Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

преди 11 часа, jul каза:

Пясъчни плажове има. Обаче, ако търсиш онази кристална синя вода, тя не е по пясъчните плажове 😉

Ако е за без кола, огледай района на Палеокастрица. Точно под манастира са 2 плажа (единият доста пясъчен), има там хотели. 

А на Крит с кола какво му е? Уви, миналото лято ми се развали точно такъв план. На гръцки остров без кола съм ходила само веднъж и не повторих. И рентакар не ни оправя - носим чадър, столчета, хладилна чанта .. Не става със самолет да ги помъкна 😜 Не всеки прекрасен плаж е организиран 😏

 

Явно ще се взима кола, за последната седмица на август намерих за 320лв с безплатна анулация, което е ок. Въпроса обаче къде да се настаним за да не прекарваме по цял ден в шофиране остава. Заради студената вода може би ще пропуснем палеокастрица, обичам топла.... 

преди 9 часа, Otnesen каза:

Миналата година бяхме и на двата острова - юни на Корфу ,септември на Крит.

До Корфу с автомобил ,а до Крит с Райънеър и там с кола под наем.И за двете места ти трябва автомобил,ако искаш да разгледаш повече неща.

Палеокастрица е предимно с плажове с камъни и водата беше по студена.

На Крит рентакар за 6 дни излезе 320 лв и отделно гориво около 50 евро.Самолетни билети намерих за 100 лв отиване и връщане.

За 7 дни  Корфу го обиколихме почти целия остров без най-южните части.На Крит това време ни стигна само за западната част и сега планирам септември да обиколим източна част на острова.

За Крит кои кои локации посетихте и как бяха плажовете? Днес ще купувам билетите и до последно ще го мисля и колебая....  😄

Връзка към коментар

@Jorro, принципно ние търсим стратегическо настаняване, което позволява лесна достъпност. Корфу е малък остров, тънък и дълъг. Според мен е добре да се настаните някъде около столицата Керкира. От там е близо на практика всичко - Палеокастрица, Сидари, плажовете в югоизточната част откъм Албания, столицата за вечерни разходки..... Ако искате на плаж да е, разглеждаш и си харесваш - https://tripinview.com/bg/destination/52353/greece-ionian-islands-corfu

 

Крит е огромен остров. Там за 2 седмици, с много пътуване, може и да се поогледа едната половина. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 29 минути , Jorro каза:

За Крит кои кои локации посетихте и как бяха плажовете? Днес ще купувам билетите и до последно ще го мисля и колебая.... 

Фаласарна беше първото място на което бяхме 4 дни.Близо е до Балос и Елафониси.В Ханя наехме апартамент близо до центъра за 3 нощувки.В района на Ханя също има много плажове.Оттам стигнахме и до Превели. Колата ,която наехме оставихме на летището . Плановете за следващо посещение на Крит са за Ретимно и Ираклион и ако имам възможност през каньона Самаря....за момента изчаквам с резервации за каквото и да било докато не се разбере как ще се пътува.

Връзка към коментар
преди 40 минути , jul каза:

Крит е огромен остров. Там за 2 седмици, с много пътуване, може и да се поогледа едната половина. 

Това е и нашата представа за Крит. Всъщност това е проваленото миналогодишно пътуване до там. Тази година, ако трябва, ще плувам до Крит, но ще отидем. 😂

 

Разделих визуално острова на две и избрах западната половина. От всичко разгледано в нета, тази половина ми се струва по-интересната с по-хубавите плажове. И защото не ми се събира целият катун да се местим през 2-3 дни, избрах за нощувки Ханя и Ретимно. Апартаментите са в самите градове в близост до паркинги. Обичаме вечерта да излезем и да не мислим да прибиране, шофиране, кой ще пийне и кой ще кара и т.н. 
От Ханя идеята е да ходим до Балос, Фаласарна, Ефалониси, Ставрос, Мармара/Лутро/Глика Нера.

