Прескочи до съдържание

Как интерпретирате правилата за влизане в Унгария?


garnet

Препоръчани мнения

Тук:

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/travel-and-covid/hungary/index_en.htm#shortcut-2

 

Първо пише, че влизане на преболедували и ваксинирани е без ограничение.

Цитат

Those who can prove with either a Hungarian or English language document that they have recovered from COVID-19 in the past 6 months (e.g.: PCR test results, verification by a health service provider or authority) can enter Hungary without restrictions.

После обаче:

 

Цитат

Upon entry, foreign citizens are subject to mandatory 10-day quarantine from the date of entry. The quarantine can be shortened after negative result of two PCR tests performed in Hungary at two different times, with at least 48 hours between them.

 

Сега се чудя кое е верното или и двете. Влизаш без основателна причина, но си карантина. Или ако не си ваксиниран/преболедувал изобщо не влизаш без основателна причина.

 

Връзка към мнение

Вчера в темата за Ограниченията питах за Унгария заради полетите на Ryan до Будапеща, сертификата  за ваксинация в ЕС от 1ви и т.н. Отговорът беше, че не - към 15.7 не може да се ходи там. 😞 Ако не си унгарец, не взлизаш. Така се оказа. Освен в специални случаи (лечение, вкл. ваксиниране, учене, културни, спортни, религиозни прояви, бизнес пътувания, сватба, кръщене и подобни семейни)

Туризъм излиза, че няма.
 

Може да се транзитира, но не съм гледала детайли за това, понеже никакво желание нямам да ходя семейно на дълъг път с кола.

 

Ако ти имаш друго инфо, дай знак, аз гледах за ходене в Унгария за след 2 макс 3 седмици със самолет

 

Най-актуално инфо за влизане тук:

http://www.police.hu/en/content/information-on-general-rules-of-border-crossing

Цитат

Border crossing of non-Hungarian citizens

Foreign citizens arriving from abroad in passenger traffic – unless otherwise specified by law or government decree – shall not enter Hungary.

За Туризъм тук (повтаря това от Police.hu): https://visithungary.com/articles/entry-rules-in-force

Цитат

Non-Hungarian nationals may enter the territory of Hungary only in exceptional cases, and exemption to the rules of entry may only be granted by the appropriate police agency at the point of entry into Hungary, or at the 18th District Police Station of the Budapest Police Headquarters upon entry at Budapest Liszt Ferenc International Airport. The police agency may authorise entry if the applicant proves that the purpose of entry is: (изреждат случаите)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз от същия линк намирам това

Цитат

 

In the case of entry from Ukraine or by air, the following rules shall apply:

The designated border crossing points can be found on the website of the police (www.police.hu) under the border information menu item.

The following categories can enter Hungary without being subject to restrictions:

  • those providing satisfactory proof while entering Hungary that they have undergone COVID-19 infection within 6 months prior to reporting to entry;
  • those providing their protection against the COVID-19 while entering Hungary with valid immunity certificate (issued according to the 60/2021 Government Decree) with the travel document indicated on the immunity certificate, and a person under his/her supervision who enters Hungary with him/her and has not reached the age of eighteen;
  • those providing their protection against the COVID-19 while entering Hungary with valid immunity certificate issued by a State specified by decree of the Minister responsible for foreign policy and a person under the age of 18 years under his/her supervision who enters Hungary along with him/her;
  • who, by presenting an immunity card issued by a country listed in MFAT Decree No. 17/2021 (V. 22.) on the unilateral recognition of immunity certificates, certifies his/her COVID immunity and a person under the age of 18 years under his/her supervision who enters Hungary along with him/her.

Т.е. май може. Така ми казаха и от БГ посолство в Будапеща.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хммм, добре звучи това... Т.е не трябва да пишеш на полицията им за разрешение да влезеш в страната!?

 

Ти кога мислиш ходене там, ако е тези дни, моля пише как е минало?:)

Връзка към мнение
Галин Маргаритов

Здравейте ,мен също ме интересува тази тема ,защото от доста време планувам посещение на Будапеща ,но от никъде никаква яснота как може да се влезе в Унгария .В " Re- open EU"последната актуализация на информация от 14.07 дава някаква надежда ,но пак ми се струва доста неясно .Принудих се да пиша на човека собственик на апартамента ,който съм наел за август в Будапеща,той отговори ,че влизането на граждани от ЕС със сертификат за ваксинация е свободно ,....но какво да каже друго човека .От друга страна аз съм от Бургас полетите до Будапеща си вървят ,не може всички да отиват там да гледат бабите си ,да берат ябълки или да се ваксинират ,сигурно има и туристи .Така че ,най - добре ще е някой ,ако пътува до там да сподели ,ще бъдем благодарни !

