Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

Чудесна тема  🙂 Няколко пъти сме пътували до Игуменица от София и бих казала, че в момента с магистралата е доста бързо и удобно -като си спомня първато ми ходене до там с туристически автобус, в ерата преди магистралата... На мен Палеокастрица ми хареса повече като за разходка и снимки, отколкото за плаж, може да погледнете и южната част около Lake Korission и Issos Beach, там е по-диво. Иначе миналата година ни се провали една обиколка остров Евия-Атина-Пелопонес, но не се оплаквам, защото заменихме с две отделни ходения до Пелион, на Хорефто и Керамоти/Тасос. На Евия и Атина сме ходили и много ми се искаше да повторим, а за Пелопонес само си мечтая от доста време 😀

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Jorro каза:

Врика на Антипаксос изглежда уникално точно каквото търся, но не видях да има места за настаняване там. Излизат ми такива на Паксос. Може би ще си останем на Корфу , а то там ще отидем с някое туристическо корабче, предполагам правят такива обиколки по плажовете?

До Врика на Антипаксос ходи водно такси от Гайос на Паксос (10-на минути отнема, доколкото прочетох). Дневния трип, на който бяхме от Корфу беше със спирка за плуване не помня къде (без корабчето да акостира на плаж), минава през Сините пещери (Blue caves) и после няколко часа (май 3 часа бяха) на Паксос, които стигат за обяд и разходка и мисля, че това е общо взето, което се предлага в повечето случаи, няма кой знае какви обиколки по плажовете на Паксос и Антипаксос от Корфу.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 30 минути , jul каза:

Ето ги с ново 20 - https://www.bgnovini.eu/гърция-с-планове-да-отвори-частично-за/

Гърция планира частично да отвори за туристи от 1 април. Или от 1 май. Или... 😆😆😆

Да не изпуснат евреите. 😃

Връзка към коментар
преди 11 часа, Jorro каза:

 

За Крит, ако ще ходим трябва да летим до Хераклион ( имам да ползвам билети на бг еър) и от там ми е далеч западната част ще трябва да се разглежда източната, а не видях кой знае колко хубави плажове там....

 

От Ираклио до Ханя е около 2ч, така че ако решите може да се базирате и някъде в западната част и вече според часа на полета, ако се налага да спите преди/след полета по-близо. Аз съм била два пъти в западната част с база Ханя и Ретимно, източната и южната източна част ми е някъде в плановете в неопределено бъдеще. Ираклио посетихме покрай Кносос - не ми хареса изобщо и едва ли бих се върнала.

 

преди 10 часа, feel_the_rush каза:

Ние миналата година наехме къща до Аспровалта и останахме там 2 месеца - юли и август. Излезе ни почти без пари, като се комбинирахме и с другия приятели. Северна Гърция си е село с плаж, но пък е близко до София, а някои хора не могат да работят дистанционно и пътуваха уикенда. 

 

 

Приятелите, които пътуваха уикенда всяка седмица ли си правеха ПСР тест или се редуваха различни приятели 🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз също правя някакви планове за 2-3 пъти гръцки острови, но ще чакам окончателно да реша след някой друг месец. Миналата година бях в Родос втория ден след отварянето на летищата на островите и ни сменяха хотела, но поне беше супер празно и невероятно спокойно. А с PCR -те вече си свикнахме. Май няма да ме огрее дотогава някаква ваксина... 

Връзка към коментар
преди 4 часа, Бръмбар каза:

До Врика на Антипаксос ходи водно такси от Гайос на Паксос (10-на минути отнема, доколкото прочетох). Дневния трип, на който бяхме от Корфу беше със спирка за плуване не помня къде (без корабчето да акостира на плаж), минава през Сините пещери (Blue caves) и после няколко часа (май 3 часа бяха) на Паксос, които стигат за обяд и разходка и мисля, че това е общо взето, което се предлага в повечето случаи, няма кой знае какви обиколки по плажовете на Паксос и Антипаксос от Корфу.

Значи по-добрия вариант е да отседнем за 2 нощувки например на Паксос и да отидем с таксито до Врика за ден. 

