Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

Чудех се къде да си задам въпроса и реших тук, като че ли тази тема обедини специалистите по гръцки острови 🙂

 

Кой/кои от следните острови са подходящи за посещение през април и май:

1. Закинтос

2.Родос

3.Санторини

4.Корфу

5.Крит

Предполагам по-южните. А как са фериботите между островите, съкратени ли са драстично спрямо лятото? Въобще април/май води ли се активен сезон?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , Мари Николова каза:

Чудех се къде да си задам въпроса и реших тук, като че ли тази тема обедини специалистите по гръцки острови 🙂

 

Кой/кои от следните острови са подходящи за посещение през април и май:

1. Закинтос

2.Родос

3.Санторини

4.Корфу

5.Крит

Предполагам по-южните. А как са фериботите между островите, съкратени ли са драстично спрямо лятото? Въобще април/май води ли се активен сезон?

Не съм ходила толкова рано през годината из островите, защото хич не обичам студена вода, но бих заложила на Крит и Родос, защото очаквам да видите много по-различен пейзаж от лятото или есента. Всичко да е зелено, цъфтящо и ароматно. Поне така съм чела в един пътеводител и си го представям очарователно.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Мари Николова Не е активен туристически сезон и изборът на хотели е ограничен. 

Никакъв специалист по гръцките острови не съм, но съм ходила точно по това време на Санторини, Корфу и Крит, и трябва да ти кажа, че април не е ОК за тях, защото може и да си останеш няколко извънредни дни по причина на затворени летища и спрени ферита , заради буря, която на брега е само малко вятър и кротък дъжд. Задължителна е застраховка покриваща такава щета и стискане на палци , да не се използва. 

Времето се стабилизира в началото на май и пребиваването е по - спокойно и приятно. Поне не вали и не духа с цел да те отвее в морето. Плаж - не става и през двата месеца.

Заложи на тези острови, които предлагат исторически места за посещение, не изискващи лодки, ферита, балони и други. 

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Април-май бури на Крит???

За мен това граничи с абсурда.

 

Края на май си става за плаж, април не, но е перфектно за разходки.

 

Родос не е зелен и ако няма да става за плаж не бих го избрал.

От Крит се стига лесно с фери до Санторини.

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Alexander каза:

Родос не е зелен и ако няма да става за плаж не бих го избрал.

Е не знам какви са ти критериите за "зелено", но това твърдение ми се вижда доста далеч от истината...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 минути , searus каза:

Е не знам какви са ти критериите за "зелено", но това твърдение ми се вижда доста далеч от истината...

Не е като Крит, като под Крит визирам източанта част с планините.

Връзка към коментар

Не съм била на Крит, за да сравнявам, но Родос особено във вътрешността и западната част е изключително зелен, и точно защото погрешно смятах, че ще е по-каменисто, се изненадах наистина приятно, че въпреки жегите и празните речни корита всичко беше зелено август месец! За април-май ще е още по!

Връзка към коментар

Ако целта не е на всяка цена плаж и киснене в морето, април-май е най-хубавият период за почти всяко място в Гърция от гледна точка на спокойствие, гледки, общуване с местните и  възможност да разгледаш това-онова, без да се буташ в тълпи и да слънчасаш невъзвратимо. Говоря за обикновена не-Ковид година, когато лятото е фраш от туристи, нали. Сега всичко е различно.

 

След 1 май обичайно всичко работи, въпреки че тази година остави много бизнеси фалирали или пострадали по някакъв друг начин от епидемията и не се знае, знае ли се. Всичко е свежо, чисто, прясно боядисано и в очакване на лятото. Април не е сезон, но всички споменати острови се радват на сериозно развит туризъм и има достатъчно отворени заведения и хотели (реално човек няма да остане на улицата дори на далеч по-забутани места). 

Същото важи и за фериботите - през април са по-малко, през май са повече, но всички изброени острови са добре свързани през цялата година.

