Прескочи до съдържание

Планиране на седмица в Андалусия с обществен транспорт


Lindt

Препоръчани мнения

преди 4 часа, Lindt каза:

П.П. ами запазих две нощувки в Кордоба, остава 1 за Гранада

Линд, първо си виж за кои дни има билети за Алхамбра, букваш ги и тогава останалото. 

Кога ще пътувате като дати, коя седмица и месец?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз тъкмо щях да питам имате ли билети за Алхамбра? Да не стане сметка без кръчмар/нощувка без Алхамбра 😜 Билети, ако има, и аз препоръчвам нощувка в радиус 10-15 минути пеша от входа, хем да имате повече време да обикаляте по баирчетата 🙂

Ние спахме тук и отчитам локацията като чудесна /и за от-до автобуса от автогарата, и за Алхамбра, и за хълмовете и мирадорите, и за Медината/. 

C. Santiago, 18
https://maps.app.goo.gl/8syMypZQGFEixD7i9

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@marycap, @zon, @jul, има мноооого general tickets за Алхамбра, даже в 8 сутринта. И даже щях да попитам дали е добре да е толкова рано, слънцето изгрява в 8:30 след средата на октомври. 

А и колко време сте прекарали там, откъде да започнем обиколката?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

8:30 е раничко, в Гранада е по-студено, отколкото в останалата част на Андалусия.  Аз бих избрала по-топли обедни часове. 🙂

Започвате от Насридския дворец, за него имате точен час, отбелязан в билета.

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

И аз бих запазила примерно 9,30. Обиколката започва от там, защото според мен трудно ще изчислите колко ще обикаляте в другата част. 

Колко време - не е ясно, зависи колко ще слушате аудиогидове, колко ще снимате, колко ще се мотаете. Ние гледаме бързо по принцип, но в Алхамбра отнесохме от 10,30 до към 15ч., че и повече, май. За ориентир - бяхме в първите дни на март и денят също беше кратък. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@iMari е казала точно как е положението с Аламбрата и точният час за двореца.

Аз бих планувал обедни-следобедни часове.

Ако трябва да избирам къде да съм събота и неделя, щях да избера Гранада, Севия е много по-голям град и се предполага, че ще е по-натоварено.

Също според мен, най-добре Севия да е последна, защото е перлата не само в Андалусия, ами в цяла Испания, за мен това си е най-красивия град в тази страна. Лично мен Кордоба не ме впечатли особено, вероятно защото я посетих веднага след Севия.

 

 

Вътре в Аламбрата имаше само една сладкарница-кафен, там съм ял страхотен смокинов сладолед, може да я проверите.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , Alexander каза:

@iMari е казала точно как е положението с Аламбрата и точният час за двореца.

Аз бих планувал обедни-следобедни часове.

Ако трябва да избирам къде да съм събота и неделя, щях да избера Гранада, Севия е много по-голям град и се предполага, че ще е по-натоварено.

Също според мен, най-добре Севия да е последна, защото е перлата не само в Андалусия, ами в цяла Испания, за мен това си е най-красивия град в тази страна. Лично мен Кордоба не ме впечатли особено, вероятно защото я посетих веднага след Севия.

 

 

Вътре в Аламбрата имаше само една сладкарница-кафен, там съм ял страхотен смокинов сладолед, може да я проверите.

Да, така са ни подредени градовете, Севиля ще е накрая с 3 нощувки, съответно те са уикендовите 3.

Имам предчувствие, че магеланци ще въртят друг кръг от Малага до Марбея, Гибралтар, Кадис и Херес, поради което накрая ще се засечем в Севиля и ще се приберем през Ронда към летището. Може и хич да не се случи така, но за мен е най-логичният ход 🤗

 

В обедните часове няма ли да има в Алхамбра повече хора, загубили представа за времето? Само заради топлината ли го препоръчвате?  Смокинов сладолед ще опитам. 

