Прескочи до съдържание

Чехия и Румъния семейно с кола началото на Юли


ivan69

Препоръчани мнения

Ееее, супер сте. Блгагодаря на всички ви, @master_of_germs мнооого благодаря. Не зная още как ще разпределим времето. Но вероятно еднодневни ще са или с нощувка, ако слезем по далеч. Незнмам и ккак са колите под наем, като възможност за наемане и цена. Видях транспорта обаче, супер организиран и не скъп. Почти всеки час им автобуси или влак.   Ще се пробва повечето. Мисля Карлови вари и Пилзен, по ден и Кутна Хора. Другата посока ще я уточним в движение, дали на юг или към Бърно, но като те чета май юга е по-моето място. Снимката поне при мен не се отваря за съжаление. @ДиянаВ, може ли да споделиш къде ги яде тез красоти, ако помниш. @ivan69,аз летя на 02.07, така че ще сме още там на 1-ви. Може да се чуем и да спретнем биричка и да се запознаем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 53 минути , EliDion каза:

Ееее, супер сте. Блгагодаря на всички ви, @master_of_germs мнооого благодаря. Не зная още как ще разпределим времето. Но вероятно еднодневни ще са или с нощувка, ако слезем по далеч. Незнмам и ккак са колите под наем, като възможност за наемане и цена. Видях транспорта обаче, супер организиран и не скъп. Почти всеки час им автобуси или влак.   Ще се пробва повечето. Мисля Карлови вари и Пилзен, по ден и Кутна Хора. Другата посока ще я уточним в движение, дали на юг или към Бърно, но като те чета май юга е по-моето място. Снимката поне при мен не се отваря за съжаление. @ДиянаВ, може ли да споделиш къде ги яде тез красоти, ако помниш. @ivan69,аз летя на 02.07, така че ще сме още там на 1-ви. Може да се чуем и да спретнем биричка и да се запознаем.

Погледни цените на regiojet. Автобусите им са страхотни, с уай-фай, стюардеси и безплатно чайче;кафе... Влаковете им не съм ползвал, но отзивите са още по-добри.

Също провери flixbus, но не международната, а чешката версия на сайта. Може и да е вече късно за промоции за вашия период, но понякога излизат цени без конкуренция от по 29 крони. (1.15 евро). Така пътувахме Бърно-Прага и Прага-Чески Крумлов.

За влаковете на държавните железници цената спада, като сте повече хора. Ако правилно помня, първият плаща пълна цена, втори пътник - 75%, третият и четвъртият може и да бяха на половин цена. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Първото място е в Мала Страна, страхотен двор имат, перфектен за отмора след обикаляне в района. Бирата също е хубава, но в Чехия предполагам навсякъде е така🙂. Основно ядене с бира струваше 15-17 лв. на човек. Соковете и студеният чай, които пиеше детето, бяха по-скъпи от бирата😄

 

Второто място с гулаша в хлебна купа посетихме последната вечер по препоръка на @crazyhorse Ето това е

 

Където спахме /в Прага 6 до метростанция Храдчанска/ също имаше една популярна за местните кръчма. Сега, като я пуснах в Мапс, видях, че текат сериозни изкопни работи до нея😄

 

 

08C2A9E7-360C-4762-8B97-E3F601623DDA.png

0527E396-5501-4B76-8D01-7848CC166DED.png

A3C8BEC5-1359-4EC0-BF66-93C29F5F4D6E.png

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, ДиянаВ каза:

 

Второто място с гулаша в хлебна купа посетихме последната вечер по препоръка на @crazyhorse Ето това е

 

 

 

08C2A9E7-360C-4762-8B97-E3F601623DDA.png

0527E396-5501-4B76-8D01-7848CC166DED.png

A3C8BEC5-1359-4EC0-BF66-93C29F5F4D6E.png

Да,много евтин ресторант,с вкусни гозби и леденостуден Kozel!Мисля,че голямата наливна струваше 2,10 лева...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 38 минути , crazyhorse каза:

Да,много евтин ресторант,с вкусни гозби и леденостуден Kozel!Мисля,че голямата наливна струваше 2,10 лева...

