Прескочи до съдържание

Родопско питане


Zaro

Препоръчани мнения

Дубрутру и наздраве!

 

Покрай великденските празници искаме да драснем някъде за 2-3 дни. От бая време Златоград ми убягва (гледам си виновно върха на обувките и мълча). Въпросът ми е как могат да се уплътнят 3 дни с 2 нощувки в района, при положение че районът около Кърджали е изръчкан сравнително скоро. Не обичаме да кибичим на едно място, но не е идеята да прекараме времето основно в колата по завоите.

Колебая се дали да не го оставя за друг път за някое кръгово пътуване в комбинация с нещо друго, ако ще се наложи да се чудя как да си запълня деня.

 

Хлъц!

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

За хора,които обичат да обикалят във България,може да се включите в някой клуб по спортно ориентиране.Почти всеки уикенд има състезания в различни красиви гористи места на страната и разноските се поемат от клуба.Това е календара за тази година.Миналият уикенд имаше състезание до Харманли ,в което участва баща ми на 80 години.

https://www.orienteering.bg/kalendar

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 54 минути , Zaro каза:

От бая време Златоград ми убягва (гледам си виновно върха на обувките и мълча).

Жив да си Заро!

 

Покрай пандемичната идиотия отново промених плановете за великденските празници и реших да заложа на поредна родопска обиколка. Две нощувки в Широка лъка и две нощувки в Лещен с обиколки в пълните два дни. Златоград отдавна е в плановете ми, но само като си представя какъв път ме чака и се отказвам. Сега, докато сме в Широка лъка, можем спокойно да уплътним целият свободен ден с едни трип до Златоград.

 

Благодаря за неволната подсказка!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ако те интересуват пешеходни разходки, тук има някои идеи https://karadjovatakashta.com/няколко-идеи-за-екотуризъм-в-златогра/, а можеш да разгледаш и други. Районът е много благодатен, зависи обаче какви са му интересите на човек. 

В самия Златоград по мое скромно мнение няма какво да се прави цял пълен ден. 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар

В самия Златоград Етнографския комплекс се разглежда бързо. Ако не си бил там - https://eac-zlatograd.com/bg/about-eac

Освен в Златоград, сме отсядали и в Кирково. Един от дните слизаме да хапнем в гръцко, но сега не става. Не знам колко ви се върви и какво ви се гледа, но тук доста добре са систематизирани доста неща - https://www.kirkovo.bg/?pid=5,40043. Добавям и с.Шумнатица където има запазени няколко стари мелници /работят!/ и няколко асфалтирани римски моста. Това село съм го запомнила, защото попаднахме на празника им. Поканиха ни на курбан, който се провеждаше на турските гробища - изглежда само там имаше достатъчно място за всички. Не можахме да откажем. Синът ми, тогава на около 10-12г. каза, че доста странно място за пикник са си избрали 😄

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , Duke каза:

Жив да си Заро!

 

Покрай пандемичната идиотия отново промених плановете за великденските празници и реших да заложа на поредна родопска обиколка. Две нощувки в Широка лъка и две нощувки в Лещен с обиколки в пълните два дни. Златоград отдавна е в плановете ми, но само като си представя какъв път ме чака и се отказвам. Сега, докато сме в Широка лъка, можем спокойно да уплътним целият свободен ден с едни трип до Златоград.

 

Благодаря за неволната подсказка!

Нека и аз да дам малко насоки.

Ако обичате екопътеки, на 20 км от Широка лъка ви е Девин, задължително отскочете до екопътека Струилица - Калето - Лъката.

Ако пък предпочитате пещери - на 35-40 км от Широка лъка за Ягодинската пещера и Дяволското гърло.

Ако търсите нещо по-екстремно - Дяволската екопътека до Борино, за нея ще ви трябва малко повече време 🙂

Тъй като съм подкарал на екопътеки, близо до Смолян е Каньонът на Водопадите, хубава и приятна екопътека.

За един ден от Широка лъка може да отскочите до с. Смилян, пещера Ухловица, крепост Калето край с. Кошница, Агушевите конаци в с. Могилица

 

По пътя между Широка лъка и Златоград ви препоръчвам Момчилова крепост при с. Градът.

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 26 минути , jul каза:

В самия Златоград Етнографския комплекс се разглежда бързо. Ако не си бил там - https://eac-zlatograd.com/bg/about-eac

Освен в Златоград, сме отсядали и в Кирково. Един от дните слизаме да хапнем в гръцко, но сега не става. Не знам колко ви се върви и какво ви се гледа, но тук доста добре са систематизирани доста неща - https://www.kirkovo.bg/?pid=5,40043. Добавям и с.Шумнатица където има запазени няколко стари мелници /работят!/ и няколко асфалтирани римски моста. Това село съм го запомнила, защото попаднахме на празника им. Поканиха ни на курбан, който се провеждаше на турските гробища - изглежда само там имаше достатъчно място за всички. Не можахме да откажем. Синът ми, тогава на около 10-12г. каза, че доста странно място за пикник са си избрали 😄

 

 

Май ще трябва да го оставя за друг път като част от някоя обиколка. Триград и Ягодина сме били, Перперикон и Татул скоро, а всички посочени места са походящи за спирки по път, но не и като място, до което да отидеш специално да разгледаш.

