Прескочи до съдържание

Балтийско и Северно море: съвети


royak

Препоръчани мнения

Здравейте!

 

Предстои пътуване с кола през май /5-26/ до няколко балтийски страни + Норвегия. Планът в общи линии е готов, нуждая се от идеи за някои от детайлите.

 

1. София - Виена

2. Виена - Полша /идеи за хубаво място, да не е голям град/; разстояние от Виена повече от 500-600 км, за да можем и да поразгледаме.

3. Полша - Литовска ривиера

4. Полша - Литовска ривиера /кое да си изберем - Нида, Клайпеда... друго, идеи!?/

5. Работа в Siauliai

6. Работа в Siauliai

7. Отпътуване от Литва на път за Германия. Нощувка в Полша - идеи? Гданск, Сопот, Гдиня или нещо по на запад? Разстояние не повече от 500-600 км от Вилнюс.

8. Полша - Хамбург

9. Хамбург - Hirtshals (Дания) - хотел? или нещо в радиус до 40-50 км, за да сме на пристанището към 8:30 сутринта?

10. Ферибот до Langesund /Норвегия/

11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 - Норвегия

18. Норвегия - Дания - Хамбург

19. Хамбург - Прага. Какво ново в Прага? За разлика от съпруга ми не съм била там доста отдавна?

20. Прага

21. Виена

22. София

 

С пътните условия сме като цяло запознати.

В Полша не съм ходила от ученическите си години. Същото важи за Германия и за Чехия.

За всички останали страни без Норвегия като цяло съм ок.

Благодаря за идеите.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вроцлав ни се пада малко извън пътя за Литва :) Ще пътуваме през Бърно на североизток. Но пък нищо не пречи да опитаме.

Полша:

На отиване Вроцлав. Разстояние от Виена - 425 км. Според мен това е най-хубавият полски град.

На връщане Гданск.

Връзка към коментар

Да де, ще ходим във Виена и след това пътуваме към Литва през Бърно и с попътна спирка в Полша. Ще минем по-скоро през Краков и Люблин, а Вроцлав се пада на запад, та затова ни е малко извън пътя. :)  

Нали казваш, че предвиждате Виена? Нещо пропускам очевидно, но щом ще ходите до Виена, а оттам ще пътувате към Литва, Вроцлав пасва идеално...

Връзка към коментар

2. Краков е супер избор. Туристически, но все още не е тотално прегазен, както например Прага.

4. Нида. Клайпеда е доста сиво и скучно, но...имайте предвид, че са на 50км едно от друго, така че не е голям проблем, което и от двете да изберете :) Има и други градчета по отсечката, всяко с подобен чар, и всяко си заслужава да се спре за малко, но нощувката чисто логистично е най-добре да я направите в Нида. 

 

Това е по моята част.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, към Нида клонят нещата, май там ще отседнем.

За Полша още умуваме, защото целта е да сме поне по средата между Виена и Вилнюс, та ще видим.

2. Краков е супер избор. Туристически, но все още не е тотално прегазен, както например Прага.

4. Нида. Клайпеда е доста сиво и скучно, но...имайте предвид, че са на 50км едно от друго, така че не е голям проблем, което и от двете да изберете :) Има и други градчета по отсечката, всяко с подобен чар, и всяко си заслужава да се спре за малко, но нощувката чисто логистично е най-добре да я направите в Нида. 

 

Това е по моята част.

Връзка към коментар

Имай предвид, че в Полша се пътува много бавно. Населените места следват едно след друго, а единствената читава магистрала е между Вроцлав и Краков, която не ви върши никаква работа. Малко препускане ми се вижда да вземете разстоянието то Виена до Вилнюс за два дни, че дори и да имате време да разгледате някой полски град, но ти си знаеш най-добре...

Връзка към коментар

Така изглежда, но няма начин. Полша ни е транзитна зона, ако успеем нещо да видим - успеем. Не знаех, че шофирането е бавно. Нещо подобно, на това което описваш, ми се случи в западната част на Румъния - много време с малко изминато разстояние.

Връзка към коментар

Да, аналогията с Румъния е удачна. Не искам да те тревожа, но същото е положението в Словакия. Не знам защо включвате Виена в това пътуване. Лично аз бих изключил австрийската столица на отиване. Още повече виждам, че Виена е включена и на връщане. При това положение може да пътувате през Будапеща и Краков. Това няма да промени кой знае колко нещата, защото разстоянието между Будапеща и Краков се взима за около шест часа с кола. Така е в тази част на Европа - липса на магистрали и Карпати...

Връзка към коментар

Виена я слагаме в плана, защото искаме да гостуваме на племенника - и без друго се виждаме от дъжд на вятър.

