Прескочи до съдържание

Чехия и Румъния семейно с кола началото на Юли


ivan69

Препоръчани мнения

Планирам семейна почивка с кола в Чехия и Румъния ( на този етап само двете) в началото на Юли.

Ако  се променят мерките и може да се пътува свободно , бих добавил и Унгария и Австрия , но на този етап съм се спрял на Чехия и Румъния. Планът се следният 

1. 30,06,2021 София - Брецлав( веднага след словашко-чешката граница) - 1050 км изцяло магистрали    .Доколкото съм запознат за Сърбия няма ограничения , а Унгария и Словакия допускат транзит до няколко часа . Мисля да тръгнем рано сутрин , да обядваме в Суботица и надвечер да сме в Брецлав. Сърбия са тол такси , Унгария електронна винетка , Словакия и Чехия хартиени винетки , някой може ли да потвърди?

2. 01,07,2021 Брецлав - Пилзен . В Пилзен ще ни е базата за следващите 3-4 дни. 

Дотук програмата не подлежи на промяна за следващите няколко дни имам колебания

3. 04,07,2021 Пилзен - Прага 

4. 05,07,2021 Прага - Арад ( Тимишоара) Тук вече имам чуденка и нужда от помощ . Къде е подходящо да се отседне след Унгаро-Румънската граница? Какво може да се разгледа в Северна Румъния за 2 дни . Трябва да се приберем в София на 08,07.2021 така че последната нощувка ще бъде в Букурещ на 07,07,2021.

Ако мерките се разхлабят може да се тръгне по-рано и да се включат Будапеща и Виена , Словакия отпада , още помня как ни откраднаха куфара преди 16 години в Братислава......

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Планирам подобно пътуване, без Сърбия,  и в двете посоки през Румъния.  На отиване нощувката е в Тимишоара, на връщане в Сибиу. Имам 2 нощувки в Сибиу, да разгледаме укрепените църкви и Сигишоара. На отиване ще спрем около Rock Sculpture of Decebalus. 

Прочетох,  че първия ден не подлежи на промяна,  но според мен е невъзможен.  Имаш доста граници да минаваш. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

преди 26 минути , slujitel каза:

Планирам подобно пътуване, без Сърбия,  и в двете посоки през Румъния.  На отиване нощувката е в Тимишоара, на връщане в Сибиу. Имам 2 нощувки в Сибиу, да разгледаме укрепените църкви и Сигишоара. На отиване ще спрем около Rock Sculpture of Decebalus. 

Прочетох,  че първия ден не подлежи на промяна,  но според мен е невъзможен.  Имаш доста граници да минаваш. 

Без промяна са дните в Пилзен , другият вариант е да пътуваме през Румъния , но според мен ще се удължи много пътя. София-Тимишоара за колко часа може да се вземе и от къде е най пряко , Видин , Оряхово? Може да тръгнем ден по-рано и да спим в Тимишоара и на следващият ден да влезем в Чехия , не планирам да правя резервации преди 24 часа от тръгването , вие кога точно пътувате?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , ivan69 каза:

Без промяна са дните в Пилзен , другият вариант е да пътуваме през Румъния , но според мен ще се удължи много пътя. София-Тимишоара за колко часа може да се вземе? 

Без промяна са дните в Пилзен , другият вариант е да пътуваме през Румъния , но според мен ще се удължи много пътя. София-Тимишоара за колко часа може да се вземе и от къде е най пряко , Видин , Оряхово? Може да тръгнем ден по-рано и да спим в Тимишоара и на следващият ден да влезем в Чехия , не планирам да правя резервации преди 24 часа от тръгването , вие кога точно пътувате?

