Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2021 и актуална информация


iMari

Препоръчани мнения

Един въпрос свързан с влизането в Гърция, ако е в грешната тема, моля преместете го, не бях сигурен дали тук или в темата за ковид-ограниченията да го пусна..

Казусът е следния : Баба ми, която е гъркиня, си е тук при нас в България и началото на Юни баща ми я закарва обратно с кола, ще влизат през Орменио. Отворих travel.gov.gr и прочетох нещата, които се изискват за попълване за предоставяне на QR код.. Там пише че за домакинство трябва да се попълни само един формуляр. Съответно попълних го, като главен пътник посочих баща ми с датата му на ваксинация втора доза и тн. Единственото, което трябваше да попълня за допълнителния пътник бяха имена и години... 
Та въпроса ми е следния, защо не изискват информация и за другия пътник, нито питат ваксиниран ли е, нито адрес на пребиваване в Гърция, въпреки че мислех, че е задължително да се посочва.. Трябва ли да попълня нов формуляр в случая или по този начин е ок ?

Моля, някой който е влизал с кола да си сподели опита, че пътуването предстои съвсем скоро 🙂

Благодаря ви ! 

Връзка към коментар

Повече от ясно е написано, че за едно домакинство/семейство се попълва един PLF. Бабата обаче, е друго домакинство, със съвсем друг адрес, нали така? В такъв случай - отделна форма за нея, поне аз така бих направил.

А относно инфото за другия пътник - щом сте семейство с една PLF се предполага, че ще се движите заедно, съответно ще отсядате заедно на един адрес и т.н. На границата, така или иначе, ще предоставите лични документи и доказателство за ваксинация или тест за всеки един от пътниците.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , vino4erpec каза:

Повече от ясно е написано, че за едно домакинство/семейство се попълва един PLF. Бабата обаче, е друго домакинство, със съвсем друг адрес, нали така? В такъв случай - отделна форма за нея, поне аз така бих направил.

Ами да, то е написано ясно, но аз не го разбирам много какво имат предвид под домакинство? В България реално си живеят заедно, тъща е на баща ми, та затова попълних само 1 формуляр. В Гърция също отиват на 1 и също място и там ще пребивават, въпроса е дали това го признават или адресите на личните карти трябва да съвпадат? Защото тя си е с гръцка лична карта и съответно адресите ще се различават. Ако това се има предвид под домакинство, ще попълня и втория формуляр за всеки случай. 

Връзка към коментар

Няма как да стане, тя даже се води чужденец за РБългария. Попълнете си две форми, да Ви е мирна главата. Освен това, как ще докажете родствена връзка между нея и баща Ви?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Jul,

ако целта е запад/югозапад, за нас работеше едно настаняване в района на Кисамос (но не самият Кисамос, той е ужасен) за Балос, Елафониси, Фаласарна, Ханя, Палеохора, и едно в Сфакия, за Либийския бряг. На запад бяхме отседнали във вила във вътрешните селца, на пътя за Елафониси, страхотно беше. Но много хора отсядат около Фаласарна/Платанос, за да се възползват от хубавия плаж.

На юг бяхме на плажа на Родакино, но често предпочитано е Франгокастело. Може и по- на изток, зависи какво ще гледате.

Като има трети път, непременно ще си заделя някоя нощувка около Палеохора/Грамено.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Казаха ни, че всеки който влиза в Гърция трябва да го попълва, независимо дали е гръцки гражданин или не.. Странното е, че когато дадох да попълня нова форма, отделно за нея, излиза грешка, която изписва "PLF was already submitted for the same Passport/Card ID"... а реално в предния PLF бях попълнил данните на баща ми, може би хваща регистрационният номер на колата, който е същия.. 


Това е актуалната информация от mfa.gr -> 

Greek nationals and EU/Schengen Area citizens may enter Greece at any time and with their valid Greek passport, regardless if there are travel restrictions in place or not.

·         All travelers to Greece are obliged to complete the Passenger Locator Form (PLF), at least 24 hours before entering the country: https://travel.gov.gr/#/

The QR code generated from the completed form must be presented upon arrival.


Добре, благодаря на всички, в крайна сметка, ще оставим така формата и нейните документи ще ги представи на границата, просто отбелязах, че не са роднини. Ще проверя и форума, благодаря, дано се получи ! 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, jul каза:

Я да питам, като кацаме толкова късно в Ханя, къде ще спим първата вечер?

Иначе ние сме за 10 дни, надявам се да стигнат за 1/3 от острова като за пръв път.

От летището до центъра на Ханя сте за 20 минути максимум с автомобил.Когато резервираш нощувки ще трябва да се съобразиш с времето за настаняване.Скоро резервирах и някой места бяха обявени с час за настаняване до 17.00 / 18..00 ч. - естествено отпаднаха като вариант.

