Прескочи до съдържание

Транспондери за магистралите в Гърция


Препоръчани мнения

@DaBo През Кулата. Хубавото на пътя тази година е, че са сложили колчета между лентите, когато се минава през дефилето, така малоумници не могат да изпреварват и влизат в насрещното, съответно да стават ПТП и тапи. На Кулата опашки има, но вървят бързо, вече сертификати никой не сканира да губят време. Може да се наложи да почакате повече, ако хванете преминаване на много автобуси с туристи, докато им сканират на всички документите, но ако няма много тур. автобуси, коли минават и на техните коридори и се минава за 10-15 мин макс. Дори в 11ч да тръгнете от София, за леко късен обяд сте на маса в Гърция. През Гоце Делчев ще ви отидат едни 5 часа в път и това без спирането за обяд.

 

Егнатиа паса: ние преди го бяхме взели от един фургон на Кулата, който беше между КППто и самото започване на магистралата. Паса е устройство, което се слага в колата и по номера на колата чете и отваря бариерата като я приближиш. Вероятно има някакво техническо име, но все тая. Спестява доста време по кабинките за плащане и го препоръчвам. Активно е от момента, в който си го вземете от фургона. Има апп да си следиш потреблението и т.н.  Имат и съпорт (половинката ми им писа веднъж началото на лятото, не помня за какво и му решиха въпроса много бързо).

 

Ето, намерих му линка с описанието как работи

https://egnatia.eu/en/online-services/egnatia-pass/

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 20 часа, Coo каза:

Паса е устройство, което се слага в колата и по номера на колата чете и отваря бариерата като я приближиш.

 

Егнатия пас е за магистралата Егнатия (Игуменица - Александруполи) Иначе има същото чудо за двете основни магистрали

Продават го и на първия пункт (в нарочна сграда) преди Катерини

 

Има App (не работи добре, за разлика от сайта). Удобството е, че може да се сменя номера на автомобила за който се отнася през съответния персонален профил.

 

Изглежда така:

 

293D5112-2E69-4F5C-BEAD-60D6A7CD0937.jpeg

 

Ето и брошурката:

 

BC4FAA1A-4D5D-40D2-BA19-6DEC9E362563.jpeg

D47F7501-488E-4DBF-924C-B807568AA327.jpeg

B5611980-65C1-4196-898D-7F604DA3D399.jpeg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Какво имате предвид, че може да се сменя автомобила? Нас това ни спря преди месец да си поръчаме онлайн устройството. Мислехме, че може да сменим колата с друга, а всяко устройство е само за един автомобил.

 

Връзка към коментар
преди 1 минута , kremm каза:

Какво имате предвид, че може да се сменя автомобила? Нас това ни спря преди месец да си поръчаме онлайн устройството. Мислехме, че може да сменим колата с друга, а всяко устройство е само за един автомобил.

 

При първоначална регистрация на устройството се указва номер на автомобил. След това на сайта се прави профил и там може да се посочи номмер на устройството за следене на останала сума. Съответно има опция да се променя и номера на автомобила от там. Зареждането с пари е по уникалния номер на устройство, а то е динамично “вързано” за съответния номер на автомобил.

преди 1 минута , анамари каза:

Паса става за всички магистрали, но отстъпките са само за Егнатия. 

Да, това е коректното, извинявам се и аз не съм погледнал.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 29 минути , cck каза:

 

Егнатия пас е за магистралата Егнатия (Игуменица - Александруполи) Иначе има същото чудо за двете основни магистрали

Продават го и на първия пункт (в нарочна сграда) преди Катерини

 

Има App (не работи добре, за разлика от сайта). Удобството е, че може да се сменя номера на автомобила за който се отнася през съответния персонален профил.

 

Изглежда така:

 

293D5112-2E69-4F5C-BEAD-60D6A7CD0937.jpeg

 

Ето и брошурката:

 

BC4FAA1A-4D5D-40D2-BA19-6DEC9E362563.jpeg

D47F7501-488E-4DBF-924C-B807568AA327.jpeg

B5611980-65C1-4196-898D-7F604DA3D399.jpeg

Хм, моето е от миналата година и е различно. Бяло с надписи със сини букви. Освен дизайна дали има и други промени?

В моето приложение, ЕгнатияПас, номерът на колата не може да се сменя.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Zaro

и двете стават

- Едното е това на  https://www.myeway.gr/en/travel-eway/where-and-how-do-i-use-it/

- Другото е това (което вероятно имаш ти, нашето също е  такова) https://egnatia.eu/en/online-services/egnatia-pass/

и то е за всички също, от сайта им "from 4/11/2020 it can be used in the entire toll road network in Greece."

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 58 минути , анамари каза:

Паса става за всички магистрали, но отстъпките са само за Егнатия. 

След ходенето ми до Парга и Пелопонес, като се прибрах отваряйки жабката, се изсипа един чувал с тол бележки, като се почне от 30 евро цента до 14 евра 😱

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 49 минути , Zaro каза:

В моето приложение, ЕгнатияПас, номерът на колата не може да се сменя.

 

Аз това със смяната на номер още не съм го пробвал, а служителката продаваща устройството показа меню в сайта (след регистрация) от където да се прави, като отбеляза, че през ап-чето не става.

 

В сайта им пише обаче друго:

“For the service to work correctly, each eway transponder is paired with one specific vehicle. If you have more than one vehicle, we will send you different transponders, free of charge.” (https://www.myeway.gr/en/travel-eway/faq/)

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз до колкото знам, няма нужда от смяна на номер. Просто вадиш машинката от едната кола и я слагаш (държиш докато минаваш толовете)  на друга кола. Аз така правя. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Да дам отчет за днешното пътуване, с което ви занимавах вчера.

