Прескочи до съдържание

Турция за 4 дни през Декември


Harry

Препоръчани мнения

Здравейте, 

 

Нов съм във форума, много изчетох и все пак имам доста въпроси, тъй като за първи път ходим.

 

Плануваме на 16.12 рано сутринта да тръгнем с приятелката ми с колата от София за Истанбул, като мислим да стигнем до към 10:00ч. От тук идва и първия ми въпрос, по това време на годината чака ли се много време на границата? Другия въпрос е, двамата сме ваксинирани, може ли да минем със сертификатите? Другия въпрос е, от къде мога да си купя въпросното устройство за пътните такси и с колко пари трябва да го заредя за да има достатъчно пари в него? 

 

Резервирали сме 3 нощувки до Неделя 19.12 в Antea Hotel Old City, може ли да ни насочите с примерен малшрут за дните от Четвъртък до Неделя? Как ще е по-добре, да движим с колата, такси или градски транспорт. Искаме лежерна екскурзия и не много натоварен график, основните забележителности само.

 

Искам само едно нещо да споделя с вас, решил съм да предложа брак на приятелката ми и държа да е на Сапфир, така че ако може в графика, който ми предложите, Сапфир да е плануван за първия ден, Четвъртък или краен вариант Петък. И все пак, отворен съм и за други идеи за места, подходяще за предложение. Но не ме издавайте, че е изненада. 🙂

 

Извинявам се, ако има вече такава тема, ще се радвам да ни помогнете в начинанието. 🙂 🙂

 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Натоварването на границата принципно е непредвидимо, но в четвъртък обикновено не е като в петък. :wink:

 

Веднага след границата има офис, откъдето може да се купи стикер.

Ако по някаква причина не работи, то можете да си купите и от друг пощенски офиси или оот бензиностанция.

Много удобно място също е Mahmutbey - отбива се вдясно и там има пункт за продажба и зареждане.

С минималната сума, която може да се зареди - сега не знам точно колко е но поне 50-60 лири, ще стигне и остане до Истанбул.

 

Към днешна дата за влизане в Турция става със сертификат за ваксиниране. За настаняване в хотела ще ви трябва и Хес код. За градския транспорт ще трябват карти и за двамата.

 

За примерен маршрут ми е трудно да предложа, че всеки има различни интереси.

Мога да помогна с карта на забележителностите, която съм направила и да си изберете от нея основни неща, а после да ги систематизираме.

 

Аз лично предпочитам да се движа из Истанбул с градския транспорт.

 

Относно предложението - става и на Сапфир, става и на новата ТВ кула. И на двете места няма да е твърде лично, че винаги има хора наоколо, но пък то и на Айфеловата кула е така, а на живо доста романтично ми изглеждаше, когато видях с очите си придложение.

Предложения в Истанбул не съм виждала много реално, но пък при един полет с хеликоптер имаше две такива. :smile:

Сещам се и за още едно нестандартно предложение, което съм виждала в Истанбул - но бяха включени доста хора в организацията - до кула Галата, бяха изписали с балони "Ще се объжиш ли за мен" и после имаше музика.

Където и да направиш предложение, най-важното е да бъде от сърце и съответно да бъде прието от дамата. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Mary каза:

Натоварването на границата принципно е непредвидимо, но в четвъртък обикновено не е като в петък. :wink:

 

Веднага след границата има офис, откъдето може да се купи стикер.

Ако по някаква причина не работи, то можете да си купите и от друг пощенски офиси или оот бензиностанция.

Много удобно място също е Mahmutbey - отбива се вдясно и там има пункт за продажба и зареждане.

С минималната сума, която може да се зареди - сега не знам точно колко е но поне 50-60 лири, ще стигне и остане до Истанбул.

 

Към днешна дата за влизане в Турция става със сертификат за ваксиниране. За настаняване в хотела ще ви трябва и Хес код. За градския транспорт ще трябват карти и за двамата.

 

За примерен маршрут ми е трудно да предложа, че всеки има различни интереси.

Мога да помогна с карта на забележителностите, която съм направила и да си изберете от нея основни неща, а после да ги систематизираме.

 

Аз лично предпочитам да се движа из Истанбул с градския транспорт.

 

Относно предложението - става и на Сапфир, става и на новата ТВ кула. И на двете места няма да е твърде лично, че винаги има хора наоколо, но пък то и на Айфеловата кула е така, а на живо доста романтично ми изглеждаше, когато видях с очите си придложение.

Предложения в Истанбул не съм виждала много реално, но пък при един полет с хеликоптер имаше две такива. :smile:

Сещам се и за още едно нестандартно предложение, което съм виждала в Истанбул - но бяха включени доста хора в организацията - до кула Галата, бяха изписали с балони "Ще се объжиш ли за мен" и после имаше музика.

Където и да направиш предложение, най-важното е да бъде от сърце и съответно да бъде прието от дамата. 

 

Здравейте, много благодаря за бързия отговор, Може ли повече инфо за този Хес код, какво представлява и как става? 

