно и нелепо е оправданието, че визите спират потока от икономически, или криминални имигранти към Канада или щатите. Напротив, точно такива влизат там най-много. Причините за визов режим към почти всички държави, са изкривената им политическа и параноична концепция, че всички без ЕС (минус 5), Корея, Япония, Оз и НЗ са им врагове, и са си въобразили, че чрез визите контролират света. Което, както сме виждали с не един пример от миналото, не е точно така.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ти нали живееш в Англия ?

Дали процента на българите там извършващи престъпления е повече от 5% ?

Аз мисля , че случаите с родните бандити по света доста се преекспонира . Политиците във всички държави са популисти.

Ами нямам представа какъв е процента на Българи извършващи престъпления, защото сме малка нация и трудно се намира свястна статистика, но не е особено малък, при положение, че една трета от арестуваните джебчии в метрото са били Румънци или Българи за последната година.

Тук не става въпрос за статистиката като цяло обаче, а за нагласата у населението към дадена нация. Както сподели и домосед за Зимбабве, когато паднат визите за една страна и започнат да идват страшно много хора от нея, било на туризъм или по бизнес, и голям процент (да речем, по-голям от този, обичаен за останалите нации) започнат да правят дори и някакви дребни закононарушения, политиците се хващат за сламката и веднага обръщат палачинката и нарочват страната за неблагонадеждна. Тук не става въпрос да имаш цяла армия от престъпници, но да речем, ако от първите 5000 човека, които влязат в страната след отпадането на визите, има 10 човека, които по някакъв начин престъпят закона, още 30-40 с някакви визови нарушения и 1-2-ма, които изчезнат тотално в нелегалният поток от емигранти, ето ти големият процент.

После ходи им показвай статистики и т.н. По принцип проблема на Българите не е в големите престъпления, а в разни битовизми от сорта на силна музика вечер, боклук поставен в неправилният контейнер, изхвърлени батерии в общият боклук, майката пошляпнала детето в автобуса пред сума народ, както си е свикнала в БГ и от сорта. На пръв поглед дреболии, но политиците ще използват всяка дреболия, само и само да спънат безвизовото пътуване, особено в страни като щатите, Канада или Австралия. Ти не видя ли как от щатите първо за да ни включат във VWP, процента на откази трябваше да падне под 10 процента, а когато падна под 10 процента, те го намалиха на под 3 % и за това сега не покриваме изискванията за VWP.

 

Живи да го ожалиш щатите и Канада, че те нелегални  емигранти не са виждали, та, ако плъзнат българите, може и да се затрият като държави.

Не, ти сериозно ли го мислиш това? Защото мойте познати по света са все супер образовани кадри, на които не им плащат като на местните резиденти. Демек, тия гадове са експлоататори от най-долно ниво!

Но Нейм, моля те, не изопачавай думите ми по някакъв патриотарски начин. Не знам защо се правиш, че не разбираш какво искам да кажа, като съм убеден, че разбираш много добре какво имам предвид и без да го напиша директно. :)

Не става въпрос за това изобщо. :) Никъде не казвам, че в щатите и Канада няма нелегални емигранти, само ти обръщам внимание, че паднат ли визите за една от двете страни за Българи или Румънци например, властите там ще почнат зорко да следят какво правят тези, които ходят там, за да може, ако има повече престъпления от обикновеното за дадената нация, политиците им да върнат обратно визите с тоя довод. Справка - Канадските визи за Чехия. Пет човека отишли да просят в Канада и бум, след два месеца айде обратно ограничения, визи за всички чехи. Защо си мислиш, че това ще ни се размине и на нас? Трябва тти само 10 рома, просещи в метрото в НЮ Йорк и сме на пързалката?

Другото, че ти познаваш само хора, които са високо образовани и такива, които взимат доста повече от местното население няма нищо общо с това, което аз се опитвам да обясня. Моите познати също са такива, но това си зависи от средата в крайна сметка и не показва реалното положение на БГ емиграцията като цяло. Не вярвам да си мислиш, че само такива хора емигрират от България. Като цяло съм забелязал, че в БГ, журналистите и въобще като цяло политиците и всички по медиите тръбят, че най-знаещите само емигрирали, което е пълна глупост просто.

