Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

А възможно ли е да има ферибот от Миконос до Патмос, но не и от Патмос до Миконос? Или просто сайтът https://www.ferries.gr/ се опитва да се отърве от мен? 

Може да се върнем през Икария и тъкмо ще добием представа от това островче, обаче пак са вечерни феритата и ако закъснее, ще си изпуснем полета. Или пък ако ни сменят часовете. 

@harta, @анамари знаете ли дали разписанията на фериботите за лятото в https://www.ferries.gr/ са актуални или тепърва може да се появят още линии?

Връзка към коментар

Търси в gtp.gr или ferryhopper.com 

Тези са най-удобни, но и Харта е права.

 

В GTP имаш и следната опция - търсене на всички заминаващи/пристигащи от определен порт на определена дата.

https://www.gtp.gr/greekferries_searchresult.asp?Code=EGRSKY71MYKMYK&AskDate=1%2F6%2F2021+5%3A37%3A14+μμ&DateShift=0&IsDep=True&GBP=&OR1=TA&ST=&ExArEn=-1&Day=1&Month=7&Year=2021&Submit=Refresh&P2F=0

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 23 минути , Параход каза:

Търси в gtp.gr или ferryhopper.com 

Тези са най-удобни, но и Харта е права.

 

В GTP имаш и следната опция - търсене на всички заминаващи/пристигащи от определен порт на определена дата.

https://www.gtp.gr/greekferries_searchresult.asp?Code=EGRSKY71MYKMYK&AskDate=1%2F6%2F2021+5%3A37%3A14+μμ&DateShift=0&IsDep=True&GBP=&OR1=TA&ST=&ExArEn=-1&Day=1&Month=7&Year=2021&Submit=Refresh&P2F=0

Ех, отиде ми пътешествието до Патмос и пак започвам да си търся остров 🤣

Връзка към коментар

@Lindt, от Миконос ние сме правили Сирос и Тинос (кацане на летището там, 3 дни на Миконос, от там с ферибот до Сирос (5 дни) и от Сирос - Тинос за 3 дни, после обратно с фери до Миконос и самолет от там, без преспиване на Миконос отново (тогава - преди може би 5 години разписанията го позволяваха, сега не знам как е). Видяла си снимките на Параход от Сирос, на мен също доста ми хареса и всъщност ми беше основната цел при това пътуване, а Миконос беше заради летището, пък Тинос - за пълнеж.  Но ако се търсят плажове - според мен на Наксос има  повече и по-добри от тези на Сирос и Тинос, тези на Миконос са също доста добри като дадености (по моите виждания), но и доста пренаселени и скъпи. Парос нещо на мен не ми легна на сърцето, но може би малко ми дойде в повече навалицата и имаше известно пренасищане, понеже беше след Наксос и  Антипарос. 

 

За Крит  - първото ми ходене преди много години беше с база Ханя и 6-7 нощувки там, с ходене до Елафониси, Фаласарна, Балос и Кносос с Ираклио и на връщане от Кносос - попътно Ретимно, че даже и до Санторини ходихме за един ден. Имахме идея и за един ден хайкинг по ждрелото Самария, но не остана време :-))). Но беше уморително и не бих го направила пак така. Мисля, че разделянето на две бази, както беше предложено по-горе е много по-удачно. Второто ми ходене до Крит беше преди две години за дълъг уикенд (4 дни, но реално 3 бяха цели, понеже полета на обратно беше рано сутринта - прекарах ги само в Ретимно и една последна нощувка в Ханя заради рания полет и ми беше добре, но повечето хора тук предпочитат по-активна почивка, пък на мен напоследък ми харесва по-лежерно да го карам. Планирам някой ден само източната част с по-продължителен престой.

