Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

преди 5 минути , Pippi каза:

Здравейте, някой, който е летял до Ханя(Крит) с wizz air, може ли да сподели дали гърците тестват избирателно за ковид? Голямо притеснение ми е да не ни изкарат положителни. 

Да, и с Уизз, и с Раян съм летят до Ханя на отиване. Тестват избирателно, но не е ясно на какъв принцип избират пътниците. Първият път ми се стори, че избраха няколко човека, които са с ПСР тестове леко подозрителни, защото им бяха мега смачкани и едвам обелваха дума на английски, вторият път видях че отделят двама само и после вече аз преминах.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Вчера за полета до Корфу на нашето летище само бегло погледнаха сертификата и PLF. На летището в Корфу само сравниха имената на документите с тези в ЛК. Никой никъде не  сканира код. Не забелязах някой да го тестват в Корфу. В момента сме с три пъти по-малко заразени от гърците, вероятно не им се хабят тестове.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 21 минути , Таньо каза:

В Португалия се случи същото с пристигащи англичани на почивка преди месец. Тестване на случаен принцип и последваща карантина в избрано от тях място. Това бяха вътрешни правила на държавата, когато се "отвориха" за туристи.

Явно, но в Англия има 10-20-25 хиляди заразени  на ден, а у нас под 100. Защо са тогава всички зелени, червени и др зони..

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 часа, Alexander каза:

Уникално, значи може да съм ваксиниран и с тест и накря да ми кажат карантина 7 дни на място. Ами ще има да чакат 

Вчера се върнах от Родос, нито в Атина, нито в  Родос са ни тествали, чипирани.сме.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

в Гърция буквално случаите са се утроили в рамките на само седмица по-рано и за днес са около 1800, след малко ще имат и извънреден брифинг на министъра по гражданска защита

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 57 минути , antea каза:

в Гърция буквално случаите са се утроили в рамките на само седмица по-рано и за днес са около 1800, след малко ще имат и извънреден брифинг на министъра по гражданска защита

май "новините" от брифинга са, че 8 юли клубове, барове и прочие развлекателни заведения ще работят само със седящи места и ги предупреждават, че много строго ще се следи дали спазват декларирания капацитет места, както и за спазването на обявената от 15 юли мярка за допускане само на ваксинирани, или с тестове - за което заведение е избрало смесения вариант

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 14 часа, antea каза:

май "новините" от брифинга са, че 8 юли клубове, барове и прочие развлекателни заведения ще работят само със седящи места и ги предупреждават, че много строго ще се следи дали спазват декларирания капацитет места, както и за спазването на обявената от 15 юли мярка за допускане само на ваксинирани, или с тестове - за което заведение е избрало смесения вариант

За последната част от изречението - допускане само на вакинирани или с тестове в заведения, информацията е подвеждаща и все още не е официална. Вероятно ще се официализира на 12.07 и най-вероятно ще се отнася само за заведенията на закрито ( за откритите пространства, ще се спазват мерките за дистанция между масите и т.н.), но всичко това все още не е официализирано. Нека изчакаме издаването на заповедта. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

то е ясно, че ще я изчакаме, ама когато информацията за това е навсякъде и идва от правителството, надали е толкова подвеждаща, според мен става дума точно за целенасочена политика

Цитат

“I cannot make vaccination mandatory. But everyone is now taking on their responsibilities. The country will not shut down again to protect a few unvaccinated at the expense of the vast majority of the Greek population that is vaccinated,” Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis said.

https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/covid-free-and-mixed-bars-greece-tightens-rules-against-unvaccinated/

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 7 минути , antea каза:

то е ясно, че ще я изчакаме, ама когато информацията за това е навсякъде и идва от правителството, надали е толкова подвеждаща, според мен става дума точно за целенасочена политика

https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/covid-free-and-mixed-bars-greece-tightens-rules-against-unvaccinated/

За целенасочената политика, това е безспорен факт. Основна част обаче от пътуващите ( с малки изключения) се интересуват от това как биха работили малките таврни с открити пространства, където основно се изхранват туристите, не толкова за театри, кина, барове и дискотеки. Та, нека видим официалната заповед точно какво ще гласи и как ще се отрази на туристите. 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Аз не съм чела тези дни, извинявайте, но може ли да ми кажете маските на открито официално отпаднаха ли в Гърция или покрай нарастващите случаи са все още задължителни?

Връзка към коментар

@Lindt, ние бяхме по Северна Гърция. Никъде не видях да се носят маски на открито (с изключение на сервитьорите). 

Дори на плажа сервитьорите бяха с маски. От едно от момчетата разбрахме, че ако са ваксинирани, ще имат право да ги свалят. 

Разбира се, това беше преди да публикуват последната идея на Мицотакис. 🙂 

  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 32 минути , Lindt каза:

Аз не съм чела тези дни, извинявайте, но може ли да ми кажете маските на открито официално отпаднаха ли в Гърция или покрай нарастващите случаи са все още задължителни?

