Прескочи до съдържание

Идеи за 2-3 дни в Турция през Декември


Alexander

Препоръчани мнения

преди 7 минути , Alexander каза:

Бил съм в Истанбул, Анкара и Гьореме.

 

Кой град е по-интересен за посещение за 2-3 дни. Оглеждам Адана и Коня за сега.

 

Някакви насоки?

Аз бих препоръчал Карс - много интересен град, доста различен от останалите в Турция в комбинация със старата арменска столица Ани. Друг вариант е и районът на Ризе/Трабзон, където има прекрасни места - манастир Сумела, самите 2 града са интересни, Uzungöl, природният резерват Pokut, който е невероятно красив, и крепостта в Şenköy.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Alexander каза:

Бил съм в Истанбул, Анкара и Гьореме.

 

Кой град е по-интересен за посещение за 2-3 дни. Оглеждам Адана и Коня за сега.

 

Някакви насоки?

Зависи какво ти е интересно. Ако имаш време виж и двата града. И на двата града остатъците от старите градове не са големи и се обхождат яваш-яваш максимум за 3-4 часа, заедно с влизането тук-там, че и с пиене на чай някъде или пазарлък в някое магазинче и купуване на нещо - подправки или друго. Обаче! Силно препоръчвам, ако си падаш по паркове и градини, да отидеш до Японската градина в Коня, голяма част от чиито растения са подарък от кмета на Киото, който май е град-побратим с Коня. Също и паркът с фонтаните в центъра - не е голям, но също е хубав. Имат и още една съвременна атракция, където обаче все още не съм ходила - Тропическа градина и Къща с пеперуди, но тя се намира съвсем накрая на града. Естествено, най-тачената забележителност на Коня е Музеят на Мевляна, който си струва да се види, но най-добре рано, още щом го отворят сутринта, понякога даже първите посетители ги пускат безплатно, иначе се плаща. Освен това при влизане контролът е строг, проверяват като на летището.  Задължително трябва да ядеш местна храна, като местният специалитет е фърън-кебап, което всъщност е агнешко печено на фурна, понеже фърън на турски е фурна. Ако обичаш агнешко - не се чуди изобщо. Само че алкохол - йок, поднасят ти с една сребърна кана, пълна с айрян  🙂   Ако искаш да пазаруваш дрехи - действай! Качествена местна стока - памук, кожени неща, всичко на екстра цени, по-ниски от истанбулските.
В Адана старата част е малка, тъпкана с народ, шумотевица, пазар, коли, почти всякаква храна се продава на улицата, в заведенията сякаш основно разни кебапи, но има и други неща. Татлъта (турски сладкиши) всякакви, тестени изделия също огромен избор. Ако искаш дрехи, обувки и т.н. - също като в Коня. Какво да видиш? Голямата джамия с 6-те минарета си заслужава, пътьом Османския мост ще видиш или минеш по него. Има и още няколко малки неща в старата част - 1-2 допотопни джамии, един стар часовник, т.е. часовникова кула, евентуално да се разходиш до язовира, особено ако си с кола, и там с корабче до Севги адасъ, т.е. Островът на любовта - просто приятна разходка, хубави заведенийца, чай-бахчета и кафенета, по пътя до там, покрай брега. Хотелите в Адана са супер евтини или поне бяха такива по-миналата година. Ако не знаеш турски изобщо не се притеснявай, масово използват гугъл-преводач и комуникацията е лесна. Освен това са доброжелателно настроени и "вери френдли", аз лично не съм имала никакви проблеми досега с пътуването из Турция, а пътувам самостоятелно и турски не знам, освен някои отделни думи, но не мога да вържа разговор.
Също мога да препоръчам Кайсери - и той е от категорията на Коня и Адана, но в тази категория са и Сивас, и Малатия, и Ерзурум, например. Т.е. това са все градове с богата история, с не много на брой запазени исторически сгради, изключвам джамии, хамами и медресета, те навсякъде са запазени.
Но това са големи за българския стандарт градове, които с луди темпове се обновяват и модернизират, всичките имат добре развит транспорт - модерни трамваи и тролейбуси, електроавтобуси, огромна мрежа маршрутки, и все пак имат своя особена атмосфера, всеки един си има нещо свое, специфично.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Много обичам градини и паркове, ама края на декември няма да ги има..

 

В крайна сметка след няколко консултации с магеланци избрах Газиантеп или Антеп.

 

С милите стана перфектно 11000 мили + 150лв за двупосочен по нова година.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Alexander каза:

Много обичам градини и паркове, ама края на декември няма да ги има..

 

В крайна сметка след няколко консултации с магеланци избрах Газиантеп или Антеп.

 

С милите стана перфектно 11000 мили + 150лв за двупосочен по нова година.

О, и Газиантеп много си струва, няма да съжаляваш  🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Alexander каза:

Много обичам градини и паркове, ама края на декември няма да ги има..

 

В крайна сметка след няколко консултации с магеланци избрах Газиантеп или Антеп.

 

С милите стана перфектно 11000 мили + 150лв за двупосочен по нова година.

Това откъде? Щото на мен двупосочен по нова година от Истанбул ми излиза 150-160 лева без никакви мили, редовна цена

Връзка към коментар
преди 38 минути , EmoKrastev каза:

Това откъде? Щото на мен двупосочен по нова година от Истанбул ми излиза 150-160 лева без никакви мили, редовна цена

София

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.