Прескочи до съдържание

Practice What You Preach


Pantelej Putnik

Препоръчани мнения

На 24.10.2022 г. в 12:29, Pantelej Putnik каза:

Скоро един коментар под един мой пътепис отключи ... 

Твърде много думи без яснота какво иска да се каже ...

 

Това че някъде 99% от жените стоят в къщи и е ОК за тях, защото такива са правилата, не значи нищо. ВЪпросът е какъв избор имат другите 1% - да бъдат убити с камъни? Въпросът не е дали си доволен от положението си, а дали имаш избор ...

Всяка жена тук и сега може да избере да няма мъж и деца и пак да си живее добре.

Как жените били "домакини" и "работници". Малко изръткано и не знам доколко реално е това. Познавам семейства, където жените изкарват повече от мъжете. Мъжете водят и вземат детето от училище и всичко е ОК.

Ще прозвучи като заяждане, ама няма и как иначе. Ти си избираш (имаш право) кое и как да е прави в семайството. Никой не очаква жената да прави всичко в къщи, а мъжът да вика само: "сипи още ракия". Мъжът може и той да готви, и да пуска пералня.

Така че не е въпросът кой прав кой крив, а в простото нещо да имаш избор. На доста места това го няма и не виждам как може да се защити с тези за обичаи и култура ...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 23 минути , jorocontrola каза:

На доста места това го няма и не виждам как може да се защити с тези за обичаи и култура ...

Извинявай, но поне аз не виждам някой в темата да опитва да "защити" подобни практики. По-скоро темата е доколко толерантни сме към различните обичаи и култура и имаме ли право да сочим с пръст в случай, че същите са в разрез с нашите принципи и възприятия за "нормално", колкото и субективно да звучи това...

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към мнение
Дани Магелани

Чета ви и не изразявам мнение, макар че ми е на езика /клавиатурата/. Захапвам го. От уважение и към двете страни в дискусията.

Според мен, много по-полезно би било да се коментира как европеецът, при посещението на ислямския свят, да разбира техните правила и традиции, за да се съобразява с тях. Все пак сме само гости. Ако не може, тогава да избягва такива посещения, както правя аз.

Изключвам любимия Дубай, защото това е различен град, в сравнение с останалия ислямски свят. Изключвам Куала Лумпур и още няколко. В тях не съм се чувствала дискриминирана като жена. Но на други места в ислямски страни - да.

Темата стана по-ожесточена от спора за и против Ковид-ваксините. Май е време да се затвори.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , jorocontrola каза:

Мъжът може и той да готви, и да пуска пералня.

На теория може. 

При младите и образовани хора, особено в големите градове, това може и да е факт.

Но не винаги и не навсякъде, и в България. Мини някой ден по малките населени места, особено по северозапада или по лудогорието, из Родопите, и виж колко жени имат правото на избор да не работят/да работят. 

Отделно, че в съвременната реалност на българското общество нещата не опират до избор, а до необходимост. 

Когато мъжът получава заплата, която едва стига за оцеляването на едно семейство, едва ли е въпрос на избор жената да работи или да си стои у дома и да бъде само домакиня. Но тъй като тези мои "разсъждения" на практика нямат отношение към есенцията на темата, няма да ги разтягам. Още повече, че вече съм писала за това. 

 

Що се отнася до усещането за дискриминация като жена, достатъчно е някоя от тук пишещите да се разходи из някои квартали на Брюксел (нали, европейска столица) сама, по сумрак ... На мен ми се е налагало да ходя по улиците на Андерлехт сама. И никога няма да забравя усещането .... 

Но тук пак се отклонявам от темата. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 17 минути , Lyubina каза:

Но не винаги и не навсякъде, и в България. Мини някой ден по малките населени места, особено по северозапада или по лудогорието, из Родопите, и виж колко жени имат правото на избор да не работят/да работят. 

Може ли жената да отиде във Варна или София и да живее сама, ако иска ...

