Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Армения.


Kristian Desev

Препоръчани мнения

Ние сме в Гюмри,

не е лош града, доста оживен си е.

Сменихме пари на летището, тук с карта и в брой плащам, не видях бюра.

Храната за сега става, намерих едно по-откъснато от центъра място и всичко беше отлично, включително ценово.

1л вино 3500, основни 2800-3500, дадохме за 4 човека, 5 основни, едното беше 10 сарми за всички, 1л вино, един 10 годишен арарат, голяма кана таратор и 4 десерта 92лв общо.

Имаха 10% сървиз, нарочно проверих и арменското меню и цените, еднакви бяха.

Шишовете са телешки

 

 

 

 

IMG_9516.jpeg

IMG_9517.jpeg

IMG_9518.jpeg

IMG_9519.jpeg

IMG_9520.jpeg

IMG_9522.jpeg

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
преди 3 часа, Alexander каза:

центъра място и всичко беше отлично, включително ценово.

Условно може Армения да се сравни с Унгария. Извън столиците Ереван/Будапеща и езерата  Севан/Балатон, цените са приемливи. 

Връзка към коментар

Армения има още доста пасти да изяде докато стигне Унгария 😉 За природните красоти спор няма. Но останалото си е родово общинен строй 😉 За туристите е супер, но не и за живеещите там.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , Coo каза:

В Армения на кръстовището на Операта видях зелено Порше със софийски номер (С от онези "скъпите" номера на табелата) да дава мръсна газ. Съвсем като у дома усещаше. 

Ние също срещнахме въпросния Тайкан на път за летището миналата сряда.

IMG_20230607_202304.jpg

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 25 минути , Coo каза:

В Армения на кръстовището на Операта видях зелено Порше със софийски номер (С от онези "скъпите" номера на табелата) да дава мръсна газ. Съвсем като у дома усещаше. 

 

IMG_9553.jpeg

  • Харесвам 2
  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 5 минути , Coo каза:

@fastandfurious @Alexander да не са го пуснали за атракция, да разсмива българските туристи, същото е!! 😆

Собственикът е грузинец, явно си е пътувал до там с колата.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 12.06.2023 г. в 0:01, Jorro каза:

В София има ли къде да се обменят драми? На място долари ли е по-добре да обменя или евро и в чейндж на летището или в града е по-добър курса?

Заминавам в събота и още нямам никаква програма. Изчетох по-голямата част от темата и съм със смесени чувства дали ще има какво да правим 4 дена и къде ще ни хареса да отидем. Първоначално бях много екзалтиран, но колкото повече чета толкова се разколебавам. Видях, че всички пишат за Гюмри, но като видях разписанието на влака ( експреса) се чудя ще има ли какво да се прави 8 часа там или ще е загуба на време само? Понеже мисля да се пазаря с някой шофьор за дневен тур около Ереван, ако се ходи до езерото там къде точно ходите и какво правите? 

Ние теглихме от банкомат с Револют картата  - курс 209,57 драма за 1 лев.

На езерото Севан няма много какво да се прави- манастирът на полуострова (на мен лично много ми хареса), евентуално разходка с лодка и рибен обяд, ако си с кола, половин ден за там стига, останалото време можеш да комбинираш с нещо друго около Ереван. 

За Ереван един ден е достатъчен.

Много е красиво около Гарни - каменната симфония, древният храм, манастирът Герард (за него съм със смесени чувства, на мен не ми кликна, но пък е разположен на много живописно място).

Други красиви места около Ереван са манастирите Нораванк и Khor Virap.

Спокойно можеш да уплътниш четири дни и ще ти хареса. 

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
На 3.06.2023 г. в 15:57, kakadu каза:

Отивам в Армения да се возя на Волга.

1969651742_.jpg.9b157434ddcf661ba8c97750317f56e5.jpg

Мятам се на една "Волга" в Севан, шофьора спира, качва ни и съвсем спокойно обявява, че първо трябва да занесе чушките и зеления фасул на жената. И въртя нещо по кварталите, спря пред една комуналка и излезе. А ключовете на таблото. Как ме сърбяха ръцете да направя едно кръгче…

Жалко, че е от последната "луксозна" модификация. Друго си е онези с лентовия километраж. Само как возеха, като лодка! Аз помня и съм се возил и на първите волги, с класическите заоблени форми и прозрачен километраж. Страшни автомобили бяха това...