Връзка към коментар
преди 54 минути , luba_rizova каза:

В самия Златоград по мое скромно мнение няма какво да се прави цял пълен ден. 

Пътят дотам от Широка лъка, дали е в добро състояние? Ясно, че няма какво да правим цял ден в Златоград, но ще бъдем сравнително близко и не знам дали да не използваме, че кой знае кога ще се наканим...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пътя е главен и не е лош, обаче това са 100 км и близо 2 часа. Никога не бих ги комбинирала. Но, живеейки в Пловдив, ние към Девин, Триград, Ягодина и региона ходим често, Златоград винаги отделно. Веднъж като бяхме в Ягодина един пич беше ходил ДО Златоград и се върна за същия ден, каза, че се е убил от път. 

Няма ли да ви е по-близо Ухловица, Смилян, Кошница, Гела (там има какво да се види) и т. Н. Отколкото да биете път чак до Златоград. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, luba_rizova каза:

В самия Златоград по мое скромно мнение няма какво да се прави цял пълен ден.

Подкрепям казаното. Освен да пиете въртяното кафе на пясък и да минете по калдаръма на старата част не виждам кой знае какво за гледане. Освен, ако не сте "виден" политик-многоапартаменец и не Ви посрещат с печено агне и гайда. Тоя филм го гледахме преди няколко години. По-интересно беше на другия ден до Ардино и Дяволския мост. 

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , luba_rizova каза:

 

Няма ли да ви е по-близо Ухловица, Смилян, Кошница, Гела (там има какво да се види) и т. Н. Отколкото да биете път чак до Златоград. 

Единият вариант е този, а другия въпросната екопътека Струилица, препоръчана по-горе от @lamerz1912

 

Пещерите сме ги виждали...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В процес съм на разучаване и подготовка на един родопски трип началото на септември. Тъй, че следя внимателно всички мнения и предложения, за които предварително благодаря!

Връзка към коментар

@Duke, идете на Струилица тогава, няма да видиш в Златоград нищо, което да си заслужава този път и тези завои. Освен това, сега водопада Самодивското пръскало ще е пълноводен, и ще го видите в цялата прелест. Аз се наложи да ходя 4 пъти, че да съм доволна. По-добре така. Златоград - на път за Гърция, в комбинация с Източни Родопи или нещо такова (аь при следващото ходене може би напролет евентуално ще го комбинирам с Кирково и връх Вейката). Ако ви се ходи до Триград след Струилица, много е приятна разходката, и е кратка, до с. Водни пад. А там е много интересно и различно. Също, малко по-навътре, около Буйново, меандри те на р. Буйновска, може от с. Кожари да се отиде до изворите на р. Въча, изобщо има много, много, а към Златоград ще е просто път, път, за 1 въртя но кафе, и 4 дюкяна, и някоя и друга къща. 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар

@luba_rizova, благодаря за подробната информация!

 

И още един въпрос, докато Заро с право не ме е натирил от неговата тема...

 

Някой има ли представа в какво състояние е пътя от Широка лъка до Лещен?

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Няколко идеи за по-непознати места из Родопите, макар и да не са ви съвсем близо до Златоград.  Но пък все някой може да се вдъхнови.
Започвам с двете си любими приключенски пещери:

Харамийската дупка - има скално катерене (и 6-7-годишни деца се справят), доста неочаквано спускане в пропаст (ако като мен не знаете какво ви очаква). И последният останал вътре духва свещта. 😉  Намира се близо до Дяволското гърло. Трябва предварително записване и да си отделите половин ден за приключението.

 

Голубовица (Гарга дере) - раздават гумени ботуши-гащеризони, вътре ходите в река, пещерата е (почти) бяла, има возене в рафт. Макар че май през пролетта може и да не може да се влиза, защото нивото на реката може да е много високо. Намира се близо до пещера Ухловица.


