Прескочи до съдържание

Турция през септември


ttelena

Препоръчани мнения

Здравейте, имам желание да посетя Турция

Разполагам със 7 дни и ще пътувам с кола 

Обичам да обикалям  и да опознавам нови места.

Очаквам вашите ценни съвети за места които мога да посетя.

Връзка към коментар
преди 27 минути , ttelena каза:

Здравейте, имам желание да посетя Турция

Разполагам със 7 дни и ще пътувам с кола 

Обичам да обикалям  и да опознавам нови места.

Очаквам вашите ценни съвети за места които мога да посетя.

Една пол.партия ги наричяше “опорни точки”.Та дай някакви опорни точки-къде,интереси,плаж,пазари,храна и т.н.

Турция голяма,места бол.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 11 минути , Emil Chakalov каза:

Една пол.партия ги наричяше “опорни точки”.Та дай някакви опорни точки-къде,интереси,плаж,пазари,храна и т.н.

Турция голяма,места бол.

Море ,плаж ,хубава храна, до 600-700 км от България.

 

Връзка към коментар
преди 2 часа, ttelena каза:

Какво може да се види там

Амии... точно каквото искаш: море, плаж, хубава храна, само на 700км от София  🙂
И още:

Приятни разходки из един живописен стар град с тесни калдъръмени улички, красиви стари къщи, малки площадчета, стари гръцки църкви, джамийки, магазинчета, кафенета... гальовни котки и мнооого бугенвилии и хибискуси, които просто зашеметяват с багрите си..

Още - задължително отиване и до о. Лале и о. Джунда (Алибей), които са свързани чрез мостове с Айвалък. Може да се отиде до Джунда и с ферибот, но само през лятото - през септември не знам дали все още го има. Но пък има маршрутки и таксита.

Всички острови около Айвалък са включени в Ayvalik Islands Nature Park, но само тези, които споменах са населени. Могат да се правят разходки с корабчета из островите, със спирки за цамбуркане из закътаните тюркоазени заливчета - препоръчвам!

На о. Джунда се намира Rahmi Koç Museum, който има интересна история. Има и чуднички малки магазинчета, които продават какво ли не, както и колоритни ресторантчета, където сервират супер вкусотии - комбинации от турска и гръцка морска кухня.
Могат да се направят и едно-дневни трипове наоколо - на север се намира всеизвестната Троя, а на югоизток е Бергама. На запад пък е гръцкият остров Лесбос, до който също може да се отскочи за един ден.

Едно от култовите места на Айвалък е "Şeytan sofrası" (Трапезата на дявола), откъдето се открива разкошна панорамна гледка. Мястото носи името си от някаква дупка с форма на отпечатък, за която се смята, че принадлежи на дявола (да бе, да!  🙂  Но, истината е, че е дяволски красива панорамата от там, особено в късен следобед. От там могат да се видят почти всички острови.

И да  не забравим плажа - един от най-дългите и широки пясъчни плажове на Турция - Саръмсаклъ. Намира се само на 7км от Айвалък, има маршрутки до там. В последните години построиха доста хотели там и стана доста уредено, не е вече толкова диво, но плажът си е все така прекрасен. "Саръмсаклъ" се превеждало като "земя на чесъна". За чесън не знам, но основното производство в региона по всичко изглежда, са маслините и туризма.

А, и още нещо се сещам в момента - в най-далечната точка на плажа Саръмсаклъ, на около 4км от централната му част, от другата страна на пътя Измир - Чанаккале се намира езерото Tuz Gölü, в което има голяма вероятност да се видят групи розови фламинго, но през септември не знам дали няма вече да са отФърчали нанякъде  🙂

  • Харесвам 15
Връзка към коментар
преди 21 часа, iaia_mama каза:

Амии... точно каквото искаш: море, плаж, хубава храна, само на 700км от София  🙂
И още:

Приятни разходки из един живописен стар град с тесни калдъръмени улички, красиви стари къщи, малки площадчета, стари гръцки църкви, джамийки, магазинчета, кафенета... гальовни котки и мнооого бугенвилии и хибискуси, които просто зашеметяват с багрите си..