 

преди 21 минути , Duke каза:

Извинявай, но поне аз не виждам някой в темата да опитва да "защити" подобни практики. По-скоро темата е доколко толерантни сме към различните обичаи и култура и имаме ли право да сочим с пръст в случай, че същите са в разрез с нашите принципи и възприятия за "нормално", колкото и субективно да звучи това...

 

преди 48 минути , jorocontrola каза:

Така че не е въпросът кой прав кой крив, а в простото нещо да имаш избор. На доста места това го няма и не виждам как може да се защити с тези за обичаи и култура ...

Аз съм го написал. Но не ме убеждавай, че всичко трябва да е приемливо само, защото е така някъде ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 25 минути , Дани Магелани каза:

Темата стана по-ожесточена от спора за и против Ковид-ваксините.

Така се получи, защото някои хора се опитаха и отчасти успяха да преместят темата на основата на противопоставянето на половете. Няколко пъти посочих и подчертах, че смятам това за ненужно, защото всъщност жените и мъжете се допълваме в хармония и не можем един без друг. Е, не! Тези хора имат явно нужда точно от този спор и само това повтарят. 

 

преди 28 минути , Duke каза:

....поне аз не виждам някой в темата да опитва да "защити" подобни практики. По-скоро темата е доколко толерантни сме към различните обичаи и култура и имаме ли право да сочим с пръст в случай, че същите са в разрез с нашите принципи и възприятия за "нормално", колкото и субективно да звучи това...

Ето това е всъщност смисълът на тази тема. 

 

преди 23 часа, iMari каза:

........ тези общества имат дълъг път да извървят, може би те самите не са готови за коментираната свобода на избора.

А ето това е ключът към решението на този проблем. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 49 минути , Дани Магелани каза:

Според мен, много по-полезно би било да се коментира как европеецът, при посещението на ислямския свят, да разбира техните правила и традиции, за да се съобразява с тях. Все пак сме само гости. Ако не може, тогава да избягва такива посещения, както правя аз.

Хубаво написано и важи в обратната посока също. Когато европеецът посещава Северна Америка да разбира и да се съобразява и с техните правила и традиции 😉 …

 

Говоря принципно, нямам предвид теб, Дани 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 26 минути , jorocontrola каза:

Може ли жената да отиде във Варна или София и да живее сама, ако иска ...

Тя може и да иска, но дали може е друг въпрос. 

Наем, разходи.... спрямо заплата? 

Изключвам заплатите в IT сектора и някои други вървежни професии. 

 

И за да не говорим празни приказки, ето ти конкретен пример: млада жена с образование на медицинска сестра. Иска да работи и живее в София или Варна. 

Наем на гарсониера от порядъка на 300-500€ на месец. 

Заплата (виж последните публикации по въпроса) 1200 лв бруто. Вероятно някъде дават някакви допълнителни. Но те не са предназначени за т.нар. "среден" медицински персонал или са в минимален размер. 

Давай нататък със сметките за живот. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Lyubina каза:

Що се отнася до усещането за дискриминация като жена, достатъчно е някоя от тук пишещите да се разходи из някои квартали на Брюксел (нали, европейска столица) сама, по сумрак ...

в Брюксел? Живяла съм в Евер 2004-та и в Иксел 2008-ма сумарно около година. Никога не съм се притеснявала да се разхождам сама. Даже през нощта съм се прибирала пеша.

Връзка към мнение

Нещата много се промениха от тогава. Евер и Иксел никога не са били емигрантски райони, за разлика от Андерлехт, Моленбек, Курегем ... Скарбек е сравнително читаво, там мигрантите са предимно от Турция и други балкански страни и атмосферата е съвсем различна, 

И отдавна Брюксел не е това, което беше преди 15 и повече години.  

