Прескочи до съдържание

Програма Португалия, края на Май 2023, 10 дни


Zdravko Nestorov

Препоръчани мнения

Здравейте пътешественици 🙂

 

След невероятните преживявания, които имахме през миналата година, започнахме да плануваме и тази. Този път дестинацията е Португалия, а датите са от 20.05 до 30.05. Този форум е пълен с няколко много добри теми относно пътувания до тази страхотна дестинация, но за жалост част от пътеписите не са налични вече. Въпреки това реших да направя още една тема, тъй като определено има някои неща, за които не намерих отговор.

След доста опити и преправяния на плана, най-накрая аз и моята приятелката @Madlen Ivanova успяхме да финализирам някакъв, който разбира се е взаимстван от вашите теми и съвети, за което сме ви безкрайно благодарни!

Пускам тази тема с надеждата хората, които вече са били там, да споделят повече информация относно нашия маршрут, пропускаме ли нещо, как можем да го направим по-добър, изпълним ли е за това време, както и всякакви идеи, каквито ви хрумнат.

 

Полети

Този път решихме да действаме различно и полетите ни включват само ръчен багаж. Надяваме се по това време на годината да е по-топло и да имаме малко късмет и повече слънце ☀️

  • София - Порто (през Лондон)
    • София - Лондон Станстед20.05.2023, 11:50 - 13:05
    • Лондон Станстед - Порто 20.05.2023, 19:00 - 21:25
  • Лисабон - София (през Милано)
    • Лисабон - Милано Бергамо - 30.05.2023, 09:35 - 13:20
    • Милано Бергамо - София - 30.05.2023, 20:30 - 23:25

Както се вижда от самите полети - 20.05 и 30.05 ще бъдат основно пътуване и малко разглеждане на Лондон (Станстед) и Милано 🙂 

 

Кола под наем

След вземането на кола под наем в Исландия и Йордания, решихме, че за Португалия, това би било най-добрия вариант. 

  • Взимане и връщане на колата на съответните летища (взимаме я от Порто и я връщаме в Лисабон)
  • Добавяне на ел. устройство в колата за автоматично чекиране през тол контролите (будки) по магистралите

Тук се появяват и първите ми въпроси:

  • Не сме решили коя фирма да използваме за наем на кола, но се чудя какъв е по-добрият вариант в Португалия - външна застраховка (така направихме в Йордания поради множеството коментари в този форум) или такава от самата Rent a Car компания (по-скъпа, но не се занимаваш с нищо)
  • От прочетеното на няколко места (основно ето тук), тези "удоволствия" имат своята цена
    • Все още се колебая за вземането и връщането на колата - дали да е от летището или не, тъй като кацаме късно вечерта
    • Джаджата за магистралите ми се струва направо задължителна
  • Надявам се, че тук колите нямат нищо общо с тези в Йордания и не е нужно протокола при вземането да се превръща в книжка за оцветяване и нещата са много по-близко до Исландия като коли и обслужване (с една дума, не всеки иска да те прецака)
  • Магистрали
    • При "електронните" магистрали при всяко преминаване през тол контрола автоматично се начислява колко пари струва преминаването - информация от тук
    • При "нормалните" магистрали джаджата те улеснява, т.е. като караш на "нормална" магистрала и има тол контрола, до  нея има и път без бариера. Ако минеш през него няма да спираш на будка, за да платиш, но съответно джаджата ще отчете и ще сумира и това преминаване - информация от тук
    • Без значение дали е "електронна" или "нормална" магистрала, навсякъде отчитането става посредством тази джаджа за магистралите
    • Крайната цена се акумулира и заплаща при връщането на колата (или няколко дена по-късно, ако все още не е осчетоводено)
  • Как стои въпросът с паркирането в градовете, особено за Порто и Лисабон (платени зони, свободни паркоместа, опасност от кражба и т.н.)?
  • Как стои въпросът с кражбите на коли?
  • Как е шофирането в самата държава - големите градове (Порто и Лисабон) и пътищата между тях?

Ще се радвам да споделите вашите мнения относно нещата по-горе.

 

Места за нощуване

За момента все още не сме напълно сигурни за окончателния вариант на нашата програма. Поради тази причина все още не сме запазили нищо, като постоянно преглеждаме какви варианти има, в зависимост от "работния" вариант на нашия план.

 

План (10 нощувки в 5/6 различни града)

Като цяло се оформя да имаме следните нощувки (този план търпи всякакви промени, на база на вашите безценни съвети):

  • 3 в Porto
  • 2 в Coimbra / 1 в Coimbra и 1 в Tomar
  • 1 в Óbidos
  • 3 в Lisbon
  • 1 в Lagos / 1 в Algarve

Иска ни се да плануваме и местата за спане в най-скоро време, за да можем доста по-лесно да нагласим и какво ще правим в съответните дни.

 

Ден по ден

[20.05] Ден 1 - Sofia, London Stansted, Porto - имаме 6 часов престой в London Stansted, така че мислим да пообиколим наоколо и да се насладим на тази част на London. Кацаме късно вечерта в Porto (21:25), взимаме колата под наем (все още се колебая дали да не я вземем на третия ден от Порто, тъй като от една страна ще спестим летищните такси, а от друга - няма да ние нужна за втория ден, тъй като ще бъде изцяло в Porto) и се отправяме към хотела. Нощувка в Porto.

  • Sofia
  • London Stansted
  • Porto Airport (Francisco Sá Carneiro Airport)
  • Porto

[21.05] Ден 2 - Porto - целият ден сме заложили на обиколка на Porto. Знам, че времето няма да е достатъчно, но... се надявам да видим максимално много от този прекрасен град. Всякакви идеи са добре дошли. Нощувка в Porto.

  • Porto

[22.05] Ден 3 - Braga, Bom Jesus do Monte, Guimaraes - взимаме колата под наем (ако не сме я взели от летището), по-голямата част от деня отделяме за обиколка на Braga, като завършваме с Bom Jesus do Monte и се надявам да остане достатъчно време и за Guimaraes. Нощувка в Porto.

  • Braga
  • Bom Jesus do Monte
  • Guimaraes
  • Porto

[23.05] Ден 4 - Amarante, Douro Valley, Coimbra - този ден искаме да отделим изцяло на Douro Valley (повече информация ето тук), като вземем организирана екскурзия, включваща разходка, снимки, дегустация на вино и круиз с лодка - нещо подобно на това. Преди да стигнем до Douro Valley, мислим да отделим малко време и на Amarante, тъй като е на път. Вечерта продължаваме към Coimbra, разходка и вечеря. Нощувка в Coimbra.

  • Amarante
  • Douro Valley
  • Coimbra

[24.05] Ден 5 - Aveiro, Coimbra - целият ден мислим да отделим на Aveiro и Coimbra. Тук все още се колебаем какво да направим - нощувка в Coimbra или да продължим например към Tomar, като спестим време от пътуване на следващия ден. Нощувка в Coimbra или Tomar.

  • Aveiro
  • Coimbra
  • Tomar ???

[25.05] Ден 6 - Tomar, Fátima, Batalha, Alcobaça Monastery, Nazaré, Óbidos - рано сутринта продължаваме към Tomar (ако не сме отседнали там)FátimaBatalhaNazaréÓbidos. Идеята е да обиколим всяко едно от местата за по няколко часа. Ще съм ви безкрайно благодарен, ако може да ми дадете малко по-подробна информация кое наистина си заслужава и дали планът не е твърде амбициозен. Нощувка в Óbidos.

  • Tomar
  • Fátima
  • Batalha
  • Alcobaça Monastery
  • Nazaré - това определено е MUST. Искаме да видим толкова ли са впечатляващи тези вълни големи колкото жилищна сграда 🙂 
  • Óbidos

Това е първият доста натоварен ден и планът ми се струва твърде амбициозен. Затова имам и следните въпроси:

  • Заслужава ли си да посетим всичките места? Какво можем да пропуснем?
  • Nazaré наистина ли е толкова интересно за посещение?
  • Колко време си заслужава да отделим на всяко едно?

[26.05] Ден 7 - Sintra, Cabo da Roca, Cascais, Lisbon - това е може би най-натовареният ден и не съм сигурен дали не е твърде амбициозен. Сутринта рано потегляме към Sintra (около 1 час път) и отделяме по-голямата част от деня на това магическо място. Следобед се отправяме към Cabo da Roca и продължаваме към Cascais. Тук не съм сигурен, че ще ни стигне времето за всичко описано. Отправяме се към Lisbon. Нощувка в Lisbon.

  • Sintra
    • Explore Sintra city center
    • Visit Pena Palace
    • Explore Quinta da Regaleira
    • Walk the walls of the Moorish Castle
    • Tour Monserrate Palace
  • Cabo da Roca
  • Cascais
  • Lisbon

Това е вторият ден, за който ми е адски трудно да наглася плана, тъй като отново е доста амбициозен:

  • Колко лесно е паркирането в Sintra? Дали пристигане рано сутринта би улеснило нещата?
  • В зависимост от горния въпрос, има ли смисъл да ходим с кола или по-добре да я оставим в Лисабон, да се настаним и да отидем с градския до Sintra?
  • Възможно ли е изпълнението на такъв план за един ден? Според информацията тук и тук (ваши мнения в една друга тема) е напълно възможно, но ако може да споделите повече, би било страхотно 🙂 
  • Една пълна обиколка на Sintra колко време отнема?
  • Нужно ли да запазя някакви билети предварително или всичко става на място?

[27.05] Ден 8 - Algarve (SagresCabo de São VicenteLagosAlbufeiraFaro) - още сутринта се отправяме към Sagres или Cabo de São Vicente (полезна информация в този коментар) - наистина не съм сигурен кое си заслужава повече. Програмата тук е доста неясна, но идеята е да разгледаме след това LagosAlbufeiraFaro (може би и малко плажове в Portimão). Нощувка или в Lagos или в Algarve.

  • Sagres ???
  • Cabo de São Vicente ???
  • Lagos
  • Portimão
  • Albufeira
  • Faro

Всякакви идеи за този ден са добре дошли, защото има доста неща за виждане, но един ден е наистина малко. Разбира се има вариант и просто да отидем до някой плаж и да се насладим на сезона (от вашите коментари разбирам, че по това време е началото на сезона и би трябвало вече да става за плаж и къпане).

 

[28.05] Ден 9 - Algarve (Benagil Cave, Seven Hanging Valleys Trail), Evora, Lisbon - този ден искаме да го направим малко по-различен и затова плануваме да вземем кану-каяци (или лодка, но май не е възможно с нея) и да отидем до Benagil Cave. Освен това ще потърсим възможност и за разходка с някоя лодка покрай южните брегове на Португалия, за да се насладим максимално на плажове, вода, скали, пещери и какво ли още не. В зависимост как сме с времето може да направим и Seven Hanging Valleys Trail, но изглежда, че за него ще са нужни поне 4-5 часа... След всички приключения в този ден се отправяме към Lisbon, като идеята е да минем и през Evora (все още не съм сигурен дали ще остане време и най-вече - дали си заслужава). Отправяме се към Lisbon и обикаляме, ако имаме сили и енергия и разбира се... време. Нощувка в Lisbon.

