Прескочи до съдържание

Търся инфо. за Виетнам


jivko hinov

Препоръчани мнения

Здравейте. Не знам дали темата е в подходящия раздел, но от телефона трудно се оправям с под менютата.

Февруари месец, възнамерявам да прекарам един месец във Виетнам, повода е че се запознах с една виетнамка, която доста ми допада и мисля, ако всичко е наред да я взема с мен обратно в България. Имам нужда от всякаква информация, която се сетите да споделите. Тя ще рентва апартамент и ще ме посрещне на летището в Хо ли Мин и от там с вътрешен полет ще отидем до нейния град Nha Trang, не знам как се произнася, но изглежда добре. Интересуват ме обмен на валута, имат ли комисиони и къде, както и каква е максималната позволена сума за влизане в страната без деклариране ? За рентване на мотор, трябва ли да имам издадена международна книжка. С нея общуваме с гугал преводач и Vacko тя не знае английски грам. Всичко, което може да споделите, като за човек , който за първи път отива там. Забележителностите не ме вълнуват изобщо, единствено как живота да ми е по-лек от практическа гледна точка, както и от обичаи и порядки.

 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Jivko, определено ме развесели. Браво.. Успех на младежта...

Моите впечатления не могат да съперничат на много от тук присъстващите магеланци, но ще споделя краткия си опит.

Бях на курорта им Муи не, който се намира между Хоши мин и "твоя" град. До там пътувах с влак, а на връщане с рейс. Обмених валута на няколко бюра около централния им пазар в Хоши мин - всички го знаят-ще го намериш. Няма комисионна и е както навсякъде. Не знам за лимит. Разбира се трябва да носиш 100 доларови банкноти и то нови. На летището не искаха даже и 50дол. да вземат. Моторче ??? това в голям град е ужасно. Такова движение и неспазване на правила не бях виждал и в Тайланд. Но.. това е най-разпространения транспорт в страната. Успех..

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 56 минути , jivko hinov каза:

Здравейте. Не знам дали темата е в подходящия раздел, но от телефона трудно се оправям с под менютата.

Февруари месец, възнамерявам да прекарам един месец във Виетнам, повода е че се запознах с една виетнамка, която доста ми допада и мисля, ако всичко е наред да я взема с мен обратно в България. Имам нужда от всякаква информация, която се сетите да споделите. Тя ще рентва апартамент и ще ме посрещне на летището в Хо ли Мин и от там с вътрешен полет ще отидем до нейния град Nha Trang, не знам как се произнася, но изглежда добре. Интересуват ме обмен на валута, имат ли комисиони и къде, както и каква е максималната позволена сума за влизане в страната без деклариране ? За рентване на мотор, трябва ли да имам издадена международна книжка. С нея общуваме с гугал преводач и Vacko тя не знае английски грам. Всичко, което може да споделите, като за човек , който за първи път отива там. Забележителностите не ме вълнуват изобщо, единствено как живота да ми е по-лек от практическа гледна точка, както и от обичаи и порядки.

 

Цял отдел на фирма Ехнатон ти стиска палци и те подкрепя. Ако се объркат нещата ще намериш друга.

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 1 час, jivko hinov каза:

Здравейте. Не знам дали темата е в подходящия раздел, но от телефона трудно се оправям с под менютата.

Февруари месец, възнамерявам да прекарам един месец във Виетнам, повода е че се запознах с една виетнамка, която доста ми допада и мисля, ако всичко е наред да я взема с мен обратно в България. Имам нужда от всякаква информация, която се сетите да споделите. Тя ще рентва апартамент и ще ме посрещне на летището в Хо ли Мин и от там с вътрешен полет ще отидем до нейния град Nha Trang, не знам как се произнася, но изглежда добре. Интересуват ме обмен на валута, имат ли комисиони и къде, както и каква е максималната позволена сума за влизане в страната без деклариране ? За рентване на мотор, трябва ли да имам издадена международна книжка. С нея общуваме с гугал преводач и Vacko тя не знае английски грам. Всичко, което може да споделите, като за човек , който за първи път отива там. Забележителностите не ме вълнуват изобщо, единствено как живота да ми е по-лек от практическа гледна точка, както и от обичаи и порядки.

 

 

Не искам да те разочаровам, но имай предвид, че "взимането" не е толкова лесно. Процедурата за издаване на легитимни документи не е много опростена, а ще трябва да платиш и не малка сума пари. Това, което мога да те посъветвам е да бъдеш нащрек и да не се доверяваш толкова сляпо, както се казва "just in case". Все пак ако мога да ти бъда полезен ти изпращам линк с малко информация за издаване на виза, но с уточнението, че става въпрос за 2016 година. 

