Прескочи до съдържание

Програма Португалия, края на Май 2023, 10 дни


Zdravko Nestorov

Препоръчани мнения

Програмата е почти готова, билетите за основните места са в процес на запазване и... остана една от най-трудните за мен задачи - наемането на кола под наем. Както всеки път преди да наема кола, изчетох ето тази тема във форума, както и вашите безценни мнения по-горе в темата. Освен това направих едно бързо сравнение на повечето възможни опции, като проверих следните места:

  • Rent-a-car компании, като Avis, Budget, Dollar, Gold Car и други
  • По-известните брокери, като Booking, Discovery Cars, Rentalcars, RyanAir и други

Без значение какъв вариант ще изберем, one-way таксата варира от €50 до €150. Нямаме избор и се примирихме с тази присъда 😞 

 

И тук започна голямото сравняване и чудене, кое би било най-подходящо. След доста анализ на цените, най-изгодните варианти, които открих са следните:

  • Вариант 1
    • Брокер: Booking.com
    • Rent-a-car компания: RecordGo
      • One-way fee: €100
      • Airport fee: €0 (не намерих никъде описано)
      • Security Deposit: 1100
      • Damage Excess: €1100
      • Fuel Policy: Like for like
    • Външна застраховка
      • Booking.com: 58 лв.
      • Worldwide Insurance: 30 лв.
    • Екстри
      • ETC Tall: 13 лв.
    • Цена: 252 лв.
    • Отмяна: 2 days prior (давам детайли за банкова карта)
    • ОБЩО: 252 лв. (наем) + 58/30 лв. (застраховка) + 13 лв. (екстри) = 323/295 лв.
  • Вариант 2
    • Брокер: Booking.com
    • Rent-a-car компания: Europcar
      • One-way fee: €75
      • Airport fee: €0 (не намерих никъде описано)
      • Security Deposit: 300
      • Damage Excess: €950
      • Fuel Policy: Like for like
    • Външна застраховка
      • Booking.com: 60 лв.
      • Worldwide Insurance: 30 лв.
    • Екстри
      • ETC Tall: 13 лв.
    • Цена: 282 лв.
    • Отмяна: 2 days prior (давам детайли за банкова карта)
    • ОБЩО: 282 лв. (наем) + 60/30 лв. (застраховка) + 13 лв. (екстри) = 355/325 лв.
  • Вариант 3
    • Брокер: Booking.com
    • Rent-a-car компания: Sixt
      • One-way fee: €50
      • Airport fee: €0 (не намерих никъде описано)
      • Security Deposit: 300
      • Damage Excess: €1450
      • Fuel Policy: Like for like
    • Външна застраховка
      • Booking.com: 60 лв.
      • Worldwide Insurance: 30 лв.
    • Екстри
      • ETC Tall: 11 лв.
    • Цена: 301 лв.
    • Отмяна: 2 days prior (давам детайли за банкова карта)
    • ОБЩО: 301 лв. (наем) + 65/30 лв. (застраховка) + 11 лв. (екстри) = 377/341 лв.
  • Вариант 4
    • Брокер: БЕЗ БРОКЕР, директно през компанията
    • Rent-a-car компания: RecordGo
      • One-way fee: включена в цената
      • Airport fee: €0 (не намерих никъде описано)
      • Security Deposit: включена в цената
      • Damage Excess: no excess
      • Express Line: включен в цената
      • Fuel Policy: Like for like
    • Застраховка
      • Вътрешна: включена в цената
    • Екстри
      • ETC Tall: включена в цената
    • Цена: €166 лв. (наем + застраховка + екстри) = 325 лв.
    • Отмяна: 1 days prior (нямам си идея дали трябва да дам банкова карта)
    • ОБЩО: 166 лв. (наем + такси + застраховка + екстри) = 325 лв.
  • Вариант 5
    • Брокер: БЕЗ БРОКЕР, директно през компанията
    • Rent-a-car компания: GoldCar
      • One-way fee: €125
      • Airport fee: €20
      • Security Deposit: €800
      • Damage Excess: €800
      • Fuel Policy: €30, Like for like (prepay the fuel and refund on return)
    • Външна застраховка
      • Worldwide Insurance: 30 лв.
    • Екстри
      • ETC Tall: €10
    • Цена: €175 лв. (наем + застраховка + екстри) = 325 лв.
    • Отмяна: on collection
    • ОБЩО: 175 лв. (наем + такси) + 30 лв. (застраховка) + €10 (екстри) = 392 лв.