 

Няма да те разпитвам за заведения, но има предположения за местни празненства с различни храни, по случай есенните реколти - вероятно кестени, тикви, видях сирена и някакви колбаси. Но не срещнах конкретна информация, места и дати. Така че ако можеш да ми изброиш сезонни продукти и мернеш информация, ще сме благодарни 😉 

Връзка към коментар
преди 11 минути , Lindt каза:

В обедните часове няма ли да има в Алхамбра повече хора, загубили представа за времето

Обикновено такива обекти са най-натоварени около 11 часа. Абсолютно навсякъде е едно и също.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 34 минути , Lindt каза:

Да, така са ни подредени градовете, Севиля ще е накрая с 3 нощувки, съответно те са уикендовите 3.

Имам предчувствие, че магеланци ще въртят друг кръг от Малага до Марбея, Гибралтар, Кадис и Херес, поради което накрая ще се засечем в Севиля и ще се приберем през Ронда към летището. Може и хич да не се случи така, но за мен е най-логичният ход 🤗

 

В обедните часове няма ли да има в Алхамбра повече хора, загубили представа за времето? Само заради топлината ли го препоръчвате?  Смокинов сладолед ще опитам. 

 

Няма да те разпитвам за заведения, но има предположения за местни празненства с различни храни, по случай есенните реколти - вероятно кестени, тикви, видях сирена и някакви колбаси. Но не срещнах конкретна информация, места и дати. Така че ако можеш да ми изброиш сезонни продукти и мернеш информация, ще сме благодарни 😉 

Ако влезеш сутринта, по обед ще има хора, ако влезеш по обед-следобед пак ще има и после ще са по-малко или във всички случаи ще има момент с повече хора.

Казвам го за светлината и топлината, не че е задължително да е тогава.

Да ти кажа, когато съм посещавал тези места из Андалусия-визирам кръчмите им, не съм гледал нищо в нета, а и беше доста отдавна.

Има десетки кръчми, от Андалусия произлизат тапасите известни в цяла Испания, та няма как да объркаш нещо. Гледай къде има повече хора-испанци и сядай смело.

Не знам какво местно или сезонно има там, не съм забелязал-в Херес имат манджа с бъбреци локална рецепта, но ти няма да ходиш там.

За колбасите, все пак всички сериозни  хамони, ломо и др колбаси от прасета иберико  са от Андалусия, зехтина също и като се сложи, че имат морски неща, нямат празно. 

Специални за там и сега не бих гледал кой знае колко в нета, направете типичното ir de tapas, излизате и пробвате различни тапас с по една чаша бира или вино  на различни места, 2-3-4 и повече. Това се прави масово от испанците в по известните градове за тапас като Севия, Мадрид и т.н.

Специално в Андалусия може да се наядеш без да поръчваш нищо за ядене, само с тапаси, които ти дават при всяко поръчано пиене. Тапасите не са само хляб с нещо, често са и мини порция някаква манджа.

 

Сега погледнах в нета и ми излезе този списък с 10 добри и евтини места в Севия в локален сайт, все пак всеки иска трите Б-та, писал съм за тях BBB, bueno, bonito, barato, вкусно, хубаво, евтино.

https://www.diariodesevilla.es/temas/diez-bares-Sevilla-y-provincia-buenos-menos-10-euros/#Er-Caserío-(Sevilla)

 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Alexander каза:

Ако влезеш сутринта, по обед ще има хора, ако влезеш по обед-следобед пак ще има и после ще са по-малко или във всички случаи ще има момент с повече хора.

Казвам го за светлината и топлината, не че е задължително да е тогава.

Да ти кажа, когато съм посещавал тези места из Андалусия-визирам кръчмите им, не съм гледал нищо в нета, а и беше доста отдавна.

Има десетки кръчми, от Андалусия произлизат тапасите известни в цяла Испания, та няма как да объркаш нещо. Гледай къде има повече хора-испанци и сядай смело.

Не знам какво местно или сезонно има там, не съм забелязал-в Херес имат манджа с бъбреци локална рецепта, но ти няма да ходиш там.

За колбасите, все пак всички сериозни  хамони, ломо и др колбаси от прасета иберико  са от Андалусия, зехтина също и като се сложи, че имат морски неща, нямат празно. 