от 24 юни са отпаднали маски навън - остават само в закрити помещения

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , Lindt каза:

Аз не съм чела тези дни, извинявайте, но може ли да ми кажете маските на открито официално отпаднаха ли в Гърция или покрай нарастващите случаи са все още задължителни?

На Санторини никой не ходеше с маска дори и на закрито!Ама това беше преди седмица 🙂

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , antea каза:

от 24 юни са отпаднали маски навън - остават само в закрити помещения

В https://reopen.europa.eu/en/map/GRC/6001 пише задължителни.  

 

Знам, че не се носят, но бих предпочела да не се изисква официално, а не просто да не се проверява 🙄

 

Връзка към коментар

не са го обновили там сигурно

https://www.ekathimerini.com/news/1163304/masks-scrapped-outdoors-curfew-lifted-as-restrictions-go/

Цитат

 

23.06.2021 • 19:27
Masks will no longer have to be worn outdoors in Greece as of Thursday morning, the government confirmed, announcing a series of decisions to further ease coronavirus protection measures.

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 21 часа, Lindt каза:

В https://reopen.europa.eu/en/map/GRC/6001 пише задължителни.  

 

Знам, че не се носят, но бих предпочела да не се изисква официално, а не просто да не се проверява 🙄

 

маските отпаднаха официално на открито не се притеснявай. Доколкото за таверните че ще може само с тест и това не е вярно, за сега не е излязла никаква разпоредба за заведенията на открито. Така че не е удачно да се пуска непроверена информация, чакаме да излезе ФЕК и тогава...

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте! След няколко дни мислим да пътуваме с кола до Корфу. Започнах да попълвам декларацията за ферибота, но се оказа, че са необходими данни като име на кораба, компания, час и място, с които не разполагам, тъй като мислим да купим билети на място. Как процедирате в такива случаи? Има ли вариант да попълним електронната декларация без тези данни? Кога най-късно преди пътуването с ферибот може да я попълним - може ли в последния момент, когато вече сме купили билети, непосредствено преди да се качим на ферибота? За всеки възрастен ли се попълва отделна декларация? 

Чувала съм, че често на място дават да се попълни хартиена декларация, но тъй като официално се води задължително попълването на електронна, предпочитам да сме изрядни и да не разчитаме на нечие добро настроение. 

Дайте съвет вие как сте постъпвали в такава ситуация, защото предполагам, че вече доста хора са пътували с ферибот, но не всеки е имал предварително билети... 

Връзка към коментар
преди 4 часа, Divi каза:

Здравейте! След няколко дни мислим да пътуваме с кола до Корфу. Започнах да попълвам декларацията за ферибота, но се оказа, че са необходими данни като име на кораба, компания, час и място, с които не разполагам, тъй като мислим да купим билети на място. Как процедирате в такива случаи? Има ли вариант да попълним електронната декларация без тези данни? Кога най-късно преди пътуването с ферибот може да я попълним - може ли в последния момент, когато вече сме купили билети, непосредствено преди да се качим на ферибота? За всеки възрастен ли се попълва отделна декларация? 

Чувала съм, че често на място дават да се попълни хартиена декларация, но тъй като официално се води задължително попълването на електронна, предпочитам да сме изрядни и да не разчитаме на нечие добро настроение. 

Дайте съвет вие как сте постъпвали в такава ситуация, защото предполагам, че вече доста хора са пътували с ферибот, но не всеки е имал предварително билети... 

Чета, че попълват някакви приблизителни данни. Виж за Керкира компаниите, те са две и някой от корабите им с часовете. Аз мисля така да направя, че не ми се рискува без ПЛФ. Макар че, навсякъде пишат, че дават хартиени декларации при качването.  

Връзка към коментар
На 7.07.2021 г. в 10:06, sasho_n2 каза:

За последната част от изречението - допускане само на вакинирани или с тестове в заведения, информацията е подвеждаща и все още не е официална. Вероятно ще се официализира на 12.07 и най-вероятно ще се отнася само за заведенията на закрито ( за откритите пространства, ще се спазват мерките за дистанция между масите и т.н.), но всичко това все още не е официализирано. Нека изчакаме издаването на заповедта. 

от вчерашното изявление на министър-председателя не виждам вече да се говори за вариант смесено допускане ваксинирани+с тестове, чета само за ваксинирани, но пък категорично става ясно, че касае само места на закрито (оказа се прав @sasho_n2; не знам дали някой в Гърция през лятото е влизал изобщо в ресторант на закрито, така че излиза, че за туристите най-вероятно нищо няма да се промени, независимо от статуса им

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

В PLF формата има секция за попълване на хора , с които пътувате ако не са от вашето семейство-група. При положение, че всеки възрастен е с персонален PLF , попълвате ли и тази секция( там са само имена).?

Връзка към коментар
преди 13 минути , bobole4e каза:

В PLF формата има секция за попълване на хора , с които пътувате ако не са от вашето семейство-група. При положение, че всеки възрастен е с персонален PLF , попълвате ли и тази секция( там са само имена).?

не, само ако всички са на един PLF

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.