Прескочи до съдържание

Фотоапарат за клипове или камера за снимки


Препоръчани мнения

Кое е по-добър вариант?

Сега логично всеки ще попита, 'кое ти е по-важно?'

Ако са еднакво важни...

Имам предвид има ли HD камера до 800-1000лв, която да прави и прилични снимки като сапунерка от 150-200лв да кажем. И обратното един добър апарат за 800-1000лв може ли да прави клипче със сравнимо качество, като да кажем обикновена не-HD камера? Да може да си зумваш в движение и да се гледа едно прилично филмче да казем 720x576 или подобно.

Предполагам технически матриците са различни и са оптимизирани за различната си работа, за която са създадени, но на практика нямам идея какво би се получило, защото нямам такава техника, с която да тествам.

Редактирано от Oshko
Връзка към коментар

Преди 2 години взех от УК-ския Амазон една от 3-те топ HD видеокамери (от потребителските) по онова време - Панасоник TM 900. Качеството на видеото е изключително добро, но снимките са просто отвратителни.

 

Преди 3 месеца купих на баща ми за рожденният ден сапунерка Сони (не помня модела, но в Техномаркет струваше около 290 лв.) Взех сапунерка точно като за него - всичко автоматично, да прави и HD видео. Като ходихме до Южна Америка през Ноември я взех с нас да я пробваме (страхувах се да вземам голяма и скъпа видеокамера), правихме видео и снимки с нея плюс снимки със старият ми DSLR. Като се върнахме гледах видеата на топ 50 инчов плазмен екран и даже се замислих дали изобщо има разлика в качеството с Панасоника. Всъщност има - Панасоника е малко по-добър, но не и като за 10 пъти по-скъпа машина, която е и поне 10 пъти по-голяма. Звука от сапунерката е само двуканално стерео, но е приличен. Може да се зумва по време на снимки, но просто е по-неудобно заради малкият размер. И това при положение, че съм настроил видеото да е 1080 i (interlaced), а не 1080 p (progressive), за да са малко по-малки файловете (качеството ме устройва и на 1080 i).

 

Другото предимство пред посветената ми видеокамера е, че файловете заемат много по-малко място (снима в различен формат).

 

Сапунерката прави и доста хубави снимки.

 

Имам и една сапунерка Канон от преди 2 години и половина. Нея я взех, защото Канон си имат напълно функционираща кутия за под вода за този модел. Тя също прави видео, но качеството отстъпва много на това Сони, което взех на баща ми (за под вода става).

 

Ако искаш да се обадя по тел. и да проверя модела на Сони-то?

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако искаш и снимки и видео в едно устройство, просто няма дилема - фотоапарат.

Най - малкото видеокамерата няма светкавица, а повечето турбо сапунерки имат 1080i или 1080p със zoom до към 50x.

 

Аз също съм много пристрастен към Sony , заради оптичната им стабилизация която работи и във видео режим но съм сигурен че и другите едва ли остават много по назад.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако са еднакво важни, то определено избора е фотопарат. Да го кажем така - камерата ще прави много по-хубаво видео, от колкото видеокамерата снимки. И като са ти еднакво важни е ясно, кое натежава :)

 

Аз винаги съм бил фен повече на снимките, от колкото на клипчетата, но това е по-скоро лично мнение, малко трудно ми се задържа вниманието на едно място и клипче по-дълго от минута-две гледам само на сериал и кино :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Снимките за мен също са много по-важни, но няма как да се хване звук и движение. Като мине и повече време от пътуването (имам предвид години), видеото започва да придобива доста смисъл като спомен. Особено пък за фенове на авиацията - сега си гледам видеа на излитания и кацания от 1994 г. и са ми много по-интересни от снимките, които съм правил - вижда се целият процес, какво се случва, чува се промяната в шума на двигателите и пр. Музикално изпълнение или говор (може да се обяснява кое какво е) също не става на снимка.

 

Като пътуваме като цяло поверявам снимането на видеото на жена ми (освен от самолет :) ), аз се занимавам със снимките, като всеки от нас прави и от другото по малко. Истината е, че е много по-трудно да се направи професионално видео (снимане и редактиране), отколкото професионално изглеждаща снимка, но за видеото поне нямам никакви претенции (все пак се уча доколкото имам време).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз да вметна тук въпрос, който ме мъчи от десетина дена.