Връзка към коментар
преди 16 минути , jul каза:

Въпросът е има ли коли под наем, като кацнем. Иначе резервирах настаняване на половин час от летището, където настаняването е до 0часа.

https://www.cretarent.gr/


 Кацаме с Райънеър и имам нает автомобил от тях - ще им искам отстъпка за препоръки.🙂

След като попълниш формата за запитване ще ти изпратят условията и потвърждение - нямат депозит и са с пълна застраховка.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

И ние сме на Крит от 19.06. Резервирах нощувките още през ноември. До преди няколко дни чаках за полетите, но най-добре се оказа да минем през София. Ще летим Киев-София и половин ден по-късно София-Ханя с Райън. Сега ще внеса пълен смут във форума, ама ние с Райън сме летяли точно 3 пъти. И съм сигурна, че ще има закъснение, а настаняването е до 23 часа. Сега ще преговарям със собственика и ако не е съгласен, ще търся някъде до летището за една нощ, нищо че тя вече е платена. Иначе колата е букнахме от следващия ден тоест 20.06., като ще дойдат да я докарат до мястото на настаняването. Една седмица в Ханя ето тук: Kores Boutique Houses и една седмица в Ретимно тук: Effie's Cozy House.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , jul каза:

Е защо така си сигурна за закъснение 😯 Ние сме летели много с тях и преждевременното кацане преобладава, смея да твърдя.

Ами дано! Че и трите пъти, в които сме летели с тях, имаха брутални закъснения...

  • Шок 1
Връзка към коментар

Никъде в Гърция (а и другаде) не е имало проблем да ни изчакат, ние редовно пристигаме в 11-12 ч. вечерта, че и след това. И с нощни фериботи на островите, акостиращи в 2, 3 през нощта - хората се съобразяват с тия особености. 

Разбира се, не на места, дето чек-инват до 20 ч., но ако са писали 24 ч, няма никаква драма за още половин час.

Все пак гледам винаги учтиво да се обознача предварително и да поддържаме връзка по тел. или вайбър.

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Oбщогръцката морска федерация обяви национална стачка, като от 00.01 ч. до 24.00 ч. на 3 юни 2021 г. движението на всички категории кораби в цяла Гърция ще бъде преустановено за 24 часа. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи. Стачните действия са в отговор на нов законопроект, свързан с промени в трудовото законодателство.

По информация на посолството ни в Атина за 3 юни 2021 г. е насрочен и протест, организиран от синдикалните организации, който ще започне в 10.00 ч. на площад „Караискаки“ в Пирея.

 

ttps://www.vesti.bg/sviat/stachka-blokira-vsichki-kategorii-korabi-v-gyrciia-6126258

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И ние предвиждаме 4 дена в Крит. В западната част. Освен плажовете, какво бихте препоръчали да видим - има ли смисъл да се ходи до Ретимно, Превели бийч, предвид разстоянията? На изток вече много ще се отдалечим.

Връзка към коментар
преди 30 минути , Contest каза:

И ние предвиждаме 4 дена в Крит. В западната част. Освен плажовете, какво бихте препоръчали да видим - има ли смисъл да се ходи до Ретимно, Превели бийч, предвид разстоянията? На изток вече много ще се отдалечим.

Ретимно е много китен и красив град. Напълно си заслужава посещението му.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 43 минути , Contest каза:

И ние предвиждаме 4 дена в Крит. В западната част. Освен плажовете, какво бихте препоръчали да видим - има ли смисъл да се ходи до Ретимно, Превели бийч, предвид разстоянията? На изток вече много ще се отдалечим.

Зависи дали сте с кола. Аз съм малко досадна, но 2 часа с автобуси с прекачване, в жегата, до Превели бийч, изобщо не си заслужават. Прекрасни плажове, които няма как да съжалявате, че сте видели, са Елафониси, Фаласарна и Балос. И около Ханя - Seitan Limania Beach, но пак, ако имате собствено средство за придвижване.

За 4 дни, ако летите до Ханя, няма време и смисъл от разходка до Ретимно. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 43 минути , Contest каза:

И ние предвиждаме 4 дена в Крит. В западната част. Освен плажовете, какво бихте препоръчали да видим - има ли смисъл да се ходи до Ретимно, Превели бийч, предвид разстоянията? На изток вече много ще се отдалечим.

Ако сте отседнали в Ханя на път за Превели може да се посети и Ретимно.

От Ханя до Превели с кола пътуването е около час и половина в посока. За 4 дни ще попътувате здраво - в източната част има много места за разглеждане и не знам дали ще успеете да стигнете и до Превели....всичко е въпрос на организация .

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ретимно е хубаво градче, но ако някой е за 4 дни на Крит, няма да стигнат дните и за там. Предполагам 4 дни за Ханя, за Елафонисос, за Фаласарна и ден за Балос. Аз така бих разпределила. Освен ако не настоявате за плажове.

А ако някой е за 10 дни, то тогава може да се обиколи Крит - Ваи,  Агиос Николаос, Превели, Гайдурониси, Ретимно и др..

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

@harta, правилно ли съм разбрала, че живееш на Парос? Ако е така, може ли да попитам доколко е удобен островът за 3-4 дни, ако сме без кола? И къде да гледам за настаняване - трябва или да е почти до красиви плажове, или да е транспортен хъб. Ще ни бъде изключително приятно да се запонаем, ако сте на острова по време на посещението ни 🙂 

Ориентировъчно на Наксос най-любимо място ни беше Алико, търся подобен район 🙂 Погледнах и Антипарос, но съвсем се обърках къде трябва да отидем и какви са разликите му с Парос. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.