Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

преди 19 минути , Blagovesta78 каза:

А депозит искаха ли ви?

Не. Платихме си FDW застраховка за всеки случай. Дадоха ни и детско столче без допълнително доплащане. Според мен онлайн са доста издути цените на колите под наем и на място може да се намери по-изгодна оферта.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В Ханя двама  полицай проверяваха наред за  PCR тестове. Аз минах със сертификат за ваксинация, а останалата част от семейството с тестове. Само ги  погледнаха и ни пуснаха. Две жени преди нас им се сториха съмнителни и ги отбиха за тест на място. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Otnesen каза:

В Ханя двама  полицай проверяваха наред за  PCR тестове. Аз минах със сертификат за ваксинация, а останалата част от семейството с тестове. Само ги  погледнаха и ни пуснаха. Две жени преди нас им се сториха съмнителни и ги отбиха за тест на място. 

Това, предполагам, е на пристигане, а не на заминаване

Връзка към коментар
нов магеланец

Благодаря за информацията.Попълних plf формата и като спътник не от фамилията ми поиска само две имена.Това достатъчно ли е ?С един QR CODE ли ще бъдем ?

Връзка към коментар
преди 9 часа, oli_mali каза:

Не. Платихме си FDW застраховка за всеки случай. Дадоха ни и детско столче без допълнително доплащане. Според мен онлайн са доста издути цените на колите под наем и на място може да се намери по-изгодна оферта.

Мерси 🙂

Връзка към коментар
преди 15 часа, nasko каза:

Вчера звънях да попитам точно от кога ще може да се въвеждат тестовете в европейския сертификат и ми отговориха неофициално, че ще е от 15.06.2021, което е днес. Все още не е налично. Мисля утре пак да им звъня 😉

Дали успя отново да се свържеш за информация? На кой телелефон звъниш - на МЗ? 

Ако успят да се качват бързите тестове в his.bg, нужно ли е да има човек ел.подпис, за да го достъпи или би трябвало автоматично да излиза на съответните служби? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , sasho_n2 каза:

Дали успя отново да се свържеш за информация? На кой телелефон звъниш - на МЗ? 

Ако успят да се качват бързите тестове в his.bg, нужно ли е да има човек ел.подпис, за да го достъпи или би трябвало автоматично да излиза на съответните служби? 

Току що говорих пак. 
Първия път звънях на 24 часовия телефон от сайта coronavirus.bg и там ми казаха, чр неофициално е от 15-ти но нямат официално заявена дата. 
Сега звънях на телефон на МЗ посочен в сайта на МВнР
https://www.mfa.bg/bg/covid19map/Europe/greece

Те ми казаха, че тази опция е предвидена, но нямат дата за въвеждането й, да следя новините и проверявам периодично на сайта his.bg дали е въведена. 😵

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 часа, нов магеланец каза:

Благодаря за информацията.Попълних plf формата и като спътник не от фамилията ми поиска само две имена.Това достатъчно ли е ?С един QR CODE ли ще бъдем ?

Да 🙂

Връзка към коментар
преди 35 минути , nasko каза:

Току що говорих пак. 
Първия път звънях на 24 часовия телефон от сайта coronavirus.bg и там ми казаха, чр неофициално е от 15-ти но нямат официално заявена дата. 
Сега звънях на телефон на МЗ посочен в сайта на МВнР
https://www.mfa.bg/bg/covid19map/Europe/greece

Те ми казаха, че тази опция е предвидена, но нямат дата за въвеждането й, да следя новините и проверявам периодично на сайта his.bg дали е въведена. 😵

Ясно, благодаря. 

А след това, да се достъпи информацията ( ако успеят да ги качват тези документи), трябва ли да има човек ел подпис?

Връзка към коментар
преди 1 минута , sasho_n2 каза:

Ясно, благодаря. 

А след това, да се достъпи информацията ( ако успеят да ги качват тези документи), трябва ли да има човек ел подпис?

Не мисля, че ще трябва. Поне в инструкциите не пише нищо. Някой който си е добасял сертификат може да сподели дали трявба нещо допълнително, за да се добави 😉

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Боян Димитров
преди 17 часа, jul каза:

@Боян Димитров Допълвам - в момента НЕ МОЖЕ да се влиза с бързи тестове, защото продължават да не излизат в електронното досие, а гърците НЕ ПРИЕМАТ на хартия. Така че за децата ви е пср за момента, дано има скорошна промяна, следете.