Има ли някой, или поне ползвал ли е Drift Ghost HD (action camera). За под вода ясно, за на суша как е. Качеството само на снимките поносимо ли е?

Наясно съм, че класиката е GoPro Hero, но на мен не ми трябва чак за толкова екстремна и професионална работа. По-скоро за любител, и снимки/видео до 3-4 метра става ли Drift-a?

Връзка към коментар

Ако искаш да се обадя по тел. и да проверя модела на Сони-то?

Да, ако не ти е проблем.

 

Много се раздвам на отговорите, очаквах, че работата ще е по-равностойна и няма да може да се вземе лесно решение.

Така ме устрийва идеално.

Аз снимам видео точно по причините, които FlyTraveler описа.

Е, има си и много минуси, като това, че е много трудно да добие 'приличен' вид клипчето и също, че губи повече време- и самото снимане на клип и обработката после.

Редактирано от Oshko
Връзка към коментар

То клиповете от фотоапарат са качествени, проблема е евентуално в удобството.

Един епизод на "Хаус" е сниман изцяло с фотоапарат (ДСЛР), нищо му няма.

Съответно обратното, снимките от видеокамера не са качествени. 

Така поне си мисля, мен ме мързи да обработвам и монтирам клип и каквото излезе и от телефона става, щото няма да го пускам на телевизора, а пак на телефона.

Връзка към коментар

Да, ако не ти е проблем.

Само да стане 16 ч. може да дремват сега. Мисля, че тази сапунерка ще ти свърши прекрасна работа. На вас ви наближава круиза в Южно Карибско море май, с коя компания и кой кораб сте този път?

Връзка към коментар

Един епизод на "Хаус" е сниман изцяло с фотоапарат (ДСЛР), нищо му няма.

С ДСЛР се направят невероятни клипове, реклами и филми, но от професионални екипи. Стават много хубави ефекти, като размазване на задният план, може да се играе с бленда, да се сменят обективи и пр. Има обаче един основен проблем - фокусирането е трудно и не съвзем точно като се сменя фокалното разстояние (про-тата снимат с ръчен фокус, което за битово снимане по време на пътуване е доста трудно). Сапунерките са по-подходящи за лесно видео заснемане, предполагам, че това идва от разликата в метода на фокусиране м-у тях DSLR-ите.

 

Интересно ми е как е видеото при безогледалните системи? Бързо ли пре-фокусира? @Георги ???

Връзка към коментар

Аз да вметна тук въпрос, който ме мъчи от десетина дена.

Има ли някой, или поне ползвал ли е Drift Ghost HD (action camera). За под вода ясно, за на суша как е. Качеството само на снимките поносимо ли е?

Наясно съм, че класиката е GoPro Hero, но на мен не ми трябва чак за толкова екстремна и професионална работа. По-скоро за любител, и снимки/видео до 3-4 метра става ли Drift-a?

 

Според мен тия камери си имат твърдата ниша в екшън фотографията и видеото и стават да допълват основна камера, но не и за да я заместят. Най-малкото матрицата е миниатюрна. Наизуст го казвам това за класа камери като цяло, нямам представа как е дрифта спрямо го-прото.

 

Иначе точно и аз се сетих за епизода на Хаус сниман с Канон:

 

От тая система, която аз следя и ви проглуших ушите на всичките, един от класовете на Панасоник е специално по-оптимизиран за видео. Даже утре ще представят новия модел камера от тоя клас, който снима с 4K резолюция. Със сигурност и по-обикновените фотоапарати ще правят видео с достатъчно качество за аматьор :)

Връзка към коментар

Интересно ми е как е видеото при безогледалните системи? Бързо ли пре-фокусира? @Георги ???

 

Както писах по-горе, GH серията на Panasonic е специално фокусирана за видео, утре пускат GH 4K. Сериозни машини са, в горния любителски клас, корична цена като ги пуснат над $1000, 4K май ще гони $2000. Казвам го това само ориентировъчно, нямам представа какви са изискванията за фокус при видео и дали помага или пречи contrast detect-а, но подозирам се справят добре след като се целят в полу-професионалистите.  

 

Имаше и някакъв конкурс, където Франсис Форд Копола беше предпочел тая камера пред други, включително професионални, в блайнд тест. 