Относно ТВ кулата - замислих се 🙂 има ли входна такса? Има ли ресторант на последния етаж и трябва ли предварителна резервация?

Разгледах картата със забележителностите, но те са доста и не мога да избера от всички, а и изобщо не съм запознат с основните забележителности кои са 🙂 Ако може все пак да ми дадете някакъв ориентир по дни със основните и най-значими забележителности, ще е супер. Ако може да бъдат и включени места със хубави панорамни гледки. Да не забравя, че държим и на раходка с корабче по Босфора, ако може инфо от къде може да се качим и коя компания да изберем. Някъде четох и за вечеря на кораб, може ли инфо от къде може да си резервираме?

Случайно дали знаете някой паркинг в близост до Antea Hotel Old City, понеже хотела ни няма такъв?

Благодаря отново!

Връзка към коментар

HES Code :

https://register.health.gov.tr/

 

ТВ кулата: вход - 120 ТЛ (21-22 лв), има ресторант, но нямам информация как стоят нещата за него.

 

Забележителности, като за първо ходене: Няма как да обиколиш всичките неща, просто си избери, тези които ще ти харесат най-много

Долмабахче

Квартал Султанахмет: площад Султанахмет,  Света София, Синята джамия, Топкапъ, парк Гюлхане, Водохранилището (Basilica Cistern)

Джамията Сюлеймание

Разходка от площад Таксим по Истикля до Кулата Галата

Музей на Рахми Коч - интересен музей, който ще ви отнеме доста време (3-4 часа), има възможност да се качите да разгледате подводница. 

МиниТюрк - музей с миниатюри от цяла Турция. (цялата експозиция е на открито и трябва да се съобразите с температурите).

Квартали за разходка - Ортакьой, Балат.

Разходка до азиатската част с посещение на Къз Кулеси, Бейлербей палас

Аквариуми: бил съм в 3 аквариума в Истанбул, но най ми харесва Sea Life Aquarium

Панорамна площадка на хълма Пиер Лоти

Хълма Camlica с ТВ кулата и джамията

Круиз по Босфора - на пристанище Еминюню почват голяма част от круизите. Аз съм най-доволен от круизите на Sehir Hatlari. Имат къса и дълга версия на разходката по Босфора, като за първи път ти препоръчвам късата версия (трае около 2 часа). Късата версия е в 14:40.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, lamerz1912 каза:

HES Code :

https://register.health.gov.tr/

 

ТВ кулата: вход - 120 ТЛ (21-22 лв), има ресторант, но нямам информация как стоят нещата за него.

 

Забележителности, като за първо ходене: Няма как да обиколиш всичките неща, просто си избери, тези които ще ти харесат най-много

Долмабахче

Квартал Султанахмет: площад Султанахмет,  Света София, Синята джамия, Топкапъ, парк Гюлхане, Водохранилището (Basilica Cistern)

Джамията Сюлеймание

Разходка от площад Таксим по Истикля до Кулата Галата

Музей на Рахми Коч - интересен музей, който ще ви отнеме доста време (3-4 часа), има възможност да се качите да разгледате подводница. 

МиниТюрк - музей с миниатюри от цяла Турция. (цялата експозиция е на открито и трябва да се съобразите с температурите).

Квартали за разходка - Ортакьой, Балат.

Разходка до азиатската част с посещение на Къз Кулеси, Бейлербей палас

Аквариуми: бил съм в 3 аквариума в Истанбул, но най ми харесва Sea Life Aquarium

Панорамна площадка на хълма Пиер Лоти

Хълма Camlica с ТВ кулата и джамията

Круиз по Босфора - на пристанище Еминюню почват голяма част от круизите. Аз съм най-доволен от круизите на Sehir Hatlari. Имат къса и дълга версия на разходката по Босфора, като за първи път ти препоръчвам късата версия (трае около 2 часа). Късата версия е в 14:40.

Много ви благодаря!! Ако изникнат още въпроси, ще пиша отново! 🙂

 

Хубав и успешен ден!!

Връзка към коментар

 Ден 1 - Света София, Синята джамия, Топкапъ, парк Гюлхане, Водохранилището, Джамията Сюлеймание, Капълъ чарши.

Ден 2 - Сапфир или ТВ кула - далече са от хотела ви и с пътя и пребиваването там, ще ви отиде светлата част от него.

Ден 3 - корабче по Босфора 

Ден 4 - разходка около хотела и тръгване за Бг.

 Всичко в ден 1 е на пешеходно разстояние . Излизате от хотела, тръгвате надясно и след като излезете на трамвайната линия, пак вдясно и след няколко минути сте на площад Султанахмед. Около него са забележителностите. Много сте близо до тях. 

За ден две ще ви трябва метро . Попитайте на рецепция как да стигнете до там и обратно.

В ден 3 по трамвайната линия стигате до площада и от там пак по нея стигате до морето и вляво , покрай трамвая , сте на пристанището на Еминюню. Там има само едно пристанище и няма как да се объркате. Харесвате си корабче и си купувате билет за него. Връщате се до хотела нагоре по трамвайната линия. 

