Прескочи до съдържание

Къде да видя планински горили в Африка ?


infectedmushroom

Препоръчани мнения

Замислям едно пътуване през 2022, ако Ковид положението е по - спокойно и го позволява. Иска ми се да видя планински горили . От това, което рових и гледах из интернет повечето казват, че топ 3 за това места са Уганда, Руанда и Демократична Република Конго. Като цяло и на трите места има еднакви изисквания и ограничения за посещението/посетителите , и на трите места дават 1 час интеракция с горилите , групите са между 6 и 8 човека, терена не е труден , цената е най-висока в Руанда - 1500 долара на човек за пропуска . Чудя се кое от 3те места да избера ? Къде би било най -добре и хубаво ? От клипчета из интернет най - ми хареса Конго, ако избера там мога да комбинирам с Нирагонго тъй като вулкана изглежда уникален, а и приятелите ми също много са навити да отидем до него, но пък и Уганда много ми харесва. Гледах интересни клипчета на хора пътували там , а и май за планинските горили е по - добро място ? На трето място за мен остава Руанда , като че ли най не ме впечатлява ... Та всякакви мнения/препоръки/идеи/съвети са добре дошли тъй като умувам къде да избера,  въпреки че сега само чертая плана , до тогава дано Ковид ме пусне да отида. Благодаря предварително. 

Връзка към коментар
Преди 1 час, infectedmushroom каза:

Замислям едно пътуване през 2022, ако Ковид положението е по - спокойно и го позволява. Иска ми се да видя планински горили . От това, което рових и гледах из интернет повечето казват, че топ 3 за това места са Уганда, Руанда и Демократична Република Конго. Като цяло и на трите места има еднакви изисквания и ограничения за посещението/посетителите , и на трите места дават 1 час интеракция с горилите , групите са между 6 и 8 човека, терена не е труден , цената е най-висока в Руанда - 1500 долара на човек за пропуска . Чудя се кое от 3те места да избера ? Къде би било най -добре и хубаво ? От клипчета из интернет най - ми хареса Конго, ако избера там мога да комбинирам с Нирагонго тъй като вулкана изглежда уникален, а и приятелите ми също много са навити да отидем до него, но пък и Уганда много ми харесва. Гледах интересни клипчета на хора пътували там , а и май за планинските горили е по - добро място ? На трето място за мен остава Руанда , като че ли най не ме впечатлява ... Та всякакви мнения/препоръки/идеи/съвети са добре дошли тъй като умувам къде да избера,  въпреки че сега само чертая плана , до тогава дано Ковид ме пусне да отида. Благодаря предварително. 


Позволявам си да ти отговоря, без да съм виждал планински горили на диво където и да било. Обсъждал съм с доста хора, които са ги гледали в Уганда и в Руанда. В Уганда съм ходил, но на други места. 

Както сам си отблелязал, в Уганда (парка Буинди) ще ти излезе най-евтино виждането на горили - 600 долара е разрешителното, докато в Руанда е 1500, почти три пъти по-скъпо. Доколкото знам може да ги видиш много добре в Буинди, гарантирани са, има няколко групи, които са свикнали с хора и допускат туристи до тях. От гледна точка на самите горили, не виждам какво повече биха ти дали тези в ДРК или в Руанда.

По-скоро има значение с какво друго искаш да съчетаеш това преживяване. Не знам парка Нирагонго в Конго дали е отворен вече, по едно време го бяха затворили, заради убийството на британски туристи. В Уганда най-близкият друг голям национален парк до Буинди е Кралица Елизабет. Там може да видиш угандийски блатни кози, слонове, биволи, най-вероятно лъвове и ако имаш късмет и леопард, както и много различни птици, няма жирафи. В парка Кибале можеш да направиш трек за шимпанзета, казват, че било най-доброто място в света за тези примати, заедно с национален парк Гомбе в Танзания. Кибале е най-доброто място, но шиманзета могат да се видят още на две места в Уганда - в ждрелото Киамбура (в околностите на парка Кралица Елизабет) и в гората Будонго. Най-големият парк в Уганда е Murchison Falls. Нил го прекосява по средата. Там има животните от парка Кралица Елизабет + редките жирафи на Ротшилд. Водопадът Мърчисън също е доста интересен. Могат да се правят и сафарита с лодка по Нил в две посоки - срещу течението до водопада и по течението към делтата, където Нил се влива в езерото Албърт. При второто има шанс да се види много рядката праисторически изглеждаща китоглава чапла. Моят любим парк в Уганда е  Долината Кидепо, но той е доста на север, на границата с Южен Судан. Планините Рувензори са изключително красиви (виждал съм ги само на снимки и филми). За тях може да ти разкаже от първо лице @ruwenzogy, който ги е катерил.