Не помня точно. Сега се променят цените, включително и в нашето Русие😄

Ето сайта им с меню и цени http://restauraceumlynare.cz/jidelni-listek/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@ivan69 прочетох обезпокоителна информация и звъннах в посолството. От там потвърдиха, че НЕ може да се влиза в Чехия с цел туризъм. Знаеш ли нещо. Направо.......ще откача.

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, EliDion каза:

@ivan69 прочетох обезпокоителна информация и звъннах в посолството. От там потвърдиха, че НЕ може да се влиза в Чехия с цел туризъм. Знаеш ли нещо. Направо.......ще откача.

 

Това което знам,е че за сухопътно влизане нямат ковид изисквания. Къде четеш обезпокоителна информация?

Връзка към мнение
Преди 1 час, ivan69 каза:

Това което знам,е че за сухопътно влизане нямат ковид изисквания. Къде четеш обезпокоителна информация?

При сухопътно със собствен транспорт искат тест до 5 дни след влизане. Това е от сайта3  на тяхното външно министерство Coronavirus - Information of MoI - Ministry of the interior of the Czech Republic (mvcr.cz)   и това 

Conditions_for_entry_of_persons_to_the_Czech_territory_valid_from_June_1st_2021_-_20210611.pdf

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, EliDion каза:

При сухопътно със собствен транспорт искат тест до 5 дни след влизане. Това е от сайта3  на тяхното външно министерство Coronavirus - Information of MoI - Ministry of the interior of the Czech Republic (mvcr.cz)   и това 

Conditions_for_entry_of_persons_to_the_Czech_territory_valid_from_June_1st_2021_-_20210611.pdf 842 kB · 0 изтегляния

Аз едва ли ще седя повече от 5 дни , така или иначе , а и се надявам да се подобрят нещата до 2 седмици.

Връзка към мнение
преди 2 минути , EliDion каза:

Дано, ако е вярно че ще отворят след 21-ви, значи съм голям карък.

Кога пътуваш? Не може ли да смениш датите?

Връзка към мнение

на 20-ти летя. Тъкмо писах в другата тема, че може да пробвам да си пусна Заповед за командировка, но трябва да проверя какво ще искат от там. или при вариант да отворят на 21-ви да летя от Букурещ с Блуеър. Гледам че Уиз са махнали полетите в сряда но моя стои, кой ли ще лети с него.? Той е и първият след спирането. Но ми си струва, че няма да го отменят по малко от седмица преди полета. Ако знам, че е сигулно за 21-ви ще си взема веднага билет, че са и 13 евро.

Връзка към мнение
преди 3 минути , EliDion каза:

на 20-ти летя. Тъкмо писах в другата тема, че може да пробвам да си пусна Заповед за командировка, но трябва да проверя какво ще искат от там. или при вариант да отворят на 21-ви да летя от Букурещ с Блуеър. Гледам че Уиз са махнали полетите в сряда но моя стои, кой ли ще лети с него.? Той е и първият след спирането. Но ми си струва, че няма да го отменят по малко от седмица преди полета. Ако знам, че е сигулно за 21-ви ще си взема веднага билет, че са и 13 евро.

От къде се лети за 13 евро? Ако е от Румъния е най-добре. Да разбирам ли , че Чехия е затворила до 21,06 или просто ще отвори на 21,06.

Връзка към мнение

Колега от другата тема "ограницения...." постна инфо, но е от нета, от вестници, министъра им казал, че ще се отвори за граждани на ЕС, аз докато не го видя официално, не вярвам. Жената от тяхното посолство в София, с която говорих каза, че се чакат промени, но нищо не може да каже. 

Да, от Румъния има полет - днес гледах и беше 12.99евро за 21-ви, но там цените се менят бързо и не са им много сигурни полетите. На връщане ще съм с тях и ми го смениха вече веднъж. Ако знаех е ще са зелени щях направо то там да тръгна и без това ми е по-близо от Варна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 13.06.2021 г. в 8:53, master_of_germs каза:

Влаковете им не съм ползвал, но отзивите са още по-добри.

