Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Армения.


Kristian Desev

Препоръчани мнения

преди 3 часа, Мина каза:

И аз се нареждам на опашката за карта за интернет и драми. Някой в периода 17 - 20 юни в Ереван? Да пием по бира/коняк и да обсъдим програмата 🙂

Аз ще ти подаря моята сим карта трябва да има минимум поне 6гб, купена е на 04.06

Връзка към коментар
преди 6 часа, Божидар каза:

Аз ще ти подаря моята сим карта трябва да има минимум поне 6гб, купена е на 04.06

Благодаря много 🙂 Тя има ли някаква валидност, за която се споменава назад в темата?

Връзка към коментар
преди 1 час, Мина каза:

Благодаря много 🙂 Тя има ли някаква валидност, за която се споменава назад в темата?

30 дни.

Редактирано от crazyhorse
Грешка
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да дам и моите 5 стотинки по темата.

Пътувахме 04,06,2023-07,06,2023. Наехме кола от летището от  Caravan.am., от посредник с опция да отидем до Грузия. Платих 25 лв на посредника, а останалите 300 лв + 300$ депозит трябваше да платя на място. Ден преди полета ми се обадиха да си изпратя паспорта и шофьорската книжка за да подготвят договора и застраховката за Грузия. Изпратих документите по Вайбър. На летището ни чакаше представител на фирмата и взехме бързо колата Лада Нива на 83000 км - 2020г. Приличаше на модел 1990, возията също беше доста твърда. Предварително отбелязахме драскотините по колата. В договора беше записан депозит 150000 Драми , което е почти 400$. Обясниха ми, че може да оставя кеш депозит, оставих 300Е, ако съм платил с карта депозита щяли да го върнат след месец. Трябваше да върнем колата чиста иначе 3000 драми( 15 лв.) допълнителна такса. Дадоха ни застраховката за Грузия която беше 60 лв. допълнително( предварително заявена) , реалната цена беше 30 Лари(21 лв.) за 15 дни .Горивото и в Армения и в Грузия е под 2 лв, заредихме 2-пъти за около 140 лв общо. Изминахме над 800км. На границата се минава много бързо, не ни искаха застраховката, вероятно е въведена в системата предварително. Пътниците преминават пешеходно, само шофьорът минава с колата. Армения ме върна 45-50 години назад във времето. Природата е прекрасна, но с това се изчерпва всичко според мен. Пътищата са добри(не сме шофирали в Тбилиси и Ереван), но се пътува бавно защото са планински. В Тбилиси ползвахме метро за около 1.50лв, а в Ереван такси за 10 и 15 лв. , по евтино е от София. Нощувахме в Севан, Тбилиси и Ереван. Всички нощувки бяха в двуспални апартаменти в центъра за по около 100 лв на вечер, като в Армения беше малко по-скъпо. Тбилиси си е доста модерен град и е малко по-евтино отколкото в Армения. Сим карта ползвахме в Армения , благодаря още веднъж @crazyhorse.Най-много ми хареса природата между Севан и Грузинската граница. Китайците са налазили отново.

На връщане момчето от което взехме колата се опита да ни припише някаква вдлъбнатина, но говори с офиса и ни върна целият депозит, платихме си само 15лв. за мръсна кола. Пари сменяхме на място , аз носих евро , курса е около 415 драми за евро , плащанията с карта ми ги таксува банката по 200 драми за лев. Ако имате въпроси питайте.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , ivan69 каза:

Caravan.am

Върна ме десетина години назад, когато активно работих с Caravan.am и създадох лични контакти. Често ги ползвах за трансфери летище Тбилиси - Ереван и обратно за бригада български заварчици. Тогава нямаше директни до Ереван.

Връзка към коментар
Преди 1 час, crazyhorse каза:

60 дни.

 

преди 1 час, Мина каза:

Благодаря много 🙂 Тя има ли някаква валидност, за която се споменава назад в темата?

Грешка!Валидността е 30 дни!Извинявам се за грешката!

