Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

Малко прясно инфо и първи впечатления.

Петък, 21 Май, полета беше пълен над 90%, 

ПСР си правих на летището, излезе за под час и половина. Всички трябва да минат през чекин и да покажат тест и плф. Имаше скандали, някой не ги качиха.

На пристигане гледаха с половин око плф и ПСР (от телефона). Не видях някой да викат за повторен тест, но реално около мен бяха само другите хора от бизнес класата. 

На сутринта Атина-Кос директно на бординг - пак гледаха пср от телефона. На кацане доста тресе, а и на самия остров духа северозападен вятър два дни, чак сега се успокои. Иначе е слънчево. На острова обаче е доста празно - има туристи някакви - руснаци, англичани, германци но е слабо.

Което е доста приятно.

 

Вечерния час го спазват, но най-хубавото - това за маските много много не се спазва. Голяма част от хората не носят изобщо, други ги носят под носа или като лигавник. И местни, и туристи. Е, виждат се такива и с маски в колата например.

Още в първата таверна със собственика ударихме една приказка за гадните политици и конспирациите 😄

Утре с фери към Лерос - не искат декларации или тестове според агентката която ни принтира билетите.

 

 

 

 

 

IMG_20210522_111912.jpg

IMG_20210522_115533.jpg

IMG_20210522_132647.jpg

IMG_20210522_142211.jpg

IMG_20210522_151713.jpg

IMG_20210522_192431.jpg

IMG_20210523_140542.jpg

IMG_20210523_155015.jpg

IMG_20210523_202042.jpg

  • Харесвам 38
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, adreno каза:
преди 14 часа, adreno каза:

@adreno, гледам, че си постнал снимка от  голямата крепост Антимахея. А тази в пристанището на Кос таун, Нерация мисля, че се казваше, още ли е затворена за туристи ??? Преди няколко години, като ги удари земетресението и май я затвориха крепостта. Тогава падна и минарето на джамията в центъра на града.

Аз съм ходил на Кос 2010г. толкова отдавна, и ми беше супер ориентал ,,православна църква, джамия, хоспиталиерската крепост...

А за Лерос,,,задтължитлно Агия Марина, крепостта Пандели и италианската утопия в Лакки. 

 

 

 

 

 

IMG_20210522_111912.jpg

IMG_20210522_115533.jpg

IMG_20210522_132647.jpg

IMG_20210522_142211.jpg

IMG_20210522_151713.jpg

IMG_20210522_192431.jpg

IMG_20210523_140542.jpg

IMG_20210523_155015.jpg

IMG_20210523_202042.jpg

 

 

 

 

IMG_20210522_111912.jpg

IMG_20210522_115533.jpg

IMG_20210522_132647.jpg

IMG_20210522_142211.jpg

IMG_20210522_151713.jpg

IMG_20210522_192431.jpg

IMG_20210523_140542.jpg

IMG_20210523_155015.jpg

IMG_20210523_202042.jpg

 

IMG_2542ь.jpg

IMG_2544.jpg

IMG_2554.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
На 17.05.2021 г. в 0:55, adreno каза:

Имам билети до Атина другата седмица. И се чудя - цикладско ли ми е, додеканезско ли ми е, йонийско ли ми е, северноегейско ли ми е за 5 дни. Спорадско и Критско не ми е определено. - искам хем да има плажове, ама да има и какво да се прави 5 дни. Малките острови отпадат, защото 5 дни са много, а не е ясно дали ще може да се прави island hopping..

Не мога да реша задачата

Препоръчвам Родос, а за 5 дни може и до Сими да отскочите, Халки също е опция за дей трип.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 16 часа, adreno каза:

Малко прясно инфо и първи впечатления.

Петък, 21 Май, полета беше пълен над 90%, 

ПСР си правих на летището, излезе за под час и половина. Всички трябва да минат през чекин и да покажат тест и плф. Имаше скандали, някой не ги качиха.

На пристигане гледаха с половин око плф и ПСР (от телефона). Не видях някой да викат за повторен тест, но реално около мен бяха само другите хора от бизнес класата. 

На сутринта Атина-Кос директно на бординг - пак гледаха пср от телефона. На кацане доста тресе, а и на самия остров духа северозападен вятър два дни, чак сега се успокои. Иначе е слънчево. На острова обаче е доста празно - има туристи някакви - руснаци, англичани, германци но е слабо.

Което е доста приятно.

 

Вечерния час го спазват, но най-хубавото - това за маските много много не се спазва. Голяма част от хората не носят изобщо, други ги носят под носа или като лигавник. И местни, и туристи. Е, виждат се такива и с маски в колата например.

