Прескочи до съдържание

Оман - оазиси, пустиня и още нещо


Mary

Препоръчани мнения

преди 1 час, Oshko каза:

Знаете ли рент а кар компаниите дават ли да се кара по черни пътища? Защото като чета до много забележителности се стига накрая и по малко черен път, не говоря за пясъка на desert camp-a.

Ние карахме в планината към каньона по черен път, но не бяха много километри.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
На 11.03.2023 г. в 14:00, Mary каза:

Ден 2

 

План за деня:

- разходка в Сур

- Wadi Bani Khalid

- трансфер до кампа - Oman desert private camp

- разходка с камили по залез

- нощувка в кампа

 

Ставаме рано, но то май е излишно да го пиша, защото нямаме късно ставане по време на това пътуване.

Стягаме багажа и тръгваме да видим нещо от Сур. Задаваме  навигацията Al-Ayjah Lighthouse и ... двете навигации се противопоставиха веднага - едната дава обиколен маршрут - Гугъл, другата дава да караме през града - maps.me. Избираме все пак да вървим през града и се отправяме към стария кораб, който е в двора на музея.

 

IMG_4109.JPG


Докато пътуваме натам, разбрахме защо Гугъл ни даде обиколен маршрут - мостът беше затворен за ремонт. Не не си обикаляше целия залив за един фар и решихме, че ще го видим от тази страна само.

 

IMG_4143.JPG

 

IMG_4198.JPG

 

Паркирахме тук - вижда се паркинга до кафенето. Безплатен беше.

Поразходихме се по плажа - голяма, широка плажна ивица, но реално неизползваема по предназначение. Разхождат се хора и коли там, но няма къпещи се.

 

IMG_4142.JPG

 

Пясъкът, особено лизо до улицата е осеян с всякакви боклучета:

 

IMG_4140.JPG

 

А са вложили доста пари за алеята покрая този плаж, настилка, ограда и частична сянка са направени от гранит и дърво:

 

IMG_4186.JPG

 

Морето видимо е чисто, а по брега разни мидички имаше, че даже и интересна раковинка:

 

IMG_4157.JPG

 

Както бяхме прочели на много места нямам какво толкова да се прави/гледа в Сур, но все пак добихме някаква представа от него.

 

IMG_4169.JPG

 

Качихме се на колата и тръгнахме към следващата набелязана цел - Wadi Bani Khalid.

Има безплатен паркинг, където оставихме колата и продължихме напред пеша. Тук ходенето е доста по-малко, а покрой първия басейн има ресторант, тоаленти и място за преобличане. Не сме яли нищо в есторанта, но имаше хора, които си хапваха. Тези, които ползват тур с водач май задължително посядат в ресторанта.

Моите спътнички влезнаха във водата, но не останаха особено доволни и бързичко излязоха. За съжаление след като се облякоха, тръгнахме да видим какво има по-нагоре и видяхме по-хубавите места за къпане, които са измежду скалите - по-чиста е водата и по-приятно мястото.

Показвам и табелите за дрес-кода:

 

IMG_4214.JPG

 

Пътеката:

 

IMG_4219.JPG

 

IMG_4225.JPG

 

Първият басейн:

 

IMG_4233.JPG

 

IMG_4241.JPG

 

IMG_4250.JPG

 

Не правете като нас, а направо подминете този първи басайн и продължете нагоре към скалите, където ще откриете такива малки скътани вади-та.

 

IMG_4246.JPG

 

IMG_4278.JPG

 

IMG_4296.JPG

 

Ходенето до тях също не е като предния ден - малко се върви, но водата изглежда в пъти по-приятна.

 

Беше време да тръгваме за Oman desert private camp.

Стигнахме навреме до определеното място, откъдето тръгваме за пустинята. Там оставихме нашата кола и ни возиха в техен джип. Можете да не носите целия си багаж в пустинята, както направих аз, а можете и да си вземете всичко, както направиха моите спътнички.

От кампа предлагат превоз до мястото им в пустинята за тези, които нямат 4*4. Двупосочен трансфер стува 15 омански риала на кола.

Предлагат и храна - вечеря + закуска за 7 ом.риала.

Разходката с камили по залез е 10 риала.

