Прескочи до съдържание

Пътувайте с мен из България 1555 км.


Иван Попов

Препоръчани мнения

И така ето ме и мен, вече сме завършили и сме щастливи от това, че всичко свърши и е време за почивка. Тази година продължава covid пандемията и аз реших да направя самостоятелно една обиколка на прекрасната ни страна, нашата родина България. Очаква ме доста път и много красиви неща да видя, защото все още има доста неща, които не съм видял в страната ни. Ходим и обикаляме по света, а страната ни не я познаваме, както се казва: “Опознай Родината, за да я обикнеш“. 😊

Пътуването за удоволствие може да ни спаси! Буквално! При хората, които ходят на ваканции, вземат си почивка от офиса и се впускат в приятни емоции, има по-нисък риск от заболяване на сърдечно-съдовата система. Звучи логично – колкото по-малко стрес, толкова повече здраве. 🙂 И тъй като е почти неизбежно да предотвратим напрежението, можем поне периодично да си правим релаксиращи бягства на прекрасни места. Пътуването ни прави по-креативни. Когато сте сме път, съзнанието ни не е затормозено от спешни задачи за решаване и от проблеми в работен или личен план. Когато приключим едно пътуване, много скоро след това ще започнем да мислим за друго. Нищо не може да замени емоцията от това да откриеш за себе си кътче от света, което до съвсем скоро не си познавал. 😉

image.png.82065ba6665d1a579d80ec7a63756314.png

И така ето и моя план за пътуване: Сандански – Борино – Смолян – Кърджали – Хасково – Бургас – Варна – Сливен – Стара Загора – Владо Тричков – София – Сандански.  

 

08.08.2021 - 1-ви ден: Сандански – Гоце Делчев – Борино

Ø  Тръгване 17:00 часа от Сандански;

Ø  Нощувка в Борино, Family Hotel Daisy Borino.

 

09.08.2021 - 2-ри ден: Борино – Кърджали

Ø  Национална астрономическа обсерватория Рожен;

Ø  Чудните мостове;

Ø  Дяволският мост;

Ø  Нощувка в Кърджали, Hotel Arpezos Kŭrdzhali, BG.

 

10.08.2021 - 3-ти ден: Кърджали – Хасково

Ø  Тракийски Скално-култов комплекс (Татул);

Ø  Лисиците;

Ø  Каменна сватба;

Ø  Перперикон;

Ø  Каменни гъби;

Ø  Монумент на "Св. Богородица" – Хасково;

Ø  Нощувка в Хасково, Retro Hotel Haskovo, BG.

 

11.08.2021 - 4-ти ден: Хасково – Бургас – Несебър – Слънчев бряг

Ø  Разглеждане на стария град Несебър;

Ø  Църква "Св. Арг. Михаил и Гавраил" - Несебър;

Ø  Църквата "Иисус Христос Пантократор"(Вседържител) - Несебър;

Ø  Лунапарк - Слънчев бряг;

Ø  Нощувка в Слънчев бряг, Smartline Meridian Hotel.

 

12.08.2021 - 5-ти ден:  Слънчев бряг – Варна

Ø  Аспарухов мост;

Ø  Морската градина;

 -  Делфинариум Варна/лавандулова фотосесия;

 -  Планетариум Варна;

 -  Мост на желанията;

Ø  Нощувка във Варна, Rosslyn Dimyat Hotel Varna.

 

13.08.2021 - 6-ти ден: Варна – Белослав – Плиска – Сливен  

Ø  Музей Подводница Слава + музей на стъклото;

Ø  Плиска - Голяма базилика в Плиска;

Ø  Мадарският конник + Скален параклис "Св. Пантелеймон" (на юг около 200 метра);

Ø  Нощука в Сливен (на гости).

 

14.08.2021 - 7-ти ден: Сливен – Стара Загора – Хисаря – Владо Тричков – Сандански  

Ø  Язовир Жребчево;

Ø  Язовир Копринка (на гости);

Ø  Хисаря;

Ø  Владо Тричков (на гости);

Ø  Пътуване за Сандански. Край на пътуването!