Връзка към мнение

Повдигнах темата тук и поради друга причина – смятам, че точно ние европейците (а и целия Западен свят) нямаме много право да съдим други култури по нашите стандарти, освен ако не желаем да бъдем необективни и лицемерни. Днес не желаем да отидем в Дубай, защото ползвали робски труд, а парите им от петрола били чист късмет. Отиваме обаче в Испания, ръкопляскаме на грандиозните строежи (а те наистина са уникални), но сякаш ни е по-комфортно да си затворим очите и да се направим на разсеяни за „великата“ дейност на Писаро и Кортес (а и хиляди други), докарала тонове злато на испанския крал. Говорим за убитите днес от Саудитците (и с право се възмущаваме), но пък забравяме за „полезната“ дейност на ген. Кастър, която е осигурила местното население в Северна Америка да кротува (а тези, които не са кротували, не питайте какво е станало с тях!) за сметка на преселниците от цял свят. Възхищаваме се на Версай, но никой не го е еня сякаш колко черни мъже и жени от Африка са продадени по света, за да се стичат парите във Франция, където един самозабравил се човек се нарекъл Крал-слънце.

Е, да но те са от „нашите“. Ние сме все християни. Ние сме най-образованите, развитите и силните и имаме право да вземем всичко, което не е наше, да изколим няколко милиона народ (визирам например Южна Америка, а и Северната), като зад тези с мечовете вървят онези с кръстовете и проповядват обич и братство. Това не е лицемерие!  

Вижте, предлагам да не си разваляме спокойствието и комфорта. Нека не говорим за това какво и как сме взели от другите, защото ние сме християни, западняци. Ние имаме това право с раждането си. Ако някой не изповядва нашите истини, поучаваме го, порицаваме го, изпращаме му кръстоносен поход. Имаме право да не се интересуваме от чуждите култури, а да ги мразим, защото ние изобщо имаме всички права, за да се чувстваме комфортно. А ние, които сме въздигнали свободата в основна ценност, не станахме ли всъщност роби на собствения си комфорт?! А къде отиде онази християнска ценност на смирението?!

 

П.П. Сега никак няма да се изненадам, ако ме обявите за насилник от арабския свят, който не само, че е ЗА насилието специално срещу жени (не насилието изобщо срещу хората, а именно това срещу жените), но и освен това, че съм против европейската култура и християнството. Иронизирам, нали! 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Травеолани said:

Хубаво написано и важи в обратната посока също. Когато европеецът посещава Северна Америка да разбира и да се съобразява и с техните правила и традиции 😉 …

 

Говоря принципно, нямам предвид теб, Дани 🙂 

Така си е , нека оставим на северноамериканците бакшиша и на мюсюлманите да живеят както си  знаят ! Традициите са сериозно нещо.Не е нужно да ги разбираме за да се съобразяваме с тях.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
31 minutes ago, Pantelej Putnik said:

Повдигнах темата тук и поради друга причина – смятам, че точно ние европейците (а и целия Западен свят) нямаме много право да съдим други култури по нашите стандарти, освен ако не желаем да бъдем необективни и лицемерни. Днес не желаем да отидем в Дубай, защото ползвали робски труд, а парите им от петрола били чист късмет. Отиваме обаче в Испания, ръкопляскаме на грандиозните строежи (а те наистина са уникални), но сякаш ни е по-комфортно да си затворим очите и да се направим на разсеяни за „великата“ дейност на Писаро и Кортес (а и хиляди други), докарала тонове злато на испанския крал. Говорим за убитите днес от Саудитците (и с право се възмущаваме), но пък забравяме за „полезната“ дейност на ген. Кастър, която е осигурила местното население в Северна Америка да кротува (а тези, които не са кротували, не питайте какво е станало с тях!) за сметка на преселниците от цял свят. Възхищаваме се на Версай, но никой не го е еня сякаш колко черни мъже и жени от Африка са продадени по света, за да се стичат парите във Франция, където един самозабравил се човек се нарекъл Крал-слънце.