Като брокер съм използвал Booking.com, защото имам 10% отстъпка при наем на кола. Цената е абсолютно аналогична в RyanAir, rentalcars и други, но без тези допълнителни проценти отстъпка.

 

От всичко описано до тук определено Вариант 4 (Record Go, без брокер) е най-приемлив откъм цена и това, че застраховката е към самата компания, т.е. няма да има удържани пари от картата, няма да плащам при каквото и да било щета за почти най-разумна цена. Всичко звучи твърде хубаво, НО... никога дори не съм чувал за тази компания. Прочетох доста коментари за тях, но съдейки от написаното в Trustpilot... е направо страшно - линк към коментарите.

 

Базирайки се на всичко това, Вариант 2 (Europcar през Booking) и Вариант 3 (Sixt през Booking) остават като единствените възможности. Определено повече клоня към Вариант 2 (Europcar през Booking), защото Damage Excess е доста по-малък. Наемът през rent-a-car компаниите е доста по-висок от този през Booking, така че този вариант отпада. Тъй като Booking са също брокер, със сигурност ще се използва външна застраховка от Worldwide Insurance.

 

Дали бихте споделили вашите мнения по темата и дали някой има опит с някоя от тези компании (още по-добре, ако е в Португалия) и какво ви е мнението по темата.

Много ще съм ви благодарен за още малко насоки. Позволявам си да тагна директно @DaBo, @Eva eva, @Роца и @noshtna_ptica (надявам се нямате нищо против), като доста запознати хора по тази тема. Ще съм благодарен и на всеки друг, който сподели своят опит.

 

Много ви благодаря предварително и се извинявам за дългия пост 🙂 

Страхотен почивен понеделник!!!

Връзка към мнение

@Zdravko Nestorov, за съжаление, аз не мога да съм ти от помощ за колите под наем, понеже там ходим с нашата кола и караме нея на място.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз съм ползвал РекордГоу в Испания. Нямам забележки. Преди нямаха еднопосочна опция. Но явно са сменили стратегията. Бих взел от тях аз лично.

П.С. много са ти дълги постовете, нямат прочитане ...

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Gold car точно в Португалия от Лисабон летище до Порто летище директен наем с тяхна застраховка и всички останали такси ни излезе 221 евро за 3 дни (75 евро е било one way tax). Никакви проблеми, дадоха ни почти чисто ново ситроенче С3. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, jorocontrola каза:

Аз съм ползвал РекордГоу в Испания. Нямам забележки. Преди нямаха еднопосочна опция. Но явно са сменили стратегията. Бих взел от тях аз лично.

П.С. много са ти дълги постовете, нямат прочитане ...

@jorocontrola - много ти благодаря за коментара. Прочетох всичко изписано в нета относно тях и... е малко като руска рулетка - може да уцелиш топ обслужване или точно обратното. Хич ме няма в тези игри, така че не успявам да се надъхам да разчитам на тях. 

Извинявам се за дългите постове, но винаги се старая да обясня подробно какво и защо, а и се надявам в бъдеще да бъда полезен на някой друг, защото самия аз намирам доста големи ползи в това. Но в крайна сметка всички сме различни 🙂 

 

 

преди 12 часа, DaBo каза:

Gold car точно в Португалия от Лисабон летище до Порто летище директен наем с тяхна застраховка и всички останали такси ни излезе 221 евро за 3 дни (75 евро е било one way tax). Никакви проблеми, дадоха ни почти чисто ново ситроенче С3. 

@DaBo - отновно само огромно БЛАГОДАРЯ. Явно това са цените и просто трябва да се примиря с това. Ще разгледам още 1-2 пъти възможностите, но... благодарение на твоя ориентир като цена и избор е много по-лесно да взема крайното решение. БЛАГОДАРЯ!!!

Връзка към мнение
преди 8 часа, Zdravko Nestorov каза:

@jorocontrola - много ти благодаря за коментара. Прочетох всичко изписано в нета относно тях и... е малко като руска рулетка - може да уцелиш топ обслужване или точно обратното. Хич ме няма в тези игри, така че не успявам да се надъхам да разчитам на тях. 

Извинявам се за дългите постове, но винаги се старая да обясня подробно какво и защо, а и се надявам в бъдеще да бъда полезен на някой друг, защото самия аз намирам доста големи ползи в това. Но в крайна сметка всички сме различни 🙂 

За дългите постове беше в кръга на шегата.

По същество - оценките им не са много по-зле от на другите:

image.png.7b162a4163bd5a9f52fa47b61e5fc170.png

Само имай едно на ум, че не са точно на летището и трябва да минат да те вземат с бусчето си. Поне в Барселона беше така. Но това идва и от цената 🙂

Авис и другите не са с много по-високи оценки:

image.png.afb22589f4c08836770cb96280682b0b.png

Просто в повечето случаи ревюта се пишат от недоволните клиенти.