 

Ето това е друга камера, пак мирърлес 4/3, която пък е изцяло за видео: http://www.blackmagicdesign.com/products/blackmagicpocketcinemacamera

Връзка към коментар

Само да стане 16 ч. може да дремват сега. Мисля, че тази сапунерка ще ти свърши прекрасна работа. На вас ви наближава круиза в Южно Карибско море май, с коя компания и кой кораб сте този път?

Да, южната част на карибите след 25 дни, сега сме с Carnival Valor, то при тяхната цена нямаше конкуренция -379$ за 7 дни, а и Карнивал предполагам ще е по-отпусната атмосферата и подходящо за с деца.

Редактирано от Oshko
Връзка към коментар

Да, южната част на карибите след 25 дни, сега сме с Carnival Valor, то при тяхната цена нямаше конкуренция -379$ за 7 дни, а и Карнивал предполагам ще е по-отпусната атмосферата и подходящо за с деца.

Цената наистина е без конкуренция и за децата най-вероятно ще има повече забавления (пързалки до басейните и пр.), като цяло Карнивал са повече хром и неон, клиентелата е по-млада, докато Принсес са по-изискани, две вечери с официално облекло на седмица, две с полу-официално, като цяло персонала им също е по-добър.

 

Има един доста як израз за типичната клиентела на Карнивал - "Joe - six pack and his Nike-footed children" :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Както писах по-горе, GH серията на Panasonic е специално фокусирана за видео, утре пускат GH 4K. Сериозни машини са, в горния любителски клас, корична цена като ги пуснат над $1000, 4K май ще гони $2000. Казвам го това само ориентировъчно, нямам представа какви са изискванията за фокус при видео и дали помага или пречи contrast detect-а, но подозирам се справят добре след като се целят в полу-професионалистите.  

 

Имаше и някакъв конкурс, където Франсис Форд Копола беше предпочел тая камера пред други, включително професионални, в блайнд тест. 

 

Ето това е друга камера, пак мирърлес 4/3, която пък е изцяло за видео: http://www.blackmagicdesign.com/products/blackmagicpocketcinemacamera

Аз явно доста съм изостанал - 4К си е направо нов формат на видео - ултра висока дефиниция. Предполагам, че ако се мине на такова трябва да се сменя телевизор, може би и по-мощен компютър за обработка. За моето ниво на видео възприемане и снимане, 1080 i като резолюция е достатъчно. По-скоро ми липсват разни манипулации на дълбочината на полето, но не бих преминал на 4К заради това, поне в този момент.

 

Твоят апарат видео снима ли? Интересуваше ме при не толкова високите модели на 4/3 пре-фокусирането дали е добро (като сменяш от близък на далечен обект и обратно)?

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Аз явно доста съм изостанал - 4К си е направо нов формат на видео - ултра висока дефиниция. Предполагам, че ако се мине на такова трябва да се сменя телевизор, може би и по-мощен компютър за обработка. За моето ниво на видео възприемане и снимане, 1080 i като резолюция е достатъчно. По-скоро ми липсват разни манипулации на дълбочината на полето, но не бих преминал на 4К заради това, поне в този момент.

 

Твоят апарат видео снима ли? Интересуваше ме при не толкова високите модели на 4/3 пре-фокусирането дали е добро (като сменяш от близък на далечен обект и обратно)?

 

Да, 4К е новата мега мода, ама не бързай да сменяш телевизор, има поне няколко години, докато навлезе масово :)

 

Снима видео, да, но никога не съм го пробвал. Ако ми кажеш как да направя някой тест, който да е представителен ще тествам. Ще сложа китовия обектив и ще сменям близък с далечен обект, утре при добра светлина. Така става ли?

Връзка към коментар

Да, 4К е новата мега мода, ама не бързай да сменяш телевизор, има поне няколко години, докато навлезе масово :)

 

Снима видео, да, но никога не съм го пробвал. Ако ми кажеш как да направя някой тест, който да е представителен ще тествам. Ще сложа китовия обектив и ще сменям близък с далечен обект, утре при добра светлина. Така става ли?