Ние ще сме септември, юли имаме друго пътуване, след което ще стоим в карантина. През Тимишоара не сме минавали, затова съм го планирала сега. Минавали сме през Сърбия и Унгария, първата ни нощувка беше в Суботица. Можеш да продължиш през Унгария,  пристигнахме в Суботица рано, а и ние пътуваме от Карлово.  На околовръстното на Будапеща попаднахме в страшно задръстване и се забавихме около 2 часа. Това беше преди ковид,  сега сигурно няма да има толкова коли, но предполагам,  че  ще се забавите заради мерките.  Ако не искаш да спираш да разглеждаш нещо специално по пътя, тръгнете и до където стигнете. Винаги можеш да спреш да нощуваш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , slujitel каза:

Ние ще сме септември, юли имаме друго пътуване, след което ще стоим в карантина. През Тимишоара не сме минавали, затова съм го планирала сега. Минавали сме през Сърбия и Унгария, първата ни нощувка беше в Суботица. Можеш да продължиш през Унгария,  пристигнахме в Суботица рано, а и ние пътуваме от Карлово.  На околовръстното на Будапеща попаднахме в страшно задръстване и се забавихме около 2 часа. Това беше преди ковид,  сега сигурно няма да има толкова коли, но предполагам,  че  ще се забавите заради мерките.  Ако не искаш да спираш да разглеждаш нещо специално по пътя, тръгнете и до където стигнете. Винаги можеш да спреш да нощуваш.

Мога да спра да нощувам в Сърбия  или Румъния , Унгария и Словакия съм транзит( към днешна дата) Мога да нощувам в Суботица или в Тимишоара( през Белград) . Как се минава Сърбо-Унгарската граница при Хоргош , имаш ли спомени?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , ivan69 каза:

Мога да спра да нощувам в Сърбия  или Румъния , Унгария и Словакия съм транзит( към днешна дата) Мога да нощувам в Суботица или в Тимишоара( през Белград) . Как се минава Сърбо-Унгарската граница при Хоргош , имаш ли спомени?

Не чакахме много, организацията беше добра. От Унгария на север граници нямаше,  но сега ще има.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тимишоара е прекрасен град, препоръчвам за междинна спирка. Пътят от София до Тимишоара през Видин е около 8 часа. В Румъния се пътува ужасно бавно. Сега покрай пандемията границите на Балканите очаквам да се преминават още по-бавно...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Засега планът е следният

 

29,06  София-Суботица - 568 km , пристигане по обяд , плаж(ако намерим басейн) , сръбска скара , разглеждане на Суботица

30,06 Суботица - Прага 725 km , пристигане следобед , разходка в Прага , Чешка Бира.

01,07 Прага разглеждане , Чешка Бира

02,07 Прага - Пилзен  94 км

02,07-04,07(05,07)(06,07) Пилзен -Розвадов-Пилзен , Italian Poker Tour .Престоят в Пилзен зависи от това как ще се представим с Павел на покер турнира . Ако стигнем до ден 2 ще стоим 3 дни , ако стигнем до ден 3 ще стоим 4 дни.

04,07 (05,07) (06,07) Пилзен - Тимишоара - 921 км Тук ще е доста тегаво , но се надявам да го мина за 8-9 часа , в зависимост от деня в който пътуваме следва

   1.   05,07- Тимишоара - Сибиу - 270 км

         06,07- Сибиу - Букурещ ( Трансфарагаш)

         07,07 Букурещ София

 

  2,     06,07 Тук имам питане къде мога да направя една междинна спирка по пътя към София?

 

 3,     07,07 Тимишоара - София ( През Видин или през Оряхово( ако работи ферибота?))

 

 

 

Връзка към мнение

През Видин от Тимишоара, Оряхово е доста надолу, а и ферито е скъпо...

 

Не разбрах за каква междинна спирка питаш...

 

В Прага задължително бира се пие във фирмената бирария на Козел в Смихов, където се яде и коленце...

 

Помисли за дългите преходи. Минавал съм по тези места с кола в нормални условия и се пътува дълго и бавно, а сега имаш и усложнена обстановка...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Междинна спирка имам предвид къде може да преспим една вечер ( евентуално) на път от Тимишоара към София .  Реално дългите преходи са 2 ,Суботица- Прага и Пилзен Тимишоара . По принцип са само магистрали и въпреки чакането по границата не би трябвало да има проблем , а и няма да бързаме за никъде.Дано само не се затегнат мерките , защото цялата идея е да се пътува свободно без тестове , сертификати и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, ivan69 каза:

Пилзен - Тимишоара

Така и така си на чешка земя, аз бих променил една идея маршрута, а именно:

Пилзен (рано сутрин потегляне) - отбивка в Бърно и спане в Орадеа (Румъния). Сутринта разходка из Орадеа и после Тимишоара.