Фактът, че има държави като Зимбабве, които ограничават нацията ни, заради предишни проблеми с нейни представители само показва, че дали това ни харесва на нас или не, си остава факт и съм сигурен, че няма да е първата или последната страна, която ще използва подобна приумица за оставане на Българските визи.

А последното за експлоататорите не искам и да го коментирам, въобще не виждам връзката, сори ама аз освен в капитализъм не съм живял в друга система, за щастие, така че контекста ми се губи леко. :)

 

Моля, фокусирайте се само върху техническите детайли около визите. Няколко теми бяха заключени вече, заради отклонения, при все че е ясно че доста хора си имат доста крайна гледна точка и едва ли други ще успеят да им я променят. 

Георги, няма как да гледаш техническите детайли само, ако не погледнеш и политическите такива. Аз изкоментирах точно защото видях, че всички сте се вкопчили в някакви технически неща, но пропускате политическият оттенък. Визите не са самолет или компютърна програма, които може да  разглобиш на парчета или да дебъгнеш, за да намериш къде е проблемът точно.

За да имаме някакъв шанс с падането на визите за визовите страни, трябва да разберем защо ги има на първо място. Това включва и да разберем, има ли Българска престъпност в тези страни, колко хора ходят там годишно и т.н.

Просто предлагам една по-различна гледна точка. Не ми се спори с никой, защото съм наясно, че всеки си има мнение и особено ако човека има някакви патриотични чувства, спорът става абсолютно безсмислен като цяло.

А за заключването на темите - абе, точно тези дето ги заключи последно, ми се струва, си вървяха много добре и културно, но явно ти не искаш никакви спорове и очакваш всички да са със сходни мнения. Няма лошо, уважавам решението ти.

В този случай, както съм несъгласен с някои мнения, явно няма да пиша тук и това е.

 

Или пък да речеш, че визите са непреодолима пречка, и от държави с визови режими няма НИТО един нелегален емигрант в щатите?! Няма нито руснаци, нито украинци и поляци, нито кубинци, нито африканци, китайци, или виетнамци, защото са ги спрели визи?

Смешно и нелепо е оправданието, че визите спират потока от икономически, или криминални имигранти към Канада или щатите. Напротив, точно такива влизат там най-много. Причините за визов режим към почти всички държави, са изкривената им политическа и параноична концепция, че всички без ЕС (минус 5), Корея, Япония, Оз и НЗ са им врагове, и са си въобразили, че чрез визите контролират света. Което, както сме виждали с не един пример от миналото, не е точно така.

Хубаво обяснение. Аз както казах и по-горе, не смятам, че още 5 нелегални имигранти от България повече или по-малко, повлияват на общата картина в дадена страна, но пък за сметка на това е доста важен факт, при вземане на политически решения за визите. Особено ако точно в тия пет човека има и един който да направи някакво макар и дребно, нарушение, , примерно.

Ти казваш, че те си мислят, че така контролират света, което си е самата истина, но не казваш, в тоя случай какво правим ние? Политиците са си параноици навсякъде принципно. Излиза, че си дъвчем напразно някакви безсмислици, които няма да доведат до никъде, поне що се отнася до отпадане на визите.

Редактирано от djgeorgie
Връзка към мнение

Ето нещо интересно за отказа на Американски визи за 2013 година, разделен по държави. Аз очаквах, че процента на отказани B визи за България ще е между 5 и 10 %, но той се оказва двойно по-голям. Интересно само, колко ли са общият брой на подадените апликации за Визи през годината? Жалко, че няма информация. :(http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_Waiver_Program#Adjusted_Visa_Refusal_Rate

Връзка към мнение

но нейм, в последните 10 години ЕС и Русия преговарят са сваляна на визовия режим. Дори всички технически детайли са уточнени, Русия твърди, че е покрила всички технически изисквания, в един момент са били на ръба да паднат пустите визи, но процесът е блокиран на политическо ниво от няколко страни от ЕС с излаз на Балтийско море, питаещи много силни подозрения към всичко руско (да не споменавам имена). В момента руснаците са бесни, понеже тия визи създават известни, макар и малки, неудобства на олигарсите им, които искат да си харчат изпомпаните от недрата на Русия пари в Лондон, Ница, Милано и прочие. До колкото разбрах като ответен удар Русия е наложила допълнителни изисквания и критерии към ЕС за отмяна на визовия режим, което значи че скоро няма да паднат... Освен ако не стане чудо и изведнъж се появи много силна политическа воля за това!