От Ретимно за плаж май ще поемаме все на юг към Плакиас, Дамнони, Амуди, Синария, Агиос Павлос, Матала и т.н. Препоръчаха ни селцето Маргаритес и манастира Аркади в планината, ако нещо ни омръзне плажът. 
Имам свалени някакви пътеводители, ако някой иска, да каже. Направих си и карта с плажовете и препоръчваните заведения, но трябва да проуча как да я споделя.

 

Редакция: така дали се отваря?

Ханя

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1cb80JCdxip1UHc13GvQU_Hqll46DEdoR&usp=sharing

 

Ретимно

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1JqH0eJ-9bEU1CJIOiNxCtB6_zrmSDQ-r&usp=sharing

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ох, мед ми капе на душата, да си говорим за планове, за гръцки острови 🤗

Аз не смея още да планирам, че плуването не е силната ми страна 😆 Иначе и при нас един двуседмичен Крит отпадна миналото лято.....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , jul каза:

... че плуването не е силната ми страна 😆

Ъ, аз хич не мога да плувам, но пък може да сковем сал и по реката, по реката, през Одеса и Босфора и накъдето ни издухат мелтемите. 🤣🤣🤣

 

 

 

 

 

 

  • Смея се 6
Връзка към коментар

Палеокастрица според мен е най-атрактивна като гледки и го бях гледала за настаняване, но в последствие се отказах. Отидохме един ден само. Водата е по-студена, но не е непоносимо студена, за мен поне. Ние използахме като база Беницес. Но плажа там не ми хареса. Иначе е близо до Корфу таун, до Ахилион, Понтикониси,по времето когато бяхме от там също тръгваха корабчета към Пакси, освен това е оживено горе-долу и има къде да се ходи вечер. Дали е най-удачно - не знам. Ако се търси предимно плажуване и пясъчни плажове, аз май бих се насочила към западното крайбрежие.

 

За Крит - и аз мисля, че трябва доста време и няколко посещения и фокусиране в определен район.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 8 минути , DaBo каза:

От Ханя идеята е да ходим до Балос, Фаласарна, Ефалониси, Ставрос, Мармара/Лутро/Глика Нера.

Ставрос може да го съчетаеш със Шейтан лимани - близо са и е постижимо за ден да посетиш и двете места......

Спирам да следя темата.Така ми се пътува ,че след половин час вече ще имам резервации и билети и ще си докарам семеен скандал защо първо не сме го обсъдили....🙂 (все пак ще мятам едно око,ако мога да съм полезен с информация)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

След трите прекрасни пътувания до Гърция миналата година и аз леко се оглеждам за това лято, още повече както имам ваучери от Aegean Airlines.

 

Колкото и да ми е неприятно обаче ще задържа нещата докато не стане напълно ясно Гърция кога ще отвори за туризъм и при какви условия точно. Още си спомням хаоса с неидващите QR кодове миналото лято, а и вече на няколко места прочетох как обсъждали опцията да пускат само ваксинирани (дано няма нищо вярно в това), та за съжаление все още не мога да изключа неприятни изненади. А наистина ми омръзна да планирам и после да се разочаровам, та май ласт минит ще действам, дори с цената на по-скъпи билети.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 7 минути , Георги Матеев каза:

и вече на няколко места прочетох как обсъждали опцията да пускат само ваксинирани (дано няма нищо вярно в това)

Май натам отиват нещата....

 

Гръцкият премиер спомена и сертификата за ваксинация, който лансира в рамките на ЕС. Той подчерта още, че общ сертификат може да бъде въведен и с трети страни, за да бъдат улеснени пътуванията през туристическия сезон, като споразумението с Израел може да бъде тест за въвеждането на подобен документ.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/world/2021/02/09/gyrciia-i-izrael-se-dogovariat-za-zelen-pasport-za-izraelski-turisti.479398
 


 
Връзка към коментар
преди 2 минути , Георги Матеев каза:

След трите прекрасни пътувания до Гърция миналата година и аз леко се оглеждам за това лято, още повече както имам ваучери от Aegean Airlines.

