Прескочи до съдържание

Първи стъпки в Африка - въпроси за Кения


lyusi

Препоръчани мнения

Вдъхновена от програмите на @FlyTraveler за голямата миграция в Масай Мара и според ограниченото време, което мога да отделя, набързо сглобих първото ни африканско приключение в Кения за периода 1-10 септември. 

Летим с катарците до Найроби, кацаме на 2 септември сутринта. Уговорката с местната агенция е да ни вземат директно от летището за 5 дневно споделено сафари в Масай Мара, Накуру и Найваша. На 6-ти след края на сафарито летим за Момбаса, а на 9-ти вечерта от Момбаса обратно до Найроби, откъдето в ранните часове на 10 септември (1.25 а.m.) се прибираме в България. 

Резервациите са направени, полетите, вкл. вътрешните купени. 

Бях предвидила достатъчно време (над 4 часа) между вътрешния полет от Момбаса до Найроби в последния ден и презокеанския полет от Найроби до София след това (на отделни билети са), обаче авиокомпанията промени часа на вътрешния полет. Сега вместо 4 часа, разполагаме с час и половина между кацането в Найроби и следващия полет оттам за София. Достатъчно време ли е, за да успеем?

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Достатъчно е времето , ако първият полет е навреме . Ако закъснее , ще трябва да купувате нов до София. Аз обикновено следвам правилото да пристигам задължително деня преди междуконтиненталният полет , ако полетите са на различни билети . Правя изключение само , ако има няколко полета дневно между двете вътрешни летища .

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Люси, нашите вътрешни полети бяха до Ламу и обратно, не до Момбаса, но опитът ми стига, за да те съветвам да не рискуваш.

Закъсненията ни бяха комбинирани с местене до друг терминал, търсене на нов самолет, преиздаване на билети и макар да изглеждаха няколко авиокомпании с полети по отсечката, всъщност всичко продавано беше за 1 самолет, и то липсващ.

Така де, резултат 4-5 часа закъснение в едната посока, 2 в другата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря ви! И аз мисля, че е рисково.

Купих вътрешния полет за същия ден (то технически е за предния, ама следващият е в ранните часове) заради достатъчно голямата дупка между двата, пък и по времето, когато купувах имаха няколко вътрешни полета за деня. Сега са оставили само един-най късния и явно там са преместени всички с билети за по-ранен полет. 

Ще се пробвам за рефънд или смяна с полет предния ден, ако не стане, явно ще се купуват нови билети. 

Връзка към коментар
преди 1 минута , lyusi каза:

Благодаря ви! И аз мисля, че е рисково.

Купих вътрешния полет за същия ден (то технически е за предния, ама следващият е в ранните часове) заради достатъчно голямата дупка между двата, пък и по времето, когато купувах имаха няколко вътрешни полета за деня. Сега са оставили само един-най късния и явно там са преместени всички с билети за по-ранен полет. 

Ще се пробвам за рефънд или смяна с полет предния ден, ако не стане, явно ще се купуват нови билети. 

Ще ти стискаме палци 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Още едно въпросче, всъщност две 🙂

1. Местни сим карти какви и откъде (телефоните ни не стават за e-sim)? Не че ще ми трябва за разговори, но интернет ще си трябва и  не си представям, че в камповеге ще има. Могат ли да се купят на летището или още по-добре онлайн?

Четох, че се препоръчват тези на safaricom, били с най-добро покритие, но не открих вариант да купя онлайн. 

А няма да имаме време за губене- кацаме в 7.25 сутринта и директно от летището ще ни вземат за сафарито.

 

2. Местна валута трябва ли ми за нещо или става и само с долари ?

Връзка към коментар

Ние се опитахме да се снабдим със сим карта и пари още при кацането, но несполучливо. На следващия ден опитахме с колата, която ни трансферираше, пак несполучливо / паднали системи, грешки, неналичност, опашки и др.... И после на Ламу бяхме в петък/събота, а те мюсюлмани, та нищо не работеше. Накрая ни смени пари собственичката на историческия им хотел, за да не умрем от глад и мъка, като лична услуга, а карта получихме в понеделник след 1 час чакане и пълно съдействие от местен, регистрирана на името на гида ни из града. 