От там насетне по схемата както си я измислил, ако държиш да стигнеш до Букурещ. Аз лично бих оставил Букурещ за следващо пътуване и бих пътувал от Сибиу през Рамничу Вълчеа (с отбивка манастира Хорежу) и спане в Крайова (силно препоръчвам парка). След това Дунав мост 2.

Дюк е прав - имай предвид, че километрите не са страшни, но в Румъния по направление север-юг се пътува наистина бавно, особено в планинските участъци, оставяй си повече време.

На 8.06.2021 г. в 21:08, ivan69 каза:

Сърбия са тол такси , Унгария електронна винетка , Словакия и Чехия хартиени винетки , някой може ли да потвърди?

Точно така е.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 22 часа, ivan69 каза:

София-Тимишоара за колко часа може да се вземе и от къде е най пряко , Видин , Оряхово?

Най-пряко е през Оряхово, но най-бързо през Видин 🙂

Крайова-Видин е права, ненатоварена пътна артерия, а Дунав мост и Дунав мост 2 са в пъти по-бързи от ферибота (той е в конкретни часове и трябва да се съобразяваш). Освен това, Монтана-Враца е мисля съвсем гладко вече.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мисля, че няма смисъл от нощувка в отсечката Тимишоара - София. Както писах пътят отнема около 8 часа. Ако се прави спирка, логично е това да бъде Видин. Проблемната отсечка в твоя маршрут са Пилзен - Тимишоара и както пише @cck е по-добре там да сложиш още една нощувка...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може и така , но няма да има време и за нощувка в Тимишоара и в Сибиу . Букурещ мога да го пропусна , тогава ще се нощува в Крайова. А Пилзен Тимишоара ми го дава по-кратко от Пилзен - Орадеа. Тъй или иначе всичко ще е супер ласт минут , така , че планът е флексибъл . Леле колко чуждици използвах.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , ivan69 каза:

планът е флексибъл

Това е най-важно! Ако ти остане време и Тимишоара и Сибиу си заслужават. Ако ли не - каквото успееш. Щом си с автомобил - Румъния има много какво да предложи 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Правил съм София - Сибиу през Оряхово в един ден и е голяма съсипия. Но аз друго не разбирам. Ако ще включваш Трансилвания се заслужава да обиколиш не само Сибиу, но и Сигишуара, Брашов, Синая и да се върнеш през Букурещ. Това предполага повече дни и аз бих те посъветвал да направиш Трансилвания при друго пътуване...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Проблемът е че на 8.07 трябва да сме в София . Аз също гледах Сибиу - София , но изглежда убийствено. 2019 пътувахме Лидо ди Йезоло-Сомбор 700 км за 9 часа  и наистина Пилзен - Тимишоара(Орадеа) вероятно ще е проблем. Другият вариант е Пилзен-Бърно-Тимишоара-София с нощувки в Бърно и Тимишоара или Пилзен-Тимишоара -София , а Трансилвания ще остане за друг път. Ако пък Австрия и Унгария отворят може да се спи в Виена и(или) Будапеща.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мене осем дни, особено с двата дни път, са изключително малко време дори само за Чехия, Горе-долу осем дни с пътя са ОК за основните неща в Трансилвания (без планините). Ние миналата година бяхме 6 дни и нито стигнахме Тимишоара, нито Сигишоара или Брашов. Пътуването през Румъния е изключително бавно, понеже пътищата са хубави, но постоянно влизат от едно село в следващото. Защо държите да комбинирате двете държави? Особено щом сте с кола, има толкова много красиви места, които бихте могли да видите в Чехия. Аз за пълна седмица там дори не съм стигнал до Пилзен. Още до Бржецлав са ви Леднице и Валтице. После е Бърно, което също си заслужава да му се отделят два-три часа. Сибиу си е много хубав град, но, нека да сме честни, Кутна Хора или Чески Крумлов са много, много по-въздействащи. От Пилзен и Карлови Вари не ви е далече изобщо... За  "Бохемска Швейцария" изобщо не ща и дума да отварям, вероятно не сте толкова примряли за природни забележителности. Дайте ми три свободни седмици и ми кажете, че само в границите на Чехия трябва да седя, пак ще си намеря с какво да ги запълня, без да повтарям обекти (нито пък бирарии) и без да ми доскучее.

