Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

аз вече просто не знам какво да правя с този Родос, явно няма да ми се сбъдне това желание... След като Уиз отмениха полетите си, смених ги за България еър, преди малко получих мейл и от тях, че ги канселират! Не знам какво се случва, но не мога да измисля никакъв начин да стигна до там, а толкова ми се иска! Сега ще се боря да си върна парите и отново започва голямото чудене къде да отидем на море...

Връзка към коментар
преди 37 минути , antea каза:

 

 

от друга страна, процентът положителни в Гърция е по-нисък от този в България, така че по пътя на пропорцията, ако у нас се правеха толкова тестове, колкото там, броят тук можеше да бъде 4300+ човека, вместо днешните 782, така че аз лично смятам нашето Черноморие за доста по-опасно от гръцкото море

Коректно е да се добави , че това касае само днешните данни , за предишните 100+ дни ситуацията беше доста по-различна!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

темата е за актуална информация и касае главно хора, които планират или им предстоят пътувания, така че какво е било минус 100/200 или все тая колко дни назад не е особено информативно

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, antea каза:

от днес ECDC е преместила Крит, Додеканези, Йонийски острови и Циклади в тъмночервената зона; броят заразени в Крит вече е около 14% от общия брой за Гърция, а числеността на населението /заедно с туристите/ е малко над 6% от общото население на Гърция

 

от друга страна, процентът положителни в Гърция е по-нисък от този в България, така че по пътя на пропорцията, ако у нас се правеха толкова тестове, колкото там, броят тук можеше да бъде 4300+ човека, вместо днешните 782, така че аз лично смятам нашето Черноморие за доста по-опасно от гръцкото море

ECDC на колко време актуализира тази карта? Всеки вторник пише на сайта, пък я публикуват в четвъртък? Т.е. мисълта ми е ако някоя държава рязко зачервенее (над 200 на 100хил или над 4%), променят ли цвета й незабавно или си кротуват докато не изтече седмичния срок, за който си е активна без изненади на 5тия ден?

 

Зорът ми е, че обмислям нещо за края на месеца, обмислям кога да е с точност до дата 🙂 🙂 (друга ЕС, не е Гърция, но така и така си писала тук, тук питам 🙂 ). За ЕС гражданите в тази страна казват, че се водят по ЕЦДЦ картата. Според тази карта България е в зелено-оранжева зона (75-200д. на 100 хил), а според днешните данни, заразените са 4,3% от тестовете (782 от 18166 теста) , заразените за страната на 100хил са към 85-90души. Би трябвало БГ да е светло червена. Пък не е.

 

Спойлер

Днес

20210812.png.7261da8942244b80f9e80f973c350da5.png

ПС: Сори, за спама в гръцката тема, вероятно вече е коментирано, моля дайте линк за поведението на ЕЦДЦ, защото в Ограничения и Обща дискусия не намирам скорошно инфо.

ППС: Изобщо не ме е грижа кое море е опасно от корона и кое не е, единствени критерии са ми да не ходя с маска по улиците край морето и да си спестя кефа да ми бъркат за екстра-проба за ковид 🙂 🙂 🙂 Т.е. Гърцио, море родно (според детето ми), проучвам да походим и другаде, но и при теб ще се върнем!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Coo каза:

ECDC на колко време актуализира тази карта? Всеки вторник пише на сайта, пък я публикуват в четвъртък? Т.е. мисълта ми е ако някоя държава рязко зачервенее (над 200 на 100хил или над 4%), променят ли цвета й незабавно или си кротуват докато не изтече седмичния срок, за който си е активна без изненади на 5тия ден?

 

 

уви, не мога да помогна по тази част - не следя ECDC и как се отразяват техните премествания на националните ограничения, новината и линка за преместването я видях от група във фейсбук за Крит, в която се пускат всички данни, които касаят Крит, така че може би ще е по-добре и ти да намериш някакъв подобен източник за местата, които те интересуват и да го следиш - обикновено са доста достоверни и от там се научават локални мерки доста по-рано отколкото в масовите медии

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Coo, за да си обясниш твойта карта, първо трябва да погледнеш тази 😃:

image.png.db325ee6c6f782e12b39de4893b4518b.png

от тук:

https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea

Според седмичният анализ от таблицата ние сме към 62/100000. Единствената причина е, че се гледат 14 дни назад, когато сме имали по-малко заразени. А фактическото ни състояние е както ти си посочила 80-90/100000. 

Имаме може би седмица за да попаднем в по-наситените цветове на картата. Много рязко вдигаме, за разлика от Гърците, които поради някаква причина си стоят в плато.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 39 минути , iMari каза:

@Coo, за да си обясниш твойта карта, първо трябва да погледнеш тази 😃:

image.png.db325ee6c6f782e12b39de4893b4518b.png

от тук:

https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea

Според седмичният анализ от таблицата ние сме към 62/100000. Единствената причина е, че се гледат 14 дни назад, когато сме имали по-малко заразени. А фактическото ни състояние е както ти си посочила 80-90/100000. 