 

Колкото и да ми е неприятно обаче ще задържа нещата докато не стане напълно ясно Гърция кога ще отвори за туризъм и при какви условия точно. Вече на няколко места прочетох как обсъждали опцията да пускат само ваксинирани (дано няма нищо вярно в това), та за съжаление все още не мога да изключа неприятни изненади. А наистина ми омръзна да планирам и после да се разочаровам, та май ласт минит ще действам, дори с цената на по-скъпи билети.

Вчера го прочетох: Щели да отварят на 1.06. Обсъждат план за безопасна ваканция, каквото и да означава това. Ако искаш да отпадне карантината, трябва с предварително направен и отрицателен пср тест. Ако си ваксиниран и имаш паспорт/сертификат, ще може да влизаш без тест. Предполагат, че повече ваксинирани това лято ще има от британските туристи, заради темповете на ваксинация там.

Предполагам, че скоро ще има повече инфо.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Скоро, скоро...не знам колко скоро. Гърците си менят мненията през 5 дена. Така започнаха миналата година, така продължават. Като че ли от държавите, които ме интересуват, при тях има най-малка предвидимост и възможност да се планира. 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , jul каза:

Скоро, скоро...не знам колко скоро. Гърците си менят мненията през 5 дена. Така започнаха миналата година, така продължават. Като че ли от държавите, които ме интересуват, при тях има най-малка предвидимост и възможност да се планира. 

Е, то гръцкото скоро не е като никое друго скоро. 🤣 Прилика може да се открие само с испанското скоро. 😂

  • Харесвам 2
  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 53 минути , DaBo каза:

Разделих визуално острова на две и избрах западната половина. От всичко разгледано в нета, тази половина ми се струва по-интересната с по-хубавите плажове. И защото не ми се събира целият катун да се местим през 2-3 дни, избрах за нощувки Ханя и Ретимно. Апартаментите са в самите градове в близост до паркинги. Обичаме вечерта да излезем и да не мислим да прибиране, шофиране, кой ще пийне и кой ще кара и т.н. 
От Ханя идеята е да ходим до Балос, Фаласарна, Ефалониси, Ставрос, Мармара/Лутро/Глика Нера.

От Ретимно за плаж май ще поемаме все на юг към Плакиас, Дамнони, Амуди, Синария, Агиос Павлос, Матала и т.н. Препоръчаха ни селцето Маргаритес и манастира Аркади в планината, ако нещо ни омръзне плажът

 

Западната половина и на мен повече ми харесва. 

Елафониси за отиване и връщане без нощувка е много далеч - пътува се бавничко. На Лутро какво ще правите? Един залив, достъпен по море, с хотелчета за стари немци и французи. Плакиас, Агиа Галини - са "капан за немци" - така им казва половинката.

Разгледай Самария за еднодневен преход - много е красива. 

Не виждам в програмата Като Мони Превели и палмовата горичка. От Ханиа можете да слезете до Хора Сфакион. Самото градче е нищо особено - става за обяд или кафе. От там НА ИЗТОК целият южен път е невероятно красив и панорамен до Франкокастело (много красива долина). От Франкокастело на север през Каликратис катерите друго дефиле със замайващи гледки - този път е от няколко години и на доста карти се вижда още като черен път.

Изобщо пресичането север-юг по всички възможни пътища е силно препоръчително и пътищата са иделни за планински условия.

  

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

@Jorro, принципно ние търсим стратегическо настаняване, което позволява лесна достъпност. Корфу е малък остров, тънък и дълъг. Според мен е добре да се настаните някъде около столицата Керкира. От там е близо на практика всичко - Палеокастрица, Сидари, плажовете в югоизточната част откъм Албания, столицата за вечерни разходки..... Ако искате на плаж да е, разглеждаш и си харесваш - https://tripinview.com/bg/destination/52353/greece-ionian-islands-corfu

 

Крит е огромен остров. Там за 2 седмици, с много пътуване, може и да се поогледа едната половина. 

Май май ще е нещо такова, искам вечер да може да се излезе на разходка и да се хапне без да му мисля за прибиране после с кола.

Ще ги разглеждам довечера, но нищо не ме впечатлява, може би не е моя остров не знам....от друга страна е толкова голям все ще се намери някое хубаво местенце.