Е, да но те са от „нашите“. Ние сме все християни. Ние сме най-образованите, развитите и силните и имаме право да вземем всичко, което не е наше, да изколим няколко милиона народ (визирам например Южна Америка, а и Северната), като зад тези с мечовете вървят онези с кръстовете и проповядват обич и братство. Това не е лицемерие!  

Вижте, предлагам да не си разваляме спокойствието и комфорта. Нека не говорим за това какво и как сме взели от другите, защото ние сме християни, западняци. Ние имаме това право с раждането си. Ако някой не изповядва нашите истини, поучаваме го, порицаваме го, изпращаме му кръстоносен поход. Имаме право да не се интересуваме от чуждите култури, а да ги мразим, защото ние изобщо имаме всички права, за да се чувстваме комфортно. А ние, които сме въздигнали свободата в основна ценност, не станахме ли всъщност роби на собствения си комфорт?! А къде отиде онази християнска ценност на смирението?!

 

П.П. Сега никак няма да се изненадам, ако ме обявите за насилник от арабския свят, който не само, че е ЗА насилието специално срещу жени (не насилието изобщо срещу хората, а именно това срещу жените), но и освен това, че съм против европейската култура и християнството. Иронизирам, нали! 

Признай , че нямаш търпение да се прибереш от работа за да ступаш жената !

  • Смея се 2
Връзка към мнение

Вероятно съм блондинка под прикритие, обаче не разбрах целта на тази тема и защо се изля толкова „мастило“ тук. 🙂
Има си хора, които и до кварталното кафене да отидат, са по-склонни да кажат това тук е така и не ми харесва, трябва да е иначе. И хора, които наблюдават интересния свят като на кино, без да дават съвети кое и как. Всеки си живее както може и не е моя работа да им давам акъл за неща, които нито са мои, нито разбирам. Само си представям някой на мен да ми даде наклон в живота, веднага ще го посрещна с рогата напред. Или за по-лесно ще го игнорирам. 🙂
Въобще се счита, че на енергийно ниво всички сме едно и съденето на другарчето носи вреда за съдията. Сега, много ще ми се изсмеят, но защо да си нарушавам баланса и да ви съдя за това? 🙂

 

Ще цитирам Притчата за слона, която дадох като загадка онзи ден в темата „Познай откъде е тази снимка“:

 

„Четирима слепи вървели бавно из пътя. Срещу тях се задал слон.

— Отдръпнете се, иде слон! — извикали минувачите на слепите.

Любопитство обзело слепците.

— А какъв е слонът?—попитали те.—Покажете ни го?

Тогава минувачите помолили ездача:

— Спри за малко слона! Тези слепи хора искат да узнаят какъв е той. Слонът спрял и четиримата слепи започнали да го опипват. На единия от тях под ръка попаднал хоботът, на втория — крак, на третия — коремът, а на четвъртия — опашката.

Опипали те слона и ездачът го подкарал нататък. Тогава минувачите запитали слепците:

— Е, сега знаете ли какъв е слонът?

— Знаем! — отговорили те.

— Какъв е?

Слепият, който опипал хобота, казал:

— Той прилича на дебела змия, свита на кълбо.

Слепецът, който опипал крака на слона, му възразил:

— Не, имаш грешка! Той прилича на стълб.

Слепият, който опипал корема на слона, рекъл:

— И двамата не сте прави! Слонът прилича на грамадна бъчва за вода.

А този, който опипал опашката, заявил:

— Вие всички грешите. Той съвсем не е такъв, какъвто казвате. Слонът прилича на корабно въже.“

 

 