 

Аз тази година май ще пропусна Гърция, което ще е за първи път от повече от 20 години, но ще гледам темата, може пък нещо да ми дойде музата в последния момент.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Бръмбар каза:

@Lindt, от Миконос ние сме правили Сирос и Тинос (кацане на летището там, 3 дни на Миконос, от там с ферибот до Сирос (5 дни) и от Сирос - Тинос за 3 дни, после обратно с фери до Миконос и самолет от там, без преспиване на Миконос отново (тогава - преди може би 5 години разписанията го позволяваха, сега не знам как е). Видяла си снимките на Параход от Сирос, на мен също доста ми хареса и всъщност ми беше основната цел при това пътуване, а Миконос беше заради летището, пък Тинос - за пълнеж.  Но ако се търсят плажове - според мен на Наксос има  повече и по-добри от тези на Сирос и Тинос, тези на Миконос са също доста добри като дадености (по моите виждания), но и доста пренаселени и скъпи. Парос нещо на мен не ми легна на сърцето, но може би малко ми дойде в повече навалицата и имаше известно пренасищане, понеже беше след Наксос и  Антипарос. 

 

За Крит  - първото ми ходене преди много години беше с база Ханя и 6-7 нощувки там, с ходене до Елафониси, Фаласарна, Балос и Кносос с Ираклио и на връщане от Кносос - попътно Ретимно, че даже и до Санторини ходихме за един ден. Имахме идея и за един ден хайкинг по ждрелото Самария, но не остана време :-))). Но беше уморително и не бих го направила пак така. Мисля, че разделянето на две бази, както беше предложено по-горе е много по-удачно. Второто ми ходене до Крит беше преди две години за дълъг уикенд (4 дни, но реално 3 бяха цели, понеже полета на обратно беше рано сутринта - прекарах ги само в Ретимно и една последна нощувка в Ханя заради рания полет и ми беше добре, но повечето хора тук предпочитат по-активна почивка, пък на мен напоследък ми харесва по-лежерно да го карам. Планирам някой ден само източната част с по-продължителен престой.

 

Аз тази година май ще пропусна Гърция, което ще е за първи път от повече от 20 години, но ще гледам темата, може пък нещо да ми дойде музата в последния момент.

Благодаря 🙂

Аз пък миналата година пасувах, за пръв път от не знам...15 години и затова сега два пъти се опитвам да планувам в едно лято. Но островитe на север от Миконос все са ми се стрували удобни и за дълъг уикенд от Атина и сега се опитвам да се отдалеча в друга посока. А и може би да стигнем до друга група острови на едното пътуване. 

 

Иначе на уиз полетите са късно вечер във вторник и събота и по обяд в четвъртък. При първите си полети трябва да нощуваме в Миконос или да вземем някое ранно фери. Но ги купих с идеята, че 3 пъти седмично за 20 лв няма как да е нормално и уиз ще ги поразмести както до момента всичко, което съм взела с тях. Сега почвам да се чудя дали не е спонсорирана линия и да си я летят 🙂

 

Ще го измисля, не е лошо да се образовам на кой остров какво има, ще се възползвам все някога. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз се дърпах, ама Тинос и Симос наистина ми създават настроение и желание да ги посетя. 

@Бръмбар, @Параход, изпитвате ли непреодолимо желание да ми разкажете нещо за тях, за да съм по-добре подготвена и да не пропусна ваше любимо място? 

Няма да питам конкретно за плажове, но ако някъде има по-ненормално синя вода, се надявам да ми кажете 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тинос беше невероятно красив, поне според моята представа за красив гръцки остров. 

 

Предполагам, че за някои може да се стори суров и не особено разнообразен, но посещението напълно си заслужава - макар и само за 2-3 пълни дни. 

 

Като плажове далеч не е най-впечатляващ - посещава се главно за хайкинг, гледките (по-долу), традиционните села, които буквално са десетки и разбира се залезите. Плажовете са малко и предимно каменисти, а вятърът през летните месеци (юни-септември) не трябва да се подценява. Почти ни отвяваше от скутера на моменти 🙂 Въпреки всичко това, нищо не може да изтрие силно драматичния пейзаж от съзнанието ми 🙂 

 

Отбелязвам и че островът се намира на 20-30 мин от Миконос с фери, но и цените на хотели с много впечатляваща гледка към морето са поне 3-4 пъти по-ниски 🙂 Като цяло не станахме жертви на никакви ексцесии с цените в таверни, сънсет барове и наем на скутери, за разлика от Миконос - точно обратното - бях изненадан от достъпността на всичко изброено. 