преди 29 минути , Бръмбар каза:

Палеокастрица според мен е най-атрактивна като гледки и го бях гледала за настаняване, но в последствие се отказах. Отидохме един ден само. Водата е по-студена, но не е непоносимо студена, за мен поне. Ние използахме като база Беницес. Но плажа там не ми хареса. Иначе е близо до Корфу таун, до Ахилион, Понтикониси,по времето когато бяхме от там също тръгваха корабчета към Пакси, освен това е оживено горе-долу и има къде да се ходи вечер. Дали е най-удачно - не знам. Ако се търси предимно плажуване и пясъчни плажове, аз май бих се насочила към западното крайбрежие.

 

За Крит - и аз мисля, че трябва доста време и няколко посещения и фокусиране в определен район.

За Крит, ако ще ходим трябва да летим до Хераклион ( имам да ползвам билети на бг еър) и от там ми е далеч западната част ще трябва да се разглежда източната, а не видях кой знае колко хубави плажове там....

 

Връзка към коментар
преди 1 минута , но нейм каза:

Западната половина и на мен повече ми харесва. 

Елафониси за отиване и връщане без нощувка е много далеч - пътува се бавничко. На Лутро какво ще правите? Един залив, достъпен по море, с хотелчета за стари немци и французи. Плакиас, Агиа Галини - са "капан за немци" - така им казва половинката.

Разгледай Самария за еднодневен преход - много е красива. 

Не виждам в програмата Като Мони Превели и палмовата горичка. От Ханиа можете да слезете до Хора Сфакион. Самото градче е нищо особено - става за обяд или кафе. От там на запад целият южен път е невероятно красив и панорамен до Франкокастело (много красива долина). От Франкокастело на север през Каликратис катерите друго дефиле със замайващи гледки - този път е от няколко години и на доста карти се вижда още като черен път.

Изобщо пресичането север-юг по всички възможни пътища е силно препоръчително и пътищата са иделни за планински условия.

  

Абе, ние сме едни разлигавени плажуващи - все си търсим чадър и шезлонг. А, и да предлагат поне фрапе! 😋

Лутро май го обърках с някой друг плаж. 🤔

Самария беше предложена на обсъждане миналата година и отпадна. 😂 Сега ще видя какви са настройките тази.

Ще огледам още нещата, така или иначе има много време.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , DaBo каза:

Абе, ние сме едни разлигавени плажуващи - все си търсим чадър и шезлонг. А, и да предлагат поне фрапе! 😋

Фрапе и на село ще ви направят. 

Тези плажове са си малко дивотия, но не са за изпускане. Южната част като цяло е по-дива и няма общо със севера.

Чадър и шезлонг по-скоро около Ханя и Ретимно. 

За Самария - много е лесен маршрутът, като се започне от север и се слезе до Агиа Румели - от 10 сутринта до 4 следобед. Аз не си падам по планински преходи, но Самария много ми хареса. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, DaBo каза:

Планирали сме 2 седмици на Крит от средата на юни.

преди 2 часа, Otnesen каза:

Фаласарна беше първото място на което бяхме 4 дни.

И аз взех билети за една седмица за средата на юни. Тъкмо за рождения ден на детето.

Фаласарна и на мен ме се стори като добра опция за обиколка на западния район + 1-2 вечери в Ханя. Дано отворят до тогава ...

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Туристическите министри на Гърция и Сърбия подписаха скоро споразумение за достъпа на сърби след 1 май до края на октомври. Изискванията за влизане в Гърция ще са ваксина или ПСР/антигенен тест. Предполагам, ще е така и за другите туристи.

Иначе, и аз се записвам с десет дни в края на август на Корфу.😃 Базата за отсядане е в Корфу таун. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ние миналата година наехме къща до Аспровалта и останахме там 2 месеца - юли и август. Излезе ни почти без пари, като се комбинирахме и с другия приятели. Северна Гърция си е село с плаж, но пък е близко до София, а някои хора не могат да работят дистанционно и пътуваха уикенда. Има доста синя вода и в тази част, особено към Неа Перамос в едната посока и след Олимпиада в другата. Тази година мислим да го играем по същата схема. Дано вкарат още ваксини, че аз разчитам с този темп на отказване от ваксинация, да ми дойде редът по някое време средата на годината.