  • Benagil Cave
  • Seven Hanging Valleys Trail ???
  • Evora ???
  • Lisbon

[29.05] Ден 10 - Lisbon - дойде време да се насладим на Lisbon. Тъй като следващия ден пътуваме рано сутринта, реших, че най-добрият вариант е този ден да го отделим изцяло на столицата на Португалия. Всякакви интересни препоръки и съвети са добре дошли. Знам, че времето е малко, но се надявам да успеем да уплътним максимално този ден и да видим колкото се може по-голяма част от града. Нощувка в Lisbon.

  • Lisbon

[30.05] Ден 11 - Lisbon, Milano, Sofia - полетът ни е много ранен (09:35), така че със ставането се отправяме към летището. Оставяме колата под наем и отпътуваме за Sofia през Milano. Тъй като имаме около 7 часа престой в Milano, имаме идея да се разходим по центъра на града и да се насладим малко на Италианската атмосфера. Всякакви идеи как можем да уплътним тези 7 часа, са добре дошли! Вечерта отпътуваме към Sofia.

  • Lisbon
  • Milano
  • Sofia

В Milano не сме били никога досега, тъй като не ни е било сред дестинациите фаворити, но в момента можем да я комбинираме доста успешно като част от това пътуване.

 

Въпроси

Всякаква информация ще е безкрайно полезна за нас. Ако може да споделите повече от вашия личен опит, би било страхотно. Най-големи колебания имам за:

  • [22.05] Ден 3 - Braga, Guimaraes - струва ми се малко натоварено, като Guimaraes може би ще бъде претупан като обикаляне
  • [25.05] Ден 6 - Tomar, Fátima, Batalha, Alcobaça Monastery, Nazaré, Óbidos - програмата ми се струва адски амбициозна, като тук все още не мога да преценя колко време ще е нужно за всяко едно от местата по пътя
  • [26.05] Ден 7 - Sintra, Cabo da Roca, Cascais, Lisbon - дори и в тази тема - тук и тук, има противоречиви коментари дали може да стане за 1 ден
  • [27.05] Ден 8 - SagresCabo de São VicenteLagosAlbufeiraFaro - планът е твърде неясен в моята глава и всякакви съвети биха били от страхотна полза 
  • [28.05] Ден 9 - Benagil Cave, Seven Hanging Valleys Trail, Evora, Lisbon - бих се радвал да споделите повече информация от личен опит - дали някой е пробвал някое от тези приключения, кое си заслужава и кое не, както и дали има по-подходящи неща и места за посещение
  • [30.05] Ден 11 - Lisbon, Milano, Sofia - би било адски полезно, ако някой може да сподели малко повече информация дали 7 часа са достатъчни за едно бързо посещение на Milano и какво можем да видим за това време

Иска ни се да плануваме и местата за спане в най-скоро време, за да можем доста по-лесно да нагласим и какво ще правим в съответните дни.

 

Общи приказки

Знам, че темата стана твърде дълга, а въпросите - много, но наистина това е едно вълнуващо и интересно пътуване, като искаме да видим толкова много, но... времето никога не е достатъчно. Надявам се събраната информация в тази тема да послужи и на някой друг ентусиаст, който иска да посети това място 🙂 

Ще сме адски благодарни на вашите мнения и съвети, за да можем да организираме програмата максимално добре. Организацията е изключително трудна, постоянно в главата ни е каша относно какво, къде и как и... постоянно изникват нови и нови въпроси, планове и какво ли още не.

Много ще съм благодарен за вашите мнения, коментари и предложения!!!

 

Светли великденски празници на всички! Огромно благодаря предварително!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей, Здравко,

 

като цяло голямо препускане, но вие си знаете 🙂 Няколко неща от мен:

- ние бяхме в Португалия миналата година, края на юни. Беше си доста хладно, вечер без връхна дреха не можеше да се излиза. Може и да сме хванали студен фронт, но се изненадахме доста от времето;

- за Станстед ние имахме 8 ч. между полетите и отидохме до Кеймбридж, за 6 ч. не съм сигурна дали ще се получи;

- Braga, Bom Jesus do Monte, Guimaraes - ползвахме организиран тур;

- Sintra, Cabo da Roca, Cascais, Lisbon - ние ги направихме в два дни - един ден за Синтра и 1 ден за Кабо ди Рока и Кашкайш. В Синтра посетихме Кинта ди Регалейра и кладенеца, дворецът Пена и Монсерат. Сигурно може и в един ден да стане, но ще е голямо препускане и не виждам как може да включите дори 2 обекта в Синтра. Имайте предвид, че опашките за Пена бяха огромни, хем бяхме доста рано там;

- 8 и 9 ден, аз лично бих ги пропуснала в това пътуване, лично мнение 🙂 

- Милано за толкова кратко време - твърдо не. Препоръчвам посещение на Бергамо 🙂 

- ето едно руф барче за Лисабон, Португалия - Rooftop Bar at Hotel Mundial - тук много ми хареса, чудна панорама над града, много приятна атмосфера. https://www.hotel-mundial.pt/en/rooftop-bar/.

 

Весели празници 🙂 

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

първо, щом колата няма да ви трябва веднага наистина я вземете от града по-късно, няма смисъл да плащате и да търсите паркинг. Проиграй резервацията и виж дали се спестява такса за вземане от летището.

Ден 6 просто няма как да стане, само манастира в Томар се гледа за половин ден. Тези места, без Назаре и Алкобаса ми отнеха 2 дена. Според мен изберете един от трите манастира, плюс Назаре и Обидуш, и така пак може да е препускане. Ако не сте вярващи не виждам какво ще правите във Фатима, според мен поне...

И аз мисля, че имате твърде малко време и е добре да махнете Алгарве, за да може да видите по-добре останалата част.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , Eva eva каза:

Здравей, Здравко,

 

като цяло голямо препускане, но вие си знаете 🙂 Няколко неща от мен:

- ние бяхме в Португалия миналата година, края на юни. Беше си доста хладно, вечер без връхна дреха не можеше да се излиза. Може и да сме хванали студен фронт, но се изненадахме доста от времето;

- за Станстед ние имахме 8 ч. между полетите и отидохме до Кеймбридж, за 6 ч. не съм сигурна дали ще се получи;

- Braga, Bom Jesus do Monte, Guimaraes - ползвахме организиран тур;

- Sintra, Cabo da Roca, Cascais, Lisbon - ние ги направихме в два дни - един ден за Синтра и 1 ден за Кабо ди Рока и Кашкайш. В Синтра посетихме Кинта ди Регалейра и кладенеца, дворецът Пена и Монсерат. Сигурно може и в един ден да стане, но ще е голямо препускане и не виждам как може да включите дори 2 обекта в Синтра. Имайте предвид, че опашките за Пена бяха огромни, хем бяхме доста рано там;

- 8 и 9 ден, аз лично бих ги пропуснала в това пътуване, лично мнение 🙂 

- Милано за толкова кратко време - твърдо не. Препоръчвам посещение на Бергамо 🙂 

- ето едно руф барче за Лисабон, Португалия - Rooftop Bar at Hotel Mundial - тук много ми хареса, чудна панорама над града, много приятна атмосфера. https://www.hotel-mundial.pt/en/rooftop-bar/.

 

Весели празници 🙂 

 

Здравей @Eva eva - както винаги страхотен и много полезен коментар. Много добри съвети и идеи, като част от тях се припокриват с моите притеснения:

  • Относно времето... явно ще е на късмет. Преди 5-6 години е било 30 градуса в края на Април (информация от тук), а преди 1 - юни месец е било хладно. Надяваме се на най-доброто, а каквото стане. Определено ще се подготвим и за двата варианта
  • Една от идеите за Станстед е Кеймбридж, а другата - самия Станстед. Всичко зависи от полетите, колко ще са точни и колко време ще имаме между двата. Запазихме си полети с голяма разлика, за да намалим шанса от изненади със закъснения
  • Braga, Bom Jesus do Monte, Guimaraes и организиран тур - това определено е страхотна идея 🙂 Дори не се бях замислил за това
  • Sintra, Cabo da Roca, Cascais, Lisbon - ти си поредния човек, който споделя това мнение. Определено тук имаме няколко варианта, като най-добрият изглежда е да отделим Ден 7 и 8 за тези дестинации, като пропуснем Sagres, Cabo de São Vicente, Lagos, Albufeira, Faro
  • Ден 8, както споменах по-горе, може би ще бъде заменен с допълнително време за Sintra и околностите
  • Ден 9 все още ми остава най-голямото чудене, като посещението на тази пещера изглежда много атрактивно. Другият вариант, който мислихме е да посетим някои от нещата, които са в Ден 8 (Sagres, Cabo de São Vicente, Lagos, Albufeira, Faro)
  • За Милано имаме голямо желание да видим катедралата и да се разходим малко по центъра. Но... отново всичко зависи от нашите любимци от RyanAir и с какво време ще ни позволят да разполагаме
  • Rooftop Bar at Hotel Mundial - записвам си 🙂 Такива места са винаги много приятни за посещение!

Много ти благодаря за тази информация. Определено планът ще претърпи леки промени, базирайки се на нея.

Страхотни великденски празници и на тебе. Ако се сетиш нещо допълнително или просто имаш някакви идеи за интересни места... само казвай 🙂  

 

преди 19 минути , neuromancer каза:

първо, щом колата няма да ви трябва веднага наистина я вземете от града по-късно, няма смисъл да плащате и да търсите паркинг. Проиграй резервацията и виж дали се спестява такса за вземане от летището.

Ден 6 просто няма как да стане, само манастира в Томар се гледа за половин ден. Тези места, без Назаре и Алкобаса ми отнеха 2 дена. Според мен изберете един от трите манастира, плюс Назаре и Обидуш, и така пак може да е препускане. Ако не сте вярващи не виждам какво ще правите във Фатима, според мен поне...

И аз мисля, че имате твърде малко време и е добре да махнете Алгарве, за да може да видите по-добре останалата част.

@neuromancer - много ти благодаря, че се включваш по темата. Страхотни съвети и идеи и определено ще се възползваме от тях:

  • Колата под наем - определено това е едно от най-големите ни чуденки. Все още се колебаем какво да направим, като ако решим да направим организирани екскурзии до Braga, Bom Jesus do Monte, Guimaraes (както предложи @Eva eva) и Amarante, Douro Valley, може да вземем колата чак на 3-я ден, за да стигнем до Coimbra
  • Ден 6 е първият неясен ден, за който всякакви мнения и препоръки са просто безценни. Не успях да разгледам в детайли всяко едно от местата, които искаме да посетим, но определено написаното от теб много добре покрива нашите очаквания. Nazaré и Óbidos са задължителни, а за Tomar, Fátima, Batalha, Alcobaça Monastery може би ще направим, както ти предлагаш - да посетим само едно от тези места. Каква е твоята препоръка и кое си заслужава най-много според теб
  • След твоите коментари и тези на @Eva eva, може би за Algarve ще остане време само в Ден 9, като тук имаме три варианта:
    • Cabo de São Vicente, Lagos, Evora
    • Benagil Cave
    • Повече време в Lisbon и обиколка до Evora
  • Какви предложения би дал за този Ден 9, ако пропуснем Algarve?

Много ти благодаря за страхотната обратна връзка. Все повече ми се избистрят идеите в главата и лек-полек нагаждам маршрута според тези идеи и коментари.

Светли великденски празници и всякакви мнения и препоръки, за които се сетиш, са добре дошли!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В края на май ми се струва, че ще е малко хладно за прекарвате толкова време в Алгарве. През юни миналата година си понамръзнахме, от друга страна, през октомври, преди няколко изпукахме от жега, ама те 2 години не си приличат, може и да хванете приятно време, все пак - не очаквайте да плажувате или всичко да работи, както през "сезона". 