ДРК ще бъде много интересно, по-приключенско и няколко идеи по-малко посещавано от туристи. Уганда и Руанда са по-лесни за организация (виза се взема онлайн или на място). Ако бях на твое място и отивах за пръв път в Африка, бих отишъл в Уганда. Там можеш да направиш и най-добри сафарита за други животни, освен трека за горили измежду тези три държави. Ако те интересуват и шимпанзета, няма какво да го мислиш.

 

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към коментар

Благодаря ти, и аз мислех от гледна точка на горилите да се насоча към Уганда - хем по -ниска цена, хем по -лесно изглежда за организация и по -безопасно май. Реално и аз не мисля, че би имало голяма разлика дали ще ги видя в едната или другата държава. Значи тогава зачерквам Руанда от списъка.  Бил съм в Африка преди, но на места като Етиопия, Египет и тн,  не в места тип ДРК , но пък съм много навит на този Нирагонго от както приятели ми го показаха, а и те също го искат , нямам идея до колко е безопасно там, гледам че турове се организират и туристи има дори и по малко да са . Иначе Murchison Falls и на мен доста ми хареса като гледам снимки.

Връзка към коментар
преди 12 минути , infectedmushroom каза:

Благодаря ти, и аз мислех от гледна точка на горилите да се насоча към Уганда - хем по -ниска цена, хем по -лесно изглежда за организация и по -безопасно май. Реално и аз не мисля, че би имало голяма разлика дали ще ги видя в едната или другата държава. Значи тогава зачерквам Руанда от списъка.  Бил съм в Африка преди, но на места като Етиопия, Египет и тн,  не в места тип ДРК , но пък съм много навит на този Нирагонго от както приятели ми го показаха, а и те също го искат , нямам идея до колко е безопасно там, гледам че турове се организират и туристи има дори и по малко да са . Иначе Murchison Falls и на мен доста ми хареса като гледам снимки.

Би могъл да комбинираш Уганда и ДРК - виждаш горилите в Уганда и после вулкана Нирагонго в едно пътешествие. Уганда и Руанда са безопасни. Не съм ходил в ДРК и не знам как точно е с безопасноста там, само съм кацал на летището в Киншаса, на връщане от Чад. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз не съм виждала планински горили на живо, но миналата година пре-пандемично правих проучване за ДР Конго, обаче с основна цел Нирагонго и така всъщност разбрах, че има възможност да се видят и горилите. И организацията не беше никак трудна, ако се запази пакет директно през сайта на Национален парк Вирунга https://virunga.org/ (пакетите могат да се разгледат тук https://visit.virunga.org/packages/), но в момента не могат да се правят резервации. С такъв пакет, единственото което трябва да направиш е да стигнеш от Кигали (Руанда) до границата с ДР Конго (с такси уж било 100USD), и оттам те поемат хората на парка, включително и предварително ти съдействат за вадене за онлайн виза (105USD) като за посетители на парка Вирунга. Като цяло самият пермит за трека с горилите е по-евтин от другите опции - 400USD, но с транспорт и нощувки от парка, никак не е бюджетно. Ако се търси бюджетен вариант, може да се букнат само пермити и транспорт в ДР Конго с НП Вирунга, а нощувките да се търсят самостоятелно в Гома. Миналата година обаче още март спряха посещенията на горилите за туристи , заради опасения, че може да се заразят и те. Другото голямо НО е, че през някаквъв неопределен период там има атаки над рейнджъри, имало е през април 2020, имало е и сега в началото на 2021 за съжаление с няколко загинали. Обикновено след нападения затварят парка за посещение за някакъв период, дори и да няма пандемия, така че е въпрос на лично усещане дали да се отиде, когато отворят в някакъв момент. За мен обаче вулканичното езеро на Нирагонго си струва да се посети в този живот и е нещо, което не може да се види на много други места по света и много накланя везните към ДР Конго и за посещение на горили. Ще е интересно, ако някой е бил, да пусне някоя снимка и да разкаже от първо лице 🙂

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
преди 11 часа, infectedmushroom каза:

Замислям едно пътуване през 2022, ако Ковид положението е по - спокойно и го позволява. Иска ми се да видя планински горили . От това, което рових и гледах из интернет повечето казват, че топ 3 за това места са Уганда, Руанда и Демократична Република Конго. Като цяло и на трите места има еднакви изисквания и ограничения за посещението/посетителите , и на трите места дават 1 час интеракция с горилите , групите са между 6 и 8 човека, терена не е труден , цената е най-висока в Руанда - 1500 долара на човек за пропуска . Чудя се кое от 3те места да избера ? Къде би било най -добре и хубаво ? От клипчета из интернет най - ми хареса Конго, ако избера там мога да комбинирам с Нирагонго тъй като вулкана изглежда уникален, а и приятелите ми също много са навити да отидем до него, но пък и Уганда много ми харесва. Гледах интересни клипчета на хора пътували там , а и май за планинските горили е по - добро място ? На трето място за мен остава Руанда , като че ли най не ме впечатлява ... Та всякакви мнения/препоръки/идеи/съвети са добре дошли тъй като умувам къде да избера,  въпреки че сега само чертая плана , до тогава дано Ковид ме пусне да отида. Благодаря предварително. 

Здрасти,ние с @ruwezogy,обмисляме вече пътуване до Конго,за краят на тази година.Искаме да направим Нирагонго и горилите,по възможност и планинските и равнинните.Ще летим до Руанда и оттам сухопътно до Гома.И си търсим още хора.Идеята е да направим пътуването за 10-12 дни-Руанда и Конго,а после за още толкова Уганда и да се приберем през Кения.Ако се съберем група от БГ,ще е готино.

  • Харесвам 6
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 12 часа, Carrie каза:

И аз не съм виждала планински горили на живо, но миналата година пре-пандемично правих проучване за ДР Конго, обаче с основна цел Нирагонго и така всъщност разбрах, че има възможност да се видят и горилите. И организацията не беше никак трудна, ако се запази пакет директно през сайта на Национален парк Вирунга https://virunga.org/ (пакетите могат да се разгледат тук https://visit.virunga.org/packages/), но в момента не могат да се правят резервации. С такъв пакет, единственото което трябва да направиш е да стигнеш от Кигали (Руанда) до границата с ДР Конго (с такси уж било 100USD), и оттам те поемат хората на парка, включително и предварително ти съдействат за вадене за онлайн виза (105USD) като за посетители на парка Вирунга. Като цяло самият пермит за трека с горилите е по-евтин от другите опции - 400USD, но с транспорт и нощувки от парка, никак не е бюджетно. Ако се търси бюджетен вариант, може да се букнат само пермити и транспорт в ДР Конго с НП Вирунга, а нощувките да се търсят самостоятелно в Гома. Миналата година обаче още март спряха посещенията на горилите за туристи , заради опасения, че може да се заразят и те. Другото голямо НО е, че през някаквъв неопределен период там има атаки над рейнджъри, имало е през април 2020, имало е и сега в началото на 2021 за съжаление с няколко загинали. Обикновено след нападения затварят парка за посещение за някакъв период, дори и да няма пандемия, така че е въпрос на лично усещане дали да се отиде, когато отворят в някакъв момент. За мен обаче вулканичното езеро на Нирагонго си струва да се посети в този живот и е нещо, което не може да се види на много други места по света и много накланя везните към ДР Конго и за посещение на горили. Ще е интересно, ако някой е бил, да пусне някоя снимка и да разкаже от първо лице 🙂

Да, няма да е бюджетно , то и само пермита за трека до Нирагонго е 300 USD . Аз иначе четох, че може през Уганда да се влезе в ДРК , било супер близо (отклкото през Гома) и само 1 час от границата и си директно в парка . Асистират на границата с визата за парка мисля, че можеш да я вземеш на място там (става само за парка тази виза не за другата част на ДРК ) и от там както казваш те поемат от парка . Разчетох се снощи за сигурноста там, и аз попаднах на доста места където казват, че ставали нападения.. чудя се сега  как гарантират сигурността на посетителите тогава , трябва да има начин те сигурно мн разчитат на туристи там ? 

преди 3 часа, Stanislav Dimitrov каза:

Здрасти,ние с @ruwezogy,обмисляме вече пътуване до Конго,за краят на тази година.Искаме да направим Нирагонго и горилите,по възможност и планинските и равнинните.Ще летим до Руанда и оттам сухопътно до Гома.И си търсим още хора.Идеята е да направим пътуването за 10-12 дни-Руанда и Конго,а после за още толкова Уганда и да се приберем през Кения.Ако се съберем група от БГ,ще е готино.