 

https://oneticketjustgo.com/coming-to-hanoi-vietnam/

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Nha Trang се чете Ня Чан’. 
светва ми червена лампа - виетнамците и особено виетнамките са много привързани към семейството. Да те заведе на хотел я Ня Чан ОК, но да не те представи на родителите си, ако има сериозни намерения… нз. Особено без грам английски…
 

Отделно, културата е много различна, имай в предвид. Живея във Виетнам от една година, наблюдения имам. На север са по-консервативни, отколкото наюг… но преди да я вземеш, проучи я, прекарай време с нея. Виетнамките имат характер определено. 
 

Иначе валута Револют-банкомат, така действам аз. Има официален, банков ексчейндж рейт и неофициален, но рискът е да се прецакаш или да те излъжат. Отне ми месец да броя нули и да им различавам парите. Карти се приемат на повечето места, на които ходят чужденци във Виетнам и особено в Ня Чан(г). 
 

За мотора, на хартия изискват международна книжка, но не се спазва. Трафикът е пълен хаос, а при инцидент, без международна книжка застраховката не покрива нищо. Хубаво е да се изкара, само за това. Много чужденци които живеят тук карат без такава, но са свикнали на условията. Светофари, предимства, пешеходци и дясностоящи не съществуват а практика. И се кара бавно в града, иначе инцидентът е сигурен.

 

Порядки има милиони, прочети за Конфуций и неговата философия и за будизма. Предвиждам културен шок и проблеми  и за двамата, ако не веднага, в средносрочен план. 
 

Виж сайта на Бг-посолството в Ханой за митническите изисквания. Виж и за легализацията на документи, която ще ти потрябва, ако все пак решиш да я доведеш в Бг. Успех, но познавайки виетнамците, ялова работа ми се струва. Виетнамците са горд народ с богата култура и история. Жените, дори смирени и добри в началото, показват своя характер. 
 

Отделно, жалко, че няма да гледаш забележителности - страната има много какво да предложи, но всеки с интересите си. 😉

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

И  брачен договор с разделение на имуществата е база и основа на всяка връзка, която не трябва да се подценява 😃 при 100 милиона жители, и хиляди руснаци и китайци в Ня Чан, защо ще Избере точно теб тази виетнамка, без да те е виждала и да те познава и без да можете да комуникирате на общ език? 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, Guinness каза:

 

Не искам да те разочаровам, но имай предвид, че "взимането" не е толкова лесно. Процедурата за издаване на легитимни документи не е много опростена, а ще трябва да платиш и не малка сума пари. Това, което мога да те посъветвам е да бъдеш нащрек и да не се доверяваш толкова сляпо, както се казва "just in case". Все пак ако мога да ти бъда полезен ти изпращам линк с малко информация за издаване на виза, но с уточнението, че става въпрос за 2016 година. 

 

https://oneticketjustgo.com/coming-to-hanoi-vietnam/

Говорил съм с виетнамския посланик в България и с имиграционните в България, цялата процедура по издаване на виза за виетнамски гражданин започва от България с нотариално заверени покани и т.н, това не ме притеснява, проходено е като процедура. Трафици и хаус също не ме притесняват, опит от Тайланд, но там не съм рентвал нищо заради обратното движение, за разлика от Филипините, където е като при нас, а хаоса е като в Тайланд.

Връзка към коментар
преди 2 часа, КОКО22 каза:

Jivko, определено ме развесели. Браво.. Успех на младежта...

Моите впечатления не могат да съперничат на много от тук присъстващите магеланци, но ще споделя краткия си опит.

Бях на курорта им Муи не, който се намира между Хоши мин и "твоя" град. До там пътувах с влак, а на връщане с рейс. Обмених валута на няколко бюра около централния им пазар в Хоши мин - всички го знаят-ще го намериш. Няма комисионна и е както навсякъде. Не знам за лимит. Разбира се трябва да носиш 100 доларови банкноти и то нови. На летището не искаха даже и 50дол. да вземат. Моторче ??? това в голям град е ужасно. Такова движение и неспазване на правила не бях виждал и в Тайланд. Но.. това е най-разпространения транспорт в страната. Успех..

Със самолет не е ли много по-удобно да се пътува на по-големи разстояния, гледах им доместик политите, направо са без пари. За големите компютри и в Тайланд е така, но на 50 $ не се мръщеха, а на по-ниски, просто курса беше занижен.

Връзка към коментар
преди 2 минути , jivko hinov каза:

Говорил съм с виетнамския посланик в България и с имиграционните в България, цялата процедура по издаване на виза за виетнамски гражданин започва от България с нотариално заверени покани и т.н, това не ме притеснява, проходено е като процедура. Трафици и хаус също не ме притесняват, опит от Тайланд, но там не съм рентвал нищо заради обратното движение, за разлика от Филипините, където е като при нас, а хаоса е като в Тайланд.