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение

Ами май само Чехия се очертава за седмица. Румъния ми е заради прибирането в България , но явно ще е само като междинна спирка .Трансилвания ще остане за следващият път.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не знам дали има плаж с басейн в Суботица,но езерото Палич е наблизо и там със сигурност може да се плажува.Има и хубав зоопарк.

Иначе в Суботица препоръчвам да видите сградата на кметството,синагогата-уникална е,както и галерията за съвременно изкуство-сградата се нарича къщата на архитекта и една от най-красивите в града.Ако имате интерес,ще ви харесат много.Има и чудесни църкви,но ще ви трябва повече време. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 9.06.2021 г. в 23:17, master_of_germs каза:

Според мене осем дни, особено с двата дни път, са изключително малко време дори само за Чехия, Горе-долу осем дни с пътя са ОК за основните неща в Трансилвания (без планините). Ние миналата година бяхме 6 дни и нито стигнахме Тимишоара, нито Сигишоара или Брашов. Пътуването през Румъния е изключително бавно, понеже пътищата са хубави, но постоянно влизат от едно село в следващото. Защо държите да комбинирате двете държави? Особено щом сте с кола, има толкова много красиви места, които бихте могли да видите в Чехия. Аз за пълна седмица там дори не съм стигнал до Пилзен. Още до Бржецлав са ви Леднице и Валтице. После е Бърно, което също си заслужава да му се отделят два-три часа. Сибиу си е много хубав град, но, нека да сме честни, Кутна Хора или Чески Крумлов са много, много по-въздействащи. От Пилзен и Карлови Вари не ви е далече изобщо... За  "Бохемска Швейцария" изобщо не ща и дума да отварям, вероятно не сте толкова примряли за природни забележителности. Дайте ми три свободни седмици и ми кажете, че само в границите на Чехия трябва да седя, пак ще си намеря с какво да ги запълня, без да повтарям обекти (нито пък бирарии) и без да ми доскучее.

Извинявам се, че се намесвам в темата, но като си предложил да запълваш седмици - дай да чуем. Ще съм там 2 седмици с отсядане в Прага, но мисля да обиколим още не знам дали с кола под наем или за по ден с публ. транспорт. Може и с нощувка някъде. Не съм ходила и вероятно всичко ще ми  интересно. Особено държа на бира и местна храна, 😁 може и някой друг замък и зелено. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, EliDion каза:

Извинявам се, че се намесвам в темата, но като си предложил да запълваш седмици - дай да чуем. Ще съм там 2 седмици с отсядане в Прага, но мисля да обиколим още не знам дали с кола под наем или за по ден с публ. транспорт. Може и с нощувка някъде. Не съм ходила и вероятно всичко ще ми  интересно. Особено държа на бира и местна храна, 😁 може и някой друг замък и зелено. 

А като еднодневки ли се планират от Прага, или полудневки или ще правите за по няколко дни. Защото това си е доста важно.

Има много места, които са напълно постижими за ден с обществен транспорт. 

Кутна хора може да си заеме цял ден. С влак. Просто трябва да съобразите да вземете за Кутна хора место, която е в самия град, а не "централната" гара Кутна Хора Хлавни надржи. На нея се слиза и се сменя с една теснолинейка. Първата спирка е при квартал Седлец, точно до една много красива църква, и на пет минути от костницата. Повечето китайци отиват само там и пропускат града, който е много красив. А катедралата Св. Барбора е в наистина уникален архитектурен стил. Тук не се считам за експерт, но чисто визуално смятам, че отвън е най-красивата църква, която съм виждал някога.

 

За половин ден си става замъкът Карлщейн с автобус. Може и повече, ако човек иска да се поразходи, понеже по хълмовете над замъка има маркирани пътеки.

 

Карлови Вари и Пилзен също си заслужават всеки по един ден. Ако е с кола, мемориалът в Лидице заслужава да се направи отбивка.

 

За половин ден приятно градче недалеч от Прага е М(н)елник.