Кога обмисляте ? Сухия сезон май е Декември до Февурари така като чета . Иначе съм навит да се включа с вас. Вие какво мислите за сигурността ?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 18 минути , infectedmushroom каза:

Да, няма да е бюджетно , то и само пермита за трека до Нирагонго е 300 USD . Аз иначе четох, че може през Уганда да се влезе в ДРК , било супер близо (отклкото през Гома) и само 1 час от границата и си директно в парка . Асистират на границата с визата за парка мисля, че можеш да я вземеш на място там (става само за парка тази виза не за другата част на ДРК ) и от там както казваш те поемат от парка . Разчетох се снощи за сигурноста там, и аз попаднах на доста места където казват, че ставали нападения.. чудя се сега  как гарантират сигурността на посетителите тогава , трябва да има начин те сигурно мн разчитат на туристи там ? 

Кога обмисляте ? Сухия сезон май е Декември до Февурари така като чета . Иначе съм навит да се включа с вас. Вие какво мислите за сигурността ?

Точно тогава планираме.Декември е по-добър за Нирагонго,с много малки шансове за дъжд.Иначе за сигурността незнам...То и в Европа може да ти се случи нещастие,ако се озовеш в неподходящо време,на неподходящо място...Във Вирунга уж те пазят рейнджърите на парка,но началото на годината,бяха застреляни 6 от тях.(Иначе все се бяхме залетели с Оги,още този февруари да го правим)

https://www.bbc.com/news/world-africa-55611203

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 56 минути , infectedmushroom каза:

Аз иначе четох, че може през Уганда да се влезе в ДРК , било супер близо (отклкото през Гома) и само 1 час от границата и си директно в парка . Асистират на границата с визата за парка мисля, че можеш да я вземеш на място там (става само за парка тази виза не за другата част на ДРК ) и от там както казваш те поемат от парка . Разчетох се снощи за сигурноста там, и аз попаднах на доста места където казват, че ставали нападения.. чудя се сега  как гарантират сигурността на посетителите тогава , трябва да има начин те сигурно мн разчитат на туристи там ? 

Проучвал ли си колко е пътя от летище някъде в Уганда до границата с ДР Конго? На мен ми се струва, че през Кигали/Руанда ще е най-кратък този трансфер (3-4ч). От парка Вирунга ти съдействат за онлайн виза за ДРК само ако си закупил туристически пакет през тях, и според инфото на сайта им може да се влезе в ДРК с тази виза само от един определен сухоземен граничен пункт (Grande Barriere, границата Gisenyi, Rwanda/Goma, DRC, другият вариант бил с полет от Етиопия до Гома на Ethiopian Airlines, но пак няма да е бюджетен вариант). Ето повече инфо за тази виза от virunga.org:

 

Virunga National Park only acts as a facilitator in the visa process. Full authority rests with the DRC’s Department of Migration (DGM) in Kinshasa. For tourist visas obtained through the Park, DGM will issue an electronic visa that will be sent to your e-mail that you must print out and present at the border (Grande Barriere) along with a print-out of package confirmation details. ... People flying Ethiopian Airlines directly into Goma must notify the tourism team two weeks before their schedule departure. ... Please note that you can also arrange your tourism visa through a registered tour operator. ... Requires a minimum of two weeks to process and fees are non-refundable. ... Single entry and valid for 14 days from day of entry.

 

Относно сигурността, никой нищо не може да ти гарантира на 100%, но досега май само веднъж е имало случай на засегнат турист от нападения, ако имаш "късмета" да си на подходящото място в подходящото време.

 

За планинските горили във Вирунга има мисля 3 различни трека, които могат да се изберат с различна продължителност на ходене. Аз поглеждам фейбук страничката на Вирунга от време на време, но няма индикации да е отворен паркът: https://www.facebook.com/virunga/

 

Поствам и линкове от един блог с описания на преживяванията с горилите и изкачването на Нирагонго:

https://www.neverendingfootsteps.com/hiking-mount-nyiragongo-drc/

https://www.neverendingfootsteps.com/gorilla-trekking-democratic-republic-of-the-congo/

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , Carrie каза:

На мен ми се струва, че през Кигали/Руанда ще е най-кратък този трансфер (3-4ч).

Това е нашият път.За този февруари бях намерил полети open jaw Sofia-Kigali,Nairobi-Sofia за около 450E.За визата,ако може да ни съдействат Ок,иначе в Прага могат да се извадят.За Руанда,Уганда и Кения има обща източно африканска виза 90e или $,мисля беше.Таксата за парка е 300$,незнам дали няма да може да направим и горилите и трека с една  🙂

Иначе намерих агенция,която те взимат от Гома и за 5дни искат 1250$ с всичко включено-трека и горилите.