Трафикът е подробност в случая. Документи се правят. Но във Виетнам е сложно да се ходи пеш, камо ли да се кара превозно средство. По-лошо е от Тайланд, няма правила. Или има, тяхно си.

 

 Аз ползвам апликацията Граб, която върши чудесна работа - шофьор с мотор те взима и те кара където искаш за лев-два-три в града. Слагаш си картата в апликацията и си тегли директно като Убер. от хигиенни причини препоръчвам да си купиш лична каска.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз постоянно летя с вътрешно полети. ВиетДжет имат репутация, че закъсняват много - викат им ЛейтДжет. Виетнам Ерлайнс и Бамбу са супер. Пасифик съм взимал само веднъж, за тях не гарантирам.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 27 минути , Kaloyan89 каза:

Nha Trang се чете Ня Чан’. 
светва ми червена лампа - виетнамците и особено виетнамките са много привързани към семейството. Да те заведе на хотел я Ня Чан ОК, но да не те представи на родителите си, ако има сериозни намерения… нз. Особено без грам английски…
 

Отделно, културата е много различна, имай в предвид. Живея във Виетнам от една година, наблюдения имам. На север са по-консервативни, отколкото наюг… но преди да я вземеш, проучи я, прекарай време с нея. Виетнамките имат характер определено. 
 

Иначе валута Револют-банкомат, така действам аз. Има официален, банков ексчейндж рейт и неофициален, но рискът е да се прецакаш или да те излъжат. Отне ми месец да броя нули и да им различавам парите. Карти се приемат на повечето места, на които ходят чужденци във Виетнам и особено в Ня Чан(г). 
 

За мотора, на хартия изискват международна книжка, но не се спазва. Трафикът е пълен хаос, а при инцидент, без международна книжка застраховката не покрива нищо. Хубаво е да се изкара, само за това. Много чужденци които живеят тук карат без такава, но са свикнали на условията. Светофари, предимства, пешеходци и дясностоящи не съществуват а практика. И се кара бавно в града, иначе инцидентът е сигурен.

 

Порядки има милиони, прочети за Конфуций и неговата философия и за будизма. Предвиждам културен шок и проблеми  и за двамата, ако не веднага, в средносрочен план. 
 

Виж сайта на Бг-посолството в Ханой за митническите изисквания. Виж и за легализацията на документи, която ще ти потрябва, ако все пак решиш да я доведеш в Бг. Успех, но познавайки виетнамците, ялова работа ми се струва. Виетнамците са горд народ с богата култура и история. Жените, дори смирени и добри в началото, показват своя характер. 
 

Отделно, жалко, че няма да гледаш забележителности - страната има много какво да предложи, но всеки с интересите си. 😉

Това с представянето на родителите и е ясно, че ще го направи. Ние всеки ден сме на камера, запознах ме се в един сайт. Нали всеки в някакъв момент избира някой, дали ще е китаец или кореец е все някой. Имам наблюдения на азиатската психика при жените. С нея ще живеем заедно за да видим дали се разбираме и едва тогава ще вземем това решение. Бих казал че имам феноменален опит с жените, без да ти звучи като самохвалство, но тя ми допада и като потенциал и начин на разсъждение, освен че е красива. Лично тя ми каза и това, което и аз знам, че се омъжват предимно за китайци или корейци. Много пъти не можем да се разберем изцяло заради различния смисъл в изреченията при превод. Знам какви са филипинките във Филипините, както и колко им порастват акциите в щатите. Тайландките са националистки, трудно си напускат държавата, но за виетнамките нищо не знам, но тази ми звучи честно и откровено. Щом като живееш наистина там, значи със сигурност знаеш много. Дали мога да си изпрося личен контакт с теб, да се чуем в някоя от апликациите ? Вайбър, скайп, Месинджър. Забележителностите, не че не ме интересуват, просто не са ми приоритет. Написах го за да не се разводнява темата и да тръгва в посока, която е второстепенна за мен

Връзка към коментар
преди 2 часа, Ivooo33 каза:

Цял отдел на фирма Ехнатон ти стиска палци и те подкрепя. Ако се объркат нещата ще намериш друга.

Чатя с още няколко, не по-малко красиви, но само тази ми е интересна и ми приковава вниманието. Предаваме на едни вълни, поне за момента. Аз отивам заради нея, иначе не бих си напуснал комфорта в Тайланд, където всичко ми е добре известно 

Връзка към коментар

Дай вайбър или уотсап на лично, ще пиша.