Още - задължително отиване и до о. Лале и о. Джунда (Алибей), които са свързани чрез мостове с Айвалък. Може да се отиде до Джунда и с ферибот, но само през лятото - през септември не знам дали все още го има. Но пък има маршрутки и таксита.

Всички острови около Айвалък са включени в Ayvalik Islands Nature Park, но само тези, които споменах са населени. Могат да се правят разходки с корабчета из островите, със спирки за цамбуркане из закътаните тюркоазени заливчета - препоръчвам!

На о. Джунда се намира Rahmi Koç Museum, който има интересна история. Има и чуднички малки магазинчета, които продават какво ли не, както и колоритни ресторантчета, където сервират супер вкусотии - комбинации от турска и гръцка морска кухня.
Могат да се направят и едно-дневни трипове наоколо - на север се намира всеизвестната Троя, а на югоизток е Бергама. На запад пък е гръцкият остров Лесбос, до който също може да се отскочи за един ден.

Едно от култовите места на Айвалък е "Şeytan sofrası" (Трапезата на дявола), откъдето се открива разкошна панорамна гледка. Мястото носи името си от някаква дупка с форма на отпечатък, за която се смята, че принадлежи на дявола (да бе, да!  🙂  Но, истината е, че е дяволски красива панорамата от там, особено в късен следобед. От там могат да се видят почти всички острови.

И да  не забравим плажа - един от най-дългите и широки пясъчни плажове на Турция - Саръмсаклъ. Намира се само на 7км от Айвалък, има маршрутки до там. В последните години построиха доста хотели там и стана доста уредено, не е вече толкова диво, но плажът си е все така прекрасен. "Саръмсаклъ" се превеждало като "земя на чесъна". За чесън не знам, но основното производство в региона по всичко изглежда, са маслините и туризма.

А, и още нещо се сещам в момента - в най-далечната точка на плажа Саръмсаклъ, на около 4км от централната му част, от другата страна на пътя Измир - Чанаккале се намира езерото Tuz Gölü, в което има голяма вероятност да се видят групи розови фламинго, но през септември не знам дали няма вече да са отФърчали нанякъде  🙂

Страхотно описание

Благодаря

Вие къде бяхте отседнали?

Може ли да намеря хотел там на място или трябва да резервирам от тук?

Бях чела че неможеш да резервираш от Booking  там на място вярно ли е??

Връзка към коментар
преди 2 часа, ttelena каза:

Страхотно описание

Благодаря

Вие къде бяхте отседнали?

Може ли да намеря хотел там на място или трябва да резервирам от тук?

Бях чела че неможеш да резервираш от Booking  там на място вярно ли е??

На Джунда последния път пристигнах в 0:15 часа и след 10 мин си намерих хотел. Но е близко само на 500-600 км.

Връзка към коментар
преди 3 часа, ttelena каза:

Страхотно описание

Благодаря

Вие къде бяхте отседнали?

Може ли да намеря хотел там на място или трябва да резервирам от тук?

Бях чела че неможеш да резервираш от Booking  там на място вярно ли е??

В х-л "Амфора", резервиран чрез booking.com

Аз винаги правя резервациите си предварително, още преди да съм тръгнала нанякъде. Не знам дали в Турция може да се ползва booking.com, мисля че те имат някакъв техен сайт за хотели. "Амфора" е на първа линия, малко встрани от централната част на плажа. Доволна съм като цяло. В стария град, както и на о. Джунда също има доста симпатични хотелчета.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, spear каза:

На Джунда последния път пристигнах в 0:15 часа и след 10 мин си намерих хотел. Но е близко само на 500-600 км.

Благодаря !

Аз също предпочитам да си избера хотел на място при предварителната резервация по някой път оставам доста разочарована най вече от местоположението на хотела.