 
Обиколката в ден 3 ми изглежда доста оптимистична. Дори и с ранно ставане и късмет с трафик и паркиране. Ние успяхме да видим само Гимараеш за 1 ден, а вие планирате едва ли не, да го вместите за следобяд "пътьом". 

За Порто (а и за Лисабон) препоръчвам да направите по един free walking tour още на първия ден там. Гидовете дават доста добри насоки и идеи, за това кое и как да видите, къде да седнете, кое да избегнете. А и обиколките обикновено си струват. 

 

По пътя от Порто до Лисабон, ако спите  в Коимбра, ще имате време за разгледате, имайте предвид, че в библиотеката пускат по часове и е добре да не очкавате, че ще отидете и веднага ще влезете, като си правите графика. Следващия ден ми се вижда прекалено натоварен.

 

Синтра с ранно ставане, късмет с паркирането и препускане можете да я направите за един ден, с Кабо да Рока, а защо не и с Кашкаиш, но ще трябва внимателно да изберете в кои забележителности да влезете - Кинта ли, двореца ли, мавърската крепост ли, конвента ли? Защото всички отнемат време, а и опашки вероятно ще има. 

 

Иначе програмата изглежда чудесна, ама да имаш по 48 часа всеки ден и да си избираш силата на слънцето, както на дисплей на телефон 😉

 

 
 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Помисли дали има смисъл от кола за всички дни.

Ние направихме 7 дни от фаро до Порто с влакове. Удобно и евтино, а бяхме 2+1.

По ковод беше, но цената на ден на коли под наем беше ужасна+скъп бензин + пътни такси и се еб мамата.

Та няма смисъл според мен.

Дава повече гъвкавост, верно е.

 

Лисабон - Синтра е по-добре с влака - 30на мин беше. Паркирането в Синтра е не.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

  

преди 1 час, stormbringer каза:

В края на май ми се струва, че ще е малко хладно за прекарвате толкова време в Алгарве. През юни миналата година си понамръзнахме, от друга страна, през октомври, преди няколко изпукахме от жега, ама те 2 години не си приличат, може и да хванете приятно време, все пак - не очаквайте да плажувате или всичко да работи, както през "сезона". 

 
Обиколката в ден 3 ми изглежда доста оптимистична. Дори и с ранно ставане и късмет с трафик и паркиране. Ние успяхме да видим само Гимараеш за 1 ден, а вие планирате едва ли не, да го вместите за следобяд "пътьом". 

За Порто (а и за Лисабон) препоръчвам да направите по един free walking tour още на първия ден там. Гидовете дават доста добри насоки и идеи, за това кое и как да видите, къде да седнете, кое да избегнете. А и обиколките обикновено си струват. 

 

По пътя от Порто до Лисабон, ако спите  в Коимбра, ще имате време за разгледате, имайте предвид, че в библиотеката пускат по часове и е добре да не очкавате, че ще отидете и веднага ще влезете, като си правите графика. Следващия ден ми се вижда прекалено натоварен.

 

Синтра с ранно ставане, късмет с паркирането и препускане можете да я направите за един ден, с Кабо да Рока, а защо не и с Кашкаиш, но ще трябва внимателно да изберете в кои забележителности да влезете - Кинта ли, двореца ли, мавърската крепост ли, конвента ли? Защото всички отнемат време, а и опашки вероятно ще има. 

 

Иначе програмата изглежда чудесна, ама да имаш по 48 часа всеки ден и да си избираш силата на слънцето, както на дисплей на телефон 😉

Здравей @stormbringer - много благодаря, че отделяш време с толкова полезна и ценна информация. Огромни благодарности!

  • Както написах и по-горе... времето ще е на късмет, то е ясно. Така че стискаме палци за най-доброто 🙂 Като цяло на база на всичко вече написано, идеята ни е да оставим Algarve може би само за 1 ден, колкото да разгледаме набързо какво се случва там, но нищо повече. Другият вариант е просто да отделим това време за Lisbon и околностите. Събирам още малко мнения по темата, за да преценим кое би било най-добрият вариант. За момент масовото мнение е, че по-скоро не си заслужава и може да прекараме повече време на други места - Lisbon (+околности), Sintra (+околности), Evora. Всякакви предложния в този район са добре дошли, тъй като Algarve беше плануван за Ден 9, който може би ще отпадне.
  • Относно Ден 3, прегледах какви варианти има и определено предложението на @Eva eva за организирана екскурзия звучи много интересно и изпълнимо. Тъй като сме с кола, с малко по-ранно ставане и късно прибиране, май има някакъв шанс. Но точно съвети от хора като теб, които вече са минали през това, започват да ме разколебават 🙂 
  • Free Walking Tour е нещо, което всеки път си казваме, че ще направим и все не го правим. С освобождаването на Ден 8 и 9 от Algarve, мисля че ще имаме повече време за Lisbon и може да се възползваме от такъв тип разходка. Много са ни интересни като идея и определено е страхотно предложение. Имаш ли някакви предложения от къде можем да намерим повече информация за такива, как и къде се организират и т.н.? Намерих ето тези варианти от друга тема.
  • Coimbra и по-специално библиотеката е MUST за нас. За там сме планували най-вероятно 2 нощувки, така че 100% имаме пълен ден за нея. Точно поради това, че се пуска по часове в нея, искаме да отделим повече време. Имаш ли информация дали е нужно (или изобщо може) да направим предварителни записвания за там?
  • За Ден 6 вече доста се изписа и си напълно прав - такава програма май е невъзможна за толкова време. Както @neuromancer спомена, планът ще бъде задължително посещение на Nazaré и Óbidos, а от Tomar, Fátima, Batalha, Alcobaça Monastery ще изберем само едно.
  • Относно Sintra нещата определено ще се променят на база на всичко написано по-рано. Със сигурност Ден 7 ще го отделим изцяло на Sintra и всичко, което можем да посетим там (идеята я взех ето от тази тема, т.е. в каква последователност да обиколим всичко), а за Ден 8 ще преместим Cabo da Roca, Cascais. и може би следобеда/вечерта и Lisbon.
  • Това е най-доброто изказване, което съм чувал относно пътуване - просто ме накрая да се посмея на глас 😄 Идеята беше да вмъкна максимално много от местата, които ИСКАМЕ да посетим и заедно с вас да отсеем тези, които са наистина ПОСТИЖИМИ. Напълно сме наясно, че всичко е невъзможно, но... колкото повече, толкова повече, както е казал Мечо Пух 🙂 

Огромно благодаря за всичките съвети, които си дал. Информацията е просто безценна и определено извадих няколко много важни неща, които да вмъкна в програмата, както и да махна такива, които са невъзможни. 

Бъди здрав и каквото се сетиш допълнително или ако имаш отговор на някое от въпросчетата по-горе, ще се радвам да ги споделиш!

 

Преди 1 час, era123 каза:

Помисли дали има смисъл от кола за всички дни.

Ние направихме 7 дни от фаро до Порто с влакове. Удобно и евтино, а бяхме 2+1.

По ковод беше, но цената на ден на коли под наем беше ужасна+скъп бензин + пътни такси и се еб мамата.

Та няма смисъл според мен.

Дава повече гъвкавост, верно е.

 

Лисабон - Синтра е по-добре с влака - 30на мин беше. Паркирането в Синтра е не.

@era123 - много благодаря за това интересно включване. Винаги е полезно да чуеш съвети от хора вече минали през това.

  • Все още обмисляме за колата, като от всичко написано по-горе в темата, може би ще бъде за няколко дена само (между 4 и 5), а не за целия период. На база на вашите безценни съвети и мнения, ще оформим крайната програма и от там ще преценим окончателно за колата.
  • На база на предходните предложения от @Eva eva и @neuromancer, мисля в Ден 8 да пропуснем Algarve и да имаме още един ден за Sintra и околностите. Относно паркирането попаднах на ето тази статия. Така че в зависимост как ще подредим Ден 7 (Sintra) и 8 (Cabo da Roca, Cascais, Lisbon), ще преценим дали да отидем с влака от Lisbon, или да паркираме на Portela Interfaca и от там с автобуса до Sintra. Идеята е, че ни се иска на 26.05 да сме в Sintra, така че на база на това трябва да нагласим плана. Не знам дали информацията от статията е релевантна все още.

Адски много благодаря за съветите, които даваш. Определено си ги отбелязвам, за да може да ги използвам като нагласим програмата финално (или по-скоро следваща версия).

 

Христо Воскресе на всички. Бъдете живи и здрави и всички около вас 🙂 И винаги намирайте поводи и компания за пътуване 😛 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Zdravko Nestorov каза:

Ден 6 е първият неясен ден, за който всякакви мнения и препоръки са просто безценни. Не успях да разгледам в детайли всяко едно от местата, които искаме да посетим, но определено написаното от теб много добре покрива нашите очаквания. Nazaré и Óbidos са задължителни, а за Tomar, Fátima, Batalha, Alcobaça Monastery може би ще направим, както ти предлагаш - да посетим само едно от тези места. Каква е твоята препоръка и кое си заслужава най-много според теб

Аз малко съм позабравил как стоят нещата, но Томар е доста по-голям, по-интересен и има влияния върху историята и изкуството, манастира в Баталя може да се разгледа доста по-набързо, в Алкобаса не съм влизал че нямаше време.Във Фатима ходихме заради тъста и тъщата, ама те са вярващи, аз лично не видях нещо особено интересно там. 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Ние бяхме за 10 дни в началото на юни 2017 и беше страшна жега, даже имаше големи пожари във вътрешността на страната. Ползвахме единствено градски транспорт. За Синтра, Кашкайш и Кабо да Рока на нас ни отидоха 3 дни, но може да си събере в 2 дни спокойно, просто ние бяхме много лежерно със сядане за кафе, обяд и т.н. За един ден обаче ми се струва голямо препускане, но вие си знаете темповете на разглеждане. Синтра обаче е ужас за коли със сигурност! Алгарв ми е топ дестинация и на мен, но мисля че това си е едно отделно пътуване, а регионът заслужава да му се отделят 7-10 дни в сезон 🙂 Ако искате да видите някой плаж по-близо до Лисабон, може да обиколите за ден Коща да Капарика, Сесимбра и Сетубал (последните две част от природен парк Арабида). Има и други интересни села на полуострова и с кола ще ви е по-лесно да добавите още нещо. За самия Лисабон не знам кое по-напред да препоръчам, дали класически забележителности или нещо като арт уличката LX Factory (не знам дали е оцеляла след ковида). Не видях да сте предвидили Йеронимския манастир в Белейн, а пък там е и сладкарницата с оригиналните pastéis de Belém 😉

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 42 минути , neuromancer каза:

Аз малко съм позабравил как стоят нещата, но Томар е доста по-голям, по-интересен и има влияния върху историята и изкуството, манастира в Баталя може да се разгледа доста по-набързо, в Алкобаса не съм влизал че нямаше време.Във Фатима ходихме заради тъста и тъщата, ама те са вярващи, аз лично не видях нещо особено интересно там. 

@neuromancer Много благодаря за бързата обратна връзка. Може би ще се спрем на Tomar и Batalha, като ще добавя и 2-та в програмата, но всичко ще се реши на място и според времето 🙂 Fátima засега отпада със сигурност.