 

На 3.06.2023 г. в 15:57, kakadu каза:

И да, Армения е разкошна държава! Обожавам я, хора! И както казах преди - за всичко останало има Дубай.

И аз така мисля. В съчетание с Грузия е незабравимо пътуване, но очевидно е необходим елемент "носталгия", който по обясними причини е непознат за младите...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 11.06.2023 г. в 19:50, Аzia каза:

Пускам цитат от Жоро Милков за две заведения в Ереван. Може на някого да са полезни.

 

Ереван е пълен с прекрасни ресторанти и кафенета, но открих две много специални места, докато търсех книги и бързам да ги препоръчам на бъдещи изнурени пътници из арменските земи. 

Първото е Lumen Cofee на булевард, който преди е носел името на Сталин, но по-късно е прекръстен на Месроп Мащоц - бащата на арменската писменост и литература. Това място е от първата половина на миналия век, когато е тръгнало като магазин за тютюн. Оттогава по чудо се е запазил почти автентичния му вид - богато декорирания таван и цялата орнаментика по стените и част от мебелировката. Тютюнопродавницата по някое време се превърнала в книжарница, а през 70-те години на миналия век тук, наред с книгите, започнали да продават и грамофонни плочи. 
Напомняйки за онези времена, в две зеещи чекмеджета са скътани 20-ина избрани албума. Разглеждайки ги, намерих една плоча на Шарл Азнавур с автограф. Музиката, която звучи на това място е внимателно подбрана - всички великите гласове на шансона от световната арменска диаспора - от Лиз Сарян до Седа Азнавур и Аида Гарванец. (Последните две са съответно дъщерята и сестрата на Азнавур). Книги много не са останали, но тази бивша стара книжарница си заслужава да се посети заради три неща - интериора, музиката и чизкейка.

Второто място се нарича “Библиотека Мирзоян”, но името е малко подвеждащо. Това е една голяма стара къща с вътрешен двор, която има и добре запазен чардак - малко такива вече са останали в Ереван. Библиотеката всъщност е разположена само в една голяма стая, в която има предимно фотоалбуми и книги, посветени на фотографското майсторство. Останалото от двата етажа и двора е пространство, в което човек може да се наслаждава на спокойствието, да чете книги или да яде сарми. Има всякакви видове, включително и такива с ананас. Сарми с ананас - как звучи само! Признавам си, не събрах кураж да ги пробвам. Пахлава-сладоледът обаче е божествен.

Посетих и двете места,

кафенето е добре като кафе и десерти, но ако не бях прочел тези подробности за него, никога не би ми направило впечатление.

 

Библиотеката е типично хипстърско заведение, само там сървиса беше 15%, вместо обичайните 10%.


Обаче по-важното е, че единственият вид бира която се предлага,  е белгийска 750мл и струва скромните 55лв, това е с включен сървиз…та това е важно за повечето магеланци. 

 

  • Харесвам 3
  • Шок 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, Alexander каза:

Посетих и двете места,

кафенето е добре като кафе и десерти, но ако не бях прочел тези подробности за него, никога не би ми направило впечатление.

 

Библиотеката е типично хипстърско заведение, само там сървиса беше 15%, вместо обичайните 10%.


Обаче по-важното е, че единственият вид бира която се предлага,  е белгийска 750мл и струва скромните 55лв, това е с включен сървиз…та това е важно за повечето магеланци. 

 

А сармите опита ли?  Милков явно набляга на историята, не на високите цени.😬 писал е за още едно любопитно място, ако сте още там, да ви пусна приказката.

Връзка към коментар
преди 9 часа, Alexander каза:

....

Обаче по-важното е, че единственият вид бира която се предлага,  е белгийска 750мл и струва скромните 55лв, това е с включен сървиз…та това е важно за повечето магеланци. 

 

Ай ай, 55 лв за биричка, в мистър пица значи било евтино това leffe за 11 лв 😄

  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 12.06.2023 г. в 0:01, Jorro каза:

В София има ли къде да се обменят драми? На място долари ли е по-добре да обменя или евро и в чейндж на летището или в града е по-добър курса?

Заминавам в събота и още нямам никаква програма. Изчетох по-голямата част от темата и съм със смесени чувства дали ще има какво да правим 4 дена и къде ще ни хареса да отидем. Първоначално бях много екзалтиран, но колкото повече чета толкова се разколебавам. Видях, че всички пишат за Гюмри, но като видях разписанието на влака ( експреса) се чудя ще има ли какво да се прави 8 часа там или ще е загуба на време само? Понеже мисля да се пазаря с някой шофьор за дневен тур около Ереван, ако се ходи до езерото там къде точно ходите и какво правите? 