 

Замъкът Конопище с хубава ботаническа градина и парк също е много достъпен с влак.

 

Доста по-далече с влак в южна посока е Замъкът Хлубока. Става за ден, но е много път към три часа в посока. Далеч по-добре е да се комбинират в едно пътуване с една или две нощувки в Ческе Буд(н)ейовице (Будвайз). КАто в същото пътуване се отдели почти цял ден на Чески Крумлов. Градчето изглежда малко, но отнема много време. Не смея да препоръчам едно мъничко селце Холашовице, което е обект на ЮНЕСКО заради уникалния запазен стил на къщите "селски барок", тъй като предполагам за почти всички ще е много скучно. На мене ми е абсолютно любимо място.

В тоя район на Южна Бохемия има и доста езера, стават и за къпане в жегите. Например Тршебонь (Třeboň).

 

Ако продължите обиколка с кола, следващите много интересни градчета са Телч и Тршебич (Třebíč), в който освен юнесковския еврейски квартал е и може би най-красивият паметник на св. св. Кирил и Методий. 

 

След тях логично идва да проодължите обиколката към Бърно. Макар че Прага-Бърно е по магистрала и макар  да не е близо, би могло да се направи за един ден. Само дето в Бърно има причина да сте още преди 11 ч на главния площад заради стъкленото топче на големия черен... ъ-ъ-ъ... астрономически часовник 😄 

 

Бърно би могло да е идеална база за нощувки и лъчи. Дори и с обществен транспорт, но по-добре с кола. Примерна врътка: Оломоуц и чумната колона, Замъкът Хелфщин, Валашске Мезиржичи, Дворецът с градините в Кромержиж.

Също така Леднице/Валтице, ако харесвате градини, макар че входовете са скъпички.

 

Връщането от Брно към Прага, дали с кола или с влак може да включи Ждяр над Засавоу с Църквата на Ян Непомук и след това Кутна Хора, за която вече писах. Друг интересен вариант за целодневно пътуване от Брно до Прага би включил Литомишл с известния замък и градчето Хрудим.

 

Замъците в Чехия имат известни особености. Обикновено билетът не включва всичко, което има да се види, а има тур А, тур В, примерно разни апартаменти, градини, параклиси... най-често отделно има и такса за качване на най-високата кула.

Само че изобщо няма нужда да се влиза вътре. Повечето от замъците може съвсем безплатно да се разходи човек през тях, в алея през вътрешните дворове. А това комай е по-интересното.

Накъдето и да захванете, замъци ще има 🙂

А ако искате природни красото, хващайте в посока Усти над Лабем и "Бохемска Швейцария" (Národní park České Švýcarsko). Много отдавна искам да стигна до ето тази страхотна скална арка:

 

 

Достатъчно ли е, или още трябва 🙂 

За Прага е добре да се отделят минимум три пълни дни Аз съм бил за два пълни, плюс една вечер след Кутна Хора, в която акцентът беше на финал за купата на Чехия между Славия Прага и Спарта Прага 🙂. Останаха ми доста места непосетени и с удоволствие пак ще се върна някой ден 🙂 

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
  • Браво 3
Връзка към мнение

@master_of_germs Мерси за инфото , тъй като явно ще сме ( ако пътуваме) само в Чехия , ще гледаме да посетим , някои от местата дето си посочил , @EliDion може да изпием по една Чешка Бира в Прага ако сте още на 01.07 там.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@EliDion, за хапване 😄, на мен чешкият гулаш ми харесва мнооооогооо повече от унгарския. При миналогодишното ни ходене имаше разлика в менютата по пивниците отпреди 3-4 години. Навлезли са модерните бургери🙂

Черпя те два гулаша и едни пристрастяващи покриви, които нямат омръзване😄

 

9999DF22-29CF-4154-9403-A4ABA4B97532.jpeg.e12c7d32478563695d30d598ff2db034.jpeg

 

92B43CBC-C7E3-4FF7-A3A1-1834715295D5.jpeg.e0c19b50e142a0f5c2619833840422a4.jpeg

 

C7F7E371-63F4-4716-85BE-0160F39C7621.jpeg.63c36f452031d68c78dea63290c99f7d.jpeg

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.