 

Ще напиша по-подробно през идните дни, но ако имаш конкретни питания, @Lindt - на разположение съм. 

 

 

 

 

 

IMG_20200912_120528.jpg

IMG_20200912_185113.jpg

IMG_20200912_191439.jpg

IMG_20200913_170401.jpg

IMG_20200913_184714.jpg

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , super_sunshine каза:

Тинос беше невероятно красив, поне според моята представа за красив гръцки остров. 

 

Предполагам, че за някои може да се стори суров и не особено разнообразен, но посещението напълно си заслужава - макар и само за 2-3 пълни дни. 

 

Като плажове далеч не е най-впечатлва - посещава се главно за хайкинг, гледките (по-долу) и традиционните села, които буквално са десетки. 

 

Ще напиша по-подробно през идните дни, но ако имаш конкретни питания, @Lindt - на разположение съм. 

 

 

 

 

 

IMG_20200912_120528.jpg

IMG_20200912_185113.jpg

IMG_20200912_191439.jpg

IMG_20200913_170401.jpg

IMG_20200913_184714.jpg

Благодаря!

Ще ми е много полезно, ако си ползвал обществен транспорт. Аз лично съм заинтригувана от Пиргос и също от къщите за гълъби, предполагам те са в тези стари, традиционни села. 

Какъв хайк има там? Може би юли не е най-подходящият месец за това, но ако е интересен, ще ни човърка да го направим 🙂

Връзка към коментар
преди 13 минути , Lindt каза:

Благодаря!

Ще ми е много полезно, ако си ползвал обществен транспорт. Аз лично съм заинтригувана от Пиргос и също от къщите за гълъби, предполагам те са в тези стари, традиционни села. 

Какъв хайк има там? Може би юли не е най-подходящият месец за това, но ако е интересен, ще ни човърка да го направим 🙂

Разчитахме на скутери. Нямам представа какво е състоянието на общественият транспорт, но предвид факта колко разпръснати са основните points of interest на острова, се съмнявам, че ще има добре уреден транспорт. Провери все пак. 

 

Къщите за гълъби бяха навсякъде, но разбрах какво е предназначението им едва след края на пътуването. Дотогава ги забелязвах само с много силно озадачение 🙂

 

Хайковете можеш по-структурирано да прегледаш тук. Аз правих хайкове там спорадично и без планинг. Мисля обаче, че който и да си харесаш, все ще ти допадне ако харесваш цикладските пейзажи. 

 

Пиргос е задължителен за посещение. Едно от трите най-красиви села за мен на острова, заедно с Volax и Kardiani. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 часа, Lindt каза:

Не споменаваш плажовете на Парос 🙂

Но така или иначе аз изобщо не усещам придърпване към този остров. Наистина се опитах, но не се получава, не ми се ходи 🙃

Ще се наложи да го зачеркна и да гледам в друга посока. 

На мен Парос не ми допадна особено, може би защото го посетихме след Наксос и Куфонисия.. Бяхме платили 4 нощувки, но останахме само 2, върнахме се на Куфонисия. Иначе Науса е много красива, Парикия, старият град - също. Залезите са прекрасни за наблюдение от някое заведение на крайбрежната.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Lindt каза:

Аз се дърпах, ама Тинос и Симос наистина ми създават настроение и желание да ги посетя. 

@Бръмбар, @Параход, изпитвате ли непреодолимо желание да ми разкажете нещо за тях, за да съм по-добре подготвена и да не пропусна ваше любимо място? 

Няма да питам конкретно за плажове, но ако някъде има по-ненормално синя вода, се надявам да ми кажете 🙂

@Lindt, довечера след работа ще си прегледам снимките (на външен диск са), за да си опресня малко спомените, че вече са поизбледнели и да си събера мислите и ще ти напиша каквото се сетя за Сирос и Тинос.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 26 минути , Бръмбар каза:

@Lindt, довечера след работа ще си прегледам снимките (на външен диск са), за да си опресня малко спомените, че вече са поизбледнели и да си събера мислите и ще ти напиша каквото се сетя за Сирос и Тинос.

