Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Публикувано: (редактирано)

 

Предложението на непалския ми партньор получих преди месец и веднага, в деня на тръгване към Ислания, го предоставих на вниманието на интересуващите се от това невероятно място на планетата като мнение към друга започната от мен тема..

 

След завръщането ми от недовършеното пътешествие към Горен Мустанг ми се струваше, че в този живот няма да стигна по-далече от Мустанг (бях там в края на октомври 2022, в селцето Калопани, в подножието на Дхаулагири, и не можах да продължа към Кагбени, границата от Непал към Горен Мустанг, камо ли по-нататък към едно от най-автентичните места в историческите граници на Тибет, да което мечтая от 2015 г. след Китай). Независимо че бях заплатила за разрешително за Горен Мустанг 500 $, зя възстановяване ня каито не се поинтереувах...

 

Пътеписи от есента засега има готови 2: 

 

 

и

 

 

 

 

 

Но ето че отново, не на последно място благодарение на немалко от вас, съм обнадеждена и наскоро поисках нова оферта от Дев, така че отдалече кроя и шлифовам планове за май 2024 г. за същинското място, събудило интереса ми преди почти 10 години -  бившето кралство Ло в Горен Мустанг, с главното му селище, столица все пак, Lo Manthang. То отстои само на 15 км от границата на Непал с ТАР, Китай.

 

Снимки, макар и не всичките мои, информация и подробности за мястото и Тибет има в изобилие в предходните ми постове по темата Мустанг, както и в https://www.facebook.com/groups/783317598796102. 

 

Непалецът Dev Raj Nepal, това е името му, преди 4 години някакси надуши интереса ми към хималайския регион и потърси контакт с мен, като ме попита за ходене в Непал. Отговорих, че съм била вече в родината му и не предвиждам следващо пътешесствие там, а единствено Бутан е предмет на интресите ми. След време се сетих, че всъщност се интересувам от Upper Mustang, който попада на територита на Непал, и го попитах за оферта за пребиваване 3-4 дни - въобразявах си, че напът за Бутан може да се докоснем до Мустанг, а той ми обясни, че за кралство Ло са нужни поне 10 дни в самостоятелно пътешествие, освен ако не е поне едномесечно в съчетание със съседна държава.

 

Та Дев лично води разходката на 2-те дами от София по съвместно разработената ми с него програма през май 2022, под кодовото название Приключението Мустанг 1, когато в последния момент не можах да тръгна с тях, а е трябвало..,

- както и организирана група от 12 души на бг туроператор, - не помня как бяха кръстили екскурзията, но вече е изтрита от сайта им, който отново ползва мотамо разработената от мен заедно с Дев програма по спирки, забележителности и места за настаняване. БГ водачът и мениджър на последния няма да повтори пътешествието в Горен Мустанг, не само защото за себе си вече е преживял магиката на Upper Mustang, но понеже се е почувствал недобре в продължение на 1-2 дни в резултат на надморската височина от 4000 м. - той все пак е роден и живял на брега на нашето море и е свикнал с по-ниски надморски височини.

 

Програмата е изготвена по моя молба на база досегашните ни проекти Upper Mustang и Kingdom Lo, както и опита на Dev, 40-годишния собственик на агенция High Aisia Tours, една от водещите в Непал, с когото съм в ежедневна връзка, с европейци на място от последните 3 години, когато му поисках първата оферта за Горен Мустанг и го посетих, че това е интересна дестинация, която може да промотира. Потърсих я right now в сайта им и виждам, че не фигурира сред "масовите" им оферти-конфекция - те стигат само до Джомсом. Да Мустанг и изгубеното тибетско кралство Ло, както и кóрата на Свещената планина Кайлаш, не са лъжица за всяка уста..

 

Дев организира и моята разходка нататък през окт/ное 2022 г., като ми извади съответните разрешителни и организира джип с шофьор и водач. 

 

Опитът ми от есента показа, че предвид суровите метеорологични условия там, в съчетание с не дотам благоприятни битови условия в местата за настаняване, главно касаещи наличиео на истински топла вода, най-доброто време е напролет, именно през май, когато нощните и ранно сутрешни температури все пак няма да стигат -10 градуса или повече, и полетите или пътуването с джипове няма да бъдат затруднени от лошо време..

 

Германците казват, че всички Добри неща са 3 - смисълът, който влагат в тази поговорка: Нещо като оправдание, че нещо се случва за Трети път или че човек прави Трети опит в нещо.