 

@lesy, за всяко от лицата в сертификата ли може да се посочи различно /тест, ваксина....кой каквото има/?

Не разбрах какво значи "НЕ ПРИЕМАТ на хартия". Може ли повече пояснения. ПСР нали го носиш на хартия, не мисля, че някой си играе да прави проверка в съответната лаборатория. Или това  е само за бързите тестове. Но дори за бързите тестове, пак ги носиш на някакъв носител, дали като QR на телефона или като разпечатка на хартия.

Връзка към коментар

Нова фериботна линия от Солун до три Спорадски острова: Скиатос, Скопелос и Алонисос, и до остров Евия.
РАЗПИСАНИЕ на фериботите (според периода):

от 16 юни до 29 юни. Всеки понеделник и петък фериботът тръгва в 7:00 от Солун, а в събота – в 7:45 ч.

от 30 юни до 25 юли и от 23 август до 5 септември. През тези периоди фериботът ще тръгва в 7:00 часа в понеделник, а в сряда и петък – от 7:45 ч.

от 16 юли до 22 август. В този период ще има по 4 курса седмично: понеделник и петък от 7:00 ч., а сряда и събота от 7:45 ч.

от 6 септември до 3 октомври. Всеки понеделник и петък фериботът тръгва в 7:00 от Солун, а в събота – в 7:45 ч.

Цените на билетите:

До Скиатос (Σκιάθος/Skiathos) – около 37 евро на човек в посока и около 85 евро на кола;

До Скопелос (Σκόπελος/Skopelos) – около 41 евро на човек в посока и около 100 евро на кола;

До Алонисос (Αλόνησσος/Alonnisos) – около 48 евро на човек в посока и около 111 евро на кола;

До Евия (до пристанището Μαντούδι / Mantoudi) – 67 евро на човек в посока и около 122 евро на кола.

Колко време продължава пътуването?

До Скиатос – 3 часа и 15 мин;

До Скопелос – 4 часа;

До Алонисос – 4 часа и 30 мин;

До Евия – 5 часа.

Любопитно е, че горепосочените цени на човек са с около 30% по-скъпи, отколкото, ако се вземе ферибот от Волос. А таксата за автомобила е същата. Голямото предимство на новата фериботна линия е спестяването на време.
Доскоро традиционният вариант да се стигне до Скиатос беше с ферибот от Волос (Βόλος/Volos). От Солун до Волос са 210 км (което обърнато в гориво и пътни такси, също е разход), а разстоянието се взима за 2 часа и половина. След това трябваше да се чака ферибот, който за още около 2 часа и половина пристигаше до Скиатос и оттам продължаваше за Скопелос и Алонисос.
Това означава, че линията от Солун е около 2 пъти по-бърза!
България ер мисля пусна полети до Солун,което ако излезнат добри цени за билети е добър вариант 🙂

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Боян Димитров каза:

Не разбрах какво значи "НЕ ПРИЕМАТ на хартия". Може ли повече пояснения. ПСР нали го носиш на хартия, не мисля, че някой си играе да прави проверка в съответната лаборатория. Или това  е само за бързите тестове. Но дори за бързите тестове, пак ги носиш на някакъв носител, дали като QR на телефона или като разпечатка на хартия.

Към момента, в Гърция може да се влиза само с PCR ( на хартия и с печат от съответната лаборатория), освен останалите опции за преболедувал/ваксиниран. 

Относно бързите тестове, към днешна дата не може да се влиза с тях, защото не се признават на хариен носител, а само ако бъдат качени в електронното досие his.bg, което пък както е написано няколко поста по-горе в момнета е технически невъзможно, поради незнайни прични...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

До попитам за въпросния plf..Живея в Германия, но нямам немско жителство, т.е пътувам с БГ  лична карта. Та стигнах като попълвам до постоянен адрес, според мен това е адреса ми в България  и пише "Ако през 14 дни преди вашето заминаване сте отседнали в друга държава и т.н...Но аз не съм отседнала, а живея в Германия. И сега се чудя кой адрес да пиша на постоянен?Някой да ме светне как да попъллня този plf,че съвсем се омагьосах 😁

Връзка към коментар
преди 42 минути , Blagovesta78 каза:

До попитам за въпросния plf..Живея в Германия, но нямам немско жителство, т.е пътувам с БГ  лична карта. Та стигнах като попълвам до постоянен адрес, според мен това е адреса ми в България  и пише "Ако през 14 дни преди вашето заминаване сте отседнали в друга държава и т.н...Но аз не съм отседнала, а живея в Германия. И сега се чудя кой адрес да пиша на постоянен?Някой да ме светне как да попъллня този plf,че съвсем се омагьосах 😁

За всеки случай напиши постоянния по лична карта, а за последните 14 дни престой може да посочиш адреса в Германия.
Аз бях направил така преди седмица, за постоянен посочих адреса по лична карта, но в моя случай живея на друго място в България.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз попълвам тази пфл форма за Гърция.