 

image.png.cc2786c519a3fd2a082d29c1b0eae7f0.png

 

Очаквам мнения, забележки и коментари от всички Вас. Дали нещо някъде забравям. Благодаря предаврително! 😊 

  • Харесвам 19
  • Браво 11
Връзка към мнение

Не разбрах Стара Загора какво прави в последния ден 😄

 

10.08 - без да съм била на повечето места, ми звучи като да се опечеш яко, освен ако денят не е по-облачен

12.08 - Не разбирам присъствието на Аспаруховия мост, освен ако няма да скачаш с Бънджи 🙂 То пътят си ти е от там

14.08 ми звучи дълъг ден, ако ще спираш в Хисаря. Само чистият път ти е поне 6 часа. Като сложиш и двете гостита отгоре...

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , Брани каза:

А къде са Северна и Северозападна България в схемата? 🙂

Те ще са в отделно пътуване 🙂 Сега юг и морето 🤩

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Victoria каза:

Не разбрах Стара Загора какво прави в последния ден 😄

Само язовир Жребчево, Копринка и Хисаря. 

 

преди 19 минути , Victoria каза:

10.08 - без да съм била на повечето места, ми звучи като да се опечеш яко, освен ако денят не е по-облачен

Ще го изумувам, имам време до 10 август. Може да съм на сянка от 13 до 16 часа и после ще продължа, това също го умувам като вариант. Храна ще си имам в себе си, хладилна чанта също. 

 

преди 19 минути , Victoria каза:

Аспаруховия мост

Записал съм го, за да не го забравя този мост, няма да скачам, но зависи.... на място ще се решава. 😃 Все път много говорят за него и сега като отида до Варна и не го видя, ще си умра от мъка 😇

 

 

преди 19 минути , Victoria каза:

4.08 ми звучи дълъг ден, ако ще спираш в Хисаря. Само чистият път ти е поне 6 часа. Като сложиш и двете гостита отгоре...

Ами след 22 часа може би ще съм си в нас, но това не е проблем. Само живи и здрави 😊 аз до последния ден да издържа. Иначе е така, доста ще е натоварено последните 2 дни.   

 

 

преди 13 минути , dimitrov6 каза:

Предлагам да се вземе една книжка- 100 национални туристически обекта,и да се бият печати в нея от местата,където се минава.

Имам карта, която ще я нося. Благодаря! 

Редактирано от Иван Попов
корекция
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ванка, ще включиш ли Велики Преслав? Интересен е също Археологическият музей, в който освен находки може да се види и Преславското златно съкровище.

https://museum-velikipreslav.com/sakrovishtnica/preslavsko-zlatno-sakrovishte.html

Май ще трябва да си отпуснеш и 15-ти август, неделя🙂

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , ДиянаВ каза:

Ванка, ще включиш ли Велики Преслав? Интересен е също Археологическият музей, в който освен находки може да се види и Преславското златно съкровище.

https://museum-velikipreslav.com/sakrovishtnica/preslavsko-zlatno-sakrovishte.html

Май ще трябва да си отпуснеш и 15-ти август, неделя🙂

То ми е на път за Сливен, но ако не успея ще го оставя за следващия път. Защото имам доста да ходя и по севера - Ивановски скални църкви, Сребърна (резерват), Пещера "Съева дупка" и т.н. Ако трябваше да обиколя основните неща в страната ми трябват поне 14/15 дни. А сега не разполагам с такова време и за това реших само юг и море.

А иначе останалите неща като: Дяволското гърло, Ягодинска пещера и други не съм ги включил, защото съм ходил и сега няма да губя време. 

 

Просто на 15 явгуст трябва да съм в нас, иначе ако можех да остана, щеше да е на Св.св. Константин и Елена, а тази сега която е във Варна трябваше да е в Шумен, за да имам време около този край. Но сега ще съм по експедитивен и отново ще трябва да се върна към Варненския край. 

 

 

преди 2 минути , Мирослав Василев каза:

Може и да съм пропуснал, ама как ще се придвижваш с кола предполагам?