 

преди 29 минути , DenitsaS каза:

Ние бяхме за 10 дни в началото на юни 2017 и беше страшна жега, даже имаше големи пожари във вътрешността на страната. Ползвахме единствено градски транспорт. За Синтра, Кашкайш и Кабо да Рока на нас ни отидоха 3 дни, но може да си събере в 2 дни спокойно, просто ние бяхме много лежерно със сядане за кафе, обяд и т.н. За един ден обаче ми се струва голямо препускане, но вие си знаете темповете на разглеждане. Синтра обаче е ужас за коли със сигурност! Алгарв ми е топ дестинация и на мен, но мисля че това си е едно отделно пътуване, а регионът заслужава да му се отделят 7-10 дни в сезон 🙂 Ако искате да видите някой плаж по-близо до Лисабон, може да обиколите за ден Коща да Капарика, Сесимбра и Сетубал (последните две част от природен парк Арабида). Има и други интересни села на полуострова и с кола ще ви е по-лесно да добавите още нещо. За самия Лисабон не знам кое по-напред да препоръчам, дали класически забележителности или нещо като арт уличката LX Factory (не знам дали е оцеляла след ковида). Не видях да сте предвидили Йеронимския манастир в Белейн, а пък там е и сладкарницата с оригиналните pastéis de Belém 😉

@DenitsaS - винаги знам, че включиш ли се в темата, ще завалят само страхотни предложения и невероятни идеи. Много ти благодаря, че отдели време, за да помогнеш и този път.

  • За времето... нека видим. Мисля, че през тази част от годината, всеки е преживял различно време - буквално от зима до лято 😄 Нека видим тази година 🙂 
  • Както написах и по-горе, след всички страхотни предложния, решихме Ден 7 да го отделим изцяло на Sintra и всичко, което можем да посетим там (идеята я взех ето от тази тема, т.е. в каква последователност да обиколим всичко), а за Ден 8 ще преместим Cabo da Roca, Cascais. и може би следобеда/вечерта и Lisbon
  • Относно паркирането попаднах на ето тази статия, но не знам колко е вярно написаното там. Надявам се да успеем някак да паркираме настрани и да си стигнем с градския транспорт. Ако някой знае някакви паркинги, които са спокойни, но пък са близки за публичен транспорт, с радост ще ги проверя 🙂 
  • Algarve определено лек-полек тотално отпада като част от програмата. Явно това ще е една от причините да се завърнем в Португалия (както Мадейра и Азорските Острови, разбира се)
  • Но това ни освобождава Ден 9, като можем спокойно да се насладим на места около Lisbon. По-скоро бихме наблегнали на интересни места сред природата, малки селца и т.н., отколкото на плажове. Ако имаш някакви идеи за такива дестинации, стреляй смело
  • Относно забележителностите... харесваме, както класическите, така и нещо по-нестандартно
  • Относно Jerónimos Monastery - все още не сме направили програмата за самите градове (особено Porto и Lisbon), но определено това го добавям още отсега
  • Pastéis de Belém - тук ме спечели много 😄 

Огромни благодарности за всички тези насоки. Определено, базирайки се на тях, ще допълня (оправя) части от програмата. Ако се сетиш за каквото и да било друго, само казвай, с радост ще чуя всичките невероятни идеи, които имаш 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Айде да дам и аз моите два (евро 😉 ) цента по въпросите.

 

За Алгарве, колегите вече са казали - няма смисъл да го включвате на този етап. Да не говорим, че първоначалният план в програмата е оптимистичен... 😉 (Лисабон - Албуфейра е около 2ч30 - 3ч път, в добър ден, без задръствания - лично изпитано, в продължение на години). Отделно Лагош/Портимао са си плажни дестинации.  Затова, по-добре се фокусирайте върху по-северните части, а за Алгарве (с някоя забежка към Алентежо) , се върнете за около седмица (ако не искате плаж) някоя друга година. Още повече, че лично на мен, местата малко по-навътре в "земите" в Алгарве (не на самия бряг), са ми по-интересни. 

 

Синтра с кола и според мен не е най-удачното решение, понеже улиците са тесни, стръмни и няма места за паркиране. Затова, по-добре, ползвайте влака от Лисабон.

Щом обичате и по-нестандартни места, за Лисабон, потвърждавам препоръката на @DenitsaS за арт-квартала LX Factory  (оцелял е след ковида, бяхме там през 2021ва). Аз лично останах очарована и от Casa de Fronteira, която е встрани от основните забележителности.

 

И, понеже не видях да е споменато досега, имай предвид, че на 18ти май е католическото Възнесение, а на 29ти - Петдесетница. Което е предпоставка за дълги уикенди, и съответно, повече туристи и навалица, не само от Португалия, а и от други европейски страни.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

И ние ще сме по същото време там, но с лежерна програма 🙂

@Роца, това значи ли, че 19.05 е почивен?

18.05 е Ден на музеите, а съботата преди  или след тази дата е Нощта на музеите. Някакви насоки къде да открия датата за тази нощ /дали е преди или след/ и какво да очаквам?

 

Извинявам се, че влизам в чужда тема, но е най-актуална, дано не досаждам на автора.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, noshtna_ptica каза:

И ние ще сме по същото време там, но с лежерна програма 🙂

@Роца, това значи ли, че 19.05 е почивен?

18.05 е Ден на музеите, а съботата преди  или след тази дата е Нощта на музеите. Някакви насоки къде да открия датата за тази нощ /дали е преди или след/ и какво да очаквам?

Не е официално почивен (поне във Франция), но много хора си вземат отпуска, за да си направят дълъг уикенд. Мисля, че и в Германия, Белгия и Холандия е така. Сега видях, че не са почивни дни в Португалия, обаче (хм, бях убедена, че са), та извинения за подвеждащата информация в предния ми пост.

Нощта на музеите е обявена за 13 май, ама не намирам нищо за Португалия. 

  • Благодаря 2
Връзка към мнение

През октомври бяхме за близо две седмици в Португалия. Взехме и кола под наем. Ако не е късно, ще се включа в сряда/четвъртък с малко инфо, че сега ни брули малтийския вятър. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Още няколко неща от мен:

- сигурно си знаете, но в Лисабон задължително отидете с трамвай № 28 до Miradouro das Portas do Sol;

- в Синтра, Пеня - може да си спестите разглеждането отвътре на двореца, не е много интересно. Ще спестите и поне 1 час висене на опашка 🙂 Отвън е много по-интересен;

- в Порто няколко пъти ползвахме UBER, много удобно;

- в Порто ми хареса разходката с корабче;

- този тур ползвахме за Брага и Гимараеш /обядът не беше много хубав, на място има достатъчно заведения/

https://www.tripadvisor.com/AttractionProductReview-g189180-d12170048-Best_of_Braga_and_Guimaraes_Day_Trip_from_Porto-Porto_Porto_District_Northern_Port.html 

- в Лисабон ми хареса:

Манастира Convento do Carmo.

Работно време: от 10:00 до19:00 ч., билетът е 5 евро,

Навсякъде по историческите паметници се споменаваше за трагедията през 1755 година – земетресение в Деня на вси светии, последвано от множество пожари и океанско цунами. Загинали са над 100 000 души в Лисабон. Едно от местата, където последствията от тази трагедия не са изцяло ликвидирани е манастира Convento do Carmo.

Манастира е разположен на много привилегировано място, до площад Rossio, който е бил център на Лисабон в продължение на няколко века. Манастира е построен през 1389 година от Nuno Alvares Pereira, португалски генерал, в знак на признателност за победата на португалските войски (в съюз с англичаните) срещу кастилските амбиции за португалския трон (подкрепяни от Франция и Италия) в битката при Aljubarrota.

 

Това е от Rooftop Bar at Hotel Mundial

DSC_0690-2.jpg

 

Rooftop Bar at Hotel Mundial

DSC_0692-2.jpg

 

Синтра, двореца Пеня

DSC_0819-2.jpg

 

Манастира Convento do Carmo

DSC_0168-2.jpg

 

Кашкайш

DSC_0342-2.jpg

 

Порто

DSC_0401-2.jpg

 

Порто

DSC_0665 (2)-2.jpg

 

Порто

DSC_0689 (2)-2.jpg

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 4
Връзка към мнение

За колите под наем - по принцип:

В Седиземноморска Европа в това число и Португалия има два вида фирми за коли под наем - глобалите играчи като Херц, Авис, Сикст и т.н., както и регионални/локални като Голдън кар и още много други. Кои са вторите - от сайта на съответното летище и от форумите. Те дават (като цяло) по-добри цени и по-гъвкави условия, за да могат да се конкурират с глобалните. Но това не означава, че трябва да зачеркнеш големите фирми - просто е въпрос на търсене и сравняване къде и какво е по-изгодно за твоя частен случай.

Относно застраховката - винаги е най-добре да имаш пълна застраховка от самата фирма. Тогава и депозитът, който винаги се оставя е по-малък, няма документи, потроколи и т.н. в случай на застрахователно събитие. Отново е въпрос на сметки за твоето конкретно пътуване откъде е най-добре да се направи застраховката. Ако я направиш във външна фирма и има някакво събитие, то фирмата за коли под наем ще си удържи сумата от депозита, а ти ще трябва да я клеймнеш от външния застраховател. Затова при варианта външна застраховка трябва много внимателно да се четат условията им.

Относно магистралите - задължително с устройството за ел.плащане. Имат много добра пътна мрежа. Магистралите са скъпи, някъде към 80 евроцента за 10 км. Имат и много добра пътна мрежа извън магистралите, но заради високата цена, повечето камиони избягват магистралите и се кара бавно по другите пътища. Иначе няма нищо особено в шофирането в Португалия. Щом шофираш в БГ, няма да имаш проблеми. 😉

Ние наехме нашата кола от Голдън кар с машинка за тол таксите и тяхна пълна застраховка. За машинката се прави отделен договор, като пак се оставя някакъв депозит. Депозитът беше изчислен на броя дни наем. След това от него приспадат изразходваната сума по магистралите.

В Порто и Лисабон кола не ви трябва. Първо самите забележителности се разглеждат без кола, второ паркирането е невъзможно и/или скъпо и ви трябва настаняване с паркинг, което пък ограничава избора.

В Португалия има uber и bolt на много нормални цени. Използвайте ги в градовете, вместо такси или градски транспорт.

 

Сега за програмата - за първи път планирахме да ходим в Португалия по средата на ковида, но мерките не ни позволиха. Прилагам програмата ни тогава - Лисабон-Порто-Лисабон кола, има много инфо, което ще ти послужи.

Portugal.docx

 

Route

 

В крайна сметка отидохме в Португалия покрай служебен ангажимент на моя съпруг октомври 22-ра и горната програма е преправих малко. Отпадна долината Дуро и още някакви неща, защото тръгнахме от Лисабон и летяхме обратно от Порто.

Portugal_from Sofia.docx

 

В този ред на мисли, твоята програма е много натоварена. Заложи на качеството, а не на количеството. Махни Алгавре изцяло, просто нямаш време, освен ако не искаш да се надбягваш с Хюсеин Болт по забележителностите. Лисабон няма как да го разгледаш за един, дори два дни. Порто също си иска време. Всички манастири в един ден - няма начин. Ние успяхме само Алкоба и Томар. Бях включила Назаре в първата програма, защото минавахме оттам, но във втората я махнах. Там е супер, ако си през февруари и има огромни вълни. Иначе е приятно градче, ако имаш време, което ти нямаш.