 

Най-голям риск от дъждовно време по това време на годината има на Корфу (въпреки че Великденът там е световноизвестна атракция), а най-подходящи за периода ми се струват Санторини и Крит. Санторини по мое виждане не става за висок сезон заради тълпите и неособено привлекателните (като за цикладския стандарт) плажове, а Крит е прекрасен, богат и разнообразен и има какво да предложи по всяко време, ходила и съм през зимата. И също Балос без нито един човек е неоценима гледка.

Родос също става, там шансът за валежи е най-малък от всички споменати. Закинтос е плажна дестинация и не бих ходила през пролетта.

 

П.П. Редактирам се - зависи и от времето, с което разполагате. Ако е до 3 дни, на Санторини, ако е над 5 - на Крит 🙂

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

След голямото обикаляне по Гърция през 2020 вече нямам търпение за част 2 през тази година.

В момента  се намират добри цени по островите предполагам все още поради несигурната обстановка и затова смятам, че е подходящ момент да се помисли за резервиране, с безплатна анулация разбира се, преди цените да са се вдигнали през следващите месеци. 

Сега с удобните (за съжаление обаче скъпи) полети на България Еър ще имаме поне директни връзки към едни от най-хубавите острови.

Към момента аз лично съм се насочил към Корфу т.к до сега не съм ходил поради липсата на удобни полети, за които не се налага да минаваш през агенция. Планирам го за средата на август като се надявам, че времето ще е благосклонно към нас без валежи и без силен вятър (още се сещам какъв вятър ни вя на Наксос след ,което Янус ни довърши на Миконос... 😄 )

Ще се радвам да помогнете с избор на подходящ курорт с хубав пясъчен плаж и синя вода, като синята вода е водеща. За сега май Агиос Георгиос и Палеокастрица са ми на преден план, но още съм тепърва в началото на избора.

Резервен вариант на Корфу е Крит и даже още се чудя, но мисля, че Корфу ще ми е по-бюджетно, а тази година ще трябва да съм по-спестовен.

 

Вие започнахте ли вече с планирането на лятото?

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

След многото канселирани билети миналото лято, все пак стигнах два пъти до море, но като взимах билети 3-4 дни по-рано, а хотел последния ден.

Тази година смятам да е по същият начин. Не бих си и помислил да купувам каквото и да е от сега, изключая билети с флеск, ама такива имам много.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз ходих семейно на Корфу преди няколко години с кола  . Зависи колко човека сте , но е значително по икономично . Магистралата е перфектна с около 100 тунела и пътя е много красив . Следващата година ходих и до Ксамил пак по магистралата , там пък е супер икономично , но плажа е малко каменист .......

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ние всяка година сме на различни места в Гърция, но основно с кола. Корфу е близо от София, в сравнение дори с другите Йонийски острови лесно се стига. Фериботът не е скъп. А и на място автомобил е необходим. Около Палеокастрица е красиво. 

Корфу е бил венециански. Има мест за разглеждане. Дворецът на Сиси, крепостите в Керкира. Но някак не усетих типичната гръцка атмосфера като на други места. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Е близо-близо... колко да е близо. Ще хвръкнат едни 10 часа в посока. Което пък изключва ходене за по-малко от 4 дни.

А кола и на място може да се вземе, или пък скутер

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, Jorro каза:

След голямото обикаляне по Гърция през 2020 вече нямам търпение за част 2 през тази година.

В момента  се намират добри цени по островите предполагам все още поради несигурната обстановка и затова смятам, че е подходящ момент да се помисли за резервиране, с безплатна анулация разбира се, преди цените да са се вдигнали през следващите месеци. 

Сега с удобните (за съжаление обаче скъпи) полети на България Еър ще имаме поне директни връзки към едни от най-хубавите острови.