 

Та, както и се очакваше, тръгнахме от София към 10:30. Пътят беше нормален, по магистралата имаше коли, но нищо в сравнение с пътя за Бс. 😉


Колчета има в участъка между отбивката за Симитли и Кресна. Камиони, тирове, коли, мотори… всички в партизанска нишка с не повече от 50 км в час. 
 

E26A9853-15A9-4098-A0BD-A9DCAAA7C2BB.jpeg.d35f3d213af22ffcadc0a6cbe9249ade.jpeg

 

B123AB19-9018-494A-BF1D-A501EEFA4304.jpeg.222576fc96a37b155cd603c33ef90001.jpeg


Стигнахме границата и минахме за няколко минути, не знам дали имаше и 5 мин. 
 

D504F130-1958-4498-9965-DBFB3C3E8E9F.jpeg.3948bc8d21515cb1f51fc8c25d7b63df.jpeg

 

Гръцките и българските служители стояха един до друг пред будките. Спираш колата, отваряш прозореца, подаваш личните карти и това е. Нито търсиха талона на колата, ни малък, ни голям, нито зелена карта… Нищо! В колата пред нас имаше деца - при тях свериха актовете за раждане с паспортите. Но това не означава, че не трябва да имате всички изискуеми документи. 


След границата има плащане на тол такса. Точно там от дясната страна има една малка сграда тип павилион, където пише: Егнатия пасс сервиз център. Там си купихме машинката за магистралите. Искат паспорт/л.к и номера на автомобила. Момичето говореше много добър английски и ни помогна с мобилния апп. На място заредихме 50 евро (май много заредихме) и това беше. Машинката е безплатна! 
Сградата под червената линия: 

5EDDFF2B-B89A-44BE-8C4E-5CB3790F5AA7.jpeg.5761937b2d92088132af3a51ecd0c01a.jpeg


После през Серес и директно на плажа:

 

7BE69F7C-E582-4F10-ABF5-697C15EB37C9.jpeg.f2ddbad497a3f22693873b44a7d4eba5.jpeg

 

Ползването на комплектите чадър и шезлонги е срещу консумация. Но на всеки 5 чадъра има по една огромна тон колона и сега смятам да се лекувам с узо, че ми гръмна главата.

 

  • Харесвам 18
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, harta каза:

Аз до колкото знам, няма нужда от смяна на номер. Просто вадиш машинката от едната кола и я слагаш (държиш докато минаваш толовете)  на друга кола. Аз така правя. 

На мен ми казаха, че трябва да им се изпрати талона по мейл. Това е така, защото таксата се плаща за регистрационен номер на кола, а не за транспондер. В твоя случай джаджата не е регистрирана на колата, с която минаваш, а на друга, и може да ти излезе задължение по втората кола, защото за нейния номер нямаш транспондер и съответно няма постъпило плащане. На всеки пункт има камери за целта.

Връзка към коментар

В Гърция не е като в България с винетката.  Винетката е свързана с номера на колата. Машинката не е свързана с номера на колата.  Когато се взима машинката се декларира номер на кола за да се издаде машинката. Просто за минаване на тол не е важно с какъв номер е колата и каква е колата, а да има пари в мшинката. Не изпращат задължения към колата, която ползва чужда машинка. 

 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 18 часа, Zaro каза:

На мен ми казаха, че трябва да им се изпрати талона по мейл.

Гръцка му работа. Талона си е талон, ама тъкмо пробвах (през сайта на myeway) и си има смяна на регистрирания автомобил за същата джаджа (отнемало един ден). Иначе ако искаш заръчваш безплатно друга джаджа за същия акаунт и нея записваш за друг номер 🙂

7E414E8C-D188-49DF-A4B3-30BF73B1F4CA.jpeg

Връзка към коментар
На 13.08.2022 г. в 18:52, cck каза:

Гръцка му работа. Талона си е талон, ама тъкмо пробвах (през сайта на myeway) и си има смяна на регистрирания автомобил за същата джаджа (отнемало един ден). Иначе ако искаш заръчваш безплатно друга джаджа за същия акаунт и нея записваш за друг номер 🙂

7E414E8C-D188-49DF-A4B3-30BF73B1F4CA.jpeg

Твоята джаджа eway или egnatiapass e?

Връзка към коментар

@cck може ли да преместиш тук и мнението на @DaBo, защото тя много хубаво и полезно е снимала и означила фургона, от който се вземат на Егнатиа пасовете, след като се мине КППто на Кулата.

Още миналата година има хора, които питаха и питат от къде се взема джаджата и всеки път пада голямо обясняване "малко след КППто, след аварийната лента, леко в нивата в дясно" и т.н.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
  • 1 година по-късно ...
преди 11 минути , nikiNZ каза:

Здравейте приятели някой може ли да покаже правелното залепване на предното стакло на транспондера ....Благодаря предварително !!!

Като взимаш, те ти обясняват. В тази част на предното стъкло:

Screenshot_20240613-100948_SamsungInternet.jpg.d2e031cb7a9c514c0b3c70cfede6bcba.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ми то е нарисувано на брошурата, трябва e pass надписа да е към теб. Моят се вади от основата надясно, защото има пунктове без лента за транспондер и тогава ти го чекват с четец от будката.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.