Връзка към мнение

Да, няма смисъл да спорим.

 

Мен ме интересува кога ще махнат визите за Русия. Не че не мога да си изкарам, но ми се иска, ако може да няма визи.

Мен също, обаче няма да е скоро, за съжаление. Латвия, Естония и Литва изобщо не се обичат с Русия и дори ЕС да поиска да паднат визите и да има политическата воля за това от повечето страни, тези три ще имат вето, най-вероятно. А е наистина жалко, защото визата е доста по-скъпа от вариантите за пътуване до Питер и Москва.

Връзка към мнение

Айде като си говорим политически и аз да се изкажа преди Жоро да е заключил темата :)

Според мен визите не са средство за справяне с емиграцията, ама хич!

Това е все едно да късаме на шофьорски изпит 50% от хората и да закрием КАТ.

А аналогът на КАТ при визите е закрит! Някой да има познат нелегален емигрант в САЩ например, който да е върнат, изгонен?

Аз нямам, не ми е голяма извадката, обаче от едно 10 човека от доста години, как пък един не хванаха да го върнат?!

Значи не си гоним нелегалните емигранти нарочно, а се правим на строги с визите.

И някой да ми обясни ако съм потенциялен престъпник или имигрант и отида на интервю как точно от банковото ми извлечение(което може наскоро да съм подпълнил с пари назаем) и от нотариалният акт на един апартамен(който може после да продам) интервюиращият ще разбере, че трябва да получа отказ??

Интересното е, че те дори и не се опитват, отказите са изцяло на случаем принцип, за да се държат искащите под напрежение.

За инфо само, никога не ми е отказвана виза, така че не е като да съм ядосан на лична основа.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

но нейм, в последните 10 години ЕС и Русия преговарят са сваляна на визовия режим. Дори всички технически детайли са уточнени, Русия твърди, че е покрила всички технически изисквания, в един момент са били на ръба да паднат пустите визи, но процесът е блокиран на политическо ниво от няколко страни от ЕС с излаз на Балтийско море, питаещи много силни подозрения към всичко руско (да не споменавам имена). В момента руснаците са бесни, понеже тия визи създават известни, макар и малки, неудобства на олигарсите им, които искат да си харчат изпомпаните от недрата на Русия пари в Лондон, Ница, Милано и прочие. До колкото разбрах като ответен удар Русия е наложила допълнителни изисквания и критерии към ЕС за отмяна на визовия режим, което значи че скоро няма да паднат... Освен ако не стане чудо и изведнъж се появи много силна политическа воля за това!

Ами след като ЕС е единен спрямо Русия заради един-двама свои членове, не трябва ли да е същото и в обратна посока?

Или ЕС да свалят визите за руснаци, а Балтийските републики, след като имат причини, да ги запазят за своите територии.

По горната логика, ние трябва да въведем визи за американците.

Връзка към мнение

Или ЕС да свалят визите за руснаци, а Балтийските републики, след като имат причини, да ги запазят за своите територии.

Само че прибалтийските страни са част от Шенгенското пространство.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само че прибалтийските страни са част от Шенгенското пространство.

Точно. Това всъщност ще задълбочи проблема, защото ако прибалтийските републики оставят визите, а останалият ЕС ги свали, се създава прецедент за визите за Турски граждани. В случаят, ние може да поискаме да свалим визите за тях, заради това, че за Българи визи за Турция няма, а пък ЕС ще поиска визите за турците да останат и като цяло ще стане манджа с грозде. А и тогава с какви очи ще претендираме да ни отпаднат визите за визовите държави, като те ще използват същият довод срещу нас?

Редактирано от djgeorgie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мен ме интересува кога ще махнат визите за Русия. Не че не мога да си изкарам, но ми се иска, ако може да няма визи.