Съвсем близо в района на Голубовица може да отидете до Агушевите конаци в с. Могилица, както и до крепост Калето, до която се стига през проходна пещера, която е точно под крепостта. Има приятни гледки от горе. Снимки от там: 

 

DJI_0127_1.jpg.9a275e143ec2ad0d716ed08ea49a08bd.jpg

 

 

Крепостта, погледната отгоре. Изходът на пещерата се вижда под нея

 

DJI_0116_2.jpg.ab5fc47ee9ddff349102210af0c8b53d.jpg

 

IMG_0290.JPG.90c30e4c5d9555bf1410161d41627fa5.JPG

 

IMG_0284.JPG.0b79616d4249f20ea594c759cae7569a.JPG

 

 

Наблизо е и Родопска Шипка, която... ами... не е кой знае колко забележителна

DJI_0037_1.jpg.47dcd0658e2c66a8db891ff8b026a6e9.jpg

 

 

Екопътека Невястата край Смолян също е много приятна, кратка (идеална на по път) и горе има много готини наблюдателни площадки с почти 360-градусова панорама над Родопите. На снимката се вижда Смолян.

DJI_0002_1.jpg.c1db8588616ba0a8941c91f499ea1a03.jpg

 

 

 

  • Харесвам 14
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , Duke каза:

@luba_rizova, благодаря за подробната информация!

 

И още един въпрос, докато Заро с право не ме е натирил от неговата тема...

 

Някой има ли представа в какво състояние е пътя от Широка лъка до Лещен?

Говориш за пътя Борино-Доспат и после към Гоце Делчев ли? То май няма друг начин. Ами, миналата или по-миналата година си беше току-що ремонтиран. Ама е мноогоооо. Мисля, че и @master_of_germs минаха по него пак по същото време тогава, и той ще ти каже колко е... тегаво. Освен ако после нямате връщане, де, ами там правите нещо друго, отидете другаде и после към София.

Ох, все забравям, че някога човек иска да изръшка доста неща в няколко дни, а не да ходи 100 пъти. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Златоград се разглежда доста бързо и според мен е излишно там да се нощува 2 дни.

Все пак ако се  базирате в Златоград, ето няколко идеи, които са що-годе близо до Златоград, повече към Смолян. Личното ми мнение е, че Смолян е по-добра база и от там може да разгледате и Златоград:

  • Момчилова крепост, село Градът - много приятна разходка, хубави панорамни гледки, може да си изковете и монета
  • Още един глас за Агушеви конаци - струва си с беседа, много  ми беше интересен разказът
  • Пещера "Ухловица" - също много препоръчвам
  • Разходка до извора на река Арда с обяд в Дядова ряка, където може сами да си хванете рибата.

Общо взето това беше нашата програма миналата година плюс Каньона на водопадите, Широка лъка, Гела и Стойките.

 

Ето няколко снимки:

По пътеката за Момчилова крепост

1121092049_1.jpg.f93470eddf0a2974abdaccbf0038f10e.jpg

 

Дядова ряка и Извора на Арда (един от многото)

2105957628_2.jpg.204a5f1f2db18a1630bd8ba642057a40.jpg

 

468231614_3.jpg.a48446b76b8896223d2c37aa639e90b1.jpg

 

4.png.3762a8b6c7ca6cd9b54ee5ac5c2cfee9.png

 

Ако решите да обикаляте в друга посока, ето няколко идеи:

  • Вкаменената гора - все още едно от най-интересните места, на които съм била и самото му откриване, да го достигнем, беше много интересно
  • Глухите камъни
  • Пещера "Утробата"
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

За мен това са коренно различни пребивавания.

Широка лъка-Златоград не бих си причинила никога. Пример за "да се убиеш от път".

Районът около Буйново-Кожари е вълшебен, но ако се вълнувате предимно от природа и преходи. Там исторически забележителности няма.

Селата от Смолян в посока Смилян-Кошница-Арда също са отделно пътуване. Като километри е кратко, но е повече от час до Горна Арда /където преиодично отсядаме/. Там също има страшно много неща за гледане, като за толкова години все не сме нацелили да влезем в Голубовица /всеки път има високи води и е опасно/.

Все пак зависи от конкретните интереси. За мен районът около Кирково е доста богат и 3-4 нощувки съвсем ги нареждам. Предимството е, че се пътува леко по път без завои. Няма пречка Златоград да се използва за база само, ако се търси по-луксозно настаняване. Ей го половин ден СПА 😉

@luba_rizova, Вейката съм я планирала и аз. Да не се засечем по чукарите 😀

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , jul каза:

За мен районът около Кирково е доста богат и 3-4 нощувки съвсем ги нареждам. Предимството е, че се пътува леко по път без завои.

89-ият отговор е по същество. Може ли малко по-конкретно?

  • Смея се 1
Връзка към коментар

По-конкретното ще си го наредите вие 😉

Не знам откъде пътувате, но с тръгване от Пловдив е около 2,5-3 часа до Кирково. Завои има само, ако се мине през Асеновградкия проход. Ние обикновено минаваме през Горски Извор. По пътя - вие си знаете какво не сте видели и къде бихте спрели за разходка или хапване. Ако не сте ги виждали - съвсем достъпни и интересни са скалните ниши, Утробата и шарапаните при с.Ночево https://opoznai.bg/view/parmak-kaia. За целта обаче или трябва да се мине през Асеновградския проход, или да се удължи пътя, като се отбиете преди Черноочене. Ниши има и в двете махали, като в едната с кола се стига почти до тях и са доста впечатляващи - на една ръка разстояние.