И цял живот да опипваме слона (Света) слепешката, няма да разберем какво всъщност представлява. Но това не значи, че трябва да спрем да го правим, или пък че другите не са прави в представите си за него.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Темата е много интересна. Доколко толерантни сме ние към различните култури и следва ли или не да сочим другите с пръст и да назидателно да отсъждаме "Така не се прави". А отговорът според мен е много прост - неизбежно е да го правим. Защо? Ами защото всичко което правим и мислим, нашите възприятия за света се пречупват през собствения ни мироглед, през нашата си ценностна система. Ние преценяваме позицията си по отношение на всяко събитие и случка според това как виждаме света. Едно и също нещо може да е смешно за един, тъжно за друг, приемливо за трети, греховно за четвърти и т.н. И когато отидем някъде като туристи ние си носим там нашата си ценностната система и преценяваме съобразно нея, независимо колко различни може да са порядките на това място. Няма как да влезем в обувките на местните хора защото ние не сме родени там, не сме възпитавани съобразно местните обичаи, традиции и закони и най-вече защото вече имаме някакъв светоглед, който не можем просто да изключим като щракнем с пръсти. Представата ни за добро и лошо е вече изградена и няма как да я пренастроим по наше желание съобразно мястото, на което се намираме в момента. На мен лично ми е много по-интересно да ходя на места, където порядките са по-различни от нашите. Така се разширява гледната ми точка към света и се обогатявам повече културно, а и ми е супер интересно да се потопя в един друг свят, от този в който живея. Склонен ли съм да приема всичко в този друг свят защото "там е така". Не, разбира се. Аз преценявам от собствената си гледна точка - одобрявам нещата, които ми харесват и осъждам тези, с които не съм съгласен. Но го правя мислено и не се изтъпанчвам пред тези хора да им казвам кое е правилно и кое не, защото това не е моят свят, а техният и в него те решават кое е добро и кое лошо. От обратната гледна точка, те няма как да ме убедят че доброто според тях трябва да е добро и за мен, ако не съвпада с моето виждане по въпроса. Един много банален пример. Възнамеряваме да посетим Иран през март. Ако вълненията в момента не са прераснали в революция, която да е помела режима дотогава, няма да изпия и една-единствена бира за цели 14 дни. Просто такива са порядките там. Вътрешно съм убеден, че това е изключително тъпо, но никога няма да го кажа на иранците, защото това означава да обидя техния начин на живот, а аз не искам да го правя. Вместо това, щом напусна Иран ще изпия със страшен кеф една бира още на първото възможно летище с мисълта колко ми е готино, че мога да го направя. Има и много неща, които не ми харесват и с които не съм съгласен в България и западния свят като цяло, но тук вече не си спестявам изказванията и откритата критика, защото аз самият съм част от този свят и тук вече моето мнение би следвало да има някаква тежест.   

 

Дали шейхът на Дубай е визионер като Петър Велики? Несъмнено. И двамата се опитват да внесат промяна в ценностна система, която е съществувала непокътната в продължения на стотици години. А ценностите и обществените отношения са динамични - понякога се променят наколко пъти в рамките на само едно поколение. Затова ми е трудно да повярвам, че мирогледът отпреди 1000 години е адекватен към днешна дата, както понякога се опитват да ни убедят много хора на запад, но значително повече на изток. Така че опитът на шейха да промени нещо в закостенялото общество е похвален. Далеч съм от мисълта обаче, че драстичната промяна ще дойде отведнъж и ще реши всички проблеми в обществото. Според мен обаче е стъпка в правилната посока, най-вече защото е стъпка в посока към моята ценностна система. Тоест аз отново преценявам от собствената си камбанария.

 