Връзка към коментар
Преди 1 час, Божидар каза:

Мойта сим карта е валидна 30 дена от датата на закупуване ,поне така пишеше на летището

На летището само кеш ли може да се купи тази СИМ карта или имат ПОС терминал? Идната седмица имам кацане там и ще ми се наложи да купя.  Офертата на Уизеър за eSIM не ме устройва (10 евро за 1 ГБ в Армения, мерси)

Връзка към коментар
преди 28 минути , Hakkâri Spor каза:

На летището само кеш ли може да се купи тази СИМ карта или имат ПОС терминал? Идната седмица имам кацане там и ще ми се наложи да купя.  Офертата на Уизеър за eSIM не ме устройва (10 евро за 1 ГБ в Армения, мерси)

Има ПОС терминал. Аз я платих с карта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, ivan69 каза:

Да дам и моите 5 стотинки по темата.

Наехме кола от летището от  Caravan.am., от посредник с опция да отидем до Грузия. Платих 25 лв на посредника, а останалите 300 лв + 300$ депозит трябваше да платя на място.

кой посредник ползвахте за наема на колата

Връзка към коментар

Здравейте, в момента съм в Армения. Изключително скъпо ми се струва в магазините ,дори обикновените супермаркети, по заведенията също е леко скъпо,зависи къде сяда човек. В супермаркетите цените гонят швейцарските ) говоря за Ереван) ,един Линдт шоколад ,100 грама, е към 9 лв за пример. Арменска стока няма почти никаква и всичко се внася отвън ,което предполагам е причината да видях мед 330 грама за 6800 драма 🙂 Вероятно човек трябва да ползва междуградския транспорт,иначе е доста скъпо в организираните екскурзии. Правят разни ориенталски номера в заведенията,така че бъдете нащрек. В едно заведение в Ереван. първо ни помислиха за  арменци , дадоха ни меню на арменски,но после ни дадоха друго за чужденци и цените бяха двойни. Накрая слагат и някаква такса 10-12 % такса "ресторант", сядайте далеч от центъра. В Ереван на мен ми хареса иначе, до Севан също си струва ходенето. В Дилижан не бих казал ,че е особено интересно освен ако не искате да си купите ръчно сувенирче. Друго там няма. Препоръчвам да си взимате сутрин в Ереван от хлебарниците хляб и всякакви други неща,които са много достъпни като цена и наистина вкусни. Имат едни малки кифлички с локум вътре ,които са уникални и една излиза към 100 драма. Явно има и бюджетей вариант ,ако човек я кара по-пестеливо и избягва магазини и заведения. Спокойна страна ми се стори, не забелязвам някой особено да ни удостоява с внимание или да ни се радва ,че сме българи. Обслужването не е на добро ниво на повечето места,където ходих ,но вероятно е нормално за там. Някой беше споменал за сок от някакъв неизвестен плод и се престрашихме да си купим,което се оказа грешка и никак не ни хареса на компанията ,но явно вкусовете са различни.

Редактирано от deesnider
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Днес четох във фейса една история на Г. Милков за странен обект в предградие на Ереван. 150 метра катакомби, прокопани от един човек.
Ще взема да тагна @Radnev, струва ми се, че е по странните места той. :biggrin: Пък всеки си преценя. :blum3:

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 18 часа, deesnider каза:

Здравейте, в момента съм в Армения. Изключително скъпо ми се струва в магазините ,дори обикновените супермаркети, по заведенията също е леко скъпо,зависи къде сяда човек. В супермаркетите цените гонят швейцарските ) говоря за Ереван) ,един Линдт шоколад ,100 грама, е към 9 лв за пример. Арменска стока няма почти никаква и всичко се внася отвън ,което предполагам е причината да видях мед 330 грама за 6800 драма 🙂 Вероятно човек трябва да ползва междуградския транспорт,иначе е доста скъпо в организираните екскурзии. Правят разни ориенталски номера в заведенията,така че бъдете нащрек. В едно заведение в Ереван. първо ни помислиха за  арменци , дадоха ни меню на арменски,но после ни дадоха друго за чужденци и цените бяха двойни. Накрая слагат и някаква такса 10-12 % такса "ресторант", сядайте далеч от центъра. В Ереван на мен ми хареса иначе, до Севан също си струва ходенето. В Дилижан не бих казал ,че е особено интересно освен ако не искате да си купите ръчно сувенирче. Друго там няма. Препоръчвам да си взимате сутрин в Ереван от хлебарниците хляб и всякакви други неща,които са много достъпни като цена и наистина вкусни. Имат едни малки кифлички с локум вътре ,които са уникални и една излиза към 100 драма. Явно има и бюджетей вариант ,ако човек я кара по-пестеливо и избягва магазини и заведения. Спокойна страна ми се стори, не забелязвам някой особено да ни удостоява с внимание или да ни се радва ,че сме българи. Обслужването не е на добро ниво на повечето места,където ходих ,но вероятно е нормално за там. Някой беше споменал за сок от някакъв неизвестен плод и се престрашихме да си купим,което се оказа грешка и никак не ни хареса на компанията ,но явно вкусовете са различни.

Как стигнахте до Севан, с какво го съчетахте още и колко време отнема? Ако препоръчате агенция и цени, също ще съм благодарна. 

Връзка към коментар
преди 13 минути , Мина каза:

Как стигнахте до Севан, с какво го съчетахте още и колко време отнема? Ако препоръчате агенция и цени, също ще съм благодарна. 

Маршрутката за Севан тръгва близо до входа на  метростанция Yeritasardakan на ул. Isahakyan. 700 драма, около 50-60 мин. От там такси за езерото - 1000 драма. Някой може да ви искат и 2000, но винаги се намира за 1000. Организираните турове, които видях да се предлагат, тръгваха от 6000 драма и нагоре. Понеже хотела ми беше много близо до може би най-голямата компания за туризъм HYUR SERVICE, за Севан ми се мерна цена около 10000 драма.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@Мина Виж идеи за популярните турове тук: https://www.getyourguide.com/yerevan-l1406/

Някои фирми или гидове Севан го комбинират с Гарни+Гегард, други с Дилижан, вмъкват и други забележителности по пътя.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Мина, както @kakaduпише тур на Hyur до езерото Севан, Дилиджан и манастирите Гошаванк и Хагарцин е 9900 драми на човек. На езерото се спира точно за час, като в него влизат по 20 Мин на руски и на английски в храна на върха, което оставя няма и 20 Мин за разходка заради катеренето.IMG_20230606_111305.jpg.b83f9134d9c1776145e8c78856a9d15a.jpg

 

В града не се ходи изобщо, следващата спирка е в Дилиджан, където пак няма особено много време за разхождане.

 

Преди това всеки е избрал от три опции за обяд между 3500 и 4500 на човек, ние не се писахме, защото се бяхме заблудили доста тежко, че ще имаме свобода по време на този обяд, нямахме никаква представа, че ще се връщаме назад по пътя в някакво село, а този обяд ще е в някакво b & b. За щастие на завоя имаше будка, където правеха shawarma и за 1800 обядвахме двама. (Бирата си я носихме)

IMG_20230606_135034.jpg.8906b8920e6b3a9c26acadb24d234d4d.jpg

 

След това кратки спирки на двата манастира и обратно.

 

Не беше чак толкова зле, научихме някакви неща, но ако бяхме открили yandex maps ден по-рано, щяхме да се самоорганизираме до Севан и езерото и с кеф щях да се намокря много повече. С помощта на приложението се самозакарахме до Гегард и Гарни последния ден. Часовете на маршрутката не бяха с швейцарска точност, според него е през половин час, а ние за малко повече от 40 Мин возене разминахме три в обратна посока, определено бяхме спокойни, че има транспорт, на който можем да разчитаме.

 

Иии хубаво си снимах бирата навсякъде, без да подозирам, че е забранено. Баш последната вечер преди полета един много усмихнат униформен ме догони и ме овика, втрещи се от английската ми реч, повтаряше си някакви неща на руски, накрая ме хвана за рамото и ме завъртя сочейки близкото кошче.. тъжна работа! Тъкмо я бях отворил.. 😞

  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 36 минути , ngshec каза:

но ако бяхме открили yandex maps ден по-рано, щяхме да се самоорганизираме до Севан и езерото и с кеф щях да се намокря много повече. С помощта на приложението се самозакарахме до Гегард и Гарни последния ден.