Имаме може би седмица за да попаднем в по-наситените цветове на картата. Много рязко вдигаме, за разлика от Гърците, които поради някаква причина си стоят в плато.

Бааа тези карти, 🤪 Моята я взех от тук, понеже тъкмо гледах рестрикциите за пътуването до не-гръцкото море: Combined indicator: 14-day notification rate, testing rate and test positivity, updated 12 August 2021 https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement

 

Планирам полет към началото на седмица 34. Т.е. Те последно ще са ъпдейтнали картата в четвъртък-седмица 33 и ще отразява седмица 31 и 32?

 

Да не съм съвсем безполезна за темата за Гърция: и аз не знам как го правят, но евалата, че удържаха плато близо месец, последните дни и техните цифри скачат. Техният ръст 10-12% спрямо цифрите от миналата седмица е много по-контролиран от нашия 😞 Надявам се и през септември да ни искат за туристи, а също нашето МЗ да не реши, че много го е грижа и да играе мръсно с желаещите да пътуват до Гърция...


Малък чаршаф за Гърция

Спойлер

Гърция: източник https://eody.gov.gr/category/anakoinoseis/

Седмица 28
12.7-18.7
Седмица 29
19.7-25.7
Седммица 30
26.7-1.8
Седмица 31
2.8-8.8
Седмица 32
9.8-15.8
Седмица 33
16.8-22.8
Седмица 34
23.8-29.8
Седмица 35
30.8-5.9
2 865 1 934 2 070 2 156 2 595      
3 109 3 565 3 593 3 428 4 181      
2 938 2 972 2 874 2 856 3 475      
2 794 2 604 2 696 2 800 3 605      
2 691 2 854 2 845 2 925        
2 562 2 472 2 760 2 768        
1 558 1 553 1 605 1 852      

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, iMari каза:

Много рязко вдигаме, за разлика от Гърците, които поради някаква причина си стоят в плато.

Не само Гърция е така. Аз следя и Португалия и Испания, при които от известно време я има тази тенденция на спад/плато след първоначален скок. Хипотезата е, че това идва от високия брой на ваксинираните, което в крайна сметка ограничава броя на новите случаи.

 

За съжаление вече започва да се говори усилено за това, че в един момент ще трябва да се затварят граници със страни с нисък процент ваксинирани. Последно вчера по немската телевизия ZDF имаше много критичен репортаж конкретно за България и се говореше точно за такава възможност.

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, antea каза:

от днес ECDC е преместила Крит, Додеканези, Йонийски острови и Циклади в тъмночервената зона; броят заразени в Крит вече е около 14% от общия брой за Гърция, а числеността на населението /заедно с туристите/ е малко над 6% от общото население на Гърция

 

от друга страна, процентът положителни в Гърция е по-нисък от този в България, така че по пътя на пропорцията, ако у нас се правеха толкова тестове, колкото там, броят тук можеше да бъде 4300+ човека, вместо днешните 782, така че аз лично смятам нашето Черноморие за доста по-опасно от гръцкото море

Абсолютно нелогично разсъждение. Няма как да да правиш такива изводи - това е безпочвена спекулация. АКо се опиташ да помислиш малко и сама ще разбереш защо.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, mu_ry каза:

аз вече просто не знам какво да правя с този Родос, явно няма да ми се сбъдне това желание... След като Уиз отмениха полетите си, смених ги за България еър, преди малко получих мейл и от тях, че ги канселират! Не знам какво се случва, но не мога да измисля никакъв начин да стигна до там, а толкова ми се иска! Сега ще се боря да си върна парите и отново започва голямото чудене къде да отидем на море...

A3 правят хубави връзки в неделя вечер и пон/вт/съб сутрин и чет/пет/нед за прибиране. Е, цените не са като на Уиз и БГеър, но ако толкова искаш - може. Това сa варианти на един билет. АКо си по-рисков играч може да поискаш България Еър да ти сменят билетите до Атина и от там да си направиш връзка с Еджиън, Скай Експрес или Волотеа. Може и през Солун или Ираклион, но там комбинациите са по-кофти

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@mu_ry Не знам как си с времето и дали държиш да летиш, но погледни корабите с каюти от Атина (Pireus) до Родос. https://www.ferries.gr/en/

Цените са по около 80 евро (билет с каюта без прозорец) - 100 евро (билет с каюта с прозорец). Може и да има сайтове за сваляне на цените, аз не съм купувала скоро понеже идеите за не паснаха с плановете на половинката ми за август.