Никой нищо не каза за вятъра. В края на август ветровито ли е? 

Връзка към коментар
преди 2 часа, jul каза:

На Корфу проблемът не е във вятъра, а в циклоните. Обичайно са първите дни на септември. 

Ей, еми начи не е добра идея да ходим от 24-31.08 много ще сме на ръба.... кога е подходящо? 

PS. В крайна сметка времето е на късмет. Каквото такова... 😄 Като се замисля много неща с пътуванията ни станаха въпрос на късмет .... 😄 

Връзка към коментар
На 9.02.2021 г. в 19:59, Бръмбар каза:

Приятелите, които пътуваха уикенда всяка седмица ли си правеха ПСР тест или се редуваха различни приятели 🙂

 

 

Ще кажа само, че всеки който е идвал си е правил ПСР тест по едни път. Нищо друго не признавам.

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Източен Крит е не по-малко красив от запада. Особено на изток от Агиос Николаос. Там пък става абсолютно нетуристик.  Аз лично смятам тази година отново половината време там да го изкараме. 

Раян промениха времето на полетите, та ще трябва да променям и резервациите. 

Вероятно освен Крит, тази година ще отидем на поне два Циклада, но през юли. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте на всички. Мислим компания да посетим Родос през юни, но искаме да сме с кола за да може на връщане да останем няколко дни в Кападокия. Въпроса ми е има ли някой, който е пътувал през 2020 от Турция до Родос с ферибот и дали тази година ще има такъв ферибот или заради влошените отношения между Гърция и Турция няма да го пуснат. Гледам, че от април има някакво разписание, но ще ми бъде полезна информация от първа ръка от хора пътували с някой от фериботите от Турция до Родос.

Връзка към коментар

Ще ми се да ви кажа нещо оптимистично, но най-вероятно и 2021 г. фериботите между Гърция и Турция няма да ги бъде...

Не е ковид проблема, политически е. Сядаха вече няколко пъти на преговори, но за сега нищо конкретно. 

Последните вести са, че и двете държави провеждат сериозни военни учения около Родос от онзи ден новините...

https://www.hurriyetdailynews.com/annual-nato-drill-gets-underway-in-italy-162619

Връзка към коментар
преди 57 минути , borislavpetkov84 каза:

Здравейте на всички. Мислим компания да посетим Родос през юни, но искаме да сме с кола за да може на връщане да останем няколко дни в Кападокия. Въпроса ми е има ли някой, който е пътувал през 2020 от Турция до Родос с ферибот и дали тази година ще има такъв ферибот или заради влошените отношения между Гърция и Турция няма да го пуснат. Гледам, че от април има някакво разписание, но ще ми бъде полезна информация от първа ръка от хора пътували с някой от фериботите от Турция до Родос.

Директно на въпроса ти: Не, не съм пътувал Мармарис-Родос на ферибот през 2020!
Но съм го пътувал няколко пъти в двете посоки предни години, и се зачудих от кога са пуснали фериботи и за коли, а не само за пасажери. Та до колкото знам - фериботи за коли Мармарис-Родос няма!

 

Ако гледаш сайта на https://www.marmarisferry.com/ - хората са го коментирали, давам линкове по-долу:
"Thanks for your reply, I've already tried that website, but I find that if I check the vehicle box, no ferries come up on any date. I think it no longer carries vehicles and am asking if anyone knows that it still does."

 

ей ги два линка на английски с подобни терзания от миналата година 2020та, и по-миналата 2019та.

 

1) https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/europe-eastern-europe-the-caucasus/turkey/turkey-to-rhodes-with-a-motorhome

 

2) https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/europe-eastern-europe-the-caucasus/turkey/marmaris-rhodes-car-ferry

 

Хората казват (а и моята информация е същата), че може да се натоварите с колите си в Бодрум, от там до Кос, и после друго фери (вътрешно) - до Родос.
Иначе голям ферибот (и за коли, и мотори, и колела, и камиони), ама от Пирея - БлуСтар ферис, кораба се казва  БлуСтар 2 ако се не лъжа, маршрута е Пирея-Лерос-Патмос-Кос-Родос (ако не бъркам последователността, и ако няма промяна в маршрута).