И последно относно равноправието, свободата и избора. Ние се гордеем, че сме част от западния свят, където уж тези неща са възприети в обществото и са издигнати в основни ценности. Не бива обаче да забравяме, че все още сме много близо до времето, когато те не са означавали нищо друго освен пожелания. Преди само 150 години робството все още е съществувало в западния свят, преди 50 жените и мъжете все още са били политически неравноправни, а са съществували и редица законоустановени дискриминационни практики в общества, които са приемани за еталон на свободата и демокрацията. И това е само от законова гледна точка. От морална, дори и днес все още се борим с предрасъдъци от всякакво естество, за да приемем, че всички граждани са с равни права. Българите са крайно консервативен народ и не са единствените. Все още масово се счита, че например чернокожите и хомосексуалистите са някакви "подчовеци", които следва да бъдат изтикани в маргинала на обществото и да бъдат лишени от основни права. И най-добре да не се появяват много-много публично, защото откъде-накъде такива противоестествени същества ще бъдат навирани пред очите на хората да развращават децата. Тук е моментът да отворя една скоба, че хомосексуалистите всъщност са доста полезни - например без тях нямаше откъде да се набират кадри за политическите среди, освен това са забавни, а и така остават повече свободни жени за хетеросексуалните мъже. За жените и патриархално определеното за тях място - кухнята, изобщо даже няма да отварям тема, защото ще се отвори кутията на Пандора.     

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 29 минути , stanimir каза:

Признай , че нямаш търпение да се прибереш от работа за да ступаш жената !

Ако е умен, ще я остави да му сложи ракията и салатата преди боя.

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 15 минути , ivailo_radev каза:

Ако е умен, ще я остави да му сложи ракията и салатата преди боя.

Сам купувам продуктите и почти всеки ден съм като муле с по 2 торби, готвя почти през ден, пускам понякога пералня и миялна, сам си гладя, занимавам се със семейните финанси, организирам почивки и пътувания и т.н. Но това са обикновени неща от живота. Не ми тежи. Правя ги не за да се изтъкна пред някой, а заради хората на сърцето ми - моето семейство. 🙂 Винаги съм смятал, че една жена има нужда не от въздухар, а от мъж, на който може да разчита. Старая се просто да бъда такъв мъж.

  • Харесвам 5
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 6 минути , jul каза:

Сега остана да кажеш и че само ти работиш в семейството 😁

И тримата работим - детето шие ризи за работодател от Бангладеш. 🤣

  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 3 часа, Pantelej Putnik каза:

Сам купувам продуктите и почти всеки ден съм като муле с по 2 торби, готвя почти през ден, пускам понякога пералня и миялна, сам си гладя, занимавам се със семейните финанси, организирам почивки и пътувания и т.н. Но това са обикновени неща от живота. Не ми тежи.

Темата е интересна, но много моля да не развращаваш уважаемите представителки на нежния пол с подобни констатации-признания, че току виж думите ти достигнали и до нашите половинки, а тогава вече ще се разправяме сериозно... 🙂 

  • Смея се 6
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 4 часа, stanimir каза:

Признай , че нямаш търпение да се прибереш от работа за да ступаш жената !

По-вероятно е тя да го ступа, ако не е сготвил.

Връзка към мнение
Дани Магелани

Започнахме дискусия за гладенето, преминахме през готвенето. Видяхме, че доста мъже прекрасно се справят и с двете. Адмирации!

Няма женски и мъжки труд, женски и мъжки права. Толкова се борихме да имаме равноправие! Сега всеки го упражнява според разбиранията си и според правилата в собственото си семейство. Всеки сам си прецЕня! 😀 Е, няма как да накараме мъжете да раждат, и науката не го е постигнала. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В тази връзка и моя коментар по-горе за имената - то си е чиста биология - майката е сигурна, че детето е нейно, затова няма голямо значение дали носи нейното име. Докато за бащата не е съвсем така и той си слага името като един вид твърдение, самоубеждение, знам ли...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чета темата с любопитство.

Определено темата би следвало да е доколко толерантни сме към различните обичаи и култура. Това дали имаме право да сочим с пръст в случай, че същите са в разрез с нашите принципи и възприятия би следвало да важи и за автора по отношенние на коментарите на друггите.

@Pantelej Putnik доколко можеш да бъде толерантен към  инакомислещите, защото толерантността е принцип и се отнася до всичко. Както би следвало да сме толерантни към различните обичаи и култури, така би следвало да сме толерантни и към различните мнения по отношение на тези култури. В крайна сметка всеки има причини за своята гледна точка и никой не може да влезе в обувките на другия. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.