 На рецепция на хотела ще ви упътят за всяко нещо, което ви притеснява. Поискайте си карта на района със забележителности. Ще ви помогнат и за HES кода, ако не сте го направили он лайн.

За да си намирате хотела си поискайте визитна картичка . След като първия път стигнете трамвайната линия , снимайте какво виждате срещу вас. За градския транспорт ви трябва Истанбулкард.

 

Никога не бих отишла в Истанбул с кола,освен с някой кореняк,  камо ли да се настаня с нея в района избран от вас. Просто там коли няма.Предполагам има забрана за тях . Има хотели , магазини, ресторанти и много хора. Зареждането и и почистването на улиците става през нощта. 

 

Стискам палци , да каже Да🤞

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 3 часа, Harry каза:

Случайно дали знаете някой паркинг в близост до Antea Hotel Old City, понеже хотела ни няма такъв?

Ако твърдо сте решили да пътувате с кола, силно препоръчвам да смените хотела. Най-добре е хотел с паркинг по трамвайната линия в посока крепостните стени. Преди години сме отсядали в Topkapi Inter Istanbul Hotel, който има собствен паркинг и е на пет минути от спирката на трамвая. През последните 4-5 пъти обаче предпочитам да посещавам Истанбул без кола, въпреки, че съм един от най-ревностните привърженици на автомобилното пътуване в нашия форум. Истината е, че за да се насладиш на удоволствието Константинопол, както лично аз наричам и обичам да мисля за този мегаполис, е добре да отседнеш в централните райони, които пък изключват пътуване с личен автомобил...

 

Относно, предложението, аз бих предпочел Принцовите острови, но естествено всеки решава сам за себе си...  

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Мога да ви препоръчам  хотел със закрит паркинг, който е по-добър от този, който сте си избрали. Оставяте си колата на паркинга и нататък се движите с градски транспорт - това е по-добрият начин на придвижване из Истанбул. Има предостатъчно градски транспорт по булеварда отпред, включително спирка на метрото, линия 1.
Не мисля, че за 4 дни дни ще видите всички най-прочути забележителности, а и няма нужда - не познавам човек, който да е отишъл веднъж в Истанбул и после да не е повторил, потретил, подесетил и т.н. 🙂  А и щом си избрал Истанбул за такова "благо" събитие, повярвай ми, мине-не мине ще си го навестявате и полека-лека ще видите всичко, каквото ви е на сърце и душа.

А сега, като имам предвид, че ще ви трябва някакво време, за да се ориентирате с градския транспорт, все пак не познавате града, а и съгласно предното ми изречение, бих предложила по-лежерна програма:

ден 1

преди обед - Синята джамия, Св. София, площада между тях

след обед - Топкапъ

късен следобед - Египетският пазар (за мен той е по-атрактивен от Капалъчарши)

 

ден 2 - големият ден!

а/ Ако искаш да направиш предложение сред навалица - качвате се на Сапфир или ТВ кулата

б/ Ако не искаш шоу, а нещо по-романтично - една морска разходка до Принцовите острови е добра идея. Отиване до там, разходка сред "дантелените" къщи, предложението, обяд, връщане - айдее, цял ден. Пътува се с корабче - 1час, или повече, зависи откъде ще му се качите.

При вариант а/ едната половина от деня ще отиде за стигане до мястото и предложението, другата половина - евентуално разходка с корабче по Босфора, около 1,5-2часа.

в/ В третия вариант залагам на класиката, а по-точно целия ден насам-натам, а предложението да бъде на вечеря в ресторант на брега на Босфора, на европейския бряг, примерно BigChefs Tarabya /точно преди яхтеното пристанище на Тарабия/ или Rumelihisari Iskele Restaurant /на метри от втория мост над Босфора/ - изискани, луксозни са, с много добра кухня, малко скъпички, но събитието заслужава. Апропо, в доста турски филми богаташите  си изясняват отношенията или правят биснес-вечери точно там  🙂  На азиатския бряг се сещам за едни доста симпатични заведения (ресторант и кафене/чайна) също на брега, терасата е над водата, на 300м от входа на малкия дворец Кючуксу, който също можете да разгледате - той е миниверсия на големите дворци и е също доста пищен вътре. Посока Бейкоз.

Забележка: естествено, че това не са единствените ресторанти край Босфора.

 

ден 3

преди обед - джамията Чамладжъ - нека джамиите бъдат видени по реда, в който ги посочвам, след като ги посетите ще разберете защо

следобед - разходка от кула Галата по Истиклял до п-д Таксим

 

ден 4

Ами, тръгвате си... и след като се измъкнете от трафика, почвате да се чудите кога пак да дойдете в Истанбул. Винаги, когато поискате, а задължително около 10-14-ти април, когато са цъфнали лалета. Тогава най-голямата забележителност на Истанбул са преливащите от лалета (безплатни) паркове - Кьокенхоф ряпа да яде!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.