Прескочи до съдържание

дом за възрастни София


Препоръчани мнения

Здравейте банда, питането ми е доста извън темата за пътувания, но ми се налага да започна търсене на възможност за настаняване в дом за възрастни за моя близка. Тя е на 88 год. със средна форма на деменция и вече не може да се обслужва в домашни условия. За момента не се е залежала.

В случай, че някой от Вас има опит с читав дом за възрастни в София или околията до около 1 час шофиране, ще съм благодарен да споделите. Благодаря предварително!

Връзка към мнение

До нас има такъв дом. Има градина, реставрираха параклиса, постройките са прясно боядисани в свежи цветове. Наоколо има доста котки и персоналът е мил с тях. Понякога виждам възрастни хора в градината, около беседката. Има един дядо, който ни махаше сутрин когато ходехме на работа. 

Не съм чувала нищо смущаващо. Но нямам представа дали е читав дом за възрастни и по какво се разбира.

 

Дом за възрастни с деменция
бул. „Цар Борис III“ 202, София

 

Успех!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

За баба ми бяхме харесали 2 места - село Врачеш (препоръча ни го приятелка на майка ми, която познава директора на мястото, ходихме да го видим и беше много добре) https://www.facebook.com/niki.grimshaw.3/videos/1700788676766908/ Преди 2 г цената беше 900 лв на месец

 

Другото място, за което позната на майка ми й похвали беше в Банкя, където е майка й с тежка форма на диабет и други заболявания и жената била мн доволна. Тогава беше 1200 лв на месец. https://residence.serdika.com/

 

Други познати пак на нашите поради деменция бяха настанили баща си в този хоспис и казаха, че до последно са го гледали много добре, а някой е ходел всеки ден. Мисля, че е около 900 лв http://www.dom-gradina.com/bg/home.html 

 

Понастоящем сме взели жена да я гледа, парите са същите, а освен че това е напълно необучен персонал, дори и след като имаме камери пак крадат разни неща от вкъщи. Съжалявам да го кажа, но ако трябваше да се върнем назад, сигурно щяхме да изберем този вариант. Бяха ни препоръчали и няколко в Бояна / Драгалевци, които бяха около 600 лв с по-кофти условия. Ако трябва, ще се поразровя за тях.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 9 минути , darinamarinova каза:

За баба ми бяхме харесали 2 места - село Врачеш (препоръча ни го приятелка на майка ми, която познава директора на мястото, ходихме да го видим и беше много добре) https://www.facebook.com/niki.grimshaw.3/videos/1700788676766908/ Преди 2 г цената беше 900 лв на месец

 

Другото място, за което позната на майка ми й похвали беше в Банкя, където е майка й с тежка форма на диабет и други заболявания и жената била мн доволна. Тогава беше 1200 лв на месец. https://residence.serdika.com/

 

Други познати пак на нашите поради деменция бяха настанили баща си в този хоспис и казаха, че до последно са го гледали много добре, а някой е ходел всеки ден. Мисля, че е около 900 лв http://www.dom-gradina.com/bg/home.html 

 

Понастоящем сме взели жена да я гледа, парите са същите, а освен че това е напълно необучен персонал, дори и след като имаме камери пак крадат разни неща от вкъщи. Съжалявам да го кажа, но ако трябваше да се върнем назад, сигурно щяхме да изберем този вариант. Бяха ни препоръчали и няколко в Бояна / Драгалевци, които бяха около 600 лв с по-кофти условия. Ако трябва, ще се поразровя за тях.

@darinamarinova благодаря ти много за инфото! Ако не те затрудня, може ли да потърсиш и тези в Бояна / Драгалевци, че бюджетът ни не е много голям...

Връзка към мнение

@sndos http://homehope.net/ за този ни бяха казали, на сайта им не видях цена, но доколкото помня не беше скъп като другите. Ще се опитам да ги изровя до няколко дни. 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не ми е спешно, но съществува вероятност и ние да се изправи пред подобен проблем. Затова ще следя с внимание темата. Чух от колега за някакъв дом в посока Вакарел, но тогава изобщо не обърнах внимание. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@sndos http://zdravencatalog.com/дом-за-възрастни-хора-рай/ ето това е другият.

 

@Lyubina Много съжалявам 😞 Нашето "бебе" (така й казваме) вече 5 г е зле, тя с главата поне е сравнително добре, само физически е зле. За частните хосписи взимат от днес за утре без проблем. За държавните може да отнеме много нерви, време и рушвети, за да настанят болния някъде изобщо. Тогава става през Социални грижи и моят съвет е да не се чака до последно, защото днес са добре, а утре не могат да мръднат от леглото и няма никаква изградена система при такива случаи (казвам го от личен опит).