Особено когато вземаш пълна застраховка от тях, не би трябвало да има притеснения.

Мисля, че имат и допълнително 10% отстъпка, ако имаш регистрация в сайта им. Ти си преЦЕняш де 🙂

  • Браво 1
Връзка към мнение
На 9.05.2023 г. в 8:24, jorocontrola каза:

За дългите постове беше в кръга на шегата.

По същество - оценките им не са много по-зле от на другите:

image.png.7b162a4163bd5a9f52fa47b61e5fc170.png

Само имай едно на ум, че не са точно на летището и трябва да минат да те вземат с бусчето си. Поне в Барселона беше така. Но това идва и от цената 🙂

Авис и другите не са с много по-високи оценки:

image.png.afb22589f4c08836770cb96280682b0b.png

Просто в повечето случаи ревюта се пишат от недоволните клиенти.

Особено когато вземаш пълна застраховка от тях, не би трябвало да има притеснения.

Мисля, че имат и допълнително 10% отстъпка, ако имаш регистрация в сайта им. Ти си преЦЕняш де 🙂

@jorocontrola - напълно съм съгласен с казаното от тебе. Изчетох почти всички коментари за Europcar, RentalGo, GoldCar и т.н. в Tripadvisor, Trustpilot, GoogleMaps и както и за всичко друго, недоволните винаги са тези, които пишат повечето коментари. И въпреки това, според всичко изчетено до момента, наемането на кола под наем в Португалия си е малко риск печели, риск губи. Едно от нещата, които донякъде добавя допълнителна сигурност срещу злоупотреби (като драскотина на огледалото за 500 евро - просто пример от един коментар) е пълната застраховка, директно от rent-a-car компанията.

Като цяло RentalGo и GoldCar предлагат пълната застраховка на най-добри цени, така че изборът ми ще е между тях. Хубавото при GoldCar е, че са на летището и имат опцията Key & Go, което определено е огромен плюс. За сметка на това, цената им е малко по-висока.

Големият минус при всички е... това, че ти иска кредитна/дебитна карта още при резервацията, от която изтеглят парите веднага, НО... можеш да канселираш до 48 часа по-рано. Доста странно, при условие, че в държави като Йордания... даването на някакъв платежен инструмент и самото плащане, става при взимане на колата. Но... различни държави, различни правила.

Благодаря ти много за информацията - изключително полезна и определено ми помогна много.

 

На 10.05.2023 г. в 13:37, palia4i каза:

Не видях да си проверил Centauro, препоръчвам ги. Ползвала съм ги в Португалия и Италия, всъщност май са испанци и те, като Goldcar

@palia4i - много благодаря, че се включваш по темата. Проверих и при тях какво е положението, но цените са с една идея по-високи (в GoldCar има 20% отстъпка до 2023-05-14). Лошото е, че както и другите дърпат парите още при резервация. И разбира се имат интересно cancellation fee policy (взимат парите и ще те refund-нат в последствие):

Цитат

There are no cancellation costs with Centauro Rent a Car if you have booked directly with us and as long as you cancel your booking on our website, which is why we suggest booking early to guarantee availability and the best price. 

...

In the event of a cancellation, you can choose a coupon to use on future occasions, or a refund of your reservation.

 

Връзка към мнение

Сега с малко по-строг тон ще ти кажа, да не го мислиш много-много и четеш всичко, а да букваш, защото времето ти за пътуване наближава и накрая да не останеш без кола или с такава за много висока цена.

С най-добри чувства го казвам, да знаеш. Наемането на кола винаги си носи рискове, дори и при най-скъпите, но тяхната застраховка ти гарантира stress free пътуване.

  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 23 часа, DaBo каза:

Сега с малко по-строг тон ще ти кажа, да не го мислиш много-много и четеш всичко, а да букваш, защото времето ти за пътуване наближава и накрая да не останеш без кола или с такава за много висока цена.

С най-добри чувства го казвам, да знаеш. Наемането на кола винаги си носи рискове, дори и при най-скъпите, но тяхната застраховка ти гарантира stress free пътуване.

@DaBo - напълно съм съгласен с теб. Аз продължавах да чета, разглеждам и проучвам, защото знаех, че GoldCar имат промоция до 14 май и исках да съм малко по-информиран относно избора.