Билети за библиотеката в Коимбра - задължително предварително! Ние бяхме в хотел Осло - чудесен хотел с паркинг и уникална тераса на покрива, където може да пийваш сангрия и да гледаш как залязва слънцето над стария град.

 

IMG_3032.JPG.fbaaaaafa7c46e0e1ceb1bf47531fb47.JPG

 

В Порто няма как да не отидеш от другата страна на реката в Гая, да посетиш някоя от избите за порто и да не седнеш на дегустацинен сет в някое заведение:

 

IMG_3252.jpg.52149432b8a16ece578e618da5f92ae1.jpg

 

И още един трик - Elevador de Santa Justa е една от големите атракции в Лисабон и опашките са огромни. Нашият хотел беше точно до асансьора и нямаше момент без опашка и то през октомври. Гледките отгоре се откриват напълно безплатно от точно това заведение, то се вижда и на снимката:

https://www.pasteldebacalhau.pt/en/elevador-santa-justa/

Междудругото в това заведение правят много вкусни "кюфтета" от риба треска. Цената на портото включва и чашата. 😉 Заради ангажимента на съпруга ми, бяхме повечко дни в Лисабон и докато той беше зает, аз успях да събера чаши като за един комплет. 😉 Опазих ги и в куфара навръщане.

Не успяхме да отидем до Синтра, защото полетът ни закъсня ужасно много и чак в 3 сутринта успяхме да се настаним в хотела. Оставихме Синтра за следващия път, защото Португалия не е само за едно посещение.

 

Малко линкове, които ще видиш в програмите:


Lisbon walking tours

 

Miradouros Lisbon

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Извинявам се за малко закъснялото включване от моя страна, но както и @DaBo написа... и нас ни брулеше малтийския вятър, но не може винаги да е слънце. Запазили сме си го за Португалия 🙂 

 

На 16.04.2023 г. в 11:02, Роца каза:

Айде да дам и аз моите два (евро 😉 ) цента по въпросите.

 

За Алгарве, колегите вече са казали - няма смисъл да го включвате на този етап. Да не говорим, че първоначалният план в програмата е оптимистичен... 😉 (Лисабон - Албуфейра е около 2ч30 - 3ч път, в добър ден, без задръствания - лично изпитано, в продължение на години). Отделно Лагош/Портимао са си плажни дестинации.  Затова, по-добре се фокусирайте върху по-северните части, а за Алгарве (с някоя забежка към Алентежо) , се върнете за около седмица (ако не искате плаж) някоя друга година. Още повече, че лично на мен, местата малко по-навътре в "земите" в Алгарве (не на самия бряг), са ми по-интересни. 

 

Синтра с кола и според мен не е най-удачното решение, понеже улиците са тесни, стръмни и няма места за паркиране. Затова, по-добре, ползвайте влака от Лисабон.

Щом обичате и по-нестандартни места, за Лисабон, потвърждавам препоръката на @DenitsaS за арт-квартала LX Factory  (оцелял е след ковида, бяхме там през 2021ва). Аз лично останах очарована и от Casa de Fronteira, която е встрани от основните забележителности.

 

И, понеже не видях да е споменато досега, имай предвид, че на 18ти май е католическото Възнесение, а на 29ти - Петдесетница. Което е предпоставка за дълги уикенди, и съответно, повече туристи и навалица, не само от Португалия, а и от други европейски страни.

@Роца - изключително благодарен съм, че си намерила време да споделиш толкова полезни съвети.

  • Както написах и малко по-горе - Algarve определено отпада като част от програмата. Явно това ще е една от причините да се завърнем в Португалия (както Мадейра и Азорските Острови, разбира се). С @Madlen Ivanova не сме толкова много по плажовете, колкото по както ги нарече "земите" по-навътре 🙂 
  • Малко по-горе споменах относно Sintra. Идеята е, че ни се иска на 26.05 да сме в Sintra, така че на база на това се опитвам да нагласим плана. Тъй като предишния ден сме в Óbidos, разглеждам какви варианти има за паркиране около Sintra, като идеята е да оставим колата наблизо и да хванем градския транспорт до самото място и да се насладим на едно наистина страхотно приключение. Относно паркирането в Sintra попаднах на ето тази статия, но не знам дали информацията е все още релевантна
  • LX Factory - това изглежда наистина нестандартно и определено ще го добавим в програмата. Ако остане време, задължително ще го посетим
  • Casa de Fronteira - за това дори не знаех и си го записвам, за да го добавим в плана
На 17.04.2023 г. в 8:02, Роца каза:

Не е официално почивен (поне във Франция), но много хора си вземат отпуска, за да си направят дълъг уикенд. Мисля, че и в Германия, Белгия и Холандия е така. Сега видях, че не са почивни дни в Португалия, обаче (хм, бях убедена, че са), та извинения за подвеждащата информация в предния ми пост.

Нощта на музеите е обявена за 13 май, ама не намирам нищо за Португалия. 

  • Много ти благодаря за информацията. Аз също проверих на няколко места и например според ето този сайт, само 29-ти е почивен, но е Regional Holiday, т.е. би трябвало да е валиден само за Azore Islands. Искрено се надявам да сме разчели правилно календара на Португалците, но в този период не би трябвало да има почивни дни и предпоставки за long weekends. Ако ли не... здраве да е 🙂 

Огромно благодаря за страхотните съвети. Записвам си всякакви детайли от нещата, които ми описа и съвсем скоро ще споделя финалната програма, която почти избистрих вече в главата си. 

Ако се сещаш за нещо друго - стреляй смело. Винаги обичам, когато има толкова много идеи и предложения, защото така много по-лесно човек успява да извлече максимума от ситуацията 🙂 

 

На 17.04.2023 г. в 2:43, noshtna_ptica каза:

И ние ще сме по същото време там, но с лежерна програма 🙂

@Роца, това значи ли, че 19.05 е почивен?

18.05 е Ден на музеите, а съботата преди  или след тази дата е Нощта на музеите. Някакви насоки къде да открия датата за тази нощ /дали е преди или след/ и какво да очаквам?

 

Извинявам се, че влизам в чужда тема, но е най-актуална, дано не досаждам на автора.

@noshtna_ptica - изобщо не се притеснявай за включването в темата. Мисля, че коментара е супер на място и определено това би било от полза на всеки пътуващ по това време. Много се радвам и за вас, че сте си организирали това пътешествие по това време. Знае ли човек... можем да се засечем някъде 🙂 

  • За жалост аз също не успях да намеря каквато и да било информация за вечерта на музеите в Португалия. Все едно такова събитие няма... Ако откриеш нещо полезно, ще съм много благодарен да споделиш повече информация 🙂 
  • Относно почивните дни - според ето този сайт, само 29-ти е почивен, но е Regional Holiday, т.е. би трябвало да е валиден само за Azore Islands

Пожелавам и на вас страхотна почивка и се надявам тази тема да е полезна и за вашата организация.

 

На 17.04.2023 г. в 11:06, Eva eva каза:

Още няколко неща от мен:

- сигурно си знаете, но в Лисабон задължително отидете с трамвай № 28 до Miradouro das Portas do Sol;

- в Синтра, Пеня - може да си спестите разглеждането отвътре на двореца, не е много интересно. Ще спестите и поне 1 час висене на опашка 🙂 Отвън е много по-интересен;

- в Порто няколко пъти ползвахме UBER, много удобно;

- в Порто ми хареса разходката с корабче;

- този тур ползвахме за Брага и Гимараеш /обядът не беше много хубав, на място има достатъчно заведения/

https://www.tripadvisor.com/AttractionProductReview-g189180-d12170048-Best_of_Braga_and_Guimaraes_Day_Trip_from_Porto-Porto_Porto_District_Northern_Port.html 

- в Лисабон ми хареса:

Манастира Convento do Carmo.

Работно време: от 10:00 до19:00 ч., билетът е 5 евро,

Навсякъде по историческите паметници се споменаваше за трагедията през 1755 година – земетресение в Деня на вси светии, последвано от множество пожари и океанско цунами. Загинали са над 100 000 души в Лисабон. Едно от местата, където последствията от тази трагедия не са изцяло ликвидирани е манастира Convento do Carmo.

Манастира е разположен на много привилегировано място, до площад Rossio, който е бил център на Лисабон в продължение на няколко века. Манастира е построен през 1389 година от Nuno Alvares Pereira, португалски генерал, в знак на признателност за победата на португалските войски (в съюз с англичаните) срещу кастилските амбиции за португалския трон (подкрепяни от Франция и Италия) в битката при Aljubarrota.

DSC_0689 (2)-2.jpg

@Eva eva - каквото и да кажа, както и да благодаря, имам чувството, че все ще е малко. Съветите ти са просто уникални, а да не говорим за тези снимки...

  • Miradouro das Portas do Sol е част от програмата, разбира се. Все още не съм разглеждал подробно градския транспорт, но веднага си записвам
  • National Palace of Pena - за това място има толкова много написано, че някак си просто не мога да не го включа за посещение. Тъй като отделяме цял ден за Sintra, се надявам, че времето ще ни стигне, дори с чакането по опашките. За момента, някак си не ми се иска да го пропусна
  • Uber е винаги опция, но като цяло прибягваме до него само когато градския транспорт е наистина зле. За момента оставам с впечатлението, че той е на доста добро ниво и в Porto и в Lisbon/Sintra. За всичко останало мислим да сме с кола под наем
  • Разходките с корабче са може би едно от най-противоречивите преживявания, които сме имали. Когато бяхме в Будапеща, бяхме на корабче по залез слънце и беше магическо. Решихме да пробваме нещо подобно във Виена... и останахме толкова разочаровани... Така че - предложението е страхотно, но ще се разровя в малко повече детайли, за да видим кое можем да очакваме - Будапеща или Виена стил 😄 
  • Записвам си веднага тази обиколка до Braga, Bom Jesus do Monte, Guimaraes
  • Lisbon - всички тези подробности си ги записвам, за да може после да ги добавя в картата с маршрута, която ще направим

Предложенията са ти просто уникални!!! Много, много благодаря, за което. Програмата е почти избистрена в моята глава и съвсем скоро ще добавя един коментар с новата идея, базирана изцяло на твоите, както и на останалите хора, включили се в тази тема.

 

На 17.04.2023 г. в 11:04, DaBo каза:

През октомври бяхме за близо две седмици в Португалия. Взехме и кола под наем. Ако не е късно, ще се включа в сряда/четвъртък с малко инфо, че сега ни брули малтийския вятър. 

@DaBo - как не се засякохме на този толкова малък, но красив остров. Може би вятъра ни е отвял в различни посоки 😄 

 

преди 15 часа, DaBo каза:

За колите под наем - по принцип:

В Седиземноморска Европа в това число и Португалия има два вида фирми за коли под наем - глобалите играчи като Херц, Авис, Сикст и т.н., както и регионални/локални като Голдън кар и още много други. Кои са вторите - от сайта на съответното летище и от форумите. Те дават (като цяло) по-добри цени и по-гъвкави условия, за да могат да се конкурират с глобалните. Но това не означава, че трябва да зачеркнеш големите фирми - просто е въпрос на търсене и сравняване къде и какво е по-изгодно за твоя частен случай.