Към момента аз лично съм се насочил към Корфу т.к до сега не съм ходил поради липсата на удобни полети, за които не се налага да минаваш през агенция. Планирам го за средата на август като се надявам, че времето ще е благосклонно към нас без валежи и без силен вятър (още се сещам какъв вятър ни вя на Наксос след ,което Янус ни довърши на Миконос... 😄 )

Ще се радвам да помогнете с избор на подходящ курорт с хубав пясъчен плаж и синя вода, като синята вода е водеща. За сега май Агиос Георгиос и Палеокастрица са ми на преден план, но още съм тепърва в началото на избора.

Резервен вариант на Корфу е Крит и даже още се чудя, но мисля, че Корфу ще ми е по-бюджетно, а тази година ще трябва да съм по-спестовен.

 

Вие започнахте ли вече с планирането на лятото?

 

 

За синя вода препоръчвам остров Куфонисия, но и там си духа.

Връзка към коментар

С кола по-далеч от Халкидики не ми се ходи, а за Корфу ще трябва да вземем рент а кар, като чели наистина е наложително. 2-ма сме. Планирам да отидем за седмица. Имам да използвам билети на бг еър и трябва да се огранича до директните им дестинации.  

Всичко ще буквам с безплатна канселация до последно и няма да се вълнувам до последно, друг избор нямам... 😄

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За пръв път бяхме на Корфу преди 15 години. Много ме беше впечатлило летището, по-точно пистите - малко, тясно, светлините вървят върху къщите. Местните разправяха, че 1/3 от полетите забивали във водата и само много добрите пилоти кацали там 😄 Та малко ми стана забавно, като прочетох, че БА ще кацат на Корфу. Освен ако не са оправяли нещо летището, не съм следила.

Корфу е бил венециански, италиански и английски, така че е някаква странна смесица между архитектура, дух, природа.... Категорично не е типичния гръцки остров. Йонийско море е, поради което тюркоазената вода я има. Има и дневни турове до Пакси и Антипакси, където е най-най-най синята вода.  

Да си призная, ние ходим само извън сезон заради тълпите неприятни англичани, които всячески се опитваме да избегнем. Това лято не знам как ще е положението.

@Jorro, под секрет до Халкидики и до Игуменица се стига почти за едно и също време, при това без да се изнервиш от трафика. Стъпиш ли на магистралата (разбирай да минеш границата), след 4 часа макс си на Игуменица. Ти си знаеш, ама аз бих избрала нещо друго като дестинация с БА. Корфу - с кола. 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Корфу ми е една от идеите за лятото, но основно заради Пакси и Антипакси. Била съм преди време на еднодневна екскурзия от Корфу и ми се иска да прекарам повече време на Пакси и съответно Антипакси т.е основно те са ми целта и Корфу за свързка. За Корфу, на мен ми харесва, че веницианското влияние се усеща. Всъщност, това е, което ме влече към гръцките острови - при все, че всички са гръцки и имат общо, те и доста се различават. Ама ми  e една от резервните идеи и въпреки, че ме съблазниха директните полети, все още се въздържам от покупки и ще решавам в последния момент. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, jul каза:

За пръв път бяхме на Корфу преди 15 години. Много ме беше впечатлило летището, по-точно пистите - малко, тясно, светлините вървят върху къщите. Местните разправяха, че 1/3 от полетите забивали във водата и само много добрите пилоти кацали там 😄 Та малко ми стана забавно, като прочетох, че БА ще кацат на Корфу. Освен ако не са оправяли нещо летището, не съм следила.

Корфу е бил венециански, италиански и английски, така че е някаква странна смесица между архитектура, дух, природа.... Категорично не е типичния гръцки остров. Йонийско море е, поради което тюркоазената вода я има. Има и дневни турове до Пакси и Антипакси, където е най-най-най синята вода.  

Да си призная, ние ходим само извън сезон заради тълпите неприятни англичани, които всячески се опитваме да избегнем. Това лято не знам как ще е положението.