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

При нас е обратната ситуация : физически е в прекрасна форма, като за възрастта. Но, за съжаление, главата не я слуша. За момента е на приливи и отливи, но никой не знае до кога... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Иван Попов

Малко и аз да се включа тук в тази тема, защото все пак това ми е първата специалност. Още докато бях студент ни караха навсякъде по всички социални услуги в нашата област, около 90% от социалните услуги ги има в областта ни.   

Има много социални институции (домове, жилища и т.н.), които са направени, така както трябва да бъдат. Вътре всичко е направено по Европейски изисквания/Европейски стандарти. Банята ти е баня, холът ти е хол и т.н. 

Най-близко, където съм ходил около София, това е в Бобов дол (Хосписа и Центъра за настаняване на деца от семеен тип (ЦНСТ)) и Дом за деца лишени от родителски грижи "Радост" в село Дрен. 

За съжаление не мога да помогна за Столицата, защото не съм ходил, а и нямам информация. Но в нета съм убеден, че има информация или поне телефони. 

Ето един добър сайт са София цък. 

 

преди 2 часа, darinamarinova каза:

За частните хосписи взимат от днес за утре без проблем

Да, това тук е много точно казано. Но все пак таксите са по-високи.

 

 

Според мен социалната работа е предизвикателна, но и изключително удовлетворяваща.

Основният мотиватор за всеки един социален работник е истинското удоволствие и вълнение да видиш как нечий живот се променя за добро.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@Lyubina Много неприятно. Значи ако сглобим вашето и нашето да направят Волтрон ще стане супер бабе 😄 

 

Дано не се влоши и да не ви създава много грижи, защото това ми се струва още по-тежко и трудно. 

 

@Иван Попов Предполагам, че е така, но постоянно дават за случаи, където в тези домове се случват нечувани неща. И все пак никой не иска такова нещо да се случи с негов близък. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Иван Попов
преди 3 минути , darinamarinova каза:

Предполагам, че е така, но постоянно дават за случаи, където в тези домове се случват нечувани неща. И все пак никой не иска такова нещо да се случи с негов близък. 

Проблемът в тези институции е, че в повече случаи ги има в двете крайности..... Да, никой не иска негов близък да е в тежки и не добри услуги. 

Това, че дават постоянно по медиите за такива неща е така, но все пак има и много добри специалисти, които си вършат работата повече от перфектно. И най-вече това, което го правят те го правят с желание и любов, бил съм свидетел на много такива сцени.

Но всичко си е до човек и до това как е възпитан. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте!

Казвам се Елена и съм "чисто нова" тук.

Попаднах на дискусията Ви докато се лутах в мрежата с цел да намеря (търся активно) дом за мама, за да може достойно да посреща дните си без притеснение (до колкото е възможно), че изключително трудно се справя с ежедневните си нужди. 😞 Сигурността и грижите от които има нужда аз не мога да ги подсигурявам вече. След няколко години помощ и подкрепа от БЧК и частно наето лице в допълнение, и помощ от близки и съседи, и аз със съпруга ми...се осмелих да предложа (тихо прието и от мама) да потърсим хоспис/дом за възрастни хора, за да се грижат за нея по-добре. Мама е трудно (вече много трудно) подвижна, но будна е бодра с ума и сетивата. 

Моля, който от Вас е успял да намери хубаво/приятно място (нямам претенции за лукс, просто да е чисто и подредено),  в което се полагат нормални и човешки грижи за близък/скъп човек да сподели. Търсенето ми е в гр. София, за да съм близо до мама. Бюджетно бих си позволила до 1000 лв.

МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ!

П.с.: излишно е да Ви казвам, че попаднах на огромни разминавания в описания от служители/собсвеници, снимки и отзиви в нета с истинската действителност. 😞

...а нямам време

Връзка към мнение

Ако искате наистина да я гледат добре, няма как да стане със сума ДО 1000 лв. В Чепинци, където беше баба ми до април 2022 г., цените бяха 1200-1250 лв с консумативите за единична стая, за двойна е по-евтино. Но вероятно цените са се вдигнали. За мястото съм писала по-горе - баба ми беше неподвижна след падане, там я вдигаха всеки ден, на повечето места ще оставят майка ви в леглото по цели дни, да не говоря за отношението-достатъчно пъти говорят по тв за отвратителни случаи. https://www.dom-gradina.com/bg/home.html

В темата има оставени няколко места. Ако наистина търсите, направете си труда поне да се обадите за разберете за тях.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много благодаря за бързият отговор!