Относно застраховката - винаги е най-добре да имаш пълна застраховка от самата фирма. Тогава и депозитът, който винаги се оставя е по-малък, няма документи, потроколи и т.н. в случай на застрахователно събитие. Отново е въпрос на сметки за твоето конкретно пътуване откъде е най-добре да се направи застраховката. Ако я направиш във външна фирма и има някакво събитие, то фирмата за коли под наем ще си удържи сумата от депозита, а ти ще трябва да я клеймнеш от външния застраховател. Затова при варианта външна застраховка трябва много внимателно да се четат условията им.

Относно магистралите - задължително с устройството за ел.плащане. Имат много добра пътна мрежа. Магистралите са скъпи, някъде към 80 евроцента за 10 км. Имат и много добра пътна мрежа извън магистралите, но заради високата цена, повечето камиони избягват магистралите и се кара бавно по другите пътища. Иначе няма нищо особено в шофирането в Португалия. Щом шофираш в БГ, няма да имаш проблеми. 😉

Ние наехме нашата кола от Голдън кар с машинка за тол таксите и тяхна пълна застраховка. За машинката се прави отделен договор, като пак се оставя някакъв депозит. Депозитът беше изчислен на броя дни наем. След това от него приспадат изразходваната сума по магистралите.

В Порто и Лисабон кола не ви трябва. Първо самите забележителности се разглеждат без кола, второ паркирането е невъзможно и/или скъпо и ви трябва настаняване с паркинг, което пък ограничава избора.

В Португалия има uber и bolt на много нормални цени. Използвайте ги в градовете, вместо такси или градски транспорт.

 

Сега за програмата - за първи път планирахме да ходим в Португалия по средата на ковида, но мерките не ни позволиха. Прилагам програмата ни тогава - Лисабон-Порто-Лисабон кола, има много инфо, което ще ти послужи.

Portugal.docx 2 MB · 1 изтегляне

 

Route

 

В крайна сметка отидохме в Португалия покрай служебен ангажимент на моя съпруг октомври 22-ра и горната програма е преправих малко. Отпадна долината Дуро и още някакви неща, защото тръгнахме от Лисабон и летяхме обратно от Порто.

Portugal_from Sofia.docx 2 MB · 2 изтегляния

 

В този ред на мисли, твоята програма е много натоварена. Заложи на качеството, а не на количеството. Махни Алгавре изцяло, просто нямаш време, освен ако не искаш да се надбягваш с Хюсеин Болт по забележителностите. Лисабон няма как да го разгледаш за един, дори два дни. Порто също си иска време. Всички манастири в един ден - няма начин. Ние успяхме само Алкоба и Томар. Бях включила Назаре в първата програма, защото минавахме оттам, но във втората я махнах. Там е супер, ако си през февруари и има огромни вълни. Иначе е приятно градче, ако имаш време, което ти нямаш.

Билети за библиотеката в Коимбра - задължително предварително! Ние бяхме в хотел Осло - чудесен хотел с паркинг и уникална тераса на покрива, където може да пийваш сангрия и да гледаш как залязва слънцето над стария град.

 

IMG_3032.JPG.fbaaaaafa7c46e0e1ceb1bf47531fb47.JPG

 

В Порто няма как да не отидеш от другата страна на реката в Гая, да посетиш някоя от избите за порто и да не седнеш на дегустацинен сет в някое заведение:

 

IMG_3252.jpg.52149432b8a16ece578e618da5f92ae1.jpg

 

И още един трик - Elevador de Santa Justa е една от големите атракции в Лисабон и опашките са огромни. Нашият хотел беше точно до асансьора и нямаше момент без опашка и то през октомври. Гледките отгоре се откриват напълно безплатно от точно това заведение, то се вижда и на снимката:

https://www.pasteldebacalhau.pt/en/elevador-santa-justa/

Междудругото в това заведение правят много вкусни "кюфтета" от риба треска. Цената на портото включва и чашата. 😉 Заради ангажимента на съпруга ми, бяхме повечко дни в Лисабон и докато той беше зает, аз успях да събера чаши като за един комплет. 😉 Опазих ги и в куфара навръщане.

Не успяхме да отидем до Синтра, защото полетът ни закъсня ужасно много и чак в 3 сутринта успяхме да се настаним в хотела. Оставихме Синтра за следващия път, защото Португалия не е само за едно посещение.

 

Малко линкове, които ще видиш в програмите:


Lisbon walking tours

 

Miradouros Lisbon

 

@DaBo - понякога се чудя дали само аз съм така "луд" (напълно в добрия смисъл на думата) да правя такива планове, когато пътешестваме на такива места. След като прочетох коментара ти... мога само да кажа едно огромно БЛАГОДАРЯ!!! Страхотни идеи и предложения, супер детайлен план, от който определено ще си открадна това, онова.

  • Страхотно описание за колите под наем. На база на предходния опит се уверих, че най-доброто решение е да направиш сравнение на всичко, което има и да избереш това, което е най-изгодно и се доближава максимално до това, което търсиш. За мен пълна застраховка е задължителна (спя по-спокойно), а за Португалия - явно и машинката за магистралите. Определено не искаме да прекараме толкова много време в колата на път, а да се насладим на самата Португалия 🙂 
  • Относно застраховката - когато използвам външна, досега винаги съм избирал Worldwide Travel Insurance Services, но аз също предпочитам повече да си е част от компанията, която предлага колата. Тук основен фактор е колко е разликата от двете застраховки. Само за пример - в Йордания разликата беше половината наем на колата, което просто ме отказа да използвам застраховката на самата Rent a Car компания
  • Колата мислим да я наемем, когато тръгваме от Porto и на база на финалната програма да решим кога да я оставим. Може би ще е след като сме посетили Sintra, Cabo da Roca, Cascais, Avora. Последните 2 дни ще оставим само за Lisbon, където няма да ни е нужна. Страхотен съвет!
  • Както и по-горе написах, Uber и Bolt използваме само когато градския транспорт е наистина зле. Досега бях останал с впечатление, че в Португалия нещата не са така и градския транспорт е на ниво. Но... определено ще проуча още повече, за да няма неприятни изненади
  • Още веднъж - огромно БЛАГОДАРЯ за споделянето на плановете, които сте направили. Страхотни са
  • Относно програмата - напълно сме наясно, че тя граничи с почти невъзможност да бъде изпълнена (може би както @stormbringer написа, освен ако не настройвам продължителността на деня от телефона си). Затова и пуснах тази тема, защото винаги ми е много трудно да се откажа от някакви неща за посещение, защото пустата лакомия... иска още и още. И когато има толкова готини коментари, съвети и идеи, програмата започва да придобива много по-изпълним вид, благодарение на това
    • За Porto ще имаме около ден и половина и се надявам да успеем да видим повече от него, но... знам, че ще е препускане с времето. Идеята е все пак и да се насладим на този град, така че както и ти каза ще заложим повече на качеството
    • За Lisbon имаме 2 пълни дена, както и доста нощувки, така че се надявам, че ще успеем максимално да се потопим в неговата атмосфера. Да... времето е пак малко, но... ще опитаме 🙂 
    • Относно манастирите - написах в някой от по-горните постове, базирайки се на страхотната информация на други хора, писали в тази тема, като идеята ми се върти около задължително посещение на Nazaré и Óbidos, а от Tomar, Fátima, Batalha, Alcobaça Monastery ще изберем само едно.
    • Coimbra - тук библиотеката е приоритет номер 1, така ще издиря как да се сдобия с билети за нея. Тук имаме 2 нощувки, така че... ще имаме достатъчно време да я разгледаме
    • Hotel Oslo в Coimbra - това ще се проучи - благодаря за идеята
    • Другата страна на реката в Gaia в Porto - ще трябва да проуча малко повече по темата, тъй като още не съм планирал детайлите за Porto. Записвам си и тази идея
    • Elevador de Santa Justa - за това чувам за първи път - ще се чете 😄 
    • Lisbon walking tours - това е просто уникално. Ще си го открадна задължително!!!

Уникални съвети, уникални предложения и още по-невероятни идеи как да направим планът така, както си го представяме (без да сме знаели досега 😄). Изключително голямо благодаря и ако се сетиш нещо друго - стреляй смело. Всякаква информация е повече от добре дошла!

Пожелавам ви да посетите скоро Португалия отново и да се насладите на Sintra 🙂 

 

Скоро ще постна един нов пост с програмата, базирана на всички вашия предложения. Да видим дали съм успял да разбера и малко от малко да спра да съм така лаком откъм още и още приключения, при условие, че имаме само 24 часа на ден 😄  

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ето и модифицираната програма по дни:

[20.05]
Ден 1
[21.05]
Ден 2
[22.05]
Ден 3
[23.05]
Ден 4
[24.05]
Ден 5
[25.05]
Ден 6
[26.05]
Ден 7
[27.05]
Ден 8
[28.05]
Ден 9
[29.05]
Ден 10
[30.05]
Ден 11
Sofia Porto Amarante Braga Aveiro Tomar ??? Sintra City Center Cabo da Roca Evora Lisbon Lisbon
London Stansted / Cambridge Free Walking Tour (Porto) Douro Valley Bom Jesus do Monte Coimbra Batalha Pena Palace Cascais Lisbon Free Walking Tour (Lisbon) Lisbon Airport (Humberto Delgado)
Porto Airport (Francisco Sá Carneiro)   Porto Guimaraes Joanina Library Nazaré Quinta da Regaleira Estoril     Milan / Bergamo
Porto     Coimbra   Óbidos Moorish Castle Lisbon     Sofia
            Monserrate Palace        
                     
Porto Porto Porto Coimbra Coimbra / Tomar Óbidos Lisbon Lisbon Lisbon Lisbon Sofia

 

Опитах се максимално много да следвам страхотните идеи, съвети и предложения, които бяхте така добри да споделите, за което съм ви безкрайно благодарен!

По-важните особености описвам по-долу (последният ден указва мястото, на което ще спим):

  • [20.05] Ден 1 - в зависимост от полетите на RyanAir ще се опитаме да посетим или Stansted или Cambridge. Дори и за няколко часа си заслужава да направим една малка разходка
  • [21.05] Ден 2 - ден изцяло посветен на Porto. Ще се опитаме да се възползваме от Free Walking Tour, както и да разгледаме сами и да се потопим в атмосферата на този град
  • [22.05] Ден 3 - ще се възползваме от организирана екскурзия до Douro Valley, като това ни дава чудесната възможност да отложим наемането на кола под наем за следващия ден
  • [23.05] Ден 4 - ще наемем кола чак на 4-я ден, защото както доста добре описахте, преди това няма голям смисъл. Отделяме по половин ден на Braga (заедно с Bom Jesus do Monte) и Guimaraes като вечерта се отправяме към Coimbra. По този начин имаме целия следващ ден на разположение. Пътят е около 170 км (2 часа) според GoogleMaps, така че можем да го минем и по-късно вечерта
  • [24.05] Ден 5 - основната цел на този ден е посещението на Joanina Library (билети ще вземем от тук), както и разходка в самата Coimbra. Тук все още остава една чуденка - дали да пътуваме вечерта към Tomar - 78 км (50 мин) или Batalha - 85 км (57 мин), за да имаме целия следващ ден или да останем за 2-ра нощувка в Coimbra. Най-лесно би било да преценим на база на това как сме с времето в този ден, но трябва да резервираме спането още отсега... Всякакви съвети ще са много от полза
  • [25.05] Ден 6 - засега сме се спрели на BatalhaNazaré и Óbidos. Изглежда много по-постижимо, базирайки се на вашите мнения и коментари. Tomar (все още го има в таблицата по-горе, но почти 100% отпада, тъй като според вашите коментари обиколката там отнема около половин ден), Fátima, Alcobaça Monastery ги оставяме за в бъдеще 🙂 
  • [26.05] Ден 7 - това е изцяло ден посветен на Sintra. Тук има две основни неща:
    • Това е програмата и местата, които ще посетим (идеята я взех ето от тази тема, т.е. в каква последователност да обиколим всичко)
    • Тъй като предишния ден ще нощуваме в Óbidos, разглеждам какви варианти има за паркиране около Sintra, като идеята е да оставим колата наблизо и да хванем градския транспорт до самото място и да се насладим на едно наистина страхотно приключение. Относно паркирането в Sintra попаднах на ето тази статия, но не знам дали информацията е все още релевантна
  • [27.05] Ден 8 - обиколка на Cabo da Roca, Cascais, Estoril и разбира се следобедна/нощна разходка в Lisbon
  • [28.05] Ден 9 - отиваме набързо до Evora, заради прословутата Chapel of Bones, разглеждаме и самото градче и следобеда остава отново за Lisbon. Идеята е в този ден да върнем колата под наем, тъй като от тук нататък няма да ни е нужна. По този начин би трябвало да я наемем само за 6 дена (хем ще имаме опцията да я наемем от един град, а да я върнем в друг, хем ще я използваме максимално и то извън градовете)
  • [29.05] Ден 10 - ден изцяло предназначен за Lisbon - Free Walking Tour, разходки, размотаване и т.н. 🙂 
  • [30.05] Ден 11 - отново сме зависими от RyanAir. Според времето, с което разполагаме, ще се опитаме да разгледаме или центъра на Milan (най-вече Milan Cathedral) или Bergamo