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Цитат

Passengers are not allowed to enter.

- This does not apply to

...

 passengers with an EU Digital Covid Certificate (EU DCC) showing that:

   - they have received at least one dose of the vaccine at most 1 year before arrival. Vaccines accepted are: AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna, Pfizer-BioNTech, Sinopharm and Sputnik V; or

   - have a positive COVID-19 test taken at most 6 months before arrival. They must also have a recovery certificate; or

   - have a negative COVID-19 PCR test result issued at most 72 hours before arrival.

More details can be found at http://www.police.hu/en/content/information-on-general-rules-of-border-crossing

Според IATA

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

"  - they have received at least one dose of the vaccine at most 1 year before arrival. Vaccines accepted are: AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna, Pfizer-BioNTech, Sinopharm and Sputnik V; "

 

🤩 1 year... аз съм от простосмъртните ваксинирани тази година и ще си спестя процедурата за PCR, за да ходя 😞

Връзка към мнение

Мен също ме интересува, понеже имам намерение да пътувам натам за 2 дни за състезанието от календара на Формула 1. Някъде бях срещнал, че за спортни събития може да се влиза с PCR/антиген за неваксинирани, ако се напусне до 72 часа.

Освен това на мачовете на Европейското първенство, които се играха в Будапеща, стадионът беше пълен с фенове, които не бяха само от Унгария, което пък ме навява на мисълта, че едва ли е толкова трудно. Все пак малко по-сигурно инфо от някого би било добре дошло.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

според мен няма как да е забранено свободното влизане, ако човек има EU сертификат, така си пише и в reopen.europa

 

Entering this country with the EU Digital COVID certificate

The EU Digital COVID Certificate is equivalent to the immunity certificate recognised by Hungary. Persons presenting the EU Digital COVID Certificate can enter Hungary without restrictions

 

ограниченията за влизане на чужденци са описани под заглавието

Entering this country without the EU Digital COVID certificate or with a certificate not compliant with national requirements

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Галин Маргаритов

Унгария

Актуализирано на 07.07.2021 г.

Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!

Считано от 1 юли 2021 г., българските граждани пътуват във всички държави от ЕС, вкл. Лихтенщайн, Швейцария, Исландия и Норвегия с единен цифров сертификат, който се издава от Националната здравно-информационна система.
За повече информация HTTPS://WWW.MFA.BG/BG/SITUATIONCENTER/30308

 

1.Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани:

Освен в случаите на влизане с граждански самолети, влизането в Унгария от Австрия, Румъния, Словакия и Словения, Сърбия и Хърватия, независимо от националността или защитата срещу коронавируса, е възможно без епидемиологични ограничения, но при изпълнение на други общи условия за влизане (напр. валиден документ за пътуване).
Пътуванията в ЕС се отварят отново, тъй като Сертификатът COVID на Европейския съюз (EUDCC) е приет от Унгария.
Сертификатът COVID на Европейския съюз (EUDCC) е официално активиран в целия Европейски съюз.
Гражданите на ЕС, които притежават такъв „паспорт за ваксина“, могат да пътуват навсякъде в Шенгенското пространство, без да се притесняват от ограничения.
Сертификатът COVID на Европейския съюз (EUDCC) е приет от Унгария.
От 30.06.2021 г. вечерта Унгария е направила документа на ЕС достъпен на цифров и хартиен носител. Оперативният борд за борба с Корона вируса в Унгария обяви в доклад на 01.07.2021 г., че сертификатът на ЕС се предлага на английски и унгарски език на цифров и хартиен носител. Документът се препоръчва на гражданите, които желаят да пътуват в рамките на ЕС.
Няма изискване за предварителна онлайн регистрация.
Информация за изискванията при влизане се посочва и осъвременява на интернет страницата на унгарската полиция – HTTP://WWW.POLICE.HU/ .

2. В случай на задължителна карантина за български граждани, възможности за освобождаване от карантина

Няма предвидена карантина.

На 17.07.2021 г. в 17:46, valentin_st каза:

Мен също ме интересува, понеже имам намерение да пътувам натам за 2 дни за състезанието от календара на Формула 1. Някъде бях срещнал, че за спортни събития може да се влиза с PCR/антиген за неваксинирани, ако се напусне до 72 часа.