Словакия съм я изръшкала с кола - до Прешов и Михаловце. После направихме едно драматично влизане в Украина, от което още ми тракат зъбите, а от Украина влязохме в Румъния. :)

Връзка към коментар

Аз също давам глас за Краков, невероятен град е!

Иначе в Полша много ме кефи Торун, родния град на Коперник.

 

Торун е страхотна идея за втората нощувка в Полша - на път към Хамбург. Благодаря ти за идеята! :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

2. През Полша - Краков и мините Виеличка, ако ви понася и Аушвиц

Duke е много прав за придвижването в Полша - ако се загледаш в картата магистралите са извън този район, през който ще минавате, а междуградските пътища са си доста натоварени и макар и в добро състояние се пътува бавно. Има и прилично количество тежкотоварни автомобили.

От Гданск до Виена, например, се пътува с няколко часа по-малко през Берлин :)

 

4. Аз бих заменил Клайпеда с Рига

 

7. И трите :) Гданск, Гдиня и Сопот, а по пътя Малборк.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

4. Аз бих заменил Клайпеда с Рига

 

7. И трите :) Гданск, Гдиня и Сопот, а по пътя Малборк.

 

В Рига и в Юрмала съм била по стечение на обстоятелствата четири пъти, но литовския бряг не го познавам, била съм само във Вилнюс и в Паневежис. Така че Клайпеда/Неда остават твърдо в плана. Ако придвижването до Литва се окаже наистина тегаво, може да направим първата нощувка в Каунас - вижда ми се хубаво място.

Малборк е ок, май имам някакви далечни спомени, ще видим как пасва на плана. :)

Смятахме да минем и през Калининград, но:

1. Научихме, че опашките на границата били километрични;

2. Разправиите за руска виза ми идват в повече.

Някой има ли актуална информация за преминаването от Полща или Литва към руския анклав?

Връзка към коментар

Смятахме да минем и през Калининград, но:

 

Някой има ли актуална информация за преминаването от Полща или Литва към руския анклав?

За граждани на страните-членки на Шенген, Великобритания и Япония за влизане по суша или летище Khrabrovo, и престрой до 72 ч. се прилага облекчен режим за издаване на входна виза.

Условието е да не се лети от Калининград до градове в останалата част на Русия.

За всички останали (в т.ч. България), явно е валидно кандидатстване и издаване на руска виза на общо основание.

http://www.kaliningrad.mid.ru/eng/acc_002.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди няколко години съм минавал от Финландия в Русия (посока Петербург) с кола и после излизане към Естония. Формалностите бяха меко казано големи, най-малкото заради колата. За Калининград може би е по-леко, не зная, но бих пропуснал, освен ако нямаш специално предвидено нещо за гледане.

 

А в Полша по пътя, който си предвидила, можеш поне десетина замъка да включиш и доста ще уплътниш програмата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Калининград и без това няма нищо за гледане, не се тормози.

Градът е бил разрушен почти изцяло през войната и после е бил изграден отново в панели и соц-архитектура.

 

Без да съм била там съм склонна да вярвам, че е точно така, защото съм го чувала поне от 10 човека, които са пътувал до там с надеждата да открият поне някаква следа от Кант... И аз затова имах желание да го посетя, но вече напълно съм се отказала.

Редактирано от jennie
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Както те посъветва и jennie, Калининград можеш да го пропуснеш с чиста съвест. Ходил съм преди години, когато живеех в Полша. Вярно, че беше отдавна, но доколкото съм чувал и гледал, нещата не са кой знае колко по-различни. Нищо особено. Няма го духът на онзи пруски Кьонигсберг на Кант... Уверявам те, че и формалностите по границата не са хич малки, което допълнително ще ти вгорчи желанието за посещение на това късче земя, а и да си вадите руски визи само заради единия Калининград... Аз не бих го направил. Мисля, че по-добрият избор в района са Малборк и Гданск, освен ако не сте нещо върли фенове на руския пост-социализъм и/или чисто и просто сте си навили на пръста да отидете точно в Калининград!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте, върнахме се днес от пътуването с кола по маршрут: София-Виена-Жирардов /Полша/-Литва /имам доста детайли/-Оструда /Полша/-Прага /два дни и половина престой/-Виена-София.

Имам много впечатления, съвети за пътуващите с кола и снимки, но още съм в лек стрес след днешното пътуване, придружено с дъжд, бури, вятър и потоп. На косъм нямаше да успея да се включа в магистралата след Белград - един паркинг и много селскостопански машини бяха под водата - непосредствено до магистралата. Съчувствам на всички българи, които тези дни са пострадали от дъжда, надявам се да намерят помощ и утеха.

Благодаря на Duke, Hayasko, ckk, forry и други съфорумци за съветите, които ми дадоха преди пътуването. Полша наистина трябва да се пътува на малки порции.

 

Край пътя днес:

post-786-0-68927200-1400180947_thumb.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.