Влаковете са много добри, особено на частната фирма. Пътувал съм Прага - Оломуц и обратно и нямам никакви забележки, а цената беше чудесна, но билетите взех месеци по-рано...

По-горе бях писал за фирмения ресторант на Козел в Смихов, сега пускам и локация:

 

 

Който и да съм пратил там, после ми е бил благодарен! Истинска, ледена бира с чудесна кухня. Преди много години нямаше английско меню и мой приятел чех ми беше превел всичко. Сега вече е лесно с английското меню. Препоръчвам и самия Смихов за отсядане в Прага - хотелите са много приятни и на добри цени, а местоположението на квартала е ключово за обиколки на стария, че дори и новия град...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Спомням си, че преди време беше ходил до Италия за някакъв турнир на сина ти. И то през Босна. 

Мисля, че за човек като теб шофирането от порядъка на 8-10 часа на ден няма да е особен проблем. 

Според мен програмата в Румъния е напълно излишна. Отдели максимално време на Чехия. Най-малкото поради факта, че Румъния ни е съседна държава, следователно много по- лесно постижима. 

Ако се връщаш през Сърбия, може да спиш в Нови Сад. Градът е много хубав. 

Ако се връщаш през Румъния, спете в Тимишоара. Градът е по-хубав от Нови Сад. Ако спите в Тимишоара, най-прекият път за България е през Сърбия, пунктът на Вршац. Гкпп- то е малко и се минава бързо, нищо че е външна граница на ЕС. Минавал съм го пътя в тежка зима посред нощ и нямаше никакви усложнения. 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 14 минути , Duke каза:

Влаковете са много добри, особено на частната фирма.  

Аз имах предвид, че не съм ползвал частната жп компания. Пътувах до Кутна хора с държавните им железници и влакчетата са все едно си в Германия, но изобщо не са толкова пълни. На отиване бях почти сам.

На връщане обаче влакът от Бърно закъсняваше с над два часа, затова чаках, па се метнах на едно влакче до близко градче, където пък се прекачих на експреса от Жилина. Честно казано, билетът ми май не трябваше да важи за експрес, но се набутах във влака насред агитки от фенове, които се качиха. За малко да си изпрося боя. Бяло-червени фенове на Славия Прага ме гледат лошо, чак после осъзнавам, че съм с блуза в цвят бордо. 🙂 И бързо се изнизах към съседния вагон, в който бяха феновете на Спарта. Явно трябваше да мина за някой от тях.

Не знам, ако бях съблякъл блузата, дали щяха и двете агитки да ме набият или вкупом да пият бира с мене (А под блузата бях с фланелка на Бохемианс Прага) 😄

 

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, Radnev каза:

Спомням си, че преди време беше ходил до Италия за някакъв турнир на сина ти. И то през Босна. 

Мисля, че за човек като теб шофирането от порядъка на 8-10 часа на ден няма да е особен проблем. 

Според мен програмата в Румъния е напълно излишна. Отдели максимално време на Чехия. Най-малкото поради факта, че Румъния ни е съседна държава, следователно много по- лесно постижима. 

Ако се връщаш през Сърбия, може да спиш в Нови Сад. Градът е много хубав. 

Ако се връщаш през Румъния, спете в Тимишоара. Градът е по-хубав от Нови Сад. Ако спите в Тимишоара, най-прекият път за България е през Сърбия, пунктът на Вршац. Гкпп- то е малко и се минава бързо, нищо че е външна граница на ЕС. Минавал съм го пътя в тежка зима посред нощ и нямаше никакви усложнения. 

