Прескочи до съдържание

Първо посещение на Истанбул - програма


Suunto

Препоръчани мнения

Здравейте! През тази есен съм планирал първо за мен посещение на Истанбул и имам нужда от малко помощ. Отделил съм 5 дни, ще пътувам с автобус от България. Харесал съм хотел в близост до Синята джамия. Доколкото се запознах, локацията е доста добра, ако не е, моля да ме опровергаете. По-надолу ще пусна програмата, която съм направил, ще се радвам на всякакви съвети и препоръки.

 

1 ден

Първият ден е посветен на Историческия полуостров. Планирал съм посещение на:

Sultanahmet Camii (Blue Mosque)  

The Hippodrome 

Hagia Sophia 

Topkapi Palace 

Gülhane Park 

Grand Bazaar 

Beyazit Square 

Beyazıt Tower 

Little Hagia Sophia 

 

2 ден 

Spice Bazaar 

Süleymaniye Mosque 

Galata Tower 

Pera Museum 

Church of St. Anthony of Padua 

Flower Passage 

Istiklal Street 

Taksim Square 

Dolmabahce (само отвън) 

Надвечер искам да отида до Ortaköy Mosque, как се стига дотам с градски транспорт? 

 

3 ден 

Сутринта круиз по Босфора 

Следобед  

Българската църква “Свети Стефан” 

Кварталите Балат и Фенер 

Надвечер Pierre Loti Tepesi 

 

4 ден 

Азиатската част на Истанбул 

Със сигурност ще отделя време на Юскюдар, Кадъкьой и Мода, но не знам с какво друго да запълня деня. 

 

5 ден 

За последния ден нямам идея какво да посетя. Имате ли препоръки? Единият вариант са Принцовите острови, но май не ме привличат особено. Имах идея да се кача на Сапфир и да видя модерната част на Истанбул, но последният ден най-вероятно ще е в неделя, а пише, че тогава небостъргачът е затворен. В краен случай мога да направя екскурзията и само 4 дни. Благодаря предварително за помощта!

Връзка към коментар
Преди 1 час, Suunto каза:

Sultanahmet Camii (Blue Mosque)  

The Hippodrome 

Hagia Sophia 

Topkapi Palace 

Gülhane Park 

Grand Bazaar 

Beyazit Square 

Beyazıt Tower 

Little Hagia Sophia 

според мен прекалено много неща трупаш в един ден. Само двореца Топкапъ ще ти изяде повече от половин ден (ако ти е интересно, но пък ако не ти е интересно няма смисъл да го включваш изобщо). Един пазар или парк ако не се помотаеш няколко часа вътре за какво си отишъл там.

Така че поразреди нещата и ще остане какво да се прави и петия ден. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Истанбул не е място, което да разглеждаш набързо по план, а просто да се потопиш в него, според мен поне. Върви, обикаляй както ти харесва без програма, няма да загубиш от това. А къде точно да идеш си набелязал, даже ще ти останат неща за следващия път.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 20 часа, Suunto каза:

Първият ден е посветен на Историческия полуостров. Планирал съм посещение на:

Sultanahmet Camii (Blue Mosque)  

The Hippodrome 

Hagia Sophia 

Topkapi Palace 

Gülhane Park 

Grand Bazaar 

Beyazit Square 

Beyazıt Tower 

Little Hagia Sophia 

Beyazıt Tower можеш да я видиш само от далече. Попада в района на университете и не можеш да влезеш там.

Little Hagia Sophia - може да не я включваш в първо посещение, а да я предвидиш, ако ти остане време.

Не видам обаче водохранилище включено, а е интересно да се види.

Ако този първи ден е след нощен преход с автобус, ще е труден, но не и невъзможен. Още повече, че има неща, които може да се разглеждат и вечерта - Хиподрума, площад Беязит. Аз не съм фен и на Синята джамия, та бих я пропуснала и нея.