Райън пишат, че всеки пътник трябва да има собствени документи, които ги изисква съответната страна. Като проследиш линка, кои са тези докумнети, излиза една декларация. И продължавам да се чудя да правя ли за двамата ни отделни пфл форми или ще ни пуснат на борда с една, както всъщност го изисква Гърция...

Връзка към коментар
преди 8 минути , DaBo каза:

И аз попълвам тази пфл форма за Гърция.

Райън пишат, че всеки пътник трябва да има собствени документи, които ги изисква съответната страна. Като проследиш линка, кои са тези докумнети, излиза една декларация. И продължавам да се чудя да правя ли за двамата ни отделни пфл форми или ще ни пуснат на борда с една, както всъщност го изисква Гърция...

@DaBo  Някъде по назад в темата за "Ограниченията"  един съфорумец беше питал това, та тогава разяснявахме и тя после докладва, че едно семейство, ако имат брак са се вписали в една форма и така са минали. На сайта на гърците - https://travel.gov.gr/#/ го пише. Също така и вътре в самата форма при отварянето, още първото деклариране е за това.

 

П.С. Намерих къде сме го дискутирали. Коментарите започват от 10 юни - слагам ЛИНК

Връзка към коментар
преди 10 минути , agenta каза:

@DaBo  Някъде по назад в темата за "Ограниченията"  един съфорумец беше питал това, та тогава разяснявахме и тя после докладва, че едно семейство, ако имат брак са се вписали в една форма и така са минали. На сайта на гърците - https://travel.gov.gr/#/ го пише. Също така и вътре в самата форма при отварянето, още първото деклариране е за това.

 

П.С. Намерих къде сме го дискутирали. Коментарите започват от 10 юни - слагам ЛИНК

Благодаря ти! То и аз така чета, но на предните страници се коментираше, че Уизз правели проблеми, ако няма всеки отделна форма. Но ние сме семейство, с една и съща фамилия и адресна регистрация. Така ще ги оставя нещата (с една форма) и дано да няма проблеми от страна на Райън.

Връзка към коментар
преди 6 минути , Suunto каза:

Реално освен документа за ваксина, друго трябва ли да разпечатвам при влизане в Гърция? Доколкото разбирам, QR кода мога да го покажа през телефона?

Всичко може да се покаже на телефона. Гърците нямат проблем, просто повече се взират в екрана.

 

преди 18 минути , DaBo каза:

Благодаря ти! То и аз така чета, но на предните страници се коментираше, че Уизз правели проблеми, ако няма всеки отделна форма. Но ние сме семейство, с една и съща фамилия и адресна регистрация. Така ще ги оставя нещата (с една форма) и дано да няма проблеми от страна на Райън.

Да, и Уизз пращали такива мейли за отделни PLF формуляри, но както беше докладвано в онази тема, семейството е минало в един PLF.

Иначе на Раян, ако нещо се заядат може да се покаже - https://travel.gov.gr/#/ -  още в първия абзац. All travellers must complete their PLF until the day before entering the country, providing detailed information on their point of departure, the duration of previous stays in other countries, and the address of their stay while in Greece. In case of multiple stays, they are required to provide the address for the first 24 hours at least. One PLF should be submitted per family.

 

А и при попълването на формата в началото си видяла, че пише изрично - третото тикче - I will submit only one PLF form for my family household.

 

Или най-простият вариант, просто си препращате мейла с PLF-формата с QR-кода всички възрастни членове на семейството и им го показвате отделно! 🙂 🙂 🙂

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Всъщност при правилен прочит на текста и уиз не искат отделни, а искат всеки пътник да има код. Т.е. всеки от спътниците, семейство или не, трябва да фигурира в ПЛФ-а. От там нататък дали препратени или на хартия - няма особено значение за гръцките власти /но пък на излитане поне от България се оказва, че е по-добре да са разпечатани/.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.