Моите неосъществени опити досега са 2. (Този на приятеля от агенцията, завел група нашенци през май т.г. в Горен Мустанг и с когото през 2015 г. за първи път надзърнах в Азия (Китай), не броя, понеже не е мой личен проект.) Предстои ми Третият, мой опит.. Да видим...

 

Предложената от Дев програма е гъвкава и може да търпи изменения по желание на пътешествениците, вкл. и в крачка. Той ще се съобрази и ще я видоизмени в желана от нас посока.

На мен например ми се струва, че могат да се добавят още 2-3 дни в пространството между Кагбени и Ло Мантанг и като сме на това странно място - едно от последните автономни тибетски княжества, което е било затворено за чужденци до 1992 г., - да можем да си заврем любознателните нослета в потайностите му и почувстваме по-осезателно атмосферата.

Познавам само едного, който е би там 2 пъти, като втория път е завел порасналия си син.

От него знам, че освен много интересен музей в столичното селище с артефакти от древни времена, в скалните ниши и пещери, обитавани от първите тибетски заселници, още се срещат предмети от древността. А пре тях не може да се мине с "бръснещ полет"...

 

Вмъквам тук споделеното от него, художника-реставратор на икони и автор на книгата "Защо Тибет", Владо Руменов:

 

"През шейсетте години на двадесети век френският етнограф Мишел Песел открива за европейската цивилизация малкото тибетско княжество Мустанг.

В началото на седемдесетте години прочетох книгата му за това пътешествие. Беше разказ за култура и философия, съществуващи по мое време, само че в някакъв успореден свят, който живееше през ХІІІ –ХІV в. и то не точно…

Хората там се ползваха от оскъдна материална култура, но философията на будизма ги бе научила, че не това е най-важното. Още през ХVІ век повлияни от будистката идея за ненасилие бяха разпуснали армията си!...

Роди се мечтата ми да видя Мустанг. Въпреки, че нямах никакво основание - вярвах, че ще стигна.

Случи се така, че от 1988 г. на няколко пъти пътувах из Индия, Хималаите, Непал и Тибет.

А през изминалата 2010 г. се случи и чудото – мечтата ми се сбъдна: През юни със сина ми обикаляхме из Мустанг.

За съжаление това не беше Мустанг, за който четох в книгата на Песел. Да - беше осеян с ценни будистки манастири от VІІІ, ІХ и Х век. Да, тези манастири бяха пълни с монаси, но това беше един Мустанг, който вече с едното си око поглеждаше на запад, и надаваше ухо да чуе звуците на европейския камертон. В центъра на столицата, с архитектурен облик изцяло от ХІІ век, вече имаше интернет клуб (!?...)

За мое съжаление това беше един Мустанг, който според мен изживяваше последните пет минути на своята девственост. На мустангците им предстои да опитат и меда, но и жилото на европейската цивилизация."

 

 

Помолих Дев също така да провери в календара за 2024 г. за кога е насрочен ежегодният 3-дневен Tiji фестивал в Ло Мантанг, за да съобразим пътешествието ни с тези дати. Това е своеобразна кулминация в живота на населението от векове насам, а и във всяка разходка на пътешественици по тези места.

Като че ли не му се искаше да сме там по време на фестивала, говори ми, че било навалица.., но няма как да е. Бях по време на подобния Tshechu фестивал в дзонга в Паро, Бутан, който е 5-дневен и в пъти по-голям и оживен, и имам представа от стройната организация и прекрасна атмосфера на събитието (на него съм посветила пътепис, по който работя в момента и ще покажа като коментар тук линка към него).

Фестивалът в Lо Manthang е на 5, 6 и 7 май и ще съобразим периода за Приключението Мустанг 3 с тези дати.

Така че програмата най-напред ще търпи промяна в тази връзка. Може би следва да се уточним колко от фестивалните дни искаме да преживеем - втория и сутринта на третия (както беше в Паро и ми се видя оптимално) или още от първия му ден, когато монасите като шествие излизат от манастира.

Също забелязвам, че този път Дев не е включил Muktinath с древния, много почитан храм на Вишну Shree Mukinath Temple. Селището се намира по отбивка на югоизток, преди Кагбени. Но пък е добавил Lumbini, което не сме спрягали досега, но пък изглежда интересно като родно място на Буда.

Към разходката Дев предложи допълнителна опция за прибавяне на Chitwan National Park навръщане, аз лично не се натискам за нея, не бих губила време там.. Също и разглеждане на Катманду и околностите - мисля, че си струва  за хора, които още не са се огледали там. Лично аз по принцип бих се насладила на ден-два по познати и нови места като компромис.