 

Точно руските визи не ти трябва да падат! По-добре с тях. Не толкова от политически, колкото от практически и народно-психологически съображения, свързани с широката славянска душа и бюрократичната и култура. Вроденият инстинкт на руския бюрократ е, че всичко подлежи на разрешително и контрол, още повече - движението на индивидите, още повече - ако индивидите са чужденци. Ако паднат визите, в никакъв случай няма да стане по-лесно и по-евтино придвижването от/до и в самата Русия. Нито по-евтино. Ще измислят нещо друго - приглашение, путьовка, регистрация, you name it. Не че и сега ги няма, но ще станат още по-досадни. Затова пък ще са по-малко стандартни от официална държавна виза и ще подлежат на по-широка интерпретация от търсещия повод за подкуп държавен служител на улицата, гарата и летището.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И като се сетя, че в България навремето имаше "изходни визи", т.е. искаш разрешение от милицията да излезеш от страната...

А в Куба изходни визи май имаше до съвсем скоро.

В Русия пък (по-точно в СССР) имаше и т.нар. "прописка", която въвеждаше ограничения (и разрешения от властите) даже в рамките на самата държава да си избереш място за живеене (работа или учене). Системата на "прописка" беше отменена в началото на 90-те години.

 

Но все пак светът се глобализира и различните ограничения все повече отпадат и пътешествията ще стават все по-лесни. :)

Връзка към мнение
 

Ти казваш, че те си мислят, че така контролират света, което си е самата истина, но не казваш, в тоя случай какво правим ние? 

Именно проблемът е там, че ние каквото и да направим, колкото и каквито и условия и критерии да покрием, пак в тях е контролния бутон, и винаги могат да добавят някое неизпълнимо условие, или допълнителен критерий. Целият процес е силно субективен, колкото и дипломатите да се опитват да не го изрекат директно, на всички е кристално ясно.

Интересното е, че те дори и не се опитват, отказите са изцяло на случаем принцип, за да се държат искащите под напрежение.

Че е случаен принципа си прав. Но не за да се държат кандидатите за виза под напрежение. Просто като почне процентът на отказите да спада под определеното ниво, всеки 5-ти или 10-ти автоматично получава отказ без никакво обяснение. (Субективния фактор, за който писах и вчера и днес, и който докато е налице, визи за нас ще има). Или най-много с обяснението, че не е представил убедителни доказателства, и представлява потенциална заплаха за сигурността или социалната система. Причини винаги може да се измислят, ако им се занимава.

 

stenk е абсолютно прав - проблемът може да се разреши само и единствено с политическа намеса и воля за такава - на ниво USA - EU.  От нас не зависи нито кога, нито дали ще се случи някога.

В Русия пък (по-точно в СССР) имаше и т.нар. "прописка", която въвеждаше ограничения (и разрешения от властите) даже в рамките на самата държава да си избереш място за живеене (работа или учене). Системата на "прописка" беше отменена в началото на 90-те години.

Защо даваш пример с Русия? Нима и тук в България нямаше "жителство" до края на 80-те. Мислех, че го помниш (не че е много за спомняне де) ;)

Изходни визи май имат все още само в СК. Не съм ровил, но най-много още една-две държави да прилагат такова ограничение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

понеже тия визи създават известни, макар и малки, неудобства на олигарсите им, които искат да си харчат изпомпаните от недрата на Русия пари в Лондон, Ница, Милано и прочие. 

 

 

Не мисля , че олигарсите им изобщо имат някакви дори и малки проблеми ... колко повече да дойдат в Лондон, Ница или Милано ?

Западът е достатъчно лицемерен охотно да се възползва от съмнителните руски  , украински . казахстански и прочие капитали  ... ама иначе  широко подкрепя борбата срещу корумпираните им правителства   ;) 

 

Съвсем наскоро се оказа , че бившия шеф на казахската народна банка дето пооткраднал няколкостотин милиона долара си живее охолно и спокойно в Монако . Сега се чудели дали може да го екстрадират , но има опасения , че гражданските му права в родината може да бъдат нарушени  , а истината е , че такива като него ,  Абрамович , Дерипаска , Риболовлев , семействата на разни африкански диктатори  и всякакви подобни типажи са добре дошли с парите си    :lol: 

За нормалните хора обаче  - НЕ МОЖЕ !

Редактирано от stenk
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

. Ако паднат визите, в никакъв случай няма да стане по-лесно и по-евтино придвижването от/до и в самата Русия.

Тук съм напълно съгласна.

 

 

На мен в щатите не ми се ходи, но, ако може да паднат транзитните визи, това ще е много добре.

Връзка към мнение
  • 4 години по-късно ...