Моя съвет ако идвате от Турция - оставете си колите в Мармарис и си наемете такива в Родос. 2 дена са напълно достатъчни да го видите великия Родос (1 за град Родос, и 1 за остатъка, най-вече Линдос), така че няма да ви излезе златен наема на МПС.

 

Колкото до политиките - и на гърци, и на турци задниците им са отворени за пари на максимума, тъй че едва ли ще изпуснат възможността да смъкнат кожата на някой турист. Особено гърците едва ли ще си прецакат за втора поредна година туристическия сезон, т.е. ферита си мисля, че ще има.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

2019г. след 10-ти Септември направихме една седмица Корфу и след това една седмица Крит. Не капна и капка дъжд, беше голяма жега...явно с времето е относително. 

В Корфу бяхме отседнали в най- южната част в Кавос. Селцето не е нищо особено, но с доста ресторанти и хубава храна и отправна точка за обикаляне.

 За плаж предпочитахме западната страна на острова, тъй като харесваме пясъчни плажове. Gardenos beach ни стана любим. Мноого дълга пясъчна ивица с чадъри, но и свободна зона. Има няколко места за хранене, но едно ни стана любимо. Вкусна и евтина храна. А в близост имаше магазин, в случай на евтина биричка и сладолед🙂. Та почти всеки ден ходихме на този плаж, като отделихме два дни за една пълна обиколка на острова с кола под наем. Другият плаж който много ни хареса с невероятни недокоснати дюни беше Issos beach.

След Корфу беше Крит. Тук спахме  http://pergamos-village.kolymbari.hotel-crete.net/en/#rooms . С кола беше на около час от Балос и Елафониси, половин час до Ханя и Фаласарна. До хотелчето имаше таверна с винаги прясна риба и хубава ракийка...та добре си прекарвахме когато не ни се ходеше до Ханя. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, KrumKrumov каза:

Директно на въпроса ти: Не, не съм пътувал Мармарис-Родос на ферибот през 2020!
Но съм го пътувал няколко пъти в двете посоки предни години, и се зачудих от кога са пуснали фериботи и за коли, а не само за пасажери. Та до колкото знам - фериботи за коли Мармарис-Родос няма!

 

Ако гледаш сайта на https://www.marmarisferry.com/ - хората са го коментирали, давам линкове по-долу:
"Thanks for your reply, I've already tried that website, but I find that if I check the vehicle box, no ferries come up on any date. I think it no longer carries vehicles and am asking if anyone knows that it still does."

 

ей ги два линка на английски с подобни терзания от миналата година 2020та, и по-миналата 2019та.

 

1) https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/europe-eastern-europe-the-caucasus/turkey/turkey-to-rhodes-with-a-motorhome

 

2) https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/europe-eastern-europe-the-caucasus/turkey/marmaris-rhodes-car-ferry

 

Хората казват (а и моята информация е същата), че може да се натоварите с колите си в Бодрум, от там до Кос, и после друго фери (вътрешно) - до Родос.
Иначе голям ферибот (и за коли, и мотори, и колела, и камиони), ама от Пирея - БлуСтар ферис, кораба се казва  БлуСтар 2 ако се не лъжа, маршрута е Пирея-Лерос-Патмос-Кос-Родос (ако не бъркам последователността, и ако няма промяна в маршрута).


Моя съвет ако идвате от Турция - оставете си колите в Мармарис и си наемете такива в Родос. 2 дена са напълно достатъчни да го видите великия Родос (1 за град Родос, и 1 за остатъка, най-вече Линдос), така че няма да ви излезе златен наема на МПС.

 

Колкото до политиките - и на гърци, и на турци задниците им са отворени за пари на максимума, тъй че едва ли ще изпуснат възможността да смъкнат кожата на някой турист. Особено гърците едва ли ще си прецакат за втора поредна година туристическия сезон, т.е. ферита си мисля, че ще има.

Ами на мен от Фетие до Родос ми излиза един ферибот за коли, но дали реално качва коли не съм много сигурен.