Ако имате собствен превоз 4х4, можете да си влезете с него в пустинята, като се разбирате с тях да следвате някоя от техните коли.

 

IMG_4318.JPG

 

Все пак трябва да имате и умения, че някои успяват и да закъсат в пясъците:

 

IMG_4328.JPG

 

Хората от камповете са много отзивчиви и веднага помогнаха за туристите, като им изкараха колата от пясъка.

 

Наближаваме и нашия камп.

Керванът с камили ни посреща:

 

IMG_4335.JPG

 

Ето и нашата "къщичка" за тази нощ, а в ляво се вижда мястото за хранене, където бяха наслагали плодове, сладкиши, вода, кафе, чай и т.н.:

 

IMG_4345.JPG

 

Ето как изглеждаше вътре:

 

IMG_4348.JPG

 

До всяка палатка има баня с тоалетна - вижда се горе на снимката в ляво от палатката с бяла врата. Всяка палатка е със слънчева батерия, вечер има ток и топла вода.

Метнахме багажите, захлебихме със сладости и две от нас хукнаха към камилите за залез. Не мога да кажа, че съм очарована от язденето на камила - поне сто пъти щях да се изтърся от нея при цялото клатушкане и ходене нагоре-надолу по дюните, но някак се задържах, че даже и снимки правих. Качването и слизането от камилата си е приключение и то от не много приятните. Всъщност аз досега само се бях качвала на камила, но никога ни съм се придвижвала. Мисля, че и след този път ще пропускам този вид транспорт.

Тръгваме с водача:

 

IMG_4379.JPG

 

Навсякъде пясък и красиви дюни:

 

IMG_4413.JPG

 

IMG_4457.JPG

 

Слънцето пада все по-ниско на хоризонта:

 

IMG_4400.JPG

 

А сенките стават все по-дълги:

 

IMG_4465.JPG

 

Стигнахме до една височинка, където щяхме да чакаме залеза:

 

IMG_4516.JPG

 

IMG_4570.JPG

 

IMG_4553.JPG

 

И ние, и камилите отдъхнахме докато се любуваме на последните слънчеви лъчи за деня. Обратния път ми се видя по-кратък или пък свикнах с клатушкането.

Изтупахме пахоляка и тръгнахме да вечеряме. За всяки заевил вечеря има определена маса, на която те настаняват и ти носят ядене.

Ето какво ядохме ние:

 

page1.jpg

 

Май не съм снимала всичко, но имаше още хляб, вода, безалкохолно, десерт. На снимката непознатото е долу в дясно - някаква разядка с риба тон и шишче от камилско месо. Разядката не беше нищо особено, камилското го биваше. Пилето също беше много вкусно.

Преяли се преместихме на верандата пред палатката ни, за да се радваме на звездите. Поне докато не стана студено, когато се трупирахме по леглата.

 

Следва... 

Здравейте, предстои ми пътуване в Оман. Индивидуално пътуване на две семейства с деца. Може ли да ми кажете дали е вярно, че водата не се препоръчва за пиене, дори и за миене на зъбите. Това много ме учуди и ме накара да се замисля за това как да планирам нещата така, че да се зареждаме с бутилки вода.

Връзка към коментар

Не помня точно за Оман, но извън Европа ползвам бутилирана вода. Ако сте с кола под наем,  ще си заредите от магазини в градовете. Ако сте само в Маскат, също. Навсякъде продават.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 59 минути , Pupe каза:

Здравейте, предстои ми пътуване в Оман. Индивидуално пътуване на две семейства с деца. Може ли да ми кажете дали е вярно, че водата не се препоръчва за пиене, дори и за миене на зъбите. Това много ме учуди и ме накара да се замисля за това как да планирам нещата така, че да се зареждаме с бутилки вода.

За миене сме ползвали вода от чешмите, за пиене - бутилирана вода.

Не сме имали проблеми никъде.

Връзка към коментар
преди 7 минути , Mary каза:

За миене сме ползвали вода от чешмите, за пиене - бутилирана вода.

Не сме имали проблеми никъде.

Благодаря ви. Аз също ползвам само бутилирана вода, дори и на много места в Европа. Досега само в Индонезия и Намибия съм ползвала бутилирана вода за миене на зъби. Учуди ме тази препоръка за Оман и затов питах. Благодаря!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.