Връзка към коментар
преди 22 минути , iaia_mama каза:

В х-л "Амфора", резервиран чрез booking.com

Аз винаги правя резервациите си предварително, още преди да съм тръгнала нанякъде. Не знам дали в Турция може да се ползва booking.com, мисля че те имат някакъв техен сайт за хотели. "Амфора" е на първа линия, малко встрани от централната част на плажа. Доволна съм като цяло. В стария град, както и на о. Джунда също има доста симпатични хотелчета.

Благодаря  в неделя тръгвам като се върна ще напиша своите впечатления .

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, ttelena каза:

Страхотно описание

Благодаря

Вие къде бяхте отседнали?

Може ли да намеря хотел там на място или трябва да резервирам от тук?

Бях чела че неможеш да резервираш от Booking  там на място вярно ли е??

Ако си извън Турция, няма проблем, да резервираш през   Букинг, за където и да е в Турция. Ако обаче,  си в Турция , не можеш да го ползваш за там. Нали преди време се съдиха, Букинг и тяхната асоциация на тур-операторите и е така, от няколко години.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 10.09.2021 г. в 5:53, AlexandraKo каза:

Ако си извън Турция, няма проблем, да резервираш през   Букинг, за където и да е в Турция. Ако обаче,  си в Турция , не можеш да го ползваш за там. Нали преди време се съдиха, Букинг и тяхната асоциация на тур-операторите и е така, от няколко години.

Благодаря

преди 20 часа, Ou7law каза:

Мисля, че съм ползвал букинг в Турция през VPN

Благодаря

преди 15 часа, Mary каза:

Мисля че става и през мобилни данни от наши телефони. 

Благодаря

Връзка към коментар

Аз също планувам да отида в Турция края на септември или началото на октомври. Кушадасъ дали още става за море или трябва да се отиде някъде още  по на юг?

Връзка към коментар
преди 1 час, Ou7law каза:

Аз също планувам да отида в Турция края на септември или началото на октомври. Кушадасъ дали още става за море или трябва да се отиде някъде още  по на юг?

Става, но по́ на юг е по-добре. Аланя, например, е супер по това време.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Моето приключение Турция приключи  и ето как премина то:

1 ви ден Чанакале

2 ри ден Троя и Ассос

3 ти и 4 ти ден Саръмсаклъ /Айвалък/

5ти ден Пергамон и Асклепион

6ти ден  Кушадъсъ

7 ми ден Ефес

8 9 ден Саръмсаклъ

10 ден Чанакале

Пътуване което измислих за 3 дни и ще помня до края на живота си...

Турция ме изненада много приятно.

Видях великолепни неща  усетих широката турска  гостоприемност

хапнах ужасно вкусни неща изобщо всичко беше прекрасно.

Благодаря на всички които ми помогнаха да избера тази година Турция вместо Гърция и най вече

на iaia_mama/съветите ти бяха безценни за мен ,хотел Амфора се оказа доста добър а плажа прекрасен/

Хотел бях запазила само за първата нощувка в Чанакале всички останали си избирах на място.

Пътищата прекрасни примамват те само да пътуваш .

Хората мили и добри готови да ти помогнат във всяка ситуация.

Дано не прозвучи като реклама но който не е ходил в Турция нека го направи заслужава си!!!

F238A9C7-94D7-4540-8559-CC915CDA93AD.jpeg

0CDBED66-1E7C-4EC7-8285-97415AD6C22A.jpeg

184B18E9-5082-4CB1-8B72-F335DD71AAC8.jpeg

F5D5E976-7D98-4495-8A22-E883FCE87C62.jpeg

6B2DF231-D6F9-48B1-97F2-9301498B48C2.jpeg

C9AB83A5-7CCD-4A30-8888-A5890A9EF745.jpeg

6E0A0568-107F-4BBC-92EC-7B78B90FEC15.jpeg

040C2C96-4BAA-4DED-87E2-BFC353FFAAEE.jpeg

9527989C-074D-469F-954C-8F8CD92ACE47.jpeg

4C1AB117-CEA0-40AE-8182-B29DB9D44AA0.jpeg

  • Харесвам 14
  • Браво 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.