Специални за там и сега не бих гледал кой знае колко в нета, направете типичното ir de tapas, излизате и пробвате различни тапас с по една чаша бира  на различни места, 2-3-4 и повече. Това се прави масово от испанците в по известните градове за тапас като Севия, Мадрид и т.н.

Сега погледнах в нета и ми излезе този списък с 10 добри и евтини места в Севия в локален сайт, все пак всеки иска трите Б-та, писал съм за тях BBB, bueno, bonito, barato, вкусно, хубаво, евтино.

https://www.diariodesevilla.es/temas/diez-bares-Sevilla-y-provincia-buenos-menos-10-euros/#Er-Caserío-(Sevilla)

 

 

Много благодаря 🙂

Сега ни гостуваше един французин, колега на Жижо, който толкова разпалено говореше за донесените регионални сезонни сирена ( които не му бяха взели на летището 🥳) и въобще сезонност на продуктите, че като прочетох за сезонни food festivals и се зарадвах. Ще питаме него и испанския колега, и без друго бяха най-настоятелни те за Гранада, сега да ни измислят и какво да ядем 🙃

 

Ние и без друго не обичаме бъбречета 🙃 Макар че сигурно ще се озовем с нещо такова в чинията, ако намерим правилното заведение и си поръчаме всичко написано на дъската. 

 

Връзка към коментар

Ето някои локални неща от Андалусия, Гаспачото и производните му са  също от там, ако ви харесват де.

https://www.tuscasasrurales.com/blog/comida-tipica-de-andalucia/

 От Севия са това

https://www.guiarepsol.com/es/comer/nuestros-favoritos/comida-tipica-sevilla/

 

Но реално са много повече.

 

Аз съм носил сирена, включително  меки поне 50 пъти от всякъде и никога не сами взимали нищо, по-скоро е супер рядък инцидент това. Последния път от Тенерифе преди 10 дни донесох над 13-15 парчета различни сирена..

 

Уверен съм, че изобщо няма да разбереш, че ядеш бъбреци-ако ги уцелиш, те са нарязани на дребно, със сос и много други неща.

Точно в Херес преди години ми предложиха тапас от сурова риба и твърдо отказах. Сервитьора каза, да пробвам и ако не ми хареса няма да плащам.. еми не можах да кажа, че не ми харесва след това. Тя беше със зехтин, лимон и т.н. и реално не е сурова вече, за вкус да не говорим.

Често нещо е добре да се пробва, защото не е това което си мислим или яли някога.

 

Препоръчвам да пробвате някой по-хубав хамон, да е поне 50% иберико, порция е 10+ евро, може и двама да пробват една порцията, но няма абсолютно нищо общо с другия обикновен хамон.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

А и колко време сте прекарали там, откъде да започнем обиколката?

След обилната закуска , в 10:00, с автобус до последната спирка, близо до входа на Generalife. Около 6 чАса.

Mapa.jpg

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Lindt каза:

Да, така са ни подредени градовете, Севиля ще е накрая с 3 нощувки, съответно те са уикендовите 3.

Имам предчувствие, че магеланци ще въртят друг кръг от Малага до Марбея, Гибралтар, Кадис и Херес, поради което накрая ще се засечем в Севиля и ще се приберем през Ронда към летището. Може и хич да не се случи така, но за мен е най-логичният ход 🤗

 

В обедните часове няма ли да има в Алхамбра повече хора, загубили представа за времето? Само заради топлината ли го препоръчвате?  Смокинов сладолед ще опитам. 

 

Няма да те разпитвам за заведения, но има предположения за местни празненства с различни храни, по случай есенните реколти - вероятно кестени, тикви, видях сирена и някакви колбаси. Но не срещнах конкретна информация, места и дати. Така че ако можеш да ми изброиш сезонни продукти и мернеш информация, ще сме благодарни 😉 

В Гранада са най-сериозните "тапи". Повечето малки барчета из "старата" част с бирата носят бая хапване. Т.е. имайте предвид опасността от сериозно преяждане 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , stormbringer каза:

В Гранада са най-сериозните "тапи". Повечето малки барчета из "старата" част с бирата носят бая хапване. Т.е. имайте предвид опасността от сериозно преяждане 

Препоръчаха ни 3, разположени на 150 метра. Ако ни носят по едно нещо с бирата, защото не сме испанци, ще се справим 😄 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

има мноооого general tickets за Алхамбра, даже в 8 сутринта. И даже щях да попитам дали е добре да е толкова рано, слънцето изгрява в 8:30 след средата на октомври. 