Да, с кола ще съм. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Иван Попов каза:

То ми е на път за Сливен, но ако не успея ще го оставя за следващия път. Защото имам доста да ходя и по севера - Ивановски скални църкви, Сребърна (резерват), Пещера "Съева дупка" и т.н. Ако трябваше да обиколя основните неща в страната ми трябват поне 14/15 дни. А сега не разполагам с такова време и за това реших само юг и море.

А иначе останалите неща като: Дяволското гърло, Ягодинска пещера и други не съм ги включил, защото съм ходил и сега няма да губя време. 

 

Просто на 15 явгуст трябва да съм в нас, иначе ако можех да остана, щеше да е на Св.св. Константин и Елена, а тази сега която е във Варна трябваше да е в Шумен, за да имам време около този край. Но сега ще съм по експедитивен и отново ще трябва да се върна към Варненския край. 

 

 

Да, с кола ще съм. 

Чудесно да си изкараш и да не забравяш да пускаш снимки 🙂

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

За Варна - ти по моста така или иначе минаваш след като идваш от Бургас. Има една панорамна площадка след Аспарухово преди Галата. Препоръчвам я по залез. https://visit.varna.bg/bg/point_view_galata.html

И като се разхождаш из града, виж и Ремските терми, както и църквата Свети Атанасий. В двора й също има римски разкопки.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Иван Попов каза:

09.08.2021 - 2-ри ден: Борино – Кърджали

Ø  Национална астрономическа обсерватория Рожен;

Ø  Чудните мостове;

Ø  Дяволският мост;

Ø  Нощувка в Кърджали, Hotel Arpezos Kŭrdzhali, BG.

Хм, това видял ли си го като маршрут? Че е малко нелогично, според мен 🤔 Отиваш до Пампорово - Рожен обсерваторията, после се връщаш към чудните мостове, после пак през Пампорово до Кърджали.

Пътят Девин - Пампорово минава през Широка лъка, от тук може да се отбиеш до с. Гела - красиво, спокойно село, ще е прохладно горе, ако се интересуваш от трекове, ще помагаме, но и само за разглеждане и да походиш из селото става. През Ардино е отбивката за дяволския мост, моя съвет е да отделиш време и за тракийски светилище "Орлови скали". След Ардино, хващаш пътя за Боровица, към Стар Читак и Рибарци между тях се намира Подковата, завоят на яз. Кърджали. 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

На мен ми харесаха Осмарските скални манастири, Жеравна и Котел в нашия ден за придвижване до Мадарския конник. То заради тях и тръгнахме в тази посока де 🥰 Не съм убедена, че имаш време, ама ми се къса сърцето като видя тема без снимки 😇 

 

Мадарски конник

_8181381.jpg.fe5122bf8729d21ed145c21b8e30f300.jpg

 

Осмар: 

P8180782.jpg.5100edec2cee38c8b7f5f103e8af1862.jpg

_8180794.jpg.0482a3baf8fb2340dea363417421d01c.jpg

P8180784.jpg.376ca588350b2e3ce414f0fa2a94bea4.jpg

_8180818.jpg.b56ea8338e661ab05c6d24e43b3b856e.jpg

 

Котел: 

 

_8170646.jpg.978cb81d4f544c68b7b87836a7c7ad77.jpg_8170642.jpg.a7f2f3bd2c11434e517b6d3e8d5e7ddf.jpg

_8170655.jpg.68d78a7b729ac4635501c62dd4639e70.jpg_8170656.jpg.83485e095744ffe2bd7b90c5f649a115.jpg

 

Жеравна: 

_8180756.jpg.9f051599aa3bb390024382e266aa6eaf.jpg

_8180721.jpg.d59292285bf374183deac94c9fd97e4a.jpg

_8180736.jpg.0d8a5e8962f37246acca80a90bc3f942.jpg

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Иван Попов каза:

лавандулова фотосесия;

Хм, ама каква лавандула август месец 🤔 ожънаха я края на юни, началото на юли. Евентуално слънчогледова фотосесия, ако не са много узрели слънчогледите.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Виж сега, лека проява на локален шовинизъм ще да е, ама така и така си тръгнал по магистрала Тракия, вземи се отклони 7 - 8 км на юг (няма да ти коства много време) от пътя за Бургас: заради това