Разбира се, за всяка една от тези спирки по време на това пътешествие, ще добавя и многото неща, които си заслужават да бъдат посетени (най-вече за самите Porto и Lisbon), за които вие вече споделихте.

 

Определено тази програма изглежда много по-постижима, като отново има елемент на доста натоварени дни, НО... с доста по-изпълними.

 

Ще съм много благодарен, ако дадете малко съвети относно Ден 5, тъй като там все още има едно голямо чудене какво да се прави.

Също така, ще съм много благодарен, ако споделите малко повече информация за къде е нужно да се вземат билети предварително (освен за  Joanina Library).

 

Ако се сетите някаква друга идея, коментар или предложение, споделяйте смело. Цялата тази информация е адски полезна 🙂 

Много благодаря на всички, които вече се включихте! Изключително много ни помогнахте - безкрайно много оценявам помощта ви!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

През септември като начална точка за Ел Камино тази година за нас е Порто. Имаме един цял ден + още малко от предния.

Имам спретната програма за целия ден, пешеходна обиколка + корабче. Имам всичко записано. Ще пусна тук нашия план в понеделник, че сега се разправям с котка и предстоящата и операция.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@Zdravko Nestorov

С колите под наем е наистина въпрос на сметки и бюджет. За Португалия провери Голд кар: https://www.goldcar.es/, по наше време те даваха най-добрата цена за вземане от едно място и връщане на друго. Ако пътувате с чекиран багаж, също вземете по-висок клас кола (например Ситроен С3 или подобна), в техните багажници се побират без проблем два куфара. По пътя м/у Порто и Лисабон ще има места, където ще оставяте колата без надзор и е добре да не се вижда багажа ви.

Относно програмата:

Ден 1 - ок

Ден 2 - ок

За Гая трябва да минете пеша по моста Луиш 1 и да слезете долу (опция 1) или да хванете лодка (като водна маршрутка е) от Рибейра до Гая ( Опция 2). Минаването по моста е задължително, вие си преценете в коя посока ще е. Може и в двете. 😉

 

IMG_3281.jpg.a08124683780d4e46d1b266957762c9c.jpg

 

От Гая, за да се върнете до Рибейра  - или лодка, или по моста. Ама за да се качите до моста, има бая катерене, затова може да хванете кабинковия лифт.

От моста се откриват уникални гледки!

 

Ден 3 - ок

Ден 4 - тук вече нещо не ми харесва. Останете да спите в Порто. Прекарайте спокоен ден в Гимараеш и Брага. Иначе ще е голямо бързане като се върнете - да си вземете багажа, да отидете до фирмата за коли под наем (предполагам, че ще вземето от летището), да минете през процедурата по сключване на договор за колата и отделно за машинката. Ние за машинката чакахме повече от 20 мин, докато дойде нашия ред. И накрая ще пристигнете по никое време в Коимбра, колата ще ви трябва само за това предвижване, а ще платите за цял ден.

 

Ден - 5

Ако ще спите в Коимбра, за какво ви е на следващия ден да се връщате на север, за да посетите Авейро? Ако спите в Порто на ден 4, после на сутринта вземате колата (ще станете по-рано), ще минете през Авейро, щом толкова държите да го посетите и ще пристигнете ранния следобяд в Коимра. Настанявате се и следобед разглеждате библиотеката и стария град. Половин ден с една вечер е напълно достатъчно за Коимбра.

 

Ден 6 - тръгвате рано отивате в някой от манастирите. Ако ще е един, наистина обмислете да е Томар. 3 часа са ок за там. Но и Батайя е ок. После Назаре, щом и тук толкова искате и късен следобед вече ще сте в Обудиш. Аз бих махнала или Авейро, или Назаре от програмата. Нощувка в Обидуш, като от приказките е нощно време.

 

Ден 7 - ранно ставане и тръгване за Синтра.

Сега, аз лично не бих се бутала с кола там, но вие може да опитате. Като цяло след Обидуш, бих се насочила към Евора, след като е must и надвечер да върнете колата в Лисабон и оттам нататък без нея.

Ако отпадне Евора (идва наистина малко далеч от основния маршрут), бих тръгнала от Обидуш към Кабо да Рока, после Кашкаиш и вечерта да върна колата в Лисабон.

След това един ден за Синтра с влака и два пълни дни в Лисабон, от които един или поне 2/3 от единия ден за Белем и един ден за Лисабон. Тези walking tours не се правят за един ден, но с добра крачка, може да се види доста.

 

Лично бих махнала Авейро, Назаре и Евора от програмата. И без тях е доста натоварена, повярвай ми. 😉

Португалия не е залък на един път!

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

След всичко описано в темата, както и няколко лични съобщения, програмата придоби ето този вид:

[20.05]
Ден 1
[21.05]
Ден 2
[22.05]
Ден 3
[23.05]
Ден 4
[24.05]
Ден 5
[25.05]
Ден 6
[26.05]
Ден 7
[27.05]
Ден 8
[28.05]
Ден 9
[29.05]
Ден 10
[30.05]
Ден 11
Flights Walk + Free Tour Organised Tour Organised Tour Car Trains + Walk Buses + Walk Buses + Walk Flights
Sofia Porto Amarante Braga Aveiro Tomar / Batalha Lisbon Sintra City Center Cabo da Roca Evora ??? Lisbon
London Stansted / Cambridge Free Walking Tour (Porto) Douro Valley Bom Jesus do Monte Coimbra Nazaré Free Walking Tour (Lisbon) Pena Palace Cascais Lisbon Lisbon Airport (Humberto Delgado)
Porto Airport (Francisco Sá Carneiro)   Porto Guimaraes Joanina Library Óbidos   Quinta da Regaleira Estoril   Milano / Bergamo
Porto     Porto       Moorish Castle Lisbon   Sofia
              Monserrate Palace      
                     
Porto Porto Porto Porto Coimbra Óbidos Lisbon Lisbon Lisbon Lisbon Sofia

 

Последните промени са до голяма степен свързани с прекрасните съвети от @DaBo:

  • [21.05] Ден 2 - тук определено ще се възползваме от идеята за Luís I Bridge и как да стигнем от Ribeira до Gaia
  • [23.05] Ден 4 - определено идеята да нощуваме в Porto и да вземем колата на следващия ден е наистина страхотна. Открадваме си тази идея, защото ще ни спести на първо място пътуване по нощите и занимавка с наема на колата (и машинката, разбира се), а на второ - определено спестява около Є70-80.
  • [24.05] Ден 5 - благодарение на страхотната идея за предишния ден, тук нещата леко се променят:
    • Наемаме колата много рано сутринта (надявам се да има офиси, които не са на летището), като се надяваме да избегнем чакането и трафика при пътуването (делничен ден, Сряда)
    • Тръгваме към Aveiro (всичко тук ще зависи как сме с времето след като сме взели колата под наем), разглеждаме и след това към Coimbra, където ще имаме предварително запазен час за Joanina Library
  • [25.05] Ден 6 - изборът ще е едно от двете - Tomar / Batalha, като за момента наистина нямаме фаворит, но може би клоним малко повече към Tomar. Продължаваме към Nazaré (заради огромните вълни) и завършваме деня в Óbidos (наистина много се вдигнаха очакванията за тук, тъй като спомена, че е като от приказките нощно време)
  • [26.05] Ден 7 - тук ще настъпи по-голяма промяна, тъй като вместо Sintra ще посветим този ден на пътуване от Óbidos към Lisbon, като бихме посетили някакви интересни места по пътя (ако имате някаква идея за нещо сред природата, нещо интересно - ще се радвам да чуя различни предложения). След което оставяме колата (дано да не е на летището 😄) и се отправяме за целодневна разходка в Lisbon
  • [27.05] Ден 8 - хващаме влака много рано сутринта и отделяме целия ден на Sintra
  • [28.05] Ден 9 - според GoogleMaps има много добър публичен транспорт до Cabo da RocaCascais и Estoril от Lisbon, така че идеята за този ден е малко пътуване и доста разглеждане на тези интересни места
  • [29.05] Ден 10 - отиваме до Evora с градския транспорт (за тук ще решим на място и според това какво ни е останало да разгледаме от Lisbon и Sintra), разглеждаме, връщаме се в Lisbon и се наслаждаваме на невероятната атмосфера 

Като обобщение стават 4 нощувки в Porto, 1 в Coimbra, 1 в Óbidos и 4 в Lisbon, като най-хубавото е, че само в Coimbra и Óbidos трябва да търсим места с паркинг, което си е голям плюс.

 

преди 9 часа, DaBo каза:

@Zdravko Nestorov

С колите под наем е наистина въпрос на сметки и бюджет. За Португалия провери Голд кар: https://www.goldcar.es/, по наше време те даваха най-добрата цена за вземане от едно място и връщане на друго. Ако пътувате с чекиран багаж, също вземете по-висок клас кола (например Ситроен С3 или подобна), в техните багажници се побират без проблем два куфара. По пътя м/у Порто и Лисабон ще има места, където ще оставяте колата без надзор и е добре да не се вижда багажа ви.

Относно програмата:

Ден 1 - ок

Ден 2 - ок

За Гая трябва да минете пеша по моста Луиш 1 и да слезете долу (опция 1) или да хванете лодка (като водна маршрутка е) от Рибейра до Гая ( Опция 2). Минаването по моста е задължително, вие си преценете в коя посока ще е. Може и в двете. 😉

 

IMG_3281.jpg.a08124683780d4e46d1b266957762c9c.jpg

 

От Гая, за да се върнете до Рибейра  - или лодка, или по моста. Ама за да се качите до моста, има бая катерене, затова може да хванете кабинковия лифт.

От моста се откриват уникални гледки!