 

 

Румъния остава само заради влизането в България , ако до 2-3 седмици може да влиза свободно през Сърбия , Румъния ще отпадне окончателно. Ако пък нещата се влошат , ще се премаршрутираме Македония,Албания, Сърбия, Румъния.....Шофирането не ме притеснява , ако бях сам мога и 13-14 часа да шофирам , но като знам какви мрълкалници са децата и жената ще избягвам дългите преходи. @Radnev искам да те питам кой граничен пункт да ползвам в Суботица , гледам , че са 3

Tompa Border , Backi Vinogradi или Horgos. Тъй като ще тръгваме от Суботица мисля да избягам последният , Backi Vinogradi , ми изглежда най-бърз , а и най-лесно ще се върна на магистралата. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Duke каза:

Влаковете са много добри, особено на частната фирма. Пътувал съм Прага - Оломуц и обратно и нямам никакви забележки, а цената беше чудесна, но билетите взех месеци по-рано...

По-горе бях писал за фирмения ресторант на Козел в Смихов, сега пускам и локация:

 

 

Който и да съм пратил там, после ми е бил благодарен! Истинска, ледена бира с чудесна кухня. Преди много години нямаше английско меню и мой приятел чех ми беше превел всичко. Сега вече е лесно с английското меню. Препоръчвам и самия Смихов за отсядане в Прага - хотелите са много приятни и на добри цени, а местоположението на квартала е ключово за обиколки на стария, че дори и новия град...

Задължително ще посетим кръчмата , @EliDion поканена си на 01,07 в 18 часа:)

Връзка към мнение
преди 16 часа, ivan69 каза:

Румъния остава само заради влизането в България , ако до 2-3 седмици може да влиза свободно през Сърбия , Румъния ще отпадне окончателно. Ако пък нещата се влошат , ще се премаршрутираме Македония,Албания, Сърбия, Румъния.....Шофирането не ме притеснява , ако бях сам мога и 13-14 часа да шофирам , но като знам какви мрълкалници са децата и жената ще избягвам дългите преходи. @Radnev искам да те питам кой граничен пункт да ползвам в Суботица , гледам , че са 3

Tompa Border , Backi Vinogradi или Horgos. Тъй като ще тръгваме от Суботица мисля да избягам последният , Backi Vinogradi , ми изглежда най-бърз , а и най-лесно ще се върна на магистралата. 

Влизането от Сърбия в България проблемно ли е още?

Предвиждах съботно-неделно трипче, като си мислех, че между двете държави вече няма ограничения🤔.

За ГКПП-тата. Минавал съм през Томпа от Сърбия за Унгария. Малък пункт, през който по принцип трябва да се мине много бързо. Моите спомени обаче не са много положителни. Проверяваха ни 30-40 минути на сръбската граница, а после на унгарската над час. Разхвърляха целия багаж, а беше един студ, ама студ. Накрая докараха и куче да души колата за наркотици. За цялото това време през пункта минаха десетина коли. На теб обаче ти се пада малко в страни.

През Хоргош също съм минавал, но от Унгария към Сърбия. Освен, че съм минавал, нямам никакъв друг спомен, което означава, че е било безпроблемно.

През пункта на Backi Vinogradi не съм минавал. Откакто случихме на затворено ГКПП в Албания, винаги проверявам подобни малки пунктове за работно време. Според google maps  този пункт работи от 7 сутринта до 7 вечерта.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Radnev каза:

Влизането от Сърбия в България проблемно ли е още?

 

 

Не съм чул да са отменили карантината(тестовете) , май само от Румъния може да се влиза свободно от неваксинирани и неболедували.

Връзка към мнение

През Томпа съм минавала на два пъти, единия път граничарите се размрънкаха защо минаваме от там, не били виждали хора от не знам си кога :D, но минахме доста бързо и двата пъти, без никакви проблеми.

 

За съжаление все още не може да се влиза свободно от Сърбия в България.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Румъния и Полша вече са зелена зона за влизане в Чехия , очаквам до дни и България да е зелена зона. 

https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of-countries-according-to-the-level-of-risk/

Участие в покер турнир дали е съществена причина за влизане в Чехия:)?

  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Да, това решение от този понеделник. За това чакам петъка-тогава ги туитват, аз поне там ги виждам първо, но каквото и да решат пак ще е от понеделник, а аз летя в неделя.

За участи май няма проблем, но искат пак документ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.