А и колко време сте прекарали там, откъде да започнем обиколката?

Мари го е написала, обиколкота започва от часа на дворците Nasrid. Има час на билета за тях и стриктно се спазва. Имай предвид, че трябва да сте по рано там, погледни кога пускат от главният вход, мисля че е един час по рано, след това отивате пред Nasrid пак по рано и чакате. Да слънцето изгрява по късно. Преди години в началото на октомври чакахме по тъмно за билети и си беше студено, че тогава се купуваха предварително от туристически офиси и на място само ограничен брой билети рано сутринта. Но слънцето изгя при влизане и беше много красиво. 

На коя дата сте в Алхамбра да не се засечем :))?  Букнала съм билети за дъщеря ми и мен на 12 октомври 9:30. Националият празник на Испания е. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , zon каза:

Мари го е написала, обиколкота започва от часа на дворците Nasrid. Има час на билета за тях и стриктно се спазва. Имай предвид, че трябва да сте по рано там, погледни кога пускат от главният вход, мисля че е един час по рано, след това отивате пред Nasrid пак по рано и чакате. Да слънцето изгрява по късно. Преди години в началото на октомври чакахме по тъмно за билети и си беше студено, че тогава се купуваха предварително от туристически офиси и на място само ограничен брой билети рано сутринта. Но слънцето изгя при влизане и беше много красиво. 

На коя дата сте в Алхамбра да не се засечем :))?  Букнала съм билети за дъщеря ми и мен на 12 октомври 9:30. Националият празник на Испания е. 

За съжаление сме в седмицата след вас - от 18 до 25 октомври. 

Иначе пише един час по-рано, аз затова предполагах, че 8 е твърде ранен час, но не очаквах  да планирам около обяд. Ще помисля още малко, ако е следобед, може да отидем и след пристигането от Малага следобед, а не на следващия ден. 

Ще продължа с удивителните въпроси, но ние вътре или вън ще снимаме повече?  Вечер дали е по-красиво? По-малко хора ли има? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Lindt каза:

Ще продължа с удивителните въпроси

Е оставете си нещо да ви изненада и на място де. То от много въпроси, накрая няма да има защо да се ходи там.

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 2 минути , Zaro каза:

Е оставете си нещо да ви изненада и на място де. То от много въпроси, накрая няма да има защо да се ходи там.

е, стига, за първи път толкова хора ми отговарят, не мога просто ей така да се откажа да питам  🤣

  • Смея се 2
Връзка към коментар

Не помня дали съм гледала снимки на вечерно посещение на Алхамбра на мой приятели или в някоя от темите тук, но комплекса по тъмно също е страшно впечатляващ. Но пък на светло ще се насладите на градините на Хенералифе, предполагам, че през октомври ще има достатъчно цветя.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 50 минути , Zaro каза:

Ако не се лъжа, за Алхамбра се продаваха отделни билети за вечерно посещение. Не помня точно, но мисля, че не бяха за целия комплекс.

Така беше преди, имаше си нощни разходки из комплекса, които бяха на отделни билети 

Връзка към коментар

Аз си спомням че бях с първата група в Алхамбра, не мисля че беше лош избор, единствен малък недостатък може би е че дворът с лъвовете не беше добре огрян още за снимки. Това беше средата на ноември. Час не помня.

 

Вечер не знам в самия комплекс дали е по-интересно, но си струва да се посрещне залезът на хълма с панорамните гледки.

 

DSC_8667-01.jpeg

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, iMari каза:

Не помня дали съм гледала снимки на вечерно посещение на Алхамбра на мой приятели или в някоя от темите тук, но комплекса по тъмно също е страшно впечатляващ. Но пък на светло ще се насладите на градините на Хенералифе, предполагам, че през октомври ще има достатъчно цветя.