Не е евтино, но ще си направиш малък круиз (и вероятно ще ти втръсне да гледаш море 🙂)

 

Пример

PIRAEUS 23:59

SANTORINI (THIRA) 06:40

KOS 12:40

SYMI 15:20

RHODES 16:25

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря, нещо ми изпуши главата вече… Каквото и да направя имам чувството, че не му върви на това пътуване. Имам билети за Корфу за същите дати, които мислех да не ползвам, ама вече се замислям да си сменя решението 😂 не ми харесваше много за морска почивка с дете на 6 години, ама като не ме иска Родос 😂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Къде мога да видя разписанието на фериботите от Миконос за Наксос и цени? От новото или старото пристанище тръгват феритата за Наксос?

 

Някой може ли да препоръча евтино и прилично спане около летището на Миконос? Излизат ми цени на стая от 150€ нагоре. 

Връзка към коментар

От новото пристанище тръгват фериботите за Наксос.

От старото можете да вземете лодка за 2 евро до новото.

От летището има автобус на 1 час. 

Хотели с ниски цени не открих. 

www.ferryhopper.com

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , Дани Магелани каза:

От новото пристанище тръгват фериботите за Наксос.

От старото можете да вземете лодка за 2 евро до новото.

От летището има автобус на 1 час. 

Хотели с ниски цени не открих. 

www.ferryhopper.com

Благодаря , Дани. Тия нощувки на Миконос са голямо дърво. Лошото е , че и полетите на УИЗ от София кацат на летището в 23ч и тогава вече май няма градски транспорт , та ще трябва и такси. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Диан беше постнал разписанието на автобуса. Има 3 спирки - летище, нов порт и фабрика (центъра на град Миконос).

Като слезете на фабрика, има туристическа агенция, в която оставяте за 5 евро на бройка на багаж до 18 ч.  Ще потърся името и. 

Спускате се към водата, подминавате църквичка и малко плажче и сте на вятърните мелници. От там се вижда старото венецианско пристанище, от което тръгват лодките за новия порт на 30 мин. 

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , Дани Магелани каза:

Диан беше постнал разписанието на автобуса. Има 3 спирки - летище, нов порт и фабрика (центъра на град Миконос).

Като слезете на фабрика, има туристическа агенция, в която оставяте за 5 евро на бройка на багаж до 18 ч.  Ще потърся името и. 

Спускате се към водата, подминавате църквичка и малко плажче и сте на вятърните мелници. От там се вижда старото венецианско пристанище, от което тръгват лодките за новия порт на 30 мин. 

 

 

 

Намерих разписанието, но 22.30ч е последния автобус.

Връзка към коментар
На 12.08.2021 г. в 19:38, mu_ry каза:

аз вече просто не знам какво да правя с този Родос, явно няма да ми се сбъдне това желание... След като Уиз отмениха полетите си, смених ги за България еър, преди малко получих мейл и от тях, че ги канселират! Не знам какво се случва, но не мога да измисля никакъв начин да стигна до там, а толкова ми се иска! Сега ще се боря да си върна парите и отново започва голямото чудене къде да отидем на море...

  И аз имах същия проблем с отюазан полет на България ер през юни , купени билети през април и едва през август си получих парите. Кредитираме ги безлихвено.. После летях с Aegian   през Атина , но моето пътуване беше 17 дни и не ме бъркаше толкова. Има вариант да оспориш траньакцията, ако не ти върнат парите в посочения от тях срок, говпри с банката.

Връзка към коментар
преди 25 минути , Asya Assenova каза:

  И аз имах същия проблем с отюазан полет на България ер през юни , купени билети през април и едва през август си получих парите. Кредитираме ги безлихвено.. После летях с Aegian   през Атина , но моето пътуване беше 17 дни и не ме бъркаше толкова. Има вариант да оспориш траньакцията, ако не ти върнат парите в посочения от тях срок, говпри с банката.

обещаха, че до края на септември ще ги върнат. Така или иначе вече резервирах едно студио за Корфу, дано вече ми се получи тая почивка 🤣

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , mu_ry каза:

обещаха, че до края на септември ще ги върнат. Така или иначе вече резервирах едно студио за Корфу, дано вече ми се получи тая почивка 🤣

Корфу също е супер. Веесело пътуване.

Връзка към коментар
преди 2 минути , iMari каза:

@mu_ry, между Хераклион и Родос летят Раян и от края на август цените са много добри. И на мен Родос ми е на сърце.❤️ 🙂

 

ще го оставим за дург път, билетите за Корфу ги имам купени, не ми се рискува пак да пропадне нещо в последния момент. То като насилваш нещо прекалено..., но няма да му се дам на Родос, надявам се другата година вече да се видим 😊

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.