Дом-градина е в списъка ми, но не съм стигнала до него. Цената с консумативите е приемлива.

Относно труда ми, бъдете спокойна - правя какво то ми е по възможностите! Поисках съвет и Ви благодаря!

 

Връзка към мнение

Най-евтино е в Горна баня. За посочената сума, може да се покрие таксата и допълнително да се разберете с някоя от санитарките за по специално отношение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Резиденция "Сердика" в Банкя, хотелски тип. Но, най-ниската цена за самостоятелна стая без балкон = 1450лв. Всички стаи са с баня и тоалетна, хладилник, телевизор, фотьойл, легло, маса, гардеробче. Можете да си занесете и ваши дребни предмети, ако искате - за повече уют на домуващия. Добра храна, медицински грижи, къпят ги, перат ги, подстригват, маникюр - включено е в цената. Има хубав парк за разходки, с пейки на слънце и на сянка, имат малко магазинче за разни дреболии, кафе, безалкохолни, сладки. Всяка седмица имат в определени дни забавления, има библиотека, а когато няма ковид ги водят чат-пат на еднодневни екскурзии до някъде - тези, които са на собствен ход. Които се движат трудно, с проходилка или с количка, ги извеждат навън на слънце, рехабилитатор им прави раздвижване и каквото е необходимо. Свижданията са без ограничение при нормални условия. Имам възрастен близък там и той е доволен.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Благодаря на всички за споделеното и отделеното време!

Може би се справих! Съпруга ми днес е ходил и до Суходол (https://www.sanuslife.bg/), а аз преди това имах разговор със собственика. Всичко звучи и изглежда приятно, и реално за цената си; а времето ще покаже дали сме направили правилният избор. Пожелавам си успех!

Пожелавам и на Вас!

Бъдете здрави и да имате хубаво лято! ❤

Елена

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 29.07.2022 г. в 12:40, iaia_mama каза:

Резиденция "Сердика" в Банкя, хотелски тип. Но, най-ниската цена за самостоятелна стая без балкон = 1450лв. Всички стаи са с баня и тоалетна, хладилник, телевизор, фотьойл, легло, маса, гардеробче. Можете да си занесете и ваши дребни предмети, ако искате - за повече уют на домуващия. Добра храна, медицински грижи, къпят ги, перат ги, подстригват, маникюр - включено е в цената. Има хубав парк за разходки, с пейки на слънце и на сянка, имат малко магазинче за разни дреболии, кафе, безалкохолни, сладки. Всяка седмица имат в определени дни забавления, има библиотека, а когато няма ковид ги водят чат-пат на еднодневни екскурзии до някъде - тези, които са на собствен ход. Които се движат трудно, с проходилка или с количка, ги извеждат навън на слънце, рехабилитатор им прави раздвижване и каквото е необходимо. Свижданията са без ограничение при нормални условия. Имам възрастен близък там и той е доволен.

@iaia_mama И нашите имат познати, чиято майка е там и също са доволни. Това щеше да е другата ни опция, но решихме да е на другото място, защото е по-малък дом (около 25 човека са) и беше по-сплотено. Баба ми даже там си имаше приятелка и един ухажор! 😄 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Галена Миладинова

Здравейте, баба ми в момента се намира в Сердика, Банкя (от около месец), с деменция е. Предните пъти си беше супер, но последния път каза, че санитарките я били удряли. Не знаем дали да вярваме поради състоянието и, но си е доста притеснително. Какво мислите, сблъсквал ли се е някой с това? 

Връзка към мнение
преди 54 минути , Галена Миладинова каза:

Здравейте, баба ми в момента се намира в Сердика, Банкя (от около месец), с деменция е. Предните пъти си беше супер, но последния път каза, че санитарките я били удряли. Не знаем дали да вярваме поради състоянието и, но си е доста притеснително. Какво мислите, сблъсквал ли се е някой с това? 

Не съм се сблъсквал ,но няма да се изненадам ако е истина. Все пак ви е член на семейството и да вярвате и да не вярвате - проверете . Проверете два пъти ако трябва, за да сте сигурни. Всеки заслужава да си изкара старините достойно, не да бъде бит. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Галена Миладинова

О, разбира се. На нас ни го препоръча приятел, чиято позната по свое желание била там, така че бяхме спокойни. Но тя пък няма деменция. Кой знае какво е, ще следим, разбира се, чудех се просто дали някой друг има такъв опит и как са процедирали. В случай, че установим, че е истина, имаме няколко варианта да реагираме, просто исках да чуя и други мнения/съвети. Благодаря.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.