Още в първата таверна със собственика ударихме една приказка за гадните политици и конспирациите 😄

Утре с фери към Лерос - не искат декларации или тестове според агентката която ни принтира билетите.

 

 

 

 

 

IMG_20210522_111912.jpg

IMG_20210522_115533.jpg

IMG_20210522_132647.jpg

IMG_20210522_142211.jpg

IMG_20210522_151713.jpg

IMG_20210522_192431.jpg

IMG_20210523_140542.jpg

IMG_20210523_155015.jpg

IMG_20210523_202042.jpg

А ако имаш сертификат, пак ли ти правят тест?

Връзка към коментар
преди 52 минути , Lyubina каза:

А по сухоземните КПП-та каква е ситуацията? 

Според групата эа Кулата тестват на случаен принцип и бегло поглеждат сертификатите, но се чака заради тестовете.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Миналата година бяха глобили магеланец за това, че са били повече от 3-ма души в петместна кола. За Италия правилата са дефинирани и ги видях, ама за Гърция дали отново съществува това изискване за не повече от 3-ма пътници в кола, ако не са членове на едно домакинство?

 

Връзка към коментар
преди 9 минути , Lindt каза:

дали отново съществува това изискване за не повече от 3-ма пътници в кола, ако не са членове на едно домакинство?

Да

https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/300-evro-globa-za-nenosene-na-maska-v-kolata-v-gyrciia-6125590

 

Пътуването без маска е допустимо и не подлежи на санкция, само ако в автомобила пътуват роднини, които живеят на един адрес. Нарушението се наказва с глоба от 300 евро за всеки пътник.

Строго се следи за разрешения брой на пътници в леките автомобили. Максимално е допустимо да пътуват двама пътници и шофьора, независимо от марката на личния автомобил.

Повече пътници се допускат, ако в колата пътуват деца на семейството. За тези нарушения глобата отново е 300 евро на всеки в автомобила.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , bobole4e каза:

Да

https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/300-evro-globa-za-nenosene-na-maska-v-kolata-v-gyrciia-6125590

 

Пътуването без маска е допустимо и не подлежи на санкция, само ако в автомобила пътуват роднини, които живеят на един адрес. Нарушението се наказва с глоба от 300 евро за всеки пътник.

Строго се следи за разрешения брой на пътници в леките автомобили. Максимално е допустимо да пътуват двама пътници и шофьора, независимо от марката на личния автомобил.

Повече пътници се допускат, ако в колата пътуват деца на семейството. За тези нарушения глобата отново е 300 евро на всеки в автомобила.

Мда, явно въобще не са чели наръчника за оптимизиране на разходи на @master_of_germs  😆

  • Шок 1
Връзка към коментар

Има промяна от вчера за броя пътници - 5 и 7 местна кола са разрешени шофьор и трима възрастни; за 8 и 9 местна- шофьор + 4 възрастни. 

 

С антигенен тест все още не може да се влиза. Действащите в момента правила са до 31 май. 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Обмислям един Крит в периода 20-26 юни. Надявам се, че няма да е страшна жега. Обаче има доста неясни неща: чудя се дали с обществен транспорт могат да се видят основните места (Балос, Елафониси, Ретимнон), или ще трябва да се взима кола под наем? Предполагам, че покрай пандемията доста са орязали разписанието. Със сигурност искам да видя Samaria Gorge, но в една агенция, която предлага турове до там, пише, че още не е отворено и чакат нова заповед. Някой има ли информация дали от 1. юни ще отпаднат още ограничения? Също така бих искал да попитам дали някой от форума планира пътуване до острова юни месец? Може пък и да се комбинираме, ние сме двама.

Връзка към коментар

Принципно имат добре организирани автобуси на Ktel, но не знам тая година какви ще са разписанията. https://www.e-ktel.com/services/dromologia (Елафониси още го няма в разписанието)

За Балос се взима корабче от Кисамос.

https://www.cretandailycruises.com/pages.aspx?id=10&lang=en

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 22 минути , Suunto каза:

Обмислям един Крит в периода 20-26 юни. Надявам се, че няма да е страшна жега. Обаче има доста неясни неща: чудя се дали с обществен транспорт могат да се видят основните места (Балос, Елафониси, Ретимнон), или ще трябва да се взима кола под наем? Предполагам, че покрай пандемията доста са орязали разписанието. Със сигурност искам да видя Samaria Gorge, но в една агенция, която предлага турове до там, пише, че още не е отворено и чакат нова заповед. Някой има ли информация дали от 1. юни ще отпаднат още ограничения? Също така бих искал да попитам дали някой от форума планира пътуване до острова юни месец? Може пък и да се комбинираме, ние сме двама.