 

Ето ти една току що излязла модерна виетнамска песен (която е като българска, така ми звучи) и към която се зарибих да слушам оня ден- говори за виетнамски жени манипулаторки и използвачки и раздяла лол. Няма да е лошо да се запознаеш с езика и музиката и културата, държат на това. Не ѝ я пускай, да не каже нещо 😃
 

Не искам да те отказвам, ама такива много има. Дано да си попаднал на точно момиче, и такива има. 
 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Щом се оправяш в Тайланд, Виентам няма как да те уплаши, дори  и най-големият измамник е отворен към бизнес да стане на твоето с правилния подход. Тайландският дразнещ шовинизъм "you are foreigner, you must pay more" го няма. Не че не се пробват някои, но е много по-лесно да си променят отношението.

 

Виетнамките са най-красивите  и интелигентни азиатки със сигурност! И са готови да следват правилния човек навсякъде, няма ежедневни драми за глупости тип, че е дошъл края на света, щото не е яла два дни сом там.

 

Сменяй всички пари в златарския магазин в Сайгон отляво на Бен Тан маркета. Такaва цена няма, дори теоретично в xe.com. За транспорт, както е писал колегата по-горе, Grab. Не си скъсявай живота да караш сам за някакви жълти стотинки разлика. 

 

Най-важното: Грешките не са скъпи във Виетнам, всичко е евтино, огромната част от хората са добронамерени и, за разлика от land of the fake smiles, наистина харесват чужденци, не само парите им. 

 

Успех и поздрав с най-известното парче на топлия виетнамски юг: 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

Щом се оправяш в Тайланд, Виентам няма как да те уплаши, дори  и най-големият измамник е отворен към бизнес да стане на твоето с правилния подход. Тайландският дразнещ шовинизъм "you are foreigner, you must pay more" го няма. Не че не се пробват някои, но е много по-лесно да си променят отношението.

 

Виетнамките са най-красивите  и интелигентни азиатки със сигурност! И са готови да следват правилния човек навсякъде, няма ежедневни драми за глупости тип, че е дошъл края на света, щото не е яла два дни сом там.

 

Сменяй всички пари в златарския магазин в Сайгон отляво на Бен Тан маркета. Такaва цена няма, дори теоретично в xe.com. За транспорт, както е писал колегата по-горе, Grab. Не си скъсявай живота да караш сам за някакви жълти стотинки разлика. 

 

Най-важното: Грешките не са скъпи във Виетнам, всичко е евтино, огромната част от хората са добронамерени и, за разлика от land of the fake smiles, наистина харесват чужденци, не само парите им. 

 

Успех и поздрав с най-известното парче на топлия виетнамски юг: 

 

 

Карането сам, както се изразяваш за жълти стотинки, изобщо не ми е някакъв съществен разход, просто свободата е по-различна, наместо постоянно да чакам някой да ме закара някъде. Освен това, аз обичам да обикалям и безцелно. Жената при която отивам има мотор, но твърде малък за да ни издържи и двамата, поне така предполагам аз тежа 110 кг и ако бъда отзад на задната седалка, пребиваването е в кърпа вързано. Относно мненията до тук относно трафика, явно ще се преценява на място. Във Филипините хауса от мотори също е фрапантен, но не ми е правил впечатление, там доста съм обикалял на мотор. По-голям проблем ми е книжката от законова гледна точка, защото не е международна, а и няма как да си направя. Българска нямам, само Американска, а съм в България . Имам тежко Ендуро, както и доста бърз скутер, та опит не ми липстват, относно различния тип на каране на един и другия мотор, иначе мерси за съвета

 

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
На 14.12.2022 г. в 11:42, T.E.Lawrence каза:

Сменяй всички пари в златарския магазин в Сайгон отляво на Бен Тан маркета.

Хващам се аз за това изречение, че хич не ми побира акъла още как да се оправя с валутата. Карта кредитна имам и за мен е по-изгодно нея да ползвам в чужбина, но какво правим, където се плаща кеш? Как да ги превъртам моите норвежки крони, се чудя. От тук да купувам долари ли? Имам и Револют за зор заман - да прехвърля пари там и да тегля във Виетнам от банкомати? Май така ще ми излезе най-изгодно превалутирането, м?

 

А за инфото за златарското ателие се хванах, защото си направих резервация близо до този пазар - лесно ли ще го открия?

 

Днес си купих и вътрешните полети - дано Виетнам еърлайнс нямат големи закъснения! Букинг настойчиво ми предлага трансфер, но аз съм твърда и ще ползвам граб 😆

 

За визите да кажа - за малко се заблях и бяха готови да ме избръскат 80 долара, добре че надникнах в тоя форум за проверя информацията, та разбрах, че тия сайтове само чакат гугутки, като мен 🤑  Тук намерих правилния линк и платих само 25 долара, както си му е редът, благодаря на редовно списващите и повтарящи едно и също нещо по 137459 пъти!

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.