 

Ямбол Безистена.jpg

 

или заради това - древния град Кабиле

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Иван Попов каза:

Ø  Чудните мостове;

Ø

Остави ги за друг път Чудните мостове.  До там се пътува бавно и е голямо отклонение. Отиди направо в Кърджалийско- има много какво да се гледа. От друга страна, през август ще изпукате от жега в този район. Помисли за предложенията на @bulpa.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Нещо друго се сетих - пикът на метеоритния поток Персеиди е активен 12-14 август, като тази година започва от 17 юли до 24 август. Ако нощувките са с право на отмяна, може да запазиш някоя нощувка извънградска, далеч от светлиното замърсяване за да се насладиш на падащите звезди и да си пожелаеш нещо 🙂

Примерно вместо в Кърджали, да спиш на язовира в с. Главатарци има достатъчно нощувки, или в района на Пампорово...

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Браво,Ванка!

Чудесна програма си направил.

Да си изкараш страхотно,да се обогатиш и да ти е весело.

Освен книжката със стоте национални туристически обекта на България,ти препоръчвам да си купиш иалбумче от движението Обичам България. 

Погледни в сайта им,имат и ФБ страничка.Виж им обектите и лепенките.Много са красиви и освен това с всяка закупена лепенка,помагаш за поддържането на обекта.Аз вече напълних две албумчета.

Ще следя с интерес пътешествието ти.

Успех!

20210802_143116.jpg

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, ДиянаВ каза:

Чудесно да си изкараш и да не забравяш да пускаш снимки 🙂

Ще пускам снимки и информация 🙂

 

 

преди 4 часа, lesy каза:

За Варна - ти по моста така или иначе минаваш след като идваш от Бургас. Има една панорамна площадка след Аспарухово преди Галата. Препоръчвам я по залез. https://visit.varna.bg/bg/point_view_galata.html

И като се разхождаш из града, виж и Ремските терми, както и църквата Свети Атанасий. В двора й също има римски разкопки.

Вече е добавена и площадката към пътуването. 

Ще видя как ще съм с времето, защото искам да отида и до Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ от 17:00 или 19:00 часа.

Благодаря! 

 

 

преди 4 часа, bulpa каза:

Хм, това видял ли си го като маршрут? Че е малко нелогично, според мен 🤔 Отиваш до Пампорово - Рожен обсерваторията, после се връщаш към чудните мостове, после пак през Пампорово до Кърджали.

Пътят Девин - Пампорово минава през Широка лъка, от тук може да се отбиеш до с. Гела - красиво, спокойно село, ще е прохладно горе, ако се интересуваш от трекове, ще помагаме, но и само за разглеждане и да походиш из селото става. През Ардино е отбивката за дяволския мост, моя съвет е да отделиш време и за тракийски светилище "Орлови скали". След Ардино, хващаш пътя за Боровица, към Стар Читак и Рибарци между тях се намира Подковата, завоят на яз. Кърджали. 

Хем си знаех, че някои от форума това ще го догледа и че ще ми пишеше.... защото имам малко връщане назад (около 5 км.). 

Искам да съм първи в Рожен, но освен да отида първо до мостовете и после да отида на обсерваторията около 12:00 часа и тъкмо ще съм на сянка през деня. Тоест ще направя една ротация. Все още планът е плаващ и не е окончателен. 

Аз дори не съм знаел за село Гела. А за завоя на Кърджали го видях, но пътят ме притеснява там. А и колко време ще загубя докато направя завоя, да не стане така дяволският мост да го пропусна, защото няма да смогна с времето.

Явно ще има доста промени във втория ден. Благодаря! 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

На мен ми харесаха Осмарските скални манастири, Жеравна и Котел в нашия ден за придвижване до Мадарския конник. То заради тях и тръгнахме в тази посока де

Браво! Ще добавя Жеравна само. 

 

преди 3 часа, Lindt каза:

ама ми се къса сърцето като видя тема без снимки 

Ще има скоро и много снимки, не се притеснявай 🙂

 

преди 3 часа, bulpa каза:

Хм, ама каква лавандула август месец 🤔 ожънаха я края на юни, началото на юли. Евентуално слънчогледова фотосесия, ако не са много узрели слънчогледите.