Малко са ви дните, за да се размотавате с обществен транспорт. Кола под наем е задължителна, за да може човек да спира където си иска. Има много красиви дефилета.

А транспорта го орязаха здраво много преди Ковид-а и не е никак за препоръчване. За Самарья добре сте се насочили към агенция. 

 

 

преди 4 минути , bad kid каза:

За Балос се взима корабче от Кисамос.

https://www.cretandailycruises.com/pages.aspx?id=10&lang=en

Балос е по-красив да го "атакуваш" отгоре - достъпен е и с кола, много преди да съществуват отвратителните корабчета, които цял ден в залива дънят някаква тъпа музика. Сори за емоционалния изблик!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , но нейм каза:

 

 За Самарья добре сте се насочили към агенция. 

Защо трябва агенция? Ние сме четирима, средни планинари. С информация от интернет няма ли да се справим? Вчера взехме билети за Крит 16.06.-23.06. и тепърва ще проучваме.

Връзка към коментар
преди 7 минути , lesy каза:

Защо трябва агенция? Ние сме четирима, средни планинари. С информация от интернет няма ли да се справим? Вчера взехме билети за Крит 16.06.-23.06. и тепърва ще проучваме.

@Зани е описвала преди време за Самария: http://zozinka.blogspot.com/2015/01/iv.html#more

Ние както бяхме позиционирани в Ретимно, ни домързя да отидем, май се връзваха 3 часа в посока.  

 

Бих започнала планирането си от Елафониси. На мен ми е любимото място, а вариантите за настаняване са много малко и аз успях да резервирам само 1 нощувка.  

 

@Suunto, могат да се видят местата с обществен транспорт, но не е комфортно. До Елафониси примерно имаше най-ранно тръгване в 10 и най-късно отпътуване в 16:00. Тоест отиваш в най-голямата жега и се чудиш кое да направиш първо. 

Ние бяхме след средата на септември и обществен транспорт до Балос нямаше. Само корабчетата и не ни хареса особено. Слизате с още 500 човека на този плаж. Иначе е много красиво, но не с тълпа. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , lesy каза:

Защо трябва агенция? Ние сме четирима, средни планинари. С информация от интернет няма ли да се справим? Вчера взехме билети за Крит 16.06.-23.06. и тепърва ще проучваме.

Агенция ви трябва само ако ви осигурява добър транспорт.

Иначе отивате на входа в Омалос и си купувате билети. Как ще стигнете до там е друга работа. 

Ние сутринта рано пътувахме от Франкокастело до Ханя, оставихме си колата и взехме автобус до Омалос. Разходката е за дебилни планинари като нас и трае цял ден. Към 4 следобед излязохме на морето на Агия Румели и оттам корабче до Хора Сфакион. От Хора Сфакион другата група дойде да си ни прибере с друга кола -разстоянието е 14 км. На другия ден бяхме планирали разходка в Ханя и си прибрахме колата на връщане. 

След няколко години искахме пак да направим същия фокус, но автобусите до Омалос бяха орязани до 2-3 в седмицата в неудобни часове.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз да не остана назад резервирах една дългааа Кефалония за юли месец 😛 И един кратък Санторини за август в една чудна вила на калдерата 🙂 Дано се случат нещата! Притесняват ме сега тези зелени карти как ще стават нещата...но времето ще покаже

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ние на 13.06 имаме планиран о. Крит за 3 дни пълни дни. Обичам кратки и стегнати трипчета, за това си мисля, че са ни достатъчни. Даже не знам дали се води трип, защото ще е доста лежерно - само плажуване. Ще сме с кола под наем в западната част на острова. Плажовете са повече от ясни - Балос, Елафониси и Фаласарна.

Пътуването се явява съвсем скоро и носенето на маски на открито ме притеснява, в тази жега е пълен абсурд. Дано отпаднат, че нали гърците уж на 15 - ти юни откривали официално туристическия сезон.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , jul каза:

Я да питам, като кацаме толкова късно в Ханя, къде ще спим първата вечер?

Иначе ние сме за 10 дни, надявам се да стигнат за 1/3 от острова като за пръв път.

Акротири, където е летището, идеално влиза за една нощ и разглеждане/плаж следващия предиобед. И стара Ханя бива, макар че не бих се бутала да се паркирам в нея баш за начало.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Без първата нощувка остават 9. Идеи за оптимално разпределение, като съм далеч от идеята, че ще видим всичко? Искам ми се да не номадстваме твърде и да ги разделя на 4+5, нещо такова.

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.