 

Отделно пробвахме и полетите до Миконос на Уиз. Аз от този остров изобщо не съм впечатлена, но пък е супер база да се стигне до другите Циклади, като Наксос, Парос и изобщо да се качи човек на Експрес Скопелитос, който вози из малките островчета. Тия гръцки острови човек не може да ги обиколи всичките и да иска.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Относно Паксос и Антипаксос - пясъчните плажове са два, Монгониси на Паксос (реално на малко островче, свързано с мостче) и Врика на Антипаксос. Останалите са с едри обли камъни, воцало. Май за пясъчен - по гръцките, не по българските критерии - може да мине и Еримитис, образуван при свличане съвсем скоро (2008 г.) Много е красив! 

 

Erimitis.jpg.30c59816740777650234e0b069114a09.jpg

 

На Корфу пясъчни плажове има много, предимно са в югозападната и северната част. Всичко казано по-нагоре за духа и туристическия профил на острова е вярно.

 

Континентът Крит си е друга, дълга тема 🙂 Аз също не познавам източната му част, макар че това е пропуск, който се надявам да бъде коригиран в близкото бъдеще. За мен северният бряг е напълно безинтересен. Еднократни посещения в Ханя, Ретимно и Балос са единственото, което бих препоръчала там. На п-ов Акротири също има какво да се види (Ставрос, Марати, Шейтана), но при условие, че няма много хора - местата са леснодостъпни и плажовете са малки. 

Обаче на юг е друга работа.  Почти всичко на брега на Либийско море си струва. Конкретно Лутро за мен е очарователно, а и е отправна точка за към Мармара за плаж. На Палеохора и Грамено плажовете са фантастични,  около Франгокастело и Родакино също. На Превели плажът не става, но палмовата гора в устието на реката е яка, изкачването на връщане също :), а и манастирът е ОК.

Около Плакияс е туристическо, но ние спяхме на Схинария в единствения хотел с три стаи в радиус от 5-10 километра и там бяха най-големите звезди, които изобщо съм виждала. Плажчето е интересно за шнорхелинг.

Селцата във вътрешността също не за изпускане, храната, ракията, изобщо, с изключение на Елафониси в юга на Крит няма място, което да не ми е харесало.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Източната част на Крит изобщо не ми хареса не бих стъпил повече там, за мен всичко е от средата на запад.

За нощувки най-много ми допада някъде по  северозападната част.

Връзка към коментар

То зависи къде на изток, интересен ми е югоизтокът от Йерапетра натам - Макриялос, Ксерокамбос, екскурзии до Куфониси и Хриси. Не говорим въобще за Ираклио и Малия.

За който не е ходил, може би е добре да се каже, че северният бряг - и на изток, и на запад - е почти непрекъснато застроена с хотелски комплекси ивица, тук-таме има хубава природа и плажове, но се губят в общата картина 😉.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 15 минути , Параход каза:

Относно Паксос и Антипаксос - пясъчните плажове са два, Монгониси на Паксос (реално на малко островче, свързано с мостче) и Врика на Антипаксос. Останалите са с едри обли камъни, воцало. Май за пясъчен - по гръцките, не по българските критерии - може да мине и Еримитис, образуван при свличане съвсем скоро (2008 г.) Много е красив! 

 

Erimitis.jpg.30c59816740777650234e0b069114a09.jpg

 

На Корфу пясъчни плажове има много, предимно са в югозападната и северната част. Всичко казано по-нагоре за духа и туристическия профил на острова е вярно.

 

 

Врика на Антипаксос изглежда уникално точно каквото търся, но не видях да има места за настаняване там. Излизат ми такива на Паксос. Може би ще си останем на Корфу , а то там ще отидем с някое туристическо корабче, предполагам правят такива обиколки по плажовете?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.