Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Армения.


Kristian Desev

Препоръчани мнения

@Lindt, това се случи точно преди началото на walking tour-a ни, питах и гайда, той също каза, че е забранено, но никой няма да тръгне да те глобява и т.н., най-много да те накарат да я хвърлиш, нямаше как да знае, че тъкмо го бях играл тоя мач.. 😄

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 часа, Цвете каза:

Може ли по- подробно за маршрутките, моля? От къде се хващат, как се викат?
Приложението yandex maps различно ли е от yandex, което е за таксита?

Ще опитам да помогна.

1. Ереван - Севан - Ереван. Маршрутка 317,  Хваща се близо до входа за метростанция Yeritasardakan, на ул. Isahakyan. 700 драма.  То не е точно автогара , а седят няколко маршрутки на булеварда. Нашата тръгна в 10.00, 50-60 мин. От Севан до Севанаванк и езерото такси - 1000 драма. Връщането е от автогарата в Севан. Рaзписание няма, билети няма,  един младеж раздава номерца и като дойде маршрутка, обявява нещо на арменски от тоя до тоя номер и се качвате.

 

2. Ереван - Хор Вирап - Ереван. Слиза се на метростанция Sasuntsi David. От едната страна е жп. гарата, от другата е т, нар автогара.

IMG_5948.JPG

 

Най - удобна е 467, тръгва в 9.00. Но нашата се развали и се качих на друга. Не знам каква беше, една баба ме завлачи и ме набута в нея.

 

IMG_5953.JPG

 

Спира тук - Покр Веди. Оттам такси за 1000 драма до Хор Вирап. Ако 467 не се развали, спира на разклона за манастира - 7-8 мин. пеш до целта.

 

IMG_5995.JPG

 

400 драма

 

20230530_084222.jpg

 

Връщането е малко по-сложно. Пак такси до главния път и там се чака маршрутка от не знам къде си до Ереван. Маршрутка не дойде, но се качих на едно Голф-че и един младеж ни откара до Ереван без пари. Автостопа е страшно разпространен в Армения. Преди мен поне 10 човека се качиха на спрели коли и си мислех, че се познават.

 

3. Ервеан - Ечмиадзин - Ереван. Маршрутка 203 от пл. Франция, до Операта. Препоръчително е оттам, защото после се напълни брутално. 300 драма. Слиза се на кръговото.

 

IMG_6037.JPG

 

Връщането. Излизате пак към кръговото и наляво. Подминавате с леко презрение няколкото копърки  с ръкомахащи шофьори и след 50м е спирката на маршрутките за Ереван. Принципа е пълнят се и тръгват. На връщане може да слезете и да видите Звартноц. Лошото е, че после ще се качите във вече препълнената маршрутка.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Благодаря много за информацията. Туровете на агенцията ги видях, но не ми беше много ясно само организирането как ще стане. Нямаме много време в Армения и не ми се иска да го губим в лутане. Иначе разликата в цените е ясна. Ако пазарим някое такси от Яндекс ще може ли да се направи разходка по точките от тура или няма смисъл?

Връзка към коментар

Ако сте с полет към Ереван рано сутринта, букнете си free walking tour за първата вечер. Абсолютно си струва. Започва в 17 и е до към 20:30. Полезна информация, полезни съвети. :)

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

От кой линк е това букване? (Полетът ми не е рано сутринта, а е обедно-следобеден, но мога да го букна за следващия ден). От следващата седмица разписанието на полетите се размества като дни и часове.

Връзка към коментар
преди 25 минути , Hakkâri Spor каза:

От кой линк е това букване? (Полетът ми не е рано сутринта, а е обедно-следобеден, но мога да го букна за следващия ден). От следващата седмица разписанието на полетите се размества като дни и часове.