Ние решихме да го отложим и да се подготвим и да видим дали, сами няма да може да си направим организацията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Stanislav Dimitrov Пермитите за трека с горилите (400USD) и Нирагонго (300USD) са отделни. Общо взето това са задължителните неща, без които не може, вече откъм организация, най-лесно и май най-небюджетно е директно с НП Вирунга, така че е въпрос на избор дали с тях или друга агенция.

 

преди 5 минути , Stanislav Dimitrov каза:

За Руанда,Уганда и Кения има обща източно африканска виза 90e или $,мисля беше.

Много полезно инфо, мерси.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди 2г. бях тръгнала да гледам горилите и вулкана в Конго, но затвориха парка под носа ми, та утешително ги видях в Уганда... горилите + шимпанзета в Кибале.  В Руанда са неоправдано скъпи, иначе за там казват, че се намират и снимат най-лесно. Със Стан така сме се настървили за пътуване, че бяхме готови да се метнем още този февруари към Конго, но добре, че проявихме здрав разум. 😀 А като отговор на въпроса ти... ако планираш влизане през Уганда ще е по-добре. Винаги има риск да затворят парка и ако това се случи може лесно да замениш Конго с пътуване в Уганда. Прекрасна и спокойна държава и има много какво да се види. Другия вариант е да купиш билети през Руанда в последния момент или да следиш парка - ако е бил затворен после отварят поне за няколко месеца и тогава може да планираш с по-голяма вероятност за случване. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 44 минути , Carrie каза:

@Stanislav Dimitrov Пермитите за трека с горилите (400USD) и Нирагонго (300USD) са отделни. Общо взето това са задължителните неща, без които не може, вече откъм организация, най-лесно и май най-небюджетно е директно с НП Вирунга, така че е въпрос на избор дали с тях или друга агенция.

 

Много полезно инфо, мерси.

Може би най-добре директно с тях да се организира, дори  и по скъпо да е, след като са official а и щом има рейнджъри уж да те пазят . Ще разгледам сайта им 

Връзка към коментар
преди 21 минути , infectedmushroom каза:

Може би най-добре директно с тях да се организира, дори  и по скъпо да е, след като са official а и щом има рейнджъри уж да те пазят

Те другите агенции,това правят.Резервират вместо теб,извозват те от Гома до парка и си прибират разликата(и пак рейнджърите на парка те пазят).През парка е най-изгодно със сигурност.Това искаме да направим и ние.Незнам дали няма да има отсъпка,ако се взимат двете неща.Има и едно езеро с пигмейско племе при него.Гледам и това го предлага парка.Та ще спретнем една програма и ще кореспондираме 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

През парка (virunga.org) не излиза по-изгодно (ако запазваш всичко от-до), защото опциите за нощувка, които предлагат са от луксозния тип лоджи (няколкостотин долара на нощувка, май към 500 беше по спомен за стая) и най-бюджетното, което гледах при тях беше тип луксозна палатка, пак от порядъка на 250-300USD за двойна стая. Жалко, че в момента не могат да се видят цените на сайта им. Ако се търси най-бюджетен вариант, мисля че е самостоятелно да се запазят нощувки в Гома и оттам да те взимат от парка, ако е възможно. Другите агенции си имат надценка, разбира се, не знам доколко си струва да се минава през тях. Голямото удобство чрез парка е, че си запазваш всичко през сайта им и не се занимаваш с нищо, но и си плащаш за удоволствието.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нощувките в Гома ще си ги уредим ние,както и транспорта до парка,ако поискат мн.пари.Някъде четох, че за 15$,го е правил един самостоятелен травелър.Само незнам дали се заплаща цената на спането горе на вулкана.Той се гледа през ноща,но знам, че има някакви построики за спане.

Има какво да се научи още,но имаме и време до декември.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не, спането горе не се плаща допълнително, включено си е в цената на пермита. Има някакви ламаринени колибки с по един матрак вътре, момичето от блога, за който дадох линк по-нагоре има снимки. За храна, спален чувал, носач и прочие се доплаща (всичко е по избор, разбира се):

  • Nyiragongo backpacks from the Park: USD 100. Includes sleeping bag, warm clothes, snacks, water, lunch, dinner and breakfast. This cost includes a cook to prepare meals.
  • Hire of porters: USD 25 for 15kg bag.
  • Locally made walking sticks are available for purchase at the start of the trek for USD 10.
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...
  • 3 месеца по-късно ...

Националният парк Virunga пуснаха ново предложение - дълъг уикенд - 3 нощувки; включва и ходене до горилите - 950 долара на човек. За повече информация тук: https://visit.virunga.org/packages/special-offers/

Screenshot_20210910-191826_Facebook.jpg

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.