Може ли по- подробно за маршрутките, моля? От къде се хващат, как се викат?
Приложението yandex maps различно ли е от yandex, което е за таксита?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 45 минути , ngshec каза:

@Мина, както @kakaduпише тур на Hyur до езерото Севан, Дилиджан и манастирите Гошаванк и Хагарцин е 9900 драми на човек. На езерото се спира точно за час, като в него влизат по 20 Мин на руски и на английски в храна на върха, което оставя няма и 20 Мин за разходка заради катеренето.IMG_20230606_111305.jpg.b83f9134d9c1776145e8c78856a9d15a.jpg

 

В града не се ходи изобщо, следващата спирка е в Дилиджан, където пак няма особено много време за разхождане.

 

Преди това всеки е избрал от три опции за обяд между 3500 и 4500 на човек, ние не се писахме, защото се бяхме заблудили доста тежко, че ще имаме свобода по време на този обяд, нямахме никаква представа, че ще се връщаме назад по пътя в някакво село, а този обяд ще е в някакво b & b. За щастие на завоя имаше будка, където правеха shawarma и за 1800 обядвахме двама. (Бирата си я носихме)

IMG_20230606_135034.jpg.8906b8920e6b3a9c26acadb24d234d4d.jpg

 

След това кратки спирки на двата манастира и обратно.

 

Не беше чак толкова зле, научихме някакви неща, но ако бяхме открили yandex maps ден по-рано, щяхме да се самоорганизираме до Севан и езерото и с кеф щях да се намокря много повече. С помощта на приложението се самозакарахме до Гегард и Гарни последния ден. Часовете на маршрутката не бяха с швейцарска точност, според него е през половин час, а ние за малко повече от 40 Мин возене разминахме три в обратна посока, определено бяхме спокойни, че има транспорт, на който можем да разчитаме.

 

Иии хубаво си снимах бирата навсякъде, без да подозирам, че е забранено. Баш последната вечер преди полета един много усмихнат униформен ме догони и ме овика, втрещи се от английската ми реч, повтаряше си някакви неща на руски, накрая ме хвана за рамото и ме завъртя сочейки близкото кошче.. тъжна работа! Тъкмо я бях отворил.. 😞

Аз на английски не намерих информация да е забранено пиенето на алкохол на обществено място, макар че видимо не беше разпространено. 

 

https://www.todaytourism.com/travel-guides/Drink-in-Yerevan.html

 

Поради което пихме бира в паркове и градинки и коняк на разни хълмове за залез. 

Къде беше точно когато този полицай ти каза да си изхвърлиш бирата?

Връзка към коментар
преди 9 минути , Цвете каза:

Може ли по- подробно за маршрутките, моля? От къде се хващат, как се викат?
Приложението yandex maps различно ли е от yandex, което е за таксита?

Да, различно е. Използва се лесно - задаваш къде искаш да отидеш и ти дава опции като Moovit. 

IMG_20230609_215354.jpg.c6904c59ce4b026975c786da3f6e8e34.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Цвете, Отделни приложения са. Все едно Гугъл мапс, но за руския свят. 

 

@Lindt, пред фонтаните на Republic Square ме беше прихванал, на пешеходната пътека ме стигна, но и предната по-предната вечер бях там пак с бира и нищо..

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ние като оставихме колата в 18 часа ( искаха ни 7700 драми и да е чиста за да я оставим в 21) си купихме няколко Бири по 100 драми  от магазина на летището. Помолих служителката да ни ги отвори и се насочихме към изхода. В този момент двама милиционери ни наобиколиха и започнаха на Руски да ни обясняват, че не можем да носим бирите, да сме седнали в кафето да ги изпием. Успяхме да ги финтираме и излязохме извън летището, но се оглеждахме за други милиционери. По едно време двама други дойдоха при нас, но бяха много добре настроени и си ги допихме спокойно. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.