Аз съм го гледала по тъмно,  21.30   ни беше часа, през  юни. Хванахме и залеза и беше уникално. А на другата сутрин видяхме градините. 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 21 часа, Lindt каза:

За съжаление сме в седмицата след вас - от 18 до 25 октомври. 

Иначе пише един час по-рано, аз затова предполагах, че 8 е твърде ранен час, но не очаквах  да планирам около обяд. Ще помисля още малко, ако е следобед, може да отидем и след пристигането от Малага следобед, а не на следващия ден. 

Ще продължа с удивителните въпроси, но ние вътре или вън ще снимаме повече?  Вечер дали е по-красиво? По-малко хора ли има? 

Хората / туристите / са значително по-малко отколкото през 2012 и 2014. Тогава си спомням , че купувахме билети 2 седмици по- рано, а сега 1-2 дена. Важно е да си избереш удобен час за влизане. Иначе билети се купуват и на място, най- добре от официалния сайт на музея . Задълително си приготви паспортите или личните карти , тях ги проверяват на 3-4 места, а не самите билети. Носи ги задължително иначе няма влизане. Преди години се влизаше от 2 входа, сега само от главния , над Хенералифе.  Според мен 1/3 от градините са затворени за посещение покрай тези Ковид мерки. Иначе пък има отворен нов участък на кулата/ крепоста на незнам си кой испански крал и има страхотна гледка. Ако сте повече от двама човек е изгодно да си вземеш такси до горе, а не с автобус. Но пък става и пеша, стига да не жега. Ние бяхме в Гранада м/у 3.09 и 9.09 и си беше 37-38 С., нещо обичайно.  Малага ме изненада приятно, не очаквах да е толкова приятен град / центъра/ . Там имаше повечко туристи, но това е обяснимо покрай летище, Коста дел Сол / 100 км Слънчев бряг на куб/. Ако си видял Аламбра и Джамията в Кордова, няма какво толкова да се гледа на мавърската крепост в Малага, освен ако не си пада човек по гледките. Ние бяхме за 12 дена в Южна Андалусия и с кола, така че съвети за други обекти за гледане не мога да давам. Само ще отбележа, че за Гибралтар, ние /България/ сме в зелената зона:-) и си влизаме без документи за ваксини, ПСР и т.н. Точно там на границата лъсва цялото лицемерие покрай тази Ковид истерия. В Испания с маски, минаваш границата / некви си 10 метра/ и всички вече са без маски, няма Ковид, няма...нищо. Ковида явно е заминал към Танжер. Но пък има табели туристите да не пипат маймуните , за да не ги заразят с Ковид:-)))). И последно, ако теглиш гибралтарски паундове от банкомат, ги харчете там на място, защото не вървят в Испания и Англия:-). 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Сигурно наистина е най-логично да се почва от Насридския дворец, защото за там има фиксиран час, но ние почнахме от Хенералифе, на който вход слезнахме с автобуса и се спускахме към Насридския дворец. Часа ни беше за 13ч, като отидохме към 9.30 и почнахме от Хенералифе, към 12.30  бяхме пред Насридския дворец, разгледахме го и последно завършихме с Алказаба, а от там се прибрахме пеш. Времето преди Несридския дворец (т.е около 3 часа) на нас ни беше достатъчно, недостатък е, че малко бяхме поизморени вече в Насридския дворец. Бяхме в края на април. Иначе, и на мен Севиля най много ми хареса и отново бих отделила време основно за Севиля. Ние го въртяхме на обратно вашето кръгче - Севиля-Кордоба-Гранада-Малага-Ронда - Севиля (полета ни беше до и от Севиля, с 3 дни нощувки в началото в Севиля, по две в Кордоба и Гранада и по една в Малага и Ронда и накрая една последна в Севиля, с градски транспорт всичко, за нашето темпо беше добре като време. Малага, дали защото беше след Севиля, Гранада и Кордоба не ме впечатли особено, но е приятен за разходка и хапване. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.