Прескочи до съдържание

Какво става с цените на нощувките, кръчмите и качеството им в България?


Alexander

Препоръчани мнения

преди 5 часа, Zaro каза:

За сравнение, сезонът в Гърция е 5-6-7 месеца. Барманчето в един хотел, в който ходя в Парга, заработва лятото достатъчно, за да му стигне за зимата и да си остава в същия хотел поредна година.

 

 

А доколкото знам заетите сезонно имат право да се регистрират и да получават обезщетения като безработни за другите месеци. На практика имат целогодишен доход + осигуровки, което в България съвсем не е така и това е голям проблем за персонала.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам в Гърция, но в България имаме зверска инфлация на всичко. в Азия просто няма такава. През ковида прилични семейни хотелчета с бейсик условия бяха 50 лева на вечер в Созопол, сега са 80. Един от  най-новите 4-звездни хотели в Патая с два басейна и т.н беше 40 евро преди ковида. При зверски силния зимен сезон и разпродадено всичко, пак беше 40. И в София, и в Пловдив хотелите са много нагоре, не е от морето. 

 

Дойде време и аз най-големият непукист на тема обслужване да кажа: 'положението е трагично". Някои от любимите ми места в Созопол с име и редовни клиенти, при две ходения, две поредни седмици, два пъти различен персонал. Собствениците казват: "човек, за един месец не можа да се научи кафе да прави, как да го оставя". Представям си новите малки места, далече от централната част какво е. 

 

Положителното - цените по заведенията са прилични, ако знаеш къде да ходиш.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 12 минути , T.E.Lawrence каза:

Не знам в Гърция, но в България имаме зверска инфлация на всичко

 

Аз искам да разбера как в Гърция при доста по-скъп безнин и вероятно малко по-високо възнаграждение, цените по заведенията вече не са по-високи, а понякога са по-ниски от цените тук.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Zaro каза:

Аз искам да разбера как в Гърция при доста по-скъп безнин и вероятно малко по-високо възнаграждение, цените по заведенията вече не са по-високи, а понякога са по-ниски от цените тук.

Клиентите тук са склонни да плащат по-високи цени? 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 9 минути , Zaro каза:

 

Аз искам да разбера как в Гърция при доста по-скъп безнин и вероятно малко по-високо възнаграждение, цените по заведенията вече не са по-високи, а понякога са по-ниски от цените тук.

Според мен не се сравнява правилно. В България се гледат заведения тип "show off" "на центъра до трансформатора" с локалното капанче в Гърция. Съжалявам, че не наснимах цените на много от местата в Созопол, който сега се води "уау,мау, новият Слънчев бряг" и не знам си още какво. Сигурен съм, че из не толкова вървежните места са още по-надолу.  Да, нощувките са доста нагоре, но чадърите са с цената от миналата година и хапването определено не е скъпо.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар

Не че нещо, ама пресен чернокоп и сафрид  няма по това време и само факта, че са написани означава, че се лъже още от входа, какво остава за след това.

 

Сега дори във Варна на рибния пазар да отидете, ще видите на всяка сергия уж пресен чернокоп и сафрид, та лъжата е навсякъде.

 

Размразяват всеки ден или през ден и се обявява за пресен...

 

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Едва ли има редовно пътуващ,  който да не е попадал в туристически капан по света  и да не е прецакван поне веднъж , та дори заведението на въпросната буна да е такова няма да е първото на света.

Не знам дали и какъв "Блек Ангъс" е , нито дали е българско ? Вие откъде разбрахте че е българско ? 

 

Снимката която пуснах , както казах е от магазин в Ница , подобни бяха цените пролетта и в супермаркет в Шамони.В кланниците на Галисия може и да е по 50€ , но явно на други места цената може и да е доста по-различна.При подобна цена в магазин , не ми се мисли колко ще струва пържолката в добър или дори посредствен ресторант.

 

И е добре, като сравняваме цени в Гърция и България , да не сравняваме с Паралия Катерини , а да кажем с качествени ресторанти/настанявания на Миконос или Санторини - при това в сезон ,защото след втората половина на септември и преди средата на юни няма място в Европа, където да е истински сезон ! Те може да си го пишат и 6 месеца, но реалността е доста различна.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 39 минути , stanimir каза:

защото след втората половина на септември няма място в Европа, където да е истински сезон ! Те може да си го пишат и 6 месеца, но реалността е доста различна.

много ми се ще някой да го обясни това на всички залухави студиа и апартаменти из Ница, опънали по един разтегаем диван (като легло) на цени като луксозни стокхолмски хотели, и аз не го броя много това за сезон, ама те изглежда - да 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Това с дългите сезони и на мене ми е озадачаващо, поне ако ще се ходи с цел плаж. Но факт, веднъж се заговорихме с една индийка в Кипър и каза, че я наемат от март до края на октомври. Може би по-големите хотели успяват да намерят гости и в по-слаб сезон.

