Прескочи до съдържание

Егейска Турция и евентуално малко Гърция 2021г.


lesy

Препоръчани мнения

Юни месец обмисляме едно пътуване до Егейска Турция като идеята е обиколка с каяци на крайбрежието за около 2 седмици, като ще съчетаваме работа с пътуване. Ще бъдем минимум 4 души с 2 коли. Няма да тръгваме едновременно, затова са 2 автомобила. Всичко ще се реши в последния момент.

Ще пътуваме с автомобили през Малко Търново. Имам идея да отидем за 2-3-4 дни до някой гръцки остров. От снимките на @Tedy съм си харесала Хиос.

1. Има ли вариант единият автомобил да остане някъде в Турция на паркинг, а да отидем само с единия? Или дори и двата може да останат, ако няма ферибот за автомобили. Имаше някакви рестрикции за напускане на границата като си влязъл с автомобил.

2. Къде да гледам за разписания на фериботи? Миналото лято имам спомен, че някой от форума беше ходил така до  гръцки остров.

3. Някои препоръки за красиви заливи за каяк, малки селца и въобще интересни места за крайбрежието. В Троя, Ефес, Измир сме били.До Анталия няма да стигнем. И там сме били.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 29 минути , lesy каза:

Къде да гледам за разписания на фериботи? Миналото лято имам спомен, че някой от форума беше ходил така до  гръцки остров.

Заради пандемията фериботите до  гръцките острови от Турция бяха спрени миналата година.  По всичко изглежда, че и тази година няма да се  движат.

Връзка към коментар
преди 5 минути , epetkov каза:

Заради пандемията фериботите до  гръцките острови от Турция бяха спрени миналата година.  По всичко изглежда, че и тази година няма да се  движат.

Всички ли? Къде да следя за информация?

Връзка към коментар

Не е заради пандемията, а заради напрежението между Турция и Гърция в Егейско море. Понастоящем било пълно с военни кораби. Не се очертава да тръгнат скоро.

Иначе може би мен си чела, че пътувахме Айвалък - Лесбос 2019г. Тогава пък имаше кораби на Фронтекс. 2020г. затвориха фериботните линии.

Сега е невъзможно.

 

Връзка към коментар
преди 4 минути , jul каза:

че пътувахме Айвалък - Лесбос

И не е било през 2020  година, а през 2019, нали?

преди 4 минути , jul каза:

Тогава пак имаше кораби на Фронтекс.

Това е заради мигрантската криза, а не заради напрежението между  Гърция и Турция.

 

преди 4 минути , jul каза:

Понастоящем било пълно с военни кораби.

Това вече е заради напрежението между Гърция и Турция.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , lesy каза:

Жалко. Значи ще е само Турция. 

E, до юни може да се промени нещо.

Ще ти цитирам Ангел, те с Маргарита направиха миналата есен една обиколка, може да я проследиш във фейсбук, аз доста харесах снимките, макар че вие май не искате да слизате толкова на юг: 

Цитат

Удоволствието да шофираш по D 400... Или познат още като "синият път".... Един от най-живописните пътища в Турция, със спиращи дъха гледки. Шосето, дълго повече от 2000 километра, минава през почти всички курорти по южното турско крайбрежие свързвайки Мармарис, Каш, Анталия, Мерсин и достига границата с Иран на изток....Неописуемо е преживяването, в моментите, когато оставахме само ние, пътят и топлите сини води на Средиземно море....

@Duke  вероятно може да ти даде идеи. @Polina също. И @Dian има един-два грандиозни плана за района.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , Dian каза:

Планове има,ама пак съм с канселирани билети. 🙂 

Доста тъпо! Много по-лесно е да си оптимист, ако нямаш конкретни билети, с анонсите за които да те приземяват. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ние затова плануваме с кола, никой няма да ни вземе билетите 😆 Шегата настрана - миналото лято пропадна планираното двуседмично пътуване в района, за което много съжалявам. Обаче като гледам е много вероятно след края на април Турция да стане една много достъпна дестинация от пандемична гледна точка /за разлика от Гърция, която не сме пропускали лятно време от поне 12-13 години/.

Ще използвам темата на lesy с въпрос към обикалялите крайбрежието от Айвалък до Анталия - как са плажовете от гледна точка чистота? Може ли да се ходи с удоволствие на обществени плажове или са чисти и хубави само тези на големите хотели? Питам, защото съм възмутена от почти всички, които видях по крайбрежието до Айвалък.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@jul въпросът ти за плажовете е много резонен. И аз съм резервирана към морето в Турция, но при тези обстоятелства е вариант. Всяка информация би била полезна.