7613C31F-30C7-46DA-9992-6A470BC8A844.png

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Бил съм на Закинтос в първите дни на май, сезона точно започваше и пристигаха (тогава) първите чартъри с англичани. Корабчетата  до плажа Навагио работеха, и правихме плаж, водата беше още доста студена, но какво пък. От към време - 30 градуса и супер хот§ съни. 🙂 Доста спокойно като цяло. На Родос, Санторини съм ходил само август и септември, така, че не мога да кажа как е през април и май. Знам, че Великден на Санторини е уау, много величествено целия Пиргос гори в светлина! 

снимката на Навагио е от 04.05.2015г. 

 

DSCN5926.JPG

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

От днес Гърция отваря.

- отпада ограничението за движение между областите

- отпадат и изискванията за пращане на СМС за излизане, магазини и т.н (които в последния месец и много не са проверявали)

- вечерният час става от 00:30 до 5:00

 

От България към Гърция ще може да се пътува сухопътно между 07 и 23ч през:

- Кулата

- Маказа

- Капитан Петко Войвода

Работното време на КПП-тата е 07-23ч. В кола до 3 възрастни (децата не ги броят)

 

За влизане в Гърция:

- ПСР до 72ч

или

- ваксинационен сертификат с повече от 14 дни от последна доза на ваксината 

или 

- тест за антитела 

Очаква се да започнат да приемат и антигенни тестове (от 21ви) и европейския вкасинационен сертификат (от юни)

 

 

За пътуване до островите ще трябва да се прави антигенен тест до 24ч, но може и от аптеката + декларация за авио/фери компанията

 

  • Харесвам 17
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 7 часа, adreno каза:

тест за антитела

Как е формулирано това, защото и след първа доза ваксина, човек има антитела? Т.е. не е необходимо да чака две седмици от втората.

 

Не съм и допускала, че точно аз ще дам началото на темата за гръцкото лято тази година. 😋

Връзка към коментар
преди 8 часа, adreno каза:

За пътуване до островите ще трябва да се прави антигенен тест до 24ч, но може и от аптеката + декларация за авио/фери компанията

Извинявай, но това не го разбрах много. Ако се лети до някой остров, но с начална точка извън Гърция тоест международен полет, ще трябва освен сертификат (например), и такъв антигенен тест ли?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За антигенните тестове не е излязла заповедта.

За островите - вероятно adreno има предвид пътуване с ферибот вътрешни курсове, не със самолет от външна точка, защото за ферибота ще трябва също тест.

Последното е доста неприятно. Ние принципно пътуваме около 2 седмици с кола, много багаж, но при това положение май ще поразгледам полети за този сезон. Дори ние да се ваксинираме, няма как да е ок да бъркат в носа на децата няколко пъти. 

Така че island hopping това лято не е опция. 

Другият вариант е сухопътни обиколки, в крайна сметка ни остава 2/3 от Пелопонес, Пелион бих повторила, Евия може сухопътно да се стигне. Обаче пак ще е тегаво минаването на границата, така че....

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, DaBo каза:

Извинявай, но това не го разбрах много. Ако се лети до някой остров, но с начална точка извън Гърция тоест международен полет, ще трябва освен сертификат (например), и такъв антигенен тест ли?

Ако се лети директно се ползва ПСР. 

Ако обаче си в Гърция влязъл и решиш да продължиш към остров на следващ ден трябва да си направиш антигенен тест. Това важи и за местни, и за чужденци

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Добре де имам следния въпрос направила съм си примерно PCR минала съм границата, преспивам някъде и на следващия ден отивам на ферито до някой остров, PCR-ра ми все още е валиден тоест има още от тези 72 часа няма ли да го признаят? 

Следващия ми въпрос, купуваш от аптеката им от тези бързите тестове и какво сам ли си ги правиш и отиваш с тях на ферибота или? Как става тоя номер?

Коментирам и друга тема да кажем че съм на Кефалония и си вземам екскурзия круизче което обикаля Итака и т.н. Какво и там ли тест?

 

Побъркаха народа....имам резервации за лятото дано това с ферибота да го махнат че е много тъпо...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.