Връзка към коментар
24 minutes ago, antea said:

много ми се ще някой да го обясни това на всички залухави студиа и апартаменти из Ница, опънали по един разтегаем диван (като легло) на цени като луксозни стокхолмски хотели, и аз не го броя много това за сезон, ама те изглежда - да 🙂

Сравни с август и кое му по-хубавото на Стокхолм , че да струва повече ? Едното е морската столица на най-туристическата държава в света 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

сравнявам базови удобства и инвестиции за създаване на съответното място за настаняване между две държави с висок стандарт на живот, цените са такива, каквито са - търсенето ги определя, просто за Средиземноморието и целият септември си е сезон 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 часа, T.E.Lawrence каза:

Според мен не се сравнява правилно. В България се гледат заведения тип "show off" "на центъра до трансформатора" с локалното капанче в Гърция.

Съвсем правилно си сравнявам, не знам защо си останал с впечатление, че говоря за крайпътно капанче. Сравнявам заведение с висока оценка в стария град на Ханя от миналата седмица с кръчма с висока оценка в Стария Несебър (дори по цени от миналата година). За наличието на гарнитура към някои риби няма и да отварям дума. За обслужването също. За комплимента след сметката също.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 часа, Alexander каза:

ама пресен чернокоп и сафрид  няма

Чернокоп не, но сафрид се лови сега, та си е пресен...така че моля, проверявайте ги тия факти 

От тия дни...

IMG_20230714_211131_809.jpg.81aeb1acae9b7ffc72d3f10160275d91.jpg

 

IMG_20230714_211131_560.jpg.661155947738fadda93f9b8f4f2313f2.jpg

 

Поръчвайте си смело сафрид 

 

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Вчера си купих пресен хариб и попчета от рибарско корабче. Имаше също барбун и хамсия. Но бързо свършват. Така, че се намира прясна риба. Има и местни, които излизат за калкан. Което не променя общото  лошо впечатление от масовите заведения, които продават замразена риба. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 4 минути , lesy каза:

Вчера си купих пресен хариб и попчета от рибарско корабче. Имаше също барбун и хамсия. Но бързо свършват. Така, че се намира прясна риба. Има и местни, които излизат за калкан. Което не променя общото  лошо впечатление от масовите заведения, които продават замразена риба. 

Няма как да няма и замразена риба, при сезонност. Миналата есен имаше много паламуд, ако сега си на море и си поръчаш порция паламуд...от къде освен от фризера да ти я изкарат, като сега не се лови.

Имаше разкошен барбун днес на рибните пазари в Бургас, сега ловят попчета и сафрид, калкан също, видях и морска врана...но изпод щанда де

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Темата с телешките пържоли им дойде дюшеш на медиите при тая лятна суша на събития :biggrin: и гледам, че се коменитра навсякъде, изказват се мастити "шефове" и "шефки", вървят спорове, образуват се враждуващи лагери в социалките (както за толкова много други неща в татковината :huh:) , а за мен нещата са много прости:
- важното е дали са обявени ясно и разбираемо цените и дали ястието e точно това, което е описано в менюто (там блек ангъс и или каквото е)   
От там нататък - свободна страна сме, пазарна икономика, всеки има право да предложи стоката/услугата си на каквато цена пожелае и всеки клиент е свободен да реши дали е готов и дали си заслужава да плати тази цена за съответната стока/услуга. 

  • Харесвам 12
  • Браво 2
Връзка към коментар

Понеже се разрази дискусия покрай снимката ми за прясна-замразена риба, да уточня. Никой никъде не лъже, или поне в тези няколко кръчми в Созопол, в които ходя. Имат и прясна, уловена на деня, и замразена. Като искаш прясна, ти казват коя е прясната и си решаваш какво искаш.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 18 часа, Фил каза:

Клиентите тук са склонни да плащат по-високи цени? 

В България структурата на потреблението е такава, че генерира огромна инфлация при хранителните продукти. Без почти всичко друго може да се живее, но не и без храна. Отделно, заради популистки мерки инфлацията се гасеше с основното ѝ гориво, а именно парите. За това клиентите са склонни да плащат по високи цени за неща, без които не могат.

В София има много хора с висок стандарт на живот и за това заведенията са фрашкани до дупка. Същото се наблюдава в Пловдив и Варна и някои други по големи градове. В туристическите места също има наплив от хора в ресторантите, навсякъде другаде обаче е трагедия - в много градчета няма един ресторант, който да работи нормално. След нова година минахме през Полски Тръмбеш, където си умряхме от глад - карахме го на кафета и бисквити. Така че там където стандарта на част от населението го позволява, хората колкото и да им е скъпо, очевидно е недостатъчно скъпо за да не седнат в ресторант. Пък и при 30+% сива икономика, това означава и толкова по висок доход, демек средния доход с над 30% по висок от реалния, което се харчи в кеш. Пари в България винаги е имало, просто сега са много неравномерно разпределени и сиви.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
преди 2 часа, Shlosera каза:

Пари в България винаги е имало, просто сега са много неравномерно разпределени и сиви.

Би ли споделил кога са били по-малко сиви и по- равномерно разпределени?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.