 

Тръгването от София би се очертало около 28 април 2024 г., ако искаме към 4 май да пристигнем в Ло Мантанг за откриването на будистко-тибетския Tiji фестивал на следващия ден. Точната дата на тръгване зависи и от това, какви промени ще претърпи предложената от Дев и цитирана тук дословно програма в резултат на наше обсъждане.  

 

Това са моите съображения на първо време. Също държа на възможно най-евтини самолетни билети, почти без значение през къде. Последно, есента, летях оптимално през Дубай, с Fly Dubai, и ползвах салони и в двете посоки за около 2 часа.

 

 

Няма ограничение относно броя на хората, които биха се включили в групата.

Не знам комуникирано ли е другаде: В един джип могат да пътуват до трима пътешественици. 

 

 

Mustang Overland Trip – 12 Days

 

Day 01: Arrival in Kathmandu

Upon arrival in Kathmandu, you will be met by representative and transferred to hotel. You will be given a briefing on your adventure Upper Mustang.  

Overnight in Kathmandu Hotel Le Himalaya-3* Deluxe

Meals: Welcome Dinner

 

Day 02: Fly to Pokhara. (25 minutes flight)

In the morning we will process our permits and fly to Pokhara in the afternoon.

Overnight in Pokhara at Lakeside Retreat – 3* Deluxe

Meals: Breakfast

 

Day 03: Drive to Kalopani.

We begin our overland journey, boarding your Jeep, drive via the Kali Gandaki Valley. Around Beni, reaching Tatopani, the road now climbs and climbs and climbs as dust gives way to cobbles. First you get views of the Niligiri Himal and as you ascend further the mesmerising peak of Dhaulagiri and the Annapurnas come into view. Things then begin to level out finally as the Kali Gandaki Valley broadens out.  We will overnight in Kalopani.

Annapurnas. Altitude 1750m approx,

Driving time approx. 5-6hrs.

Overnight in the See you lodge/similar

Meals: Breakfast, Lunch, Dinner

 

Day 04: Drive to Kagbeni

Today we drive towards Kagbeni, and as you approach Jomsom virtually all vegetation disappears abruptly, marking the furthest extent of the Himalayan rain shadow. On your right the sharp peak of Nilgiri South is more spectacular than ever before and you have now crossed through the Himalayas. The arid landscape of the Mustang region is stretched out before you in the form of the upper reaches of the Kali Gandaki. Not only has the landscape changed, the culture has changed too and the villages from now on have a distinctly Tibetan flavor to them. An hour or so beyond Jomsom, we will be in Kagbeni. Typical of villages in the Mustang region in terms of architecture, along with Tibetan buddhist monuments and symbols, Kagbeni is where Upper Mustang begins and to venture further special permits are required.

Altitude 2810m, Driving time approx. 3 hrs.

Overnight in the Annapurna Lodge or Similar ( Private bath rooms with proper beds)

Meals: Breakfast, Lunch, Dinner

 

Day 05:  Kagbeni to Charang

Journey starts today to Upper Mustang. After the permits are checked at the police post in Kagbeni, the jeep track today pretty much skirts the side of the Kali Gandaki River Valley. Whether there is any water in the river rater depends on what time of year you're undertaking the journey. Usually from October to mid-May the broad river floor looks more like a level boulder field. Take a walk onto the river bed and you may just hear water flowing underneath.  Along the way you can take a halt and explore the small villages and see how their carefully tended terraced fields are irrigated in a landscape that is otherwise dry and barren wilderness. At Chusang there is a river tributary to cross and shortly thereafter the Kali Gandaki River bed itself.  After crossing the Kali Gandaki the jeep track now climbs away from the valley and there are a couple of high passes (approx 4000m) to cross before dropping down into Charang. 

Altitude 3560m, Driving time approx. 5-6 hrs.

Overnight at Lumbini Guest house. (Private bath rooms with proper beds)

Meals: Breakfast, Lunch, Dinner

 

Day 06:  Acclimatization Day

Today is acclimatization day to get used to with altitude. Charang itself is the second largest village (Lo Manthang the largest village) of the Upper Mustang area and is worthy of some on foot exploration. To give the legs a good stretch, you could take a hike up to the fascinating Ghar Gompa. Like many Buddhist monasteries, Ghar Gompa sits atop a hill and affords some good views of the Mustang region.

Overnight at Lumbini Guest house. (Private bath rooms with proper beds)

Meals: Breakfast, Lunch, Dinner

 

Day 07: To Lo Manthang

Finally, we drive to Lomthang today. Up and over another mountain pass of around 4000m and then a slight descent and in around 2 hours you've arrived at the Lo Manthang.  It is a large village really of less than 200 homes. If progress has been good, then you should have the entire afternoon to explore Lo Manthang. Altitude 3840m, Driving time approx. 2-3 hrs. 