Освен това на мачовете на Европейското първенство, които се играха в Будапеща, стадионът беше пълен с фенове, които не бяха само от Унгария, което пък ме навява на мисълта, че едва ли е толкова трудно. Все пак малко по-сигурно инфо от някого би било добре дошло.

 

Връзка към мнение

Нещо ново за Унгария? И аз се омотах съвсем. Имам билети за другата седмица.

Е това е притеснително... "Съществуващите понастоящем изисквания за хората пътуващи със самолет остават в сила.".

Връзка към мнение

Ние отиваме и ако не ни пуснат, обявяваме, че сме транзит (ако трябва подписваме декларация) и до 24ч се махаме от там. Очевидно няма да може да се качим на следващия полет, а и не сме задължени да го направим.

Ако тооолко не ни искат, ми ДГД.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Галин Маргаритов
 
  1. Какви са правилата за влизане в тази страна от държава - членка на ЕС или асоциация към Шенгенска държава?

     

     

    Влизането на граждани   от ЕС и  Шенген държави е възможно за притежателите на цифрови сертификати за ЕС за COVID , както и за пътуване с валиден сертификат за ваксинация или доказателство за възстановяване от COVID-19 през последните 6 месеца.

    Влизането по суша в Унгария от Хърватия, Австрия, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения, независимо от националността или защитата срещу COVID-19, е възможно без епидемиологични ограничения (при спазване на други общи условия за влизане, като например валиден документ за пътуване) .

     

    Влизане в тази държава със сертификата за цифров COVID на ЕС

    EU Digital COVID сертификатът е еквивалентен на сертификата за имунитет, признат от Унгария. Лицата, представящи сертификата за цифров COVID на ЕС, могат да влязат в Унгария без ограничения.

Връзка към мнение

На нищо не вярвам вече. Ваксиниран съм, официално, сертификат, всичко, Другата седмица летя за Будапеща. И както каза един магеланец по-горе, ако почнат да се надуват с карантини, ограничения и не знам си какво, директно заминавам към Словакия, Чехия, Австрия.  Откачена работа. Писах и на посолството - ала бала е всичко. "Гледайте официалните изявления на полицията", ми викат?! Все едно аз гледам "Маша и мечока". Никакво разяснение, никаква помощ. Ще ме върнат ли, ще ме арестуват ли, ще ме пуснат ли? Пълна скръб са тея уж дипломати.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Галин Маргаритов

Аз също се сблъсках с този проблем ,всеки ме прехвърля на някъде .Къде ли не съм питал ,последно ми казаха на сайта на летище Варна има информация и интерактивна карта ,разгледах и там .На мен все ми се струва ,че самолетните компании знаят отговора,някой ако ги е питал да  сподели !

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 38 минути , Галин Маргаритов каза:

Аз също се сблъсках с този проблем ,всеки ме прехвърля на някъде

Опитваш да следиш единствено официални източници.

Започваме от питането на @garnet, където е линка reopen.europa.eu. Както е посочила @antea ясно е означено:

 

"What are the rules to enter this country from an EU Member State or Schengen Associated country?
Associated Countries is possible for holders of EU Digital COVID Certificates, and for travelers with a valid vaccination certificate or proof of recovery from COVID-19 in the last 6 months.

Entry by land into Hungary from Croatia, Austria, Romania, Serbia, Slovakia and Slovenia, regardless of nationality or protection against COVID-19, is possible without epidemiological restrictions (subject to other general conditions of entry, such as valid travel document)."


Т.е. ако си със самолет и сертификат - никакви грижи. Ако си с автомобил - и сертификат не ти трябва.

 

Ето и потвърждението от унгарската полиция:

http://www.police.hu/en/content/information-on-general-rules-of-border-crossing

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Така. Поздрави от Балатон. 

Минаване без проблеми с цел туризъм със сертификат за ваксинация/изкарал. 

Ние сме с положителни пцр от ЮК и пак нямаше проблеми. Големи... За малко да не ни качат на самолета в София. Не можело без сертификат. Та за малко момъка на гейта, да олети нашамарен. След справка на сайта на Хун полиция, стана. 

 

Даже на пас контрол на БП мацката ни пита за целта на пътуването и като казах разходка, остана доволна както че ли, че не съм излъгал. 

 

Тук маски не се носят никъде. Пълен купон, заведенията се пръскат от хора. 

 

Весело. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Галин Маргаритов

Здравейте ,от кога чакам такъв коментар ,благодаря от името на всички !Някакви декларации попълват ли се ,адрес на пребиване или само сертификат и лична карта ,че не съм много добре с унгарския ?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.