 

преди 20 часа, Suunto каза:

2 ден 

Spice Bazaar 

Süleymaniye Mosque 

Galata Tower 

Pera Museum 

Church of St. Anthony of Padua 

Flower Passage 

Istiklal Street 

Taksim Square 

Dolmabahce (само отвън) 

Надвечер искам да отида до Ortaköy Mosque, как се стига дотам с градски транспорт? 

Тръгването в този ден е добре да е от Сюлеймание - ще вървиш надолу, а не по баира.

После Египетския пазар, с тюнела до кула Галата, после по Истиклял, Пера, Св.Антоний, Таксим, Долмабахче - това само отвън ... съвсем малко се вижда, та да нямате очаквания да го видите двореца. Виждат се основно портите от всички посоки.

До Ортакьой с автобуси от Кабаташ например - 22, 22В, 25Е, а сигурно и други има.

 

преди 20 часа, Suunto каза:

3 ден 

Сутринта круиз по Босфора 

Следобед  

Българската църква “Свети Стефан” 

Кварталите Балат и Фенер 

Надвечер Pierre Loti Tepesi 

През септември не днам доколко е добре сутрин да е круиза, но на място ще решите в зависимост от времето.

 

преди 20 часа, Suunto каза:

4 ден 

Азиатската част на Истанбул 

Със сигурност ще отделя време на Юскюдар, Кадъкьой и Мода, но не знам с какво друго да запълня деня. 

 

То един ден си отива за тези места.

Мода - обиколка с трамвая и разходка из района със заведенията.

Кадъкьой - статуята на бика, пазара, графити има из този район за почитателите им, но не са да ги търсиш при първо ходене.

Юскюдар - Кулата на девицата - само от брега, Кузгунджук е интересно място.

Новата ТВ кула, хълма Чамлъджа, джамията Чамлъджа.

Дворци - Берлейбей, Кючуксу(той е малко по-далеч от останалите места изброени тук).

Watergarden İstanbul също е интересно място.

 

преди 20 часа, Suunto каза:

5 ден 

За последния ден нямам идея какво да посетя. Имате ли препоръки? Единият вариант са Принцовите острови, но май не ме привличат особено. Имах идея да се кача на Сапфир и да видя модерната част на Истанбул, но последният ден най-вероятно ще е в неделя, а пише, че тогава небостъргачът е затворен. В краен случай мога да направя екскурзията и само 4 дни. Благодаря предварително за помощта!

Не съм чула, че Сапфир не работи в неделя. 

Не се отказвайте от 5-тие ден, все има с какво да го запълните.

 

За още идеи, ето карта, която съм направила.

 

Като цяло прогламата е натоварена, но пък всеки си има различен начин на обикаляне.

За мен Истанбул е яваш-яваш, т.е. не бързай, а се наслаждавай, ако ти допадне, защото не на всеки му допада.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз добавям още 4 идеи:

- Miniaturk - музей на открито с миниатюри на различни забележителности от Турция

- Музей на Рахми Коч - доста интересен музей, спокойно може да се откарат 2-3 часа. Предлагат тур в подводница.

- Панорама 1453 - Панорамата показва завладяването на Константинопол. Голям недостатък е, че доста от информацията беше на турски.

- Някой от аквариумите: Istanbul SEA LIFE Akvaryum, Istanbul Akvaryum

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

На няколко места в интернет прочетох, че заради пандемията, Istanbul Card трябва по някакъв начин да се активира чрез HES кода ни. Някой има ли актуална информация как се случва това?

Връзка към коментар

https://www.visitacity.com/en/istanbul/itinerary-by-day/4 ето от тук може да се сглоби много прилична програма, понякога дните са малко натъпкани, така че може да се поразредят доста неща - говоря за Top Attractions

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Suunto каза:

На няколко места в интернет прочетох, че заради пандемията, Istanbul Card трябва по някакъв начин да се активира чрез HES кода ни. Някой има ли актуална информация как се случва това?

Не е точно да се активира, но не може да се ползва без да е добавен Хес код към картата.

За съжаление в момента от чужбина не може да се свърже картата и Хес кода.

Това е линкът от който се прави.

Пробвайте през VPN, ако държите да го направите предварително.

На място в Турция става лесно.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.