Overnight at Lotus Holiday Inn ((Private bath rooms with proper beds)

Meals: Breakfast, Lunch, Dinner

 

Day 08: At Lomangthang

Today we get to explore some of the mysteries of Upper Mustang. A short trek to the area of Chhoser is the beginning of a day. We can explore some of caves, taking a packed lunch with us so we can enjoy the atmosphere of the caves, lunar-like landscape and mountains while relaxing also. Then we head back to Lo Manthang.

Overnight at Lotus Holiday Inn  (Private bath rooms with proper beds)

Meals: Breakfast, Lunch, Dinner

 

Day 09: To Chhusang

Today we drive back to Chusang. The way back is the way in, but now the Himalayas form your far horizon, getting closer and closer as you progress. So, it's anything but repetitive in many respects.  Today we recommend travelling as far as Chusang (approx. 3100m). You should arrive here mid-afternoon and thus be able to give the legs a good stretch and take a hike to the fascinating and rather picturesque ancient village of Tetang. Driving time approx.5-6hrs.

Overnight at Hotel Chhusang Grand (Private bath rooms with proper beds)

Meals: Breakfast, Lunch, Dinner

 

Day 10:  To Jomsom

Drive to Jomosm along the side of the Kali Gandaki Valley the Himalayan peaks get closer and closer. Nligiri South Peak becomes even more impressive and the bulk of Dhaualgiri comes into view and with luck you should be in Jomsom  (2700m) for lunch! Driving time approx. 3-4hrs.

Overnight at Trekkers Inn (Private bath rooms with proper beds)

Meals. Brekfast, Lunch, Dinner

 

Day 11: To Kathmandu via Pokhara (Connecting flight to Kathmandu.)

Morning we fly to Pokhara which is 20 minutes flight and connecting flight to Kathmandu.

Overnight in Kathmandu at Hotel Le- Himalaya. – 3*

Meals: Breakfast

 

Day 12: Departure

Transfer to airport for flight to home. Service ends

Meals: Breakfast

 

PRICE 

based on 2 pax –     US$2575 Per person

Price based on 3 pax –     US$2475 Per person

Price based on 4 pax –     US$2475 Per person

Price based on 5-7 Pax-    US$2355 Per person

Price based on 8-9 pax –   US$2340 Per person

Price based on 10 +1 pax –US$2240 Per Person

Single room supplement – US$490

 

The trip Includes:

· Local 3 star hotel in Kathmandu and Pokhara.

· Guesthouse accommodation in mustang.

· Breakfast only in Kathmandu and full board in the Mustang region.

· Arrival and departure transfers in Kathmandu by a Sedan car or van or minibus

· All transportation in Mustang by Indian make Mahindra Scorpio Jeep. 4 Person in one Jeep.

· Mustang Area Special Permit ($500 per person)

· Annapurna Area Conservation fee.

· An English speaking certified guide, including his accident insurance.

· Kathmandu to Pokhara, Jomsom to Pokhara to Kathmandu flight fares, If the flight (Jomsom-Pokhara) gets canceled, the cost of the flight will be used to rent the jeep for the road trip.

 

The trip does not include:

· International airfare to Nepal and out from Nepal.

· Nepal visa fee- $30 for 15 days.

· Meals in Kathmandu, Pokhara.

· Drinks, tipping, laundry, phone, and other personal expenses.

· Additional costs or losses due to nature and unforeseen events.

· Travel insurance (we highly recommend travel insurance including emergency evacuation by helicopter and medical transportation

· Personal gears

 

 

 

Мустанг на картата на тибетското културно пространство

 

MustangKarta.jpg

 

 

 

В Горен Мустанг, Непал

 

MustangHimalai.jpg

 

 

 

По време на Tiji фестивала в Lo Manthang през очите на Владо Руменов, 2010 г. 

 

MustangTijiVlado.jpg

 

 

MustangTijiVlado2.jpg

 

 

MustangTijiVlado3.jpg

 

 

MustangTijiVlado4.jpg

 

 

MustangTijiVlado5.jpg

 

 

 

От Tiji фестивала в Lo Manthang през очите на водача на 11-членна група пътешественици, май 2023 г. 

 

mustangTijiPlamen.jpg

 

 

mustangTijiPlamen2.jpg

 

 

mustangTijiPlamen3.jpg

 

 

 

Онези къщи в центъра на Lo Manthang, които сякаш всеки снима, през погледа на може би първата българка, стъпила там в рамките на малочислена международна група през 2008 г.