@Jorro, под секрет до Халкидики и до Игуменица се стига почти за едно и също време, при това без да се изнервиш от трафика. Стъпиш ли на магистралата (разбирай да минеш границата), след 4 часа макс си на Игуменица. Ти си знаеш, ама аз бих избрала нещо друго като дестинация с БА. Корфу - с кола. 

Като цяло искам да избегна тази лудост с висенето по границата, ставането в 3 през нощта за да не сме на 5км колона и т.н. и т.н а за след това 4 часа не са ми малко път, предвид, че не обичам да шофирам, после на ферибота ще ми стане лошо, ама не е за мен 😄 😄 😄 . С приятелката ми сме бъгави и двамата може да пътуваме само с влак и самолет , а кола на къси разстояния 😄 Има резон в това, което казваш и съм съгласен,  защото ще трябва да се бръкна за кола на Корфу поне 600лв за 7 дни и отделно бензина, но ще го мисля. Другия вариант е Крит там поне няма опция за кола 😄 

Но на темата за Корфу има ли някъде хубави пясъчни плажове със синя вода. На Паксос и Антипаксос наистина е уникално синя по видеата в youtube, но не видях пясък  никъде. От Корфу видях, че има директни ферита и може да се отиде и върне в рамките на ден. Въпроса е че те тръгват от Керкира, което предполага пътуване до там с кола.  Има ли все пак пясъчни плажове и синя вода някъде на Паксос или Антипаксос?

На Корфу, ако си намеря хубавя място с хубав плаж може да не взимаме рент а кар за целия престой, а само за няколко дни да разгледаме, което ще е доста добре, ако стане така.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пясъчни плажове има. Обаче, ако търсиш онази кристална синя вода, тя не е по пясъчните плажове 😉

Ако е за без кола, огледай района на Палеокастрица. Точно под манастира са 2 плажа (единият доста пясъчен), има там хотели. 

А на Крит с кола какво му е? Уви, миналото лято ми се развали точно такъв план. На гръцки остров без кола съм ходила само веднъж и не повторих. И рентакар не ни оправя - носим чадър, столчета, хладилна чанта .. Не става със самолет да ги помъкна 😜 Не всеки прекрасен плаж е организиран 😏

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Агиос Георгиус е Ок като плаж. Кристално сините води са на Палеокастрица, но температурата на водата е отрицателна заради подводните течения и пещери. Ние бяхме в Агиос Гордиос, който също беше Ок (Стивънс он дъ хил). Бяхме с кола с ферибот през Лефкими. Островът някакси няма гръцки чар.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Планирали сме 2 седмици на Крит от средата на юни. Запазила съм апартаменти на две локации, но и при двата плащането е на място и с право на отмяна две седмици преди пристигане. Ще наемем кола под наем, но за нея има още време. Как ще стигнем до там ще го мислим едва ли не в последния момент. Ако отворят за Украйна, ще има поне три авиокомпании, които ще летят директно до там, отделно Aegean с прекачане през Атина. Те още от сега си продават билетите, нищо, че украинците са баннати за влизане в ЕС още от началото на вируса. Ако не отворят, ще търсим някаква връзка през Европа.

 

Гърция няма начин да не отвори за лятото. Локдауните им костват по 3 млрд. евро на месец и повече няма накъде. Друг е въпросът какво ще искат, според мен пср тест със сигурност. Само да не пощурят и те, като холандците с не знам си колко теста.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Миналата година бяхме и на двата острова - юни на Корфу ,септември на Крит.

До Корфу с автомобил ,а до Крит с Райънеър и там с кола под наем.И за двете места ти трябва автомобил,ако искаш да разгледаш повече неща.

Палеокастрица е предимно с плажове с камъни и водата беше по студена.

На Крит рентакар за 6 дни излезе 320 лв и отделно гориво около 50 евро.Самолетни билети намерих за 100 лв отиване и връщане.

За 7 дни  Корфу го обиколихме почти целия остров без най-южните части.На Крит това време ни стигна само за западната част и сега планирам септември да обиколим източна част на острова.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.