Аз си изтеглих пари от ATM още при пристигане с революта. Нула комисиони, супер курс. И имаш пари още от летището. P.S. Не теглете много, там е доста евтино. А ако купувате нещо по-скъпо, то почти сигурно ще можете да го платите с карта. Всъщност държавата е доста приятна и интересна, има много и какво да се види, и какво да се прави. И аз в началото се почувствах леко захвърлен в миналото, но после стана все по-добре. За 4 дена - абсолютно никакъв проблем.

Връзка към коментар
преди 7 часа, Аzia каза:

А сармите опита ли?  Милков явно набляга на историята, не на високите цени.😬 писал е за още едно любопитно място, ако сте още там, да ви пусна приказката.

Опитах, все пак за това отидохме.

Бяха не по-зле, нито по-добре от примерно gata tavern, в която бяхме предния ден.


вече се върнах, но и не знам доколко е реално вече  да се гледат магелански мнения, като става дума за цени и храни.

ще пусна тия дни снимки и цени,  та да сравним скъпо ли е или не в тази Армения.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ето и моето виждане за Армения и как протече разходката ни.

Бяхме за две нощувки само, като бяхме взели кола под наем от летището за 24 часа от Аламо. Не е евтино, среден размер за 78 евро мисля, с пълна застраховка.

Оказа се, че може да върнем колата в центъра на Ереван без оскъпяване и сменихме точката на връщане.

 

Имахме план да спим първата нощ в Гюрми, а втората в Ереван, като полета ни беше късно вечерта. 

 

Взехме колата набързо и ръгнахме направо към Гюрми. Не е нещо особено, но е приятен град. На другия ден ръгнахме и стигнахме до Гарни и след това оставихме колата към 16:30 и тръгнахме да разглеждаме Ереван.

Градът е супер, даже над очакванията ми, чудехме се дали да идем на разходка с някой бус на другия ден, но цените бяха по около 200лв и накрая взехме отново кола за 24 часа и се разбрахме да я върнем на летището.

Та на другия ден ходихме до типичните манастири описани в темата, пещери, дегустации на вино и т.н.

 

Движението си е нормално, нищо по-тежко от София, дори когато ние минавахме си беше по-леко, извънградско не е натоварено.

 

За кръчмите писах назад, в Ереван ходихме в gata tavern, храната беше добра, в никакъв случай по-скъпа от София.

Основно ястие е 8-10-12 евро, но порциите са доста по-големи от софийско основно.
Бутилка вино 35-40лв, цени с включен 10%. Понеже скоро бях в Смолян, ами в тази известна кръчма в Ереван цените бяха под тези в Смолян.

 

IMG_9594.jpeg.ee5dce10c66815ee25d360a8dd467261.jpeg

IMG_9593.jpeg.4abaef9e7eb868b601f5a3ef163fbb46.jpeg

IMG_9592.jpeg.08a8f9b3f64da532996878b3528b88de.jpeg

IMG_9591.jpeg.485ad27781fcd9552ebae8fb85bd002e.jpeg

IMG_9590.jpeg.a4775f4a480ffd5fcc2aed632b79d45c.jpeg

IMG_9589.jpeg.92c2c180d74937cfd2a1ff8e1c47bc6f.jpeg

IMG_9588.jpeg.e2ee1d79852057823ee86daa170bd7eb.jpeg

 

 

За сладоледите беше писано, има за по 50стотинки и са като старото ескимо, като има и руски скъпи, които стигат до 3лв някъде.

 

 

Има пекарни, където ядохме сутрин, като цените са поне максимум  50% от българските, две закуски, ядна с телешка кайма и една с кашкавал общо 1,50лв.

 

Като цяло лоша храна не уцелихме, но да обслужването е зле, ама като си имат 10% задължителен сървис явно не ги интересува как ще обслужват.

 

На лумен кафе, тортите са много добри, цените са като в София около 10лв парчето, спешъли кафе от там пак, 4л единично, 5лв двойно.

 

IMG_9606.jpeg.31761e06e06ce7cd8c359cec18b2dbd6.jpeg

IMG_9605.jpeg.bb1f47b6c7d8cf2f7f7e03df8fa9265c.jpeg

 

По туристическите обекти цените са други, както и се предполага, но там само един път пих бира за 7лв бутликата, видях сок от нар за 10лв, че и отгоре.