 

В крайна сметка запазих колата от GoldCar (разликата с Centauro беше около €30), с Key'n Go Pack, което би трябвало да включва:

  • 3 days rental
  • No excess fee
  • No rental deposit on collection
  • Via Verde included
  • Full to Full fuel policy
  • No cancellation fee 2 days prior
    • Пълно плащане на цялата сума става по-време на резервацията
    • Парите би трябвало да бъдат върнати на картата, с която платих, в случаи на отказ от регистрацията до 2 дена преди взимането на колата
  • Deposit only for the fuel and Via Verde
    • Трябва да бъде refund няколко дена след като върна колата, като са приспаднати магистралните такси
    • Единственото условие тук е да бъде заплатено с карта, която е на мое име
    • Няма условие да бъде същата карта, с която е направена резервацията (това го има като условие в други rent-a-car компании)

Заплатих следните суми:

  • Key'n Go Pack - €78.21
  • Airport fee - €24.39
  • OneWay - €125.00

За цялото удоволствие цената ми излезе €227.60, което е приемливо имайки в предвид голямата one-way такса.

 

Много благодаря на всички за безценните съвети при запазването на колата. Страхотни сте!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте на всички 🙂 Нашето португалско приключение завърши и благодарение на вашите безценни съвети, коментари и предложения се получи по-добре от очакваното. Португалия е невероятна държава (поне това, което успяхме да видим от нея) и определено е място, което препоръчвам на всеки да посети - има за всекиго по нещо 🙂 

 

Със сигурност в най-скоро ще се постарая да разкажа доста повече за цялото ни приключение, но като за начало ще се опитам да помогна на хората след мен, както вие помогнахте на нас. По-долу ще споделя много подробни карти на всичко, което посетихме, които включват пълна информация за всяко едно място, както и включен линк за повече детайли, информация относно вход, билети, опашки, как да минем по-лесно и т.н. На пръв поглед посетените обекти изглеждат адски много, но ако не се притеснявате от ходене - няма да имате никакви проблеми (за тези 10 дена, успяхме да направим около 260 000 крачки или около 200 км.).

 

 Ето и малко информация за местата, в които имахме прикачване на полети:

  • На отиване времето се оказа наистина по-малко, за да стигнем до Cambridge, така че избрахме близкото градче Bishop's Stortford. Останахме много приятно изненадани, като спокойно успяхме да прекараме около 2 часа там - заслужава си!
  • На връщане решихме да посетим Bergamo, за сметка на Milan, тъй като няколко познати ни препоръчаха, че това е едно скрито бижу и е доста подценявано за сметка на големия град. Еми... бяха прави - Bergamo е страхотно място, където бързо усещаш италианския дух, а старият град е просто невероятен. Успяхме да прекараме около 3 часа там и определено не ни се тръгваше

Програма

[20.05]
Ден 1
[21.05]
Ден 2
[22.05]
Ден 3
[23.05]
Ден 4
[24.05]
Ден 5
[25.05]
Ден 6
[26.05]
Ден 7
[27.05]
Ден 8
[28.05]
Ден 9
[29.05]
Ден 10
[30.05]
Ден 11
Map 1 Map 2 Map 3 Map 4 (Pena) Map 3
Flights Buses + Walk Organised Tour Organised Tour Car Trains + Walk Buses + Walk Buses + Walk Flights
Sofia Airport Porto Amarante Bom Jesus do Monte Aveiro Tomar Óbidos Lisbon Sintra City Center Lisbon Lisbon Airport (Humberto Delgado)
London Stansted Airport   Douro Valley Braga Coimbra Batalha Mafra Jerónimos Monastery Sintra National Palace   Bergamo Airport
Bishop's Stortford   Porto Guimaraes Joanina Library Alcobaça Cascais Belém Tower Quinta da Regaleira   Bergamo
Porto Airport (Francisco Sá Carneiro)     Porto   Nazaré Lisbon   Pena Palace & Gardens   Sofia Airport
Porto         Óbidos     Moorish Castle    
                     
Porto Porto Porto Porto Coimbra Óbidos Lisbon Lisbon Lisbon Lisbon Sofia

 

Карти

1419305043_Screenshot2023-06-03at23_15_55.png.43c5c9b634cdd29d85741d8c64850e52.png

 

1393112086_Screenshot2023-06-03at23_16_29.png.07076456c362c7c69d3c500410b6b1c6.png

 

927603994_Screenshot2023-06-03at23_17_24.png.465312f1c743ec147ed48b9a75ab6909.png

 

120411810_Screenshot2023-06-03at23_17_53.png.d2b3d77bdaa67dbaeb6dcc464f9fba9f.png

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.