Знам, че темата е поизчерпана, но преди да открия форума, си бях правил подробен списък с визите за българи за страни, където други граждани на ЕС имат по-свободен режим (изключил съм САЩ и някои африкански държави, които пускат примерно само гражданите на ЕС-5 и подобни безнадеждни случаи) и скоро го обновявах, качвам го и тук. Не крия и че мислех да го изпращам на компетентни институции :)

За някои от тези страни не е ставало дума в темата, та се чудя някой дали има полуофициална или официална информация защо някои от тях все още искат тези „анахронични“ за нас визи. За мен лично най-потресаващите си остават Ямайка, където например пускат без виза хора с шенгенска виза, но не и хора, които влизат в Шенген без такава, както и Киргизстан, където искат визи за българи и румънци (вероятно защото последното разширение на визовия режим е от периода 2004-7, когато не бяхме в ЕС). Разбира се, други като Боливия и Тайланд ми се струват не по-малко неоправдани.

Открих и че няколко държави, например Суринам, Етиопия и Буркина Фасо пък не дават visa on arrival срещу заплащане на българи и някои други източноевропейци.

За българи и румънци, както изглежда, няма възможност да се издаде общата виза за Замбия и Зимбабве, която е достъпна за други граждани на ЕС.

Напълно наясно съм, че всяка трета страна, която не получава право на влизане в ЕС или Шенген без виза, има право да води собствена политика по въпроса. Да речем, българите сме привилегировани в Турция например, където други наши съграждани от ЕС плащат на влизане. Интересно ми е дали България, вероятно в комбинация с Румъния или други страни от Източна Европа, прави или поне обмисля нещо по въпроса.

Visas.xlsx

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

за

преди 9 минути , Венелин каза:

Знам, че темата е поизчерпана, но преди да открия форума, си бях правил подробен списък с визите за българи за страни, където други граждани на ЕС имат по-свободен режим (изключил съм САЩ и някои африкански държави, които пускат примерно само гражданите на ЕС-5 и подобни безнадеждни случаи) и скоро го обновявах, качвам го и тук. Не крия и че мислех да го изпращам на компетентни институции 🙂

 

За някои от тези страни не е ставало дума в темата, та се чудя някой дали има полуофициална или официална информация защо някои от тях все още искат тези „анахронични“ за нас визи. За мен лично най-потресаващите си остават Ямайка, където например пускат без виза хора с шенгенска виза, но не и хора, които влизат в Шенген без такава, както и Киргизстан, където искат визи за българи и румънци (вероятно защото последното разширение на визовия режим е от периода 2004-7, когато не бяхме в ЕС). Разбира се, други като Боливия и Тайланд ми се струват не по-малко неоправдани.

 

Открих и че няколко държави, например Суринам, Етиопия и Буркина Фасо пък не дават visa on arrival срещу заплащане на българи и някои други източноевропейци.

 

За българи и румънци, както изглежда, няма възможност да се издаде общата виза за Замбия и Зимбабве, която е достъпна за други граждани на ЕС.

 

Напълно наясно съм, че всяка трета страна, която не получава право на влизане в ЕС или Шенген без виза, има право да води собствена политика по въпроса. Да речем, българите сме привилегировани в Турция например, където други наши съграждани от ЕС плащат на влизане. Интересно ми е дали България, вероятно в комбинация с Румъния или други страни от Източна Европа, прави или поне обмисля нещо по въпроса.

 

Visas.xlsx

За Етиопия са допуснали от 01.06.2018г eVisa за нас, но за сега никой не познавам да е влезнал с такава...

1 June 2018 nationals of all countries are eligible for eVISA.[8]

Travelers with eVISA must enter Ethiopia via Addis Ababa Bole International Airport. Entering from other ports of entry is prohibited.

https://www.ethiopiaevisa.com/visa-information?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_content=sl4&gclid=EAIaIQobChMIv9Tkr-Cr3gIVyNmyCh1N-AKLEAAYASABEgKNIfD_BwE

 

Връзка към мнение
преди 35 минути , Венелин каза:

Знам, че темата е поизчерпана

 

Предполагам си видял тази тема с актуалните визови режими?

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
6 minutes ago, macf1an said:

Предполагам си видял тази тема с актуалните визови режими?

 

Който е разсеян, разсеян си е - не бях огледал добре какво пише в нея :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.