 

На безплатния тур за вино Areni, самото вино не беше нищо особено, даже отиваше към зле, но пробвахме други вина 1км преди на разклона  до пещерата, бяха платени и бяха супер. Цени 3,5-4-5лв за чашка разни резерви 5-6 годишни  или по-евтино от България при всички случаи.


IMG_9655.jpeg.6b516c93aa555fd53699920fb36ce1f4.jpeg

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Моите 5 стотинки по темата:

Не съм я чел цялата, но май не срещнах никъде да пише, че в Центъра на Ереван на Площад Република, всяка вечер има танцуващи фонтани от 20:00 до 22:00 часа, събират се много хора и е много приятна обстановка да слушаш музика, да наблюдаваш фонтаните да пръскат в ритъма й и да е пълно с готини хора.

За повече информация потърсете в интернет, че ние случайно попаднахме и сега гледам, че пише това го има от Май до Септември, но всеки понеделник е "почивен ден", макар че ние точно в понеделник го гледахме. Ето и примерно клипче от Youtube, че тук не мога да кача мое.

 

За жалост не ми стигна времето да посетя още няколко места, които бях набелязал в Ереван, та ги оставих за следващия път, когато мисля да го комбинирам с Грузия примерно. Ето ги и тях:

-Alexander Tamanyan Statue
-Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex
-Yerevan Brandy Company
-Moscow Cinema

 

Определено Армения е бюджетна дестинация и я препоръчвам.

 

П.П.: Сега се сетих, че имам и СИМ-карта валидна до 10-ти юли с останали 7-8 ГБ в нея, ако му трябва на някой, мога да му е подаря.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз  мисля, че в Ереван специално не е евтино. Сравнявам със София.

 

 1686750049389572528635.jpg.a95789a00b4cd8c1f61fd3e36fd79099.jpg

 

 30Е е салата, три малки бири,супа,  пепси, ребра и хачапури.  В приличен ресторант , не в центъра, за мен дори си е цифра. не се оплаквам, но очакваш Армения да е доста по-евтина дестинация. И ако някой знае - на какво се дължи този стандарт, съвместим с европейския?!  Един от таксиджиите ми каза, че взима минимална 120К пенсия. Не му стига и затова бачка такси.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мисля че точно там е ключа за палатката или очакванията на хората за цени.

Да, може би не е евтино както сме очаквали, но все пак е по-евтино от България и Ереван е по-евтин от София.

 

Според мен там има огромна разлика межди бедни и богати.

За това който може да иде на ресторант ще плаща по европейски цени, който не може просто не ходи.


Автопаркът  е повече от показателен за същото разделение.

Извън Ереван 2/3 от колите са разпаднати лади и жигулита.

В Ереван са поне 1/3 такива, но дори в България няма толкова мерцедеси колкото там. Специално Г класите са стотици.
Само за половин ден в Ереван видях поне 30 джипа  само от този модел. 
 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Да, бе, ясно, ама защо имат такъв висок стандарт в Ереван!?  Това не си обяснявам!  Таксито ми каза, че взима 120К пенсия, минимална била. То и в Армения да не се окаже, че стандарта е повече от тук... Това са близо 300Е! Нито някакво огромно производство имат,икономика никаква, нищо нямат. 

Връзка към коментар
Преди 1 час, kakadu каза:

Да, бе, ясно, ама защо имат такъв висок стандарт в Ереван!?  Това не си обяснявам!  Таксито ми каза, че взима 120К пенсия, минимална била. То и в Армения да не се окаже, че стандарта е повече от тук... Това са близо 300Е! Нито някакво огромно производство имат,икономика никаква, нищо нямат. 

Не знам къде живееш, ама в България масово  хората са с 300€ пенсия и няма закуски по 60стотинки

 

на крайпътно заведение огромен шиш телешка кайма, поне колкото три големи кебапчета  с лаваш, лук и чушка, бира и един бутилиран айрян излезе  6 лева.

 

на снимката е вече половината

 

IMG_9538.jpeg.d1a52c5cbc4fd3897d4a04bfa6104893.jpeg

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

хахах, майка ми е с 478лв пенсия, с 40г стаж. 🙂 Къде ги видя тея 300Е?!  Не знам ти къде живееш?

Идеята е друга - защо Армения се оказва с една идея по-голям стандарт от нас!!!!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.