Ах, каква хубава вечер ти организирах 🙂 

Ако решиш да споделиш малко снимки и бележки, ще е яко да е в отделна тема 😇

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте, магеланци. Имам въпрос и ще се радвам ако някой може да ми помогне. Има ли в момента работещи ГКПП между Гърция и Турция и дали някой е минавал скоро през някой от пунктовете? Искаме да съчетаем двете държави в едно пътуване, но ни е най - пряко от Гърция да влезем в Турция, а не да се прибираме в България и после да влизаме в Турция. И ако има отворени пунктове дали изискванията за влизане в Турция от Гърция са същите като за влизане от България, като тук имам в предвид дали ще приемат бърз тест направен 48 часа преди влизането?

Връзка към коментар
преди 6 часа, adreno каза:

Не, освен ако не сте гръцки граждани или шофьори на камион.

Това би било ако влизаш от Турция в Гърция. А ако искаш от Гърция да влезеш в Турция отново ли е по този начин?

Връзка към коментар

Въпрос за Крит: 

Някой наемал ли е моторни лодки в района на Ханя или в югозападната част? Не сме решили още къде ще отседнем, но смятаме 2-3 дни да наемем лодка.

Връзка към коментар

И още един въпрос:

Някой може ли да препоръча по-диви и автентични крайбрежни села в Югозападната част на Крит. Ханя малко ме стресира с етажността на  хотелите си.

Връзка към коментар
преди 24 минути , lesy каза:

Въпрос за Крит: 

Някой наемал ли е моторни лодки в района на Ханя или в югозападната част? Не сме решили още къде ще отседнем, но смятаме 2-3 дни да наемем лодка.

Beanie’s boat hire - ние ползвахме този човек и бяхме много доволни. Близо е до Хана, цените му са много добри и лодките са хубави без да се изисква капитанско право за да я караш. Може да го намерите и във фейсбук.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, lesy каза:

И още един въпрос:

Някой може ли да препоръча по-диви и автентични крайбрежни села в Югозападната част на Крит. Ханя малко ме стресира с етажността на  хотелите си.

На юг е много различно, северът си е Слънчев бряг. Почти навсякъде е диво, само Плакиас е по-туристическо. Избери си според вкуса ти за плажа, като най-важното е да забележиш, че между Сугия и Хора Сфакион се пътува само по море (или с връщане отгоре през Ханя), няма пътища през планината. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте,сдобих се с евтините билети на Райанеър за Корфу.Да попитам някой ходил ли е оттам до Саранда или Ксамил/които са албански/,дали е красиво,както по снимки и клипчета?Също така ние сме с ваксини ,но дъщеря ми не е/14г/.Дали ще трябват някакви тестове за влизане в Албания?

Връзка към коментар

Към момента не се изсиква нищо за влизане в Албания, въпросът е как ще се върнете в Гърция. Освен това проверете дали предвид обстановката туровете съществуват.

Ние сме обикаляли тази част от албанското крайбрежие с кола. Доколкото помня, принципно корабите тръгват от/до Саранда. Самият град не е нищо впечатляващо и не знам какво бихте правили без кола. Освен да хапнете, но това и на Корфу можете да направите. Иначе е красиво, снимките и клипчетата са истински, но трябва да се мръдне наоколо. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не ми разрешава да променя предишния пост, така че пускам нов.

Гърците отново на час по лъжичка - сега въвеждат отделен PLF за пътуване с кораб. Без него не може да се качите и да пътувате към и между островите.

https://sea.travel.gov.gr/?fbclid=IwAR3SzDOMjzvFHQ18d8iIf-jsiVduiIlRQA5YWDscNPPi7mNHeUFTgn0IJCQ#/

 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

То и досега имаше едни декларации дето трябваше да се попълват на хартия, ама положението беше зависи от компанията, служителя и фазите на луната дали ще ги искат.

Сега явно са решили да стегнат нещата, и да добавят пътуванията между островите.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.