Не бе, не се занимавай специално, просто някой път като така или иначе искаш да снимаш видео, просто обърни внимание фокуса добре ли се справя като сменяш от близък на далечен обект или обратно... Това е основен проблем при снимане на видео с DSLR, не, че моите правят видео де, но знам.

 

Иначе телевизор няма да сменям, аз не сменям лесно, при телевизорите специално резолюцията не е основното, което определя качеството им (то и евтините са с висока резолюция). Аз като купих моят преди 7 години някъде първо се въодушевих от една плазма на Pioneer, който даже не беше full HD, а в момента течеше филм на DVD на него, но картината беше извън този свят... Та си поръчах full HD модела - все пак да става за по-дълго време... Важното при ТВ-тата е да се докара супер тъмен черен цвят, от там нататък всичко си идва на мястото... Та серията на тези плазми на Pioneer се казва Kuro (спряха ги от производство), което уж било черно на японски (не съм проверявал).

Връзка към коментар

Ами никога не съм снимал видео, нали ти казвам, ама ще пробвам утре на улицата, за пет минути не ми е проблем. Просто не знам как да направя теста, така че да е поне малко представителен. На каква бленда да снимам, може би да сложа твърдия обектив и да пробвам с 1.8? Да гледам ли да хващам движещи се обекти, няма да ми е много комфортно да следя хората с колелата с камера :)

 

Еее, Kuro са легендарни телевизори. Сега покрай Коледа и аз бая четене му ударих на телевизионна тема, ясно че резолюцията не е най-важното, но то ако взимаш нещо над 40 инча няма как да не е full hd вече, иначе ще гледаш квадратчета. 

Връзка към коментар

Ами ако си решил да го правиш така или иначе... На мен просто ми е неудобно да карам някой да прави нещо... Ами сложи 1.8 като крайно изпитание за фокуса и просто сменяй от много близък на много далечен обект и обратно, не е задължително да е движещ се, то ще си покаже доколко бързо реагира при промяна на фокусното разстояние.

 

А с този 1.8 обектив пробвай дали може да се докара дълбочина на полето - при снимане на нещо много близко, фона отзад дали го размазва, ако не става пробвай същото с много приближен зум и/или с по-дълъг обектив. Би било много яко ако хем може да фокусира бързо, хем да размазва фон. В такъв случай евентуално бих се замислил да купя тяло и поне един обектив от тази система.

 

За ТВ-то - при 50 инча Kuro плазма качествен XviD файл, който не е HD се вижда прекрасно, ама наистина прекрасно от примерно 3 метра. Аз даже вече спрях да свалям HD файлове (другите се свалят мног по-бързо и не заемат много място), освен ако не е някакъв документален от типа на Дейвид Атънбъро филмите за Антарктика или Африка, като даже и те се виждат чудесно ако е добро качество XviD файл.

Връзка към коментар

Размазването се получава, но мисля че скоростта на фокуса не е това, което търсиш. Не съм Скорсезе, предупреждавам, режисурата и изпълнението куцат :)

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да, отнема малко време да фокусира, но го прави и все пак е подложен на крайност - 1.8 бленда, предполагам, че с обектив с по-затворена бленда ще е по-бързо фокусирането и/или по-малко ще си личат разликите. Ти и много рязко въртиш апарата (това е много разпространено, и аз го правя като забравя). Качеството е доста добро, много добре размазва и фона (много добре се вижда този ефект при момента с листата), на мен като цяло ми харесва. Мерси за теста!

 

Като намеря време, ще погледна и из нета за други тестове с тази система, а и какво има писано... Благодаря още веднъж!

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

обектива беше портретен, това също има значение мисля, 90мм аналог на фул фрейм, в колчето няколко пъти забих камерата прекалено близо без да се усетя, че подминавам минималната фокусна дистанция :)

 

попрегледай, специално за видео GH серията, GH2 може да се намери на прилична цена. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Имам един въпрос. Слотът на сапунерката отказа да разпознава памет карти - sd и ms. Какво се прави в този случай?

Редактирано от Hollywood
Връзка към коментар

Имам един въпрос. Слотът на сапунерката отказа да разпознава памет карти - sd и ms. Какво се прави в този случай?

Имах подобен проблем на моя Канон 550Д. Залепих малко парче тиксо под контактите на sd картата, за да има по хубав контакт между картата и гнездото на картата.

Редактирано от tom777
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.