 

MustangLoManPenka2008.jpg

 

 

 

Пенка Матева, живееща в ЮАР, обаче със сигурност е първата нашенка, приета тогава на аудиенция на чашка маслен тибетски чай от последния крал на Мустанг Jigme Palbar Bista (1933-2016), естествено, в присъствието на кралския тибетски мастиф. Ето снимката, която е направила по време на разговора им с негово и на мастифа позволение. Кралят умира 8 години след като абдикира на 7.10. 2008. Това е една от последните му снимки като "действащ монарх". Това също е Мустанг.

 

36974484_10216491599186502_2718441323131568128_n.jpg

 

 

Скални ниши в Upper Mustang, заснети от Пенка Матева през 2008 г.

 

MustangLoManPenkaSkalniNishi2008.jpg

 

 

 

Последната двойка туристи, които Дев е завел там - преди около 2 месеца. Не зная откъде са. Разпънали са флага на агенцията му, той явно е бил с фотоапарата.

 

352818148_10227815462844843_2950481000390608162_n.jpg.7f58557adecb644283eead72048c316c.jpg

 

 

 

Пропуснах да сложа хронологично снимката на Владо Руменов от 2010 г. на онези къщи в центъра на Lo Manthang, които сякаш всеки снима, и я добавям сега.

mustangLoManVlado.jpg

Редактирано от Anna Kalinovska
  • Харесвам 4
  • 1 месец по-късно ...
Публикувано:

В "края на сезона" - за мен много условно понятие в пътешественически контекст... - в промеждутъка между разходки по непосещавани места на Балканите обръщам вече по-задълбочен поглед към първото за догодина сериозно пътешествие - в Тибет и Хималаите 🌏  🌄  , планирано за пролетта на 2024 г. в Кралство Мустанг. Още повече може би в скоро време ще излязат и по-богоугодни оферти на авиокомпании за полетите до Катманду  и обратно.

 

В тази връзка като следваща стъпка виждам определяне на датата за тръгване от София, респ. Пристигане в непалската столица (с при нужда поединични трансфери от страна на екипа на непалеца Дев, без допълнително заплащане) и събиране в хотела - в случай, че се лети по друг/и маршрут/и. 

 

Според мен оптималното време за тръгване е в някой от последните дни на април - за пристигане навреме за кулминацията в Горен Мустанг - традиционния фестивала Tiji в столицата Ло Мантанг - и стиковане във връзка с това на останалите елементи в логистиката, упоменати в предходния пост.

 

Всякакви ваши съображения are welcome :smile:

 

 

П.П. Не искам да мътя никому главата, но пътешествието из Бутан, този път с неговите централни и девствени източни части, още неналазени от масови туристи, планирам за септември 2024 г. и своевременно ще инфомирам магеланската аудитория за развитието на преговорите с местния партньор и съответни подробности.

  • 1 година по-късно ...
Публикувано:
преди 12 часа, stanimir каза:

В крайна сметка направихте ли пътуването до Горен Мустанг ? 

През есента на 2023 г. стигнах с джип, шофьор и местен водач само до преддверието на Мустанг и се върнах безславнопо същия път през предизвикателен хималайски проход, единствения сухоземен път.

 

За това написах тук: 

 

 

Горен Мустанг е все още на хоризонта и предложението е валидно, докато успея да сбъдна една от голлемите си мечти (в 2025 г. едва ли ще успея да го вместя, колкото и да бързам...). Виновни за нея са журналистът, пътешественик и писател Марион Колева, от която за първи път чух за Мустанг, щяхме да ходим заедно още преди 5 години, тя отлетя в по-хубавия свят в Деня на поезията през същата 2023 г.; Пенка Матева, пътешественик и духовен човек, имала уникалния шанс да посети това магично място още през 2007 г. и да бъде приета на аудиенция с тибетски чай в присъствието и на тибетския мастиф при последния крал на Мустанг в Ло Мантанг;, и разбира се, Мишел Песел, написал през 60-те години книжчицата "Пътешествия по Мустанг" и подпалил чергата на мното пътешественици по света; до известна степен и Владо Руменов с книгата му "Защо Тибет?", посетил мястото още с Джери, а после и със сина си в по-ново време. Той любезно предостави стотици великолепни снимки от тогава на https://www.facebook.com/groups/783317598796102

 

Само че следващи път ще се лети до границата на Непал с Горен Мустанг.

  • Харесвам 1

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.