Тоест, ако нещата магически не са се подредили, най-добре питай тази фирма, която ти организира сафарито, за съдействие. Или пък някой магеланец, който вече има такава карта, ако е валидна и трябва само зареждане. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря! И аз си мислех за фирмата, направо ще им пиша, пък ще видим какво ще стане. 

Иначе намерих инфо, че на терминал 2 на летището в Найроби има магазин на Сафариком.

 

А кенийски шилинги за какво ви трябваха? В кампа с долари не може ли да се плаща? Ще се пробвам да намеря в София, но да имам идея колко да търся.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , lyusi каза:

Благодаря! И аз си мислех за фирмата, направо ще им пиша, пък ще видим какво ще стане. 

Иначе намерих инфо, че на терминал 2 на летището в Найроби има магазин на Сафариком.

 

А кенийски шилинги за какво ви трябваха? В кампа с долари не може ли да се плаща? Ще се пробвам да намеря в София, но да имам идея колко да търся.

 

Ами за всичко ни трябваха шилинги на морето. Но първите дни ни трябваха крещящо много за трансфера с лодка, храна, заведения. Сега ми е смешно, но докато намерим пари, ядяхме само в хотела ни, защото ни записваха на сметката и нямаше как да резервираме тур с лодка, да си купим самоса на плажа, банани 😄

 За лагера май не бяха необходими, само за бира и бакшиш, но дали не давахме долари, не помня.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 42 минути , lyusi каза:

Още едно въпросче, всъщност две 🙂

1. Местни сим карти какви и откъде (телефоните ни не стават за e-sim)? Не че ще ми трябва за разговори, но интернет ще си трябва и  не си представям, че в камповеге ще има. Могат ли да се купят на летището или още по-добре онлайн?

Четох, че се препоръчват тези на safaricom, били с най-добро покритие, но не открих вариант да купя онлайн. 

А няма да имаме време за губене- кацаме в 7.25 сутринта и директно от летището ще ни вземат за сафарито.

 

2. Местна валута трябва ли ми за нещо или става и само с долари ?

 

 Местна карта на (safaricom ) ще си купиш на летището . Както и валута ще си смениш там . От фирмата ще те чакат ! Нали затова им плащаш . Това е Африка къде си се разбързала 🙂 . Почти всички ги взимат от летището направо за сафари , така че ще те чакат .

 

Мен единия път ме чакаха на съвсем друго място , така че е хубаво да си имаш сим карта , за да се обадиш ако трябва . За доларите може и в долари , но местните си предпочитат шилинги и ги ценят повече . Иначе после те самите трябва да ги сменят.  А и навсякъде след теб ще остава пътечка от бакшиши 🙂  . За самата теб е по изгодно шилинги.

 

Иначе личното ми мнение е , че черешката на тортата е сафарито . Бил съм в  Diani Beach и Watamu и въпреки че и на двете места не беше зле . Освен плаж се и гмуркахме.  Без колебание бих ги сменил за още няколко дена сафари !   Ако не си се охарчила много жертвай глупостите като Момбаса , море и вътрешни полети за още малко сафари 🙂  .  

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ivooo каза:

 

 Местна карта на (safaricom ) ще си купиш на летището . Както и валута ще си смениш там . От фирмата ще те чакат ! Нали затова им плащаш . Това е Африка къде си се разбързала 🙂 . Почти всички ги взимат от летището направо за сафари , така че ще те чакат .

 

Мен единия път ме чакаха на съвсем друго място , така че е хубаво да си имаш сим карта , за да се обадиш ако трябва . За доларите може и в долари , но местните си предпочитат шилинги и ги ценят повече . Иначе после те самите трябва да ги сменят.  А и навсякъде след теб ще остава пътечка от бакшиши 🙂  . За самата теб е по изгодно шилинги.

 

Иначе личното ми мнение е , че черешката на тортата е сафарито . Бил съм в  Diani Beach и Watamu и въпреки че и на двете места не беше зле . Освен плаж се и гмуркахме.  Без колебание бих ги сменил за още няколко дена сафари !   Ако не си се охарчила много жертвай глупостите като Момбаса , море и вътрешни полети за още малко сафари 🙂  .  

Благодаря!

Писах и на агенцията да питам дали могат (и искат) да ми купят карта, ако не стане, на летището ще търся.

А иначе да, бърза съм  🙂 (за което често съжалявам), всичко е букнато 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.