За разнообразие не изключвам и Гьокчеада. Мнения и за там?

Връзка към коментар

Ние правихме есента на 2019 Егейска Турция. Първо Памуккале, след това Анталия. Плажовете в Анталия са чисти и големи. Алед Анталия започнахме бавно нагоре по крайбрежието, спирайки на различни места (Природни забележителности, археологически комплекси, плажове). Останахме много доволни. Трябва да си поразгледам снимките и ако искате повече подробности мога да дам.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@lesy прикачам писмото с което пътувахме до Иран и си бяхме оставили колата 18 дена на летището в Истанбул. На митница се заверява. Предполагам когато е за ферибот някъде там трябва да порърсите къде да ви го заверят. И така може да напускате Турция, а автомобила да остава там.

COMMITMENT LETTER FOR PERSONS TO GO ABROAD WİTHOUT VEHICLES.docx

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хм, като знам как се минава фериботния терминал с кола, направо си представям без 😜 Ще се пулят, докато изтървеш кораба. 

Летище Истанбул е съвсем друго нещо. Може би само ако говорех турски бих се пробвала за островите. 

Но тази година не стои като възможност и без това. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 53 минути , lesy каза:

@jul въпросът ти за плажовете е много резонен. И аз съм резервирана към морето в Турция, но при тези обстоятелства е вариант. Всяка информация би била полезна.

За разнообразие не изключвам и Гьокчеада. Мнения и за там?

Островът на сърфистите.Не знам дали ще е подходящо за каяк.

Връзка към коментар

Сещам се за едно подходящо място за каяк. Не знам дали не ви идва далече, но със сигурност няма да съжалявате.

Oludeniz Beach, който е в съседство е с един от най-изумителните цветове на водата.

@Ивайла миналата година беше в района и може да даде полезни съвети.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, Emil Chakalov каза:

Островът на сърфистите.Не знам дали ще е подходящо за каяк.

Да. Той е по-скоро за разнообразие в района. Няма да отидем специално за него. 

Връзка към коментар
преди 4 часа, lesy каза:

 Значи ще е само Турция. 

И ние имаме план за Турция.Както @Mary ти е написала по-горе,плажа Йолюдениз е топ мястото включено в  официалният рекламен клип на Турция, а и  във всички туристически брошури и видеа в интернет пространството. Района наистина е страхотен и мисля,че ще ви хареса.Много е популярно и изкачването на намиращият се съвсем близко Бабадаг.Там можете да се насладите на гледка към целия регион и да се спуснете до долу с парапланер. Само 150 километра югоизточно се намира едно от местата, които аз задължително искам да посетя и това е древния ликийски град Мира/днешен Демре/.Ако поемете на север или по-точно преди да стигнете до Йолюдениз ще минете през Фетхие.Там се намира гробницата на Аминтас.От гробницата се разкрива божествена гледка към града/мястото е избрано специално,за да може Аминтас да се наслаждава на гледката и в отвъдния живот/.За канута проверете в Гьочек/Gocek/.Там бреговата ивица е много насечена и изпълнена с безброй малки заливчета и плажове.Още по на север е Далян.Това е едно от любимите ми места в Турция.Има си всичко,като започнем от плажовете,кралските ликийски гробници включени в списъка на ЮНЕСКО,езера,реки и със 100% сигурност можете да си наемете канута.😉

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар

Благодаря @krasen_denevНие имаме каяци. Миналата година обикалямхме Северното черноморие и Пелион с тях. Много ни хареса. Стига се до диви плажове, както и гледките от морето са красиви.

 

Връзка към коментар
преди 15 часа, Mary каза:

Сещам се за едно подходящо място за каяк. Не знам дали не ви идва далече, но със сигурност няма да съжалявате.

Oludeniz Beach, който е в съседство е с един от най-изумителните цветове на водата.

@Ивайла миналата година беше в района и може да даде полезни съвети.

Да там е страхотно има и полети с парапланери сина летя когато бяхме плажа е добър.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ако искате да разнообразите с остров, може да пробвате Бозджаада/Тенедос. С ферибот от Гейкли се стига за около половин час. Градчето е симпатично, интересно съчетание между гръцкото минало и турското настояще, има хубави плажове, винен район е. Слагам малко снимки.

FB_IMG_1616268468475.jpg

FB_IMG_1616268481280.jpg

FB_IMG_1616268493439.jpg

FB_IMG_1616268522931.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.