Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

Заповедта е към 400 страници, тепърва ще се изясняват подробности.

За селф тестовете обаче ти трябва АМКА, т.е. номер на социална осигуровка, което го прави неприложимо за пътуващи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Дани Магелани

Излитаме от София, кацаме на Миконос и в същия ден с ферито отиваме на Наксос. Там е престоят ни. Връщаме се на Миконос, преспиваме и летим от Миконос до София. Какво трябва да направи ваксиниран човек? Обърках се вече.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Споко, @Дани Магелани. Явно и гърците още не знаят. ☺️ Леко се шегувам, но говорих с приятел дипломат в мисията ни в Атина и той горе-долу това ми отговори. Чакали някакви инструкции от гърците... Тепърва щели да уточняват и тълкуват заповедта. Освен това много е вероятно с настъпването на тур.сезон и увеличаването на тъпникопотока да попроменят коя друга точка от заповедта.   
Ако не пътувате съвсем скоро, не бих го мислила толкова много. От средата и края на юни доста неща ще се изяснят. 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

До колкто знам за пътуване примерно за кораб, е нужен ПСР от последните 72 часа. Така че, ако кацнете примерно в понеделник, спокойно може да си вземете кораб за някой остров до изтичането на тези 72 часа. 

За децата, никой няма да им бърка в носа. Self test, ако е нужен на някой, може да се направи и със слюнка. Струват някъде до около 6 евро, ( аз съм си намерила за 4).

 

Ако си ваксиниран, си показваш документът за ваксинация.

 

За self test, не трябва АМКА.  АМКА , трябва за безплатните тестове, които се изискват от Гърция на работещите и учащите.

Туристите ще си ги плащат.  Резултатите от self-test ще трябва да се декларират в платформа self-testing. gov. gr. 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 3
Връзка към коментар

Даааа, всичко ще зависи от тъпникопотока и заразените  по островите и континенталната част на Гърция.

 

Май такива декларации ще трябва да се попълват за да се качиш на кораб за остров https://www.ynanp.gr/media/documents/2021/05/13/ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ_ΑΓΓΛΙΚΑ_EWVmiZB.pdf

 

Сайтът self-testing.gov.gr не са го направили за туристи . Най-вероятно скоро ще го пуснат.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 15.11.2020 г. в 9:49, Alexander каза:

Април-май бури на Крит???

За мен това граничи с абсурда.

 

Края на май си става за плаж, април не, но е перфектно за разходки.

 

Родос не е зелен и ако няма да става за плаж не бих го избрал.

От Крит се стига лесно с фери до Санторини.

 

Била съм в началото на май в Ретимно и си себе яка жега, еодата също беше ок. Нс Родос, Линдос, понеже е залив, ставаше и от април. Заеиси от сеьона.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Имам билети до Атина другата седмица. И се чудя - цикладско ли ми е, додеканезско ли ми е, йонийско ли ми е, северноегейско ли ми е за 5 дни. Спорадско и Критско не ми е определено. - искам хем да има плажове, ама да има и какво да се прави 5 дни. Малките острови отпадат, защото 5 дни са много, а не е ясно дали ще може да се прави island hopping..

Не мога да реша задачата

Връзка към коментар

Букнах 17-ти 27-ми юли - десет дена на Крит. Ще летим с Райън от София. Разделил съм престоя 5 нощувки в Ханя и 5 в Ретимно защото и двата града ми се струват мн колоритни. Инъче програмата е стандартна - Балос, Грамвуза, Аркади, Превели, Кносос ....ще пропуснем само Самария, защото фемилито едва ли ще го издържи.  За пръв път ще сме на Крит, така, че ми е адски интерено и съм отворен за съвети и предложения за места, заведения, храна ... 😉 споделете впечатления. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 17.05.2021 г. в 12:49, Levantino каза:

Букнах 17-ти 27-ми юли - десет дена на Крит. Ще летим с Райън от София. Разделил съм престоя 5 нощувки в Ханя и 5 в Ретимно защото и двата града ми се струват мн колоритни. Инъче програмата е стандартна - Балос, Грамвуза, Аркади, Превели, Кносос ....ще пропуснем само Самария, защото фемилито едва ли ще го издържи.  За пръв път ще сме на Крит, така, че ми е адски интерено и съм отворен за съвети и предложения за места, заведения, храна ... 😉 споделете впечатления. 

От изложеното дотук видях само една точка на южния бряг - Превели. Там е хубаво, но... препоръчвам ти колкото може повече време на юг, на Либийско море. Там е дълбокият Крит. Още повече щом си в пиков сезон, на север ще е ад (не ща да си помислям как ще изглеждат по тия дати Балос и Елафониси, ако вървят добре нещата с вируса). 

Като плажове - за област Ханя мога да дам препоръка за Палеохора, Грамено, Франгокастело. Корабче от Хора Сфакион до Глика Нера/Лутро/Мармара е много приятно преживяване също.

За район Ретимно - можете да пробвате плажовете на Полиризос, Суда, Амуди, Схинаря, даже ако успеете да стигнете на изток до Агиос Павлос... До Превели се слиза доста (и качва наобратно) по стълби, ако домашните ти ги мързи - имаше, мисля, екскурзионни корабчета от Плакияс. 