Тя отпада окончателно, мисля, че сега има слънчогледова фотосесия, но не съм сигурен. Освен да звънна един телефон и да попитам. Но то пише от Варна до Добрич, значи поне 2 часа и за нея да си отделя 😇 ама това не виждам как ще стане. 🙃

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Светославов
преди 3 часа, bulpa каза:

Хм, ама каква лавандула август месец 🤔 ожънаха я края на юни, началото на юли. Евентуално слънчогледова фотосесия, ако не са много узрели слънчогледите.

Почти са...по Варненско. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Последният ден си е утрепия, само пътуването си е 8 часа, всичко останало е дзак и толкова, а имате две гостита. Жалко защото има толкова много за гледане и около Казанлък, и около Хисаря и по пътя въобще. 

  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lyubina каза:

заради това

Често казано, това не знам къде е.... , но и Калибе става да се види за 20/30 мин. 

 

 

преди 2 часа, Цвете каза:

Остави ги за друг път Чудните мостове.  До там се пътува бавно и е голямо отклонение. Отиди направо в Кърджалийско- има много какво да се гледа. От друга страна, през август ще изпукате от жега в този район. Помисли за предложенията на @bulpa.

Ами в крайна сметка мостове ще отпаднат, аз от жегата не се притеснявам, но много са забележителностите, а и пътят ще е доста. 

Но по картата от Борино до мостовете е 2 часа. 

 

 

преди 2 часа, bulpa каза:

Нещо друго се сетих - пикът на метеоритния поток Персеиди е активен 12-14 август, като тази година започва от 17 юли до 24 август. Ако нощувките са с право на отмяна, може да запазиш някоя нощувка извънградска, далеч от светлиното замърсяване за да се насладиш на падащите звезди и да си пожелаеш нещо 🙂

Примерно вместо в Кърджали, да спиш на язовира в с. Главатарци има достатъчно нощувки, или в района на Пампорово...

На 21 и 22 август ще съм в Боровец, а след това последната седмица мисля да изкачвам Мусала. Просто сега, ако не стане, остава във времето. 

Нощувките са резервирани вече, явно пак ще ходи по Родопите през 2021/2022 година. 

 

 

Преди 1 час, jungfraujoch каза:

Чудесна програма си направил.

Благодаря ти! 

 

преди 10 минути , Светославов каза:

Почти са...по Варненско. 

Гледах за

https://martinalazarova.com/слънчогледи/

или https://lilianikolova.photos/blog/2019/11/13/фотосесия-в-есенни-слънчогледи-и-друг/

 

 

преди 9 минути , Jane* каза:

Последният ден си е утрепия, само пътуването си е 8 часа, всичко останало е дзак и толкова, а имате две гостита. Жалко защото има толкова много за гледане и около Казанлък, и около Хисаря и по пътя въобще. 

Гоститата ще са за по 1 час, иначе в противен случай край!  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Иван Попов каза:

слънчогледова фотосесия

Вече няма цъфнали слънчогледи по Варненско и Добричко. Проверено в момента 😀

 

за Чудните мостове, ако има как да провериш дали въобще е проходим пътя. Беше в много лошо състояние и преди, а скоро някъде ми попадна, че нещо се е случило и май е почти непроходим. Не съм съвсем сигурна, но все пак…. Да не загубиш много време излишно

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Иван Попов каза:

Често казано, това не знам къде е.... ,

Безистена, Ямбол. На центъра. 

Отклонявайки се от магистралата си на 8 км по права линия 🙂 

 

Строен е през 16 век и в момента е в много приличен вид. 

Вътре има и изложение, включително древни икони и др. И има ентусиасти, които водят беседи при желание от страна на посетителите, но едва ли ще ти остане време за толкова... 

 

И за финал, за мен лятно време Ямбол е истински курортен град: по централната пешеходна зона е пълно с кръчми (за всеки вкус), прилична храна, цени, фонтани (хлапетата не излизат от тях в жегите 🙂 ) и никой за никъде не бърза. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.