Виж това, мисля, че тези са най-известни: https://www.freetour.com/yerevan. Турът е базиран на бакшиши

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не е нужно такси, можете да си пазарите частен тур с някой от многото, които седят с микробуси и ванчета около площада на Републиката. Ще ви е малко по-скъпо от агенция, но ще е във вашето темпо. Ние пазарихме един такъв за Гарни, Каменната симфония и Гегхард манастира, на връщане щяхме да имаме и още нещо за гледане, но детето заспа в колата и решихме, че няма смисъл да го будим и да си разваляме рахата с още забележителности.

От тура ни с агенция до Севан и останалите забележителности в онзи край като Дилижан, честно казано, ако бяхме с индивидуален тур/кола, още на Севан щяхме да останем повече време да си гледаме кефа, да не се клатушкаме под строй. Т.е. плюс беше, че сме с агенция да ги видим местата, без групова организация щяхме да ги отсвирим и просто да се печем на езерото. Разбира се, това зависи от вашите стил на пътуване, интереси и дисциплина. 

Ако ще ходите с агенция, проверете: 

1. В дните, в които сте в Армения кои са екскурзиите, които се предлагат. Повечето май имат график тип "в понеделник до Татев, във вторник до Гарни, сряда - Севан и т.н. 

2. Има ли места, защото може да са разпродадени за дадената дата. + Има ли промоции, забелязах, че някои ги пускат с отстъпка, за да се напълни буса.

Ако ще си пазарите от площада на Републиката: имайте идея какво искате да видите, питайте ги какво могат да предложат. Може ден по-рано, може и веднага да се метнете на кола и да потеглите. Пазарлъкът ни вървеше на руско-английски, после с шофьора ни приказката по същия начин. 

Безплатната обиколка на Ереван я гледах, но реших, че тази работа не е за нас. 

Центърът е малък, градски транспорт няма да ви трябва. Ние се возехме на метро ей така за разглеждането, очаквахме станциите да са в по-пищен съветски стил отколкото бяха.

Каскадните фонтани: влезте във входа на Кафесян център от ляво, входът е безплатен, има ескалатори нагоре на няколко нива, покрай тях има изложени предмети на модерното изкуство. На всяко ниво може да се излиза вън към фонтаните. Недостроено е. Горе може да продължете през тип скелета. Най-най-горе е пек и гледка към града. Носете си вода, няма наоколо павилиони и подобни. Семейството ми щеше да ме метне към бездната долу, че съм ги подбрала чак до горе.

Старата детска железница: за най-бързо от центъра се минава през един сравнително тъмен тунел. Върви се през него 10-20мин според темпото. Има си осветление, слабичко е, но нито за миг да не се стряскате, много е оживен от хора, следвах върволицата, иначе не би ми хрумнало да минавам, изглежда много... съмнително. В TripAdvisor пише, че детската железница не работи. Работи! Не работеше лунапарка до Детската гара. За да подкарат влака чакат да се съберат 10-15 души. Возенето не е кой знае какво - влак на релси с открити вагони, но по-малък, старичък, 400 amd на човек, върви покрай реката и се връща по същия път. Отзад има язовирна стена и хората си ловят риба... Някога е било приказно, много пипнато, сега е подивяло, на мен и такова ми хареса. Ако някой има интерес, мога да кача снимки.

Вернисажът: затварят сергиите към 18ч, има забавни неща, нищо не си купих, не съм по сувенирите.

Планетариум в чест на съветската космонавтика. Намира се в градинката на театър, френското посолство и т.н. Изглеждаше готин отвън, но не ни се чакаше 45мин за следващата прожекция. 

Фонтаните им са топ за разпускане, има много и навсякъде, деца скачат в тях като на аквапарк;)

Ползвайте Maps.me, показва алтернативни тунелчета и междублокови пътечки из града, из тях забележителности няма, привечер местните се събират да лафят по съседски. Гугъл на такива издиша.

 

И последно: за прословутите им печати от съседите. Били сме в Азербайджан отдавна, 2019г. аз съм с нов паспорт, но половинката ми е още с тогавашния. На отделни гишета ни проверяваха. Аз минах без нито един въпрос, но него заради печатите го държаха и разпитваха: защо е бил там, какво ще прави в Армения, къде ще спим (той не знаеше, викаха мен да покажа резервация на телефона ми). Който има печати, да е подготвен. Пуснаха го де, то ни личи от космоса, че сме туристи.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 15 часа, Coo каза:

Който има печати, да е подготвен. Пуснаха го де, то ни личи от космоса, че сме туристи.