Значи ще да пристигате почти вечерта в Кирково. Един ден разходка до Златоград и нещо наоколо му, по избор. Нощувка. Следващия ден си набелязвате неща от сайта на Кирково и то станаха 3 нощувки.

Ако някой пътува в онази посока, имайте предвид, че в района на Великденче има спийд камера. Доста скъпи снимки идват от нея. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 48 минути , Duke каза:

Някой има ли представа в какво състояние е пътя от Широка лъка до Лещен?

Пътя е приятен за шофиране, доста завои , като не може да се развие висока скорост. На доста места има кръпки по пътя, а и сега след зимния сезон може пак да са се отворили ямите.

Този уикенд шофирах Батак - Доспат, бях неприятно изненадан от сериозна снежна буря, добре че бях все още с зимните гуми.

 

По пътя Широка лъка - Доспат съм правил няколко отбивки 

- Девин

- Триград

- Ягодина и Буйново

- Дяволската екопътека

- малко преди Доспат с. Касък, имат приятен водопад.

 

От Доспат към Лещен

- с. Долен, там времето е спряло

- преди с. Долни Дряново - Ландшафтен историтески парк "Градище"

 

С района на Лещен, отидете до близката Ковачевица и Огняново. В Огняново има малко езерце със заведение и една къща със странна архитектура (Обърнатата къща)

Препоръчвам също така, да отскочите за един обяд до с. Делчево над Гоце Делчев. Има тераса с уникална гледка.

Може да отскочите и до Хаджидимото. Там атракциите се намират една до друга. Едната атракция е местния манастир, а на 200м. се намира безплатен зоокът. Там може да се разходите , дори да погалите животните. Носете им храна 🙂 (хляб върши работа)

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , jul каза:

По-конкретното ще си го наредите вие 😉

Не знам откъде пътувате, но с тръгване от Пловдив е около 2,5-3 часа до Кирково. Завои има само, ако се мине през Асеновградкия проход. Ние обикновено минаваме през Горски Извор. По пътя - вие си знаете какво не сте видели и къде бихте спрели за разходка или хапване. Ако не сте ги виждали - съвсем достъпни и интересни са скалните ниши, Утробата и шарапаните при с.Ночево https://opoznai.bg/view/parmak-kaia. За целта обаче или трябва да се мине през Асеновградския проход, или да се удължи пътя, като се отбиете преди Черноочене. Ниши има и в двете махали, като в едната с кола се стига почти до тях и са доста впечатляващи - на една ръка разстояние.

Значи ще да пристигате почти вечерта в Кирково. Един ден разходка до Златоград и нещо наоколо му, по избор. Нощувка. Следващия ден си набелязвате неща от сайта на Кирково и то станаха 3 нощувки.

Ако някой пътува в онази посока, имайте предвид, че в района на Великденче има спийд камера. Доста скъпи снимки идват от нея. 

От София. Под по-конкретно имах обекти в района, така че нещата се поизбистриха.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Другото място, където бих отишла в началото на май, без да се замисля, е за пореден път Арда-Горна Арда. От Пампорово имате още около час и половина. На място - пещера Ухловица, Киселчовите водопади, преход до извора на Арда /пеша или на коне/, Дядовата ряка, Гераница..... Там не ходим за по-малко от 2 нощувки. Природата е страхотна, хората също - най-страхотните хора, които съм виждала в последните години. А и ей така просто да си седиш на терасата и да наблюдаваш как се появява и изчезва сутрешната мъгла...

1836995648_.jpg.ea64d03f1b5ac7726a0bbcc0719ef281.jpg

 

  • Харесвам 15
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , jul каза:

Другото място, където бих отишла в началото на май, без да се замисля, е за пореден път Арда-Горна Арда. От Пампорово имате още около час и половина. На място - пещера Ухловица, Киселчовите водопади, преход до извора на Арда /пеша или на коне/, Дядовата ряка, Гераница..... Там не ходим за по-малко от 2 нощувки. Природата е страхотна, хората също - най-страхотните хора, които съм виждала в последните години. А и ей така просто да си седиш на терасата и да наблюдаваш как се появява и изчезва сутрешната мъгла...

1836995648_.jpg.ea64d03f1b5ac7726a0bbcc0719ef281.jpg

 

Тая Горна Арда съм я набелязал още когато чавето беше на 2. След седмица става на 18. Смятай....

  • Шок 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.