 

Ден 3 - ок

Ден 4 - тук вече нещо не ми харесва. Останете да спите в Порто. Прекарайте спокоен ден в Гимараеш и Брага. Иначе ще е голямо бързане като се върнете - да си вземете багажа, да отидете до фирмата за коли под наем (предполагам, че ще вземето от летището), да минете през процедурата по сключване на договор за колата и отделно за машинката. Ние за машинката чакахме повече от 20 мин, докато дойде нашия ред. И накрая ще пристигнете по никое време в Коимбра, колата ще ви трябва само за това предвижване, а ще платите за цял ден.

 

Ден - 5

Ако ще спите в Коимбра, за какво ви е на следващия ден да се връщате на север, за да посетите Авейро? Ако спите в Порто на ден 4, после на сутринта вземате колата (ще станете по-рано), ще минете през Авейро, щом толкова държите да го посетите и ще пристигнете ранния следобяд в Коимра. Настанявате се и следобед разглеждате библиотеката и стария град. Половин ден с една вечер е напълно достатъчно за Коимбра.

 

Ден 6 - тръгвате рано отивате в някой от манастирите. Ако ще е един, наистина обмислете да е Томар. 3 часа са ок за там. Но и Батайя е ок. После Назаре, щом и тук толкова искате и късен следобед вече ще сте в Обудиш. Аз бих махнала или Авейро, или Назаре от програмата. Нощувка в Обидуш, като от приказките е нощно време.

 

Ден 7 - ранно ставане и тръгване за Синтра.

Сега, аз лично не бих се бутала с кола там, но вие може да опитате. Като цяло след Обидуш, бих се насочила към Евора, след като е must и надвечер да върнете колата в Лисабон и оттам нататък без нея.

Ако отпадне Евора (идва наистина малко далеч от основния маршрут), бих тръгнала от Обидуш към Кабо да Рока, после Кашкаиш и вечерта да върна колата в Лисабон.

След това един ден за Синтра с влака и два пълни дни в Лисабон, от които един или поне 2/3 от единия ден за Белем и един ден за Лисабон. Тези walking tours не се правят за един ден, но с добра крачка, може да се види доста.

 

Лично бих махнала Авейро, Назаре и Евора от програмата. И без тях е доста натоварена, повярвай ми. 😉

Португалия не е залък на един път!

 

@DaBo - не знам какво да кажа и как да изразя благодарността си с думи. Страхотни предложения, като няколко от тях определено правят плана много последователен, по-лесно постижим и най-вече по-евтин 🙂 По-горе описах доста подробно промяната на плана, базирайки се на твоите предложения. Ако имаш някакви други предложения или идеи, само казвай.

Адски много ти благодаря - наистина този коментар ни помогна да дооформим нещата, както ни се иска.

 

преди 11 часа, ВениК каза:

През септември като начална точка за Ел Камино тази година за нас е Порто. Имаме един цял ден + още малко от предния.

Имам спретната програма за целия ден, пешеходна обиколка + корабче. Имам всичко записано. Ще пусна тук нашия план в понеделник, че сега се разправям с котка и предстоящата и операция.

@ВениК - много ти благодаря. С най-голямо удоволствие бих разгледал програмата ви, тъй като и нашето време в Porto е горе-долу толкова.

Стискам палци всичко да е наред с котката и бързо да се възстановява 🙂

Огромни благодарности, че се включи по темата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Още малко от мен - вземете си колите от летищата, защото е много добре уредено. С болт от Порто до летището и Лисабон до летището е около 15-на евро. Не се врете сутрин и вечер (час пик) в Порто и респективно в Лисабон, за да вземате или връщате колата. Работното време на градските офиси е много по-кратко, от това на летищните офиси. Да не говорим, че има и метро до двете летища:

https://www.metrodoporto.pt/uploads/document/file/471/mapa.pdf

https://www.metrolisboa.pt/en/travel/diagrams-and-maps/

 

Не искам да те разочаровам, но в Назаре през май няма чак такива високи вълни. Те са зимата, тогава организират и световната купа. Ето тук има лайф камера: https://nazarewaves.com/en/webcams

Може да я следите и на място да решите дали да се отбивате. Като цяло по западното крайбрежие има много заливчета, където се образуват вълни и има сърфисти.

Например - Carvoeira, Portugal

IMG_2853.jpg.d779dbea57387af08791c3f9e4ea11fd.jpg

 

На връщане от Обидуш минете през Кабо да Рока, плажа Гинчо и Кашкаиш - напълно достатъчно е. Вечерта върнете колата в Лисабон. Така или иначе ще плащате за този ден, защо да я връщате по-рано, а пък после да се хващате градски транспорт дотам? Или пък посетете двореца в Мафра!

 

Ако са ви в бюджета - хотели във файла ми за Коимбра и Обидуш са точно това, което търсите! На рууф бара на хотела в Коимбра може да отидете и да не сте гости на хотела, за да видите залеза над стария град. 😉

 

Посещението на библиотеката в Коимбра е по часове и групи и трае около 20 мин. Вътре не се снима, но е адски красиво.

И още някакви неща, които съм си запазила:
 

Спойлер

 

lisbon-sightseeing-map.jpg.cd5e856b69f10547d1af09996506ee0c.jpg

 

porto-tourist-map.jpg.15f3b1078e01f44be8cc5dc40e121486.jpg

 

sintra-bus-map.jpg.830f0d818c31ad710338d3d4f076a36a.jpg

 

Sintra.pdf

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 20.04.2023 г. в 22:16, DaBo каза:

Още малко от мен - вземете си колите от летищата, защото е много добре уредено. С болт от Порто до летището и Лисабон до летището е около 15-на евро. Не се врете сутрин и вечер (час пик) в Порто и респективно в Лисабон, за да вземате или връщате колата. Работното време на градските офиси е много по-кратко, от това на летищните офиси. Да не говорим, че има и метро до двете летища:

https://www.metrodoporto.pt/uploads/document/file/471/mapa.pdf

https://www.metrolisboa.pt/en/travel/diagrams-and-maps/

 

Не искам да те разочаровам, но в Назаре през май няма чак такива високи вълни. Те са зимата, тогава организират и световната купа. Ето тук има лайф камера: https://nazarewaves.com/en/webcams

Може да я следите и на място да решите дали да се отбивате. Като цяло по западното крайбрежие има много заливчета, където се образуват вълни и има сърфисти.

Например - Carvoeira, Portugal

IMG_2853.jpg.d779dbea57387af08791c3f9e4ea11fd.jpg

 

На връщане от Обидуш минете през Кабо да Рока, плажа Гинчо и Кашкаиш - напълно достатъчно е. Вечерта върнете колата в Лисабон. Така или иначе ще плащате за този ден, защо да я връщате по-рано, а пък после да се хващате градски транспорт дотам? Или пък посетете двореца в Мафра!

 

Ако са ви в бюджета - хотели във файла ми за Коимбра и Обидуш са точно това, което търсите! На рууф бара на хотела в Коимбра може да отидете и да не сте гости на хотела, за да видите залеза над стария град. 😉

 

Посещението на библиотеката в Коимбра е по часове и групи и трае около 20 мин. Вътре не се снима, но е адски красиво.

И още някакви неща, които съм си запазила:
 

  Покажи

 

@DaBo - всяко твое малко, си е нещо СУПЕР полезно за нас. Не спирай, не спирай 😄 - шегата настрана, адски огромни благодарности. Имаш огромна БИРА от нас (ако не пиеш, торта... ако не ядеш сладко... абе ще го измислим)!

  • Относно колата - все още проучвам с коя компания да резервирам, като пада едно яко сравнение на цени. Хубавото е, че летищата и в Porto и в Lisbon са лесно достъпни (това в Lisbon си е направо в града). Ще направя сметките и те сами ще си покажат, кой е най-добрият вариант. Тези карти са адски полезни!
  • Дори не знаех за тази камера... веднага си я запаметявам и тя ще е решаващият фактор при обиколката ни в този ден!!!
  • Carvoeira - това ни е на път, но по-скоро идеята ни е да видим Nazare, заради тези прословути вълни и т.н., но... ще се съобразим с времето и камерата по-горе 🙂 
  • Тъй като връщането на колата ще бъде на 26-ти и искаме да се възползваме максимално от нея, но пък и този ден искаме да бъде малко по-специален, все още се оглеждаме кой от всичките варианти като места и приключения ни харесва най-много. Затова и все още не можем да вземем окончателното решение как да подредим Ден 7, 9 и 10. Но това ще го изчистим в най-скоро време 🙂 
  • За Coimbra и Óbidos вече запазихме местенца за спане, като в Óbidos е в самата крепост, а другото е в близост до центъра. Най-хубавото е, че и двете имат паркинг за колата
  • За посещението на библиотеката в Coimbra вече намерихме от къде да купим билетите, като просто все още определяме за колко часа да запазим, но това поне бързо ще се изчисти
  • Тази карта за Sintra е страхотна. Намерих няколко варианта в Google, в доста добро качество, тъй като определено ще я използваме като пътеводител там, тъй като всичко е описано адски добре

Много ти благодаря за пореден път. Всяко твое "малко" включване само допълнително успява да подреди плана в главите ни. Огромно БЛАГОДАРЯ!!!

 

След като запазим хотелите и колата, ще пусна окончателната ни програма, ако може да бъде полезна и на някой друг.

Страхотен уикенд и ако се сетите нещо, споделяйте смело!

 

Благодаря на всички за невероятните предложения, идеи и коментари!

  • Браво 1
Връзка към мнение

Бях обещала днес да кача нашия план за ден и още малко в Порто.

Тепърва ще наредя маршрута, за да е оптимален от гледна точка на ходене. Ама все пак имайте предвид, че ние от ходене не се плашим / започваме Ел Камино/  и ще сме пешеходци из Порто. Очаквани 12-13 км + още няколко за връщане в мястото за нощуване не ни плашат. 

 

1.       Chapel of Souls

2.       Church of Saint Ildefonso

3.       Sao Bento Station

4.       Cleridos Church

5.       Torre dos Cleridos- билети онлайн

6.       Livraria Lello

7.       Igreja do Carmo & Igreja dos Carmelitos

8.       Jardins do Palacio de Cristal

9.       Miradouro da Vitoria

10.   Porto Cathedral

11.   Ribeira, Casa da Ribeira

12.   Douro River cruise /  rabelo лодка /

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 24.04.2023 г. в 13:39, ВениК каза:

Бях обещала днес да кача нашия план за ден и още малко в Порто.

Тепърва ще наредя маршрута, за да е оптимален от гледна точка на ходене. Ама все пак имайте предвид, че ние от ходене не се плашим / започваме Ел Камино/  и ще сме пешеходци из Порто. Очаквани 12-13 км + още няколко за връщане в мястото за нощуване не ни плашат. 

 

1.       Chapel of Souls

2.       Church of Saint Ildefonso

3.       Sao Bento Station

4.       Cleridos Church

5.       Torre dos Cleridos- билети онлайн

6.       Livraria Lello

7.       Igreja do Carmo & Igreja dos Carmelitos

8.       Jardins do Palacio de Cristal

9.       Miradouro da Vitoria

10.   Porto Cathedral

11.   Ribeira, Casa da Ribeira

12.   Douro River cruise /  rabelo лодка /

@ВениК - благодаря, че споделяш тази програма - страхотна е. Нашата е също почти завършена и съвсем скоро ще я споделя, за да бъде от полза на всеки занапред 🙂 Определено откраднах някоя друга идея от теб, за което съм безкрайно благодарен!!!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.