Таверни също мога да препоръчам основно на юг и във вътрешността, на север си е туристик. Опитай, няма да съжаляваш 🙂

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 10 минути , Параход каза:

От изложеното дотук видях само една точка на южния бряг - Превели. Там е хубаво, но... препоръчвам ти колкото може повече време на юг, на Либийско море. Там е дълбокият Крит. Още повече щом си в пиков сезон, на север ще е ад (не ща да си помислям как ще изглеждат по тия дати Балос и Елафониси, ако вървят добре нещата с вируса). 

Като плажове - за област Ханя мога да дам препоръка за Палеохора, Грамено, Франгокастело. Корабче от Хора Сфакион до Глика Нера/Лутро/Мармара е много приятно преживяване също.

За район Ретимно - можете да пробвате плажовете на Полиризос, Суда, Амуди, Схинаря, даже ако успеете да стигнете на изток до Агиос Павлос... До Превели се слиза доста (и качва наобратно) по стълби, ако домашните ти ги мързи - имаше, мисля, екскурзионни корабчета от Плакияс. 

Таверни също мога да препоръчам основно на юг и във вътрешността, на север си е туристик. Опитай, няма да съжаляваш 🙂

Ще съм благодарен на препоръки за таверни на юг! 

Връзка към коментар
На 17.05.2021 г. в 12:49, Levantino каза:

Букнах 17-ти 27-ми юли - десет дена на Крит. Ще летим с Райън от София. Разделил съм престоя 5 нощувки в Ханя и 5 в Ретимно защото и двата града ми се струват мн колоритни. Инъче програмата е стандартна - Балос, Грамвуза, Аркади, Превели, Кносос ....ще пропуснем само Самария, защото фемилито едва ли ще го издържи.  За пръв път ще сме на Крит, така, че ми е адски интерено и съм отворен за съвети и предложения за места, заведения, храна ... 😉 споделете впечатления. 

От Ханя си близо до Елафониси,Фаласарна,Шейтан лимани. Ако не сте запазили рентакар мога да ти препоръчам фирма,която ползвахме септември.

преди 46 минути , Параход каза:

Таверни също мога да препоръчам основно на юг и във вътрешността,

Ако може информация за таверни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Eто няколко на юг, дано няма промени покрай пандемията

https://g.page/virgin-mary-982?share

https://goo.gl/maps/YCJejzsnsYwR8VUf8

https://goo.gl/maps/ogRQP23iB4bkb8K2A - тук цъквам едната, но и другата в Канданос е на ниво

https://goo.gl/maps/tAV3t98iwuJs1Axr6

 

И някои във вътрешните села, по-близо до северния бряг

https://goo.gl/maps/pvNUiS4wBnqz9Bh26

https://g.page/nerantzoula?share - тази беше леко туристическа, че е на пътя за Елафониси, но спахме в съседното село, та ходихме

И класиката в Дракона, там е само с резервации обаче

https://goo.gl/maps/VX9e4G6iC3DcE5WH9

 

Какво е добре да се опита: пълнени цветове от тиквички - правят ги по няколко начина; охлюви; ханиотико буреки (не е бюрек, а нещо като постна мусака), ярешко цигариасто (задушено в зехтин и вино), апаки (едно свинско пушено месце на тиган), разните форми на банички - калицуня, сфакианопита и т.н. А октоподената туршийка във Върджин Мери още я споменаваме (изядохме я! беше средата на септември и нямаше вече за идващите след нас).

 

Ракия дават в изобилие без пари 🙂 

Да ви е сладко!

 

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 6
  • Браво 1
Връзка към коментар

На мандолина ми прилича.

@adreno, може би при така поставен въпрос, аз бих избрала Цилкади - на повечето може човек да намери какво да прави за 5 дни, дори и без да ходи на други наблизо с ферибот. Макар че на мен лично Додеканези са ми повече на сърце, но там повече ми се обикаля по малките островчета.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 17 минути , theforeigner каза:

 

Може ли инфо за фирмата. Благодаря!

https://www.cretarent.gr/

 

Всичко е включено в цената,без депозит и карти,детски столчета,пълна застраховка...препоръчвам с две ръце.

От 15.6 пак сме там и отново запазих автомобил от тях.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Цоп и аз тук  ! Това лято сме планували 4-5 дни юнска Неа Врасна и една августовско-септемврийска Превеза- Врахос-Парга-Лефкада. Дано успеем да ги осъществим !

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 13 часа, Бръмбар каза:

На мандолина ми прилича.

@adreno, може би при така поставен въпрос, аз бих избрала Цилкади - на повечето може човек да намери какво да прави за 5 дни, дори и без да ходи на други наблизо с ферибот. Макар че на мен лично Додеканези са ми повече на сърце, но там повече ми се обикаля по малките островчета.

И на мен Додеканезите са ми по на сърце, и го послушах. А и до Цикладите има и директни полети от София - и мисля да ги оставя да ме очакват с нетърпение през юли.

 

В крайна сметка ще е Кос, като за ден ще има отскочим и до Лерос с ферибот/самолет. Заминаването е утре 🤩

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.