Тук единствено виждам да се казва: Если бы были раньше дешёвые рейсы в Армению, то в моём  паспорте были бы  и много  армянских штампов.  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте,

Някой знае ли следното:

 

Има ли нощен влак между Ереван и Тбилиси?

 

Има ли смисъл да се ползва Ереван като база за дневни пътувания из Армения с кола под наем? Или да се местим по градове?

 

С кой мобилен оператор е най-добре за СИМ за данни?

Връзка към коментар
Преди 1 час, era123 каза:

Има ли нощен влак между Ереван и Тбилиси?

Да, има нощен влак и за него може да се купи билет онлайн.

 

На четни дати тръгва от Ереван, на нечетни тръгва от Тбилиси.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1 hour ago, epetkov said:

Да, има нощен влак и за него може да се купи билет онлайн.

Мерси. Сега гладах сайтове на двете железници. 

Арменската не дава правилниия влак за нашата дата. 

Грузинската не дава изобщо възможност за купуване на билет Тбилиси -Ереван.

Ако някой е успял да се пребори за нощния влак онлайн, да сподели. 

Отделно цена на спален вагон $50 на посока на човек. Възможно ли е?

Връзка към коментар
Just now, epetkov said:

По-горе си редахтирах поста. С дните на движение на влака.

Това ясно. И пак не става. 1 час се дзверя на 2та сайта. 

На арменците за утре дава влака както трябва в 2130ч. За след 2 дни вече дава влака Ереван -Батуми, в 1400ч. Това еднопосочен. За ОиВ дава грешка. 

На грузинците от Тбилиси изобщо няма опция Ереван, за който и да е ден. 

Връзка към коментар
преди 6 минути , era123 каза:

За след 2 дни вече дава влака Ереван -Батуми, в 1400ч

Това е напълно възможно и сигурно е така, защото влакът е само един, а в активния  летен туристически сезон маршрутът му е Ереван-Батуми. Съответно, отсечката Ереван-Тбилиси-Ереван  няма как да се редува през ден. 

Връзка към коментар
8 minutes ago, epetkov said:

Това е напълно възможно и сигурно е така, защото влакът е само един, а в активния  летен туристически сезон маршрутът му е Ереван-Батуми. Съответно, отсечката Ереван-Тбилиси-Ереван  няма как да се редува през ден. 

Явно е това. Което обезсмисля цялата идея да спестя време, пътувайки през нощта.

Явно сезона почва на 14 Юни. 🙂

Абе смотани са си..... 

Връзка към коментар

Пускам цитат от Жоро Милков за две заведения в Ереван. Може на някого да са полезни.

 

Ереван е пълен с прекрасни ресторанти и кафенета, но открих две много специални места, докато търсех книги и бързам да ги препоръчам на бъдещи изнурени пътници из арменските земи. 

Първото е Lumen Cofee на булевард, който преди е носел името на Сталин, но по-късно е прекръстен на Месроп Мащоц - бащата на арменската писменост и литература. Това място е от първата половина на миналия век, когато е тръгнало като магазин за тютюн. Оттогава по чудо се е запазил почти автентичния му вид - богато декорирания таван и цялата орнаментика по стените и част от мебелировката. Тютюнопродавницата по някое време се превърнала в книжарница, а през 70-те години на миналия век тук, наред с книгите, започнали да продават и грамофонни плочи. 
Напомняйки за онези времена, в две зеещи чекмеджета са скътани 20-ина избрани албума. Разглеждайки ги, намерих една плоча на Шарл Азнавур с автограф. Музиката, която звучи на това място е внимателно подбрана - всички великите гласове на шансона от световната арменска диаспора - от Лиз Сарян до Седа Азнавур и Аида Гарванец. (Последните две са съответно дъщерята и сестрата на Азнавур). Книги много не са останали, но тази бивша стара книжарница си заслужава да се посети заради три неща - интериора, музиката и чизкейка.

Второто място се нарича “Библиотека Мирзоян”, но името е малко подвеждащо. Това е една голяма стара къща с вътрешен двор, която има и добре запазен чардак - малко такива вече са останали в Ереван. Библиотеката всъщност е разположена само в една голяма стая, в която има предимно фотоалбуми и книги, посветени на фотографското майсторство. Останалото от двата етажа и двора е пространство, в което човек може да се наслаждава на спокойствието, да чете книги или да яде сарми. Има всякакви видове, включително и такива с ананас. Сарми с ананас - как звучи само! Признавам си, не събрах кураж да ги пробвам. Пахлава-сладоледът обаче е божествен.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 9.06.2023 г. в 21:50, Lindt каза:

Аз на английски не намерих информация да е забранено пиенето на алкохол на обществено място, макар че видимо не беше разпространено. 

 

https://www.todaytourism.com/travel-guides/Drink-in-Yerevan.html

 

Поради което пихме бира в паркове и градинки и коняк на разни хълмове за залез. 

Къде беше точно когато този полицай ти каза да си изхвърлиш бирата?

Нормално е да е забранено, то и в България май е забранено по парковете, та какво остава при тия диванета, които вечерта (а и не само) карат като бесни, форсират двигатели, свистят гуми, надуват аудио системите до дупка... Ужас. Не знам с какво ги хранят тия хора, ама не е добре работата. 🙂

Връзка към коментар
преди 2 минути , thomas каза:

Нормално е да е забранено, то и в България май е забранено по парковете, та какво остава при тия диванета, които вечерта (а и не само) карат като бесни, форсират двигатели, свистят гуми, надуват аудио системите до дупка... Ужас. Не знам с какво ги хранят тия хора, ама не е добре работата. 🙂

 

Е, да, ама ние нямаме полицаи. Поне не и правещи нещо.

Аз едно нещо харесах в Армения - витаеше едно изненадващо усещане, че сме в безопасност и няма защо да се безпокоим за нещата, за които се тревожим другаде. Независимо дали пътувахме на стоп, а шофьорът ни предлагаше водка, всички са без колани, водачът на маршрутката си пише смс и си праща снимки с жена си докато изпреварва, или вървим през тъмна улица без асфалт в краен квартал и покрай групи едри мъже, правещи нещо неразбираемо. Мисля си, че така е било навремето в България и целият стрес да предвидиш и предотвратиш всичко лошо внася доста повече безпокойство в ежедневието. 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар

В София има ли къде да се обменят драми? На място долари ли е по-добре да обменя или евро и в чейндж на летището или в града е по-добър курса?

Заминавам в събота и още нямам никаква програма. Изчетох по-голямата част от темата и съм със смесени чувства дали ще има какво да правим 4 дена и къде ще ни хареса да отидем. Първоначално бях много екзалтиран, но колкото повече чета толкова се разколебавам. Видях, че всички пишат за Гюмри, но като видях разписанието на влака ( експреса) се чудя ще има ли какво да се прави 8 часа там или ще е загуба на време само? Понеже мисля да се пазаря с някой шофьор за дневен тур около Ереван, ако се ходи до езерото там къде точно ходите и какво правите? 

Връзка към коментар
преди 6 часа, Jorro каза:

В София има ли къде да се обменят драми? На място долари ли е по-добре да обменя или евро и в чейндж на летището или в града е по-добър курса?

 Понеже мисля да се пазаря с някой шофьор за дневен тур около Ереван, ако се ходи до езерото там къде точно ходите и какво правите? 

На Гладстон курса в момента е 200 драми за лев , преди седмица беше по-лош. Аз сменях евро на летището на 410 , в града по магазините курса е 415. Долари не съм взимал, че в Оман загубих 10% заради стари емисии, вероятно е малко по-изгодно в долари, но не знам дали има разлика дали са нови